Scunthorpe Youth Track Omnium - Group 2 N.Y.O

Track , Scunthorpe – Saturday, 19 May 2018

Event Summary

Event Overview

A round of BC National Youth Omnium for Group 2 youths run under BC rules and regs

Event Details

Event URN:

418734

Start Date:

Sat, 19th May 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 2)

Entry close date

Sat, 12th May 2018

Event Organiser:

Duncan Wood
101 Henderson Ave, Scunthorpe, South Humberside, DN15 7RT
duncan1801@hotmail.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  John Culpan Giant Halifax Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Finlay Pickering Wold Top Actif RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Adam Aylwin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Niamha Albones Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Katie Haynes Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan Slack Team RL360 Isle Of Man Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Radford Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Emma Jeffers Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys (Non Group Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys (Non Group Competition) - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jakob Hill Cliff Pratt Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ethan Haughton Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls (Non Group Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls (Non Group Competition) - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 (Non Group Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 (Non Group Competition) - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Caspar Ellis Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys (Non Group Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
U12 Girls (Non Group Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
U10 (Non Group Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
U8 (Non Group Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

A round of BC National Youth Omnium for Group 2 youths run under BC rules and regs

Event Details

Event URN:

418734

Start Date:

Sat, 19th May 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 2)

Entry close date

Sat, 12th May 2018

Event Organiser:

Duncan Wood
101 Henderson Ave, Scunthorpe, South Humberside, DN15 7RT
duncan1801@hotmail.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  John Culpan Giant Halifax Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Finlay Pickering Wold Top Actif RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Adam Aylwin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Niamha Albones Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Katie Haynes Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan Slack Team RL360 Isle Of Man Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Radford Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Emma Jeffers Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys (Non Group Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys (Non Group Competition) - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jakob Hill Cliff Pratt Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ethan Haughton Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls (Non Group Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls (Non Group Competition) - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 (Non Group Competition)

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 (Non Group Competition) - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Caspar Ellis Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys (Non Group Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
U12 Girls (Non Group Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
U10 (Non Group Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
U8 (Non Group Competition) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk