Woolly Mamil Winter Series 1

Closed Circuit , Stourport-On-Severn – Saturday, 20 Jan 2018

Event Summary

Event Overview

As part of our ambition to fully support grass roots and, in particular, women's racing we have booked the Stourport cycling circuit for Saturdays 20th, 27th January and 3rd and 10th February 2018 to host a series of races, this will include...

11.00 - 11.40 Women only

11.50 – 12.15 U14 Girls, U14 Boys,

12.20 - 12.55 U16 Girls, U16 Boys  


13.00 - 14.00 - E, 1st, 2nd, 3rd Cat

14.10 - 15.00 4th Cat.

Timings may vary.


Stay tuned for more announcements but just imagine how great your lungs will feel!. Bring a flask... 

Event Details

Event URN:

418714

Start Date:

Sat, 20th Jan 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stourport Sports Club, Kingsway, Stourport-On-Severn, Worcestershire, DY13 8BQ
View map

Event Organiser:

John Ireson
07771355165
john.ireson@mamilcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Manfield-Yorke Cycle Team OnForm Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ryan Bevis The Bulls Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Phillip Glaze Stourbridge CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alexander Coates Pro Vision Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Thomas Ford EvoVelo Karbona Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gethin Howells Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  David Bradley EvoVelo Karbona Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Dylan Hall Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Chris Booth Pro Vision Cycle Clothing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Nikolas James Pro Vision Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Taylor The MI Racing Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Gabriella Homer Cycle Team OnForm Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Leah Ball Successcycling.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Melissa Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Catherine Coley VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Rhiannon Middleton Cardiff Ajax CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Leah Dixon Torelli-Brother Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Hannah Lancaster Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Claire Crozier Black Sheep Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Sophie White Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Vicki Boddice Successcycling.co.uk Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Leah Brewer Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Heather Kay Ystwyth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Bev Sarsby Finished 0

15. Bev Sarsby -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Alison Salthouse Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Kurt Hatwell R M Cycling (RMCC) Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Rogers Stourbridge CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jake White East Park Wolves CSC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Edward Chadwick Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jean-Pierre Laake London Dynamo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gary Webster Audlem Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Nicholas Long Nova Raiders Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Giulio Cervi Wolverhampton Whls Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Kinnair EvoVelo Karbona Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alexander Berg Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Sean Stack Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jonathan Ward Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jos Busby Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Thomas Hughes Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Antony Cox Finished 4th 0

16. Antony Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Rhys Jones Finished 0

17. Rhys Jones -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Simon Parry Run & Ride / Midland Bike Fit Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Paul Green Stourbridge Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Thomas Colley Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Daniel Smith Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Robert Johnson Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  James Randell VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Matthew Harrison Market Drayton Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Richard Cordova North Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Simon Taylor Finished 4th 0

27. Simon Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Harrison Bryan Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Declan Logue Stratford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Iwan Evans The Bulls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Harry Wood Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Fothergill Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Cameron Porch Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  William Culmer Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Jonathan Cull Team V-Sprint Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Samuel Holwill Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  William Farmer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Ethan Browne The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tia Froom Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ella Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Luke Harris WORX Factory Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Mansell Lyme RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ioanhedd Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Huw Buck Jones Dyffryn Conwy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  William Ryan Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Alexander Ward Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Billy Laight Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jenson Harris Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Luke Williams Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Eddie McHugh Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Freya Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Posie Forrester Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Part of a series of races on the 20/01/18, 27/01/18,03/02/18, 10/02/18

Entry acceptance will be selected by the organiser.

Race organisers decision is final.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 13:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 11:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 11:00
Women Only, Band 5
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 12:20 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 12:20
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 12:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 12:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 11:50 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 11:50
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 11:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 11:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Overview

As part of our ambition to fully support grass roots and, in particular, women's racing we have booked the Stourport cycling circuit for Saturdays 20th, 27th January and 3rd and 10th February 2018 to host a series of races, this will include...

11.00 - 11.40 Women only

11.50 – 12.15 U14 Girls, U14 Boys,

12.20 - 12.55 U16 Girls, U16 Boys  


13.00 - 14.00 - E, 1st, 2nd, 3rd Cat

14.10 - 15.00 4th Cat.

Timings may vary.


Stay tuned for more announcements but just imagine how great your lungs will feel!. Bring a flask... 

Event Details

Event URN:

418714

Start Date:

Sat, 20th Jan 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stourport Sports Club, Kingsway, Stourport-On-Severn, Worcestershire, DY13 8BQ
View map

Event Organiser:

John Ireson
07771355165
john.ireson@mamilcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Manfield-Yorke Cycle Team OnForm Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ryan Bevis The Bulls Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Phillip Glaze Stourbridge CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alexander Coates Pro Vision Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Thomas Ford EvoVelo Karbona Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gethin Howells Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  David Bradley EvoVelo Karbona Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Dylan Hall Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Chris Booth Pro Vision Cycle Clothing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Nikolas James Pro Vision Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Taylor The MI Racing Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Gabriella Homer Cycle Team OnForm Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Leah Ball Successcycling.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Melissa Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Catherine Coley VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Rhiannon Middleton Cardiff Ajax CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Leah Dixon Torelli-Brother Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Hannah Lancaster Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Claire Crozier Black Sheep Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Sophie White Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Vicki Boddice Successcycling.co.uk Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Leah Brewer Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Heather Kay Ystwyth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Bev Sarsby Finished 0

15. Bev Sarsby -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Alison Salthouse Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Kurt Hatwell R M Cycling (RMCC) Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Rogers Stourbridge CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jake White East Park Wolves CSC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Edward Chadwick Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jean-Pierre Laake London Dynamo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gary Webster Audlem Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Nicholas Long Nova Raiders Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Giulio Cervi Wolverhampton Whls Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Kinnair EvoVelo Karbona Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alexander Berg Wolverhampton Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Sean Stack Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jonathan Ward Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jos Busby Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Thomas Hughes Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Antony Cox Finished 4th 0

16. Antony Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Rhys Jones Finished 0

17. Rhys Jones -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Simon Parry Run & Ride / Midland Bike Fit Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Paul Green Stourbridge Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Thomas Colley Newport Shropshire CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Daniel Smith Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Robert Johnson Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  James Randell VeloVitesse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Matthew Harrison Market Drayton Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Richard Cordova North Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Simon Taylor Finished 4th 0

27. Simon Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Harrison Bryan Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Declan Logue Stratford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Iwan Evans The Bulls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Harry Wood Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Fothergill Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Cameron Porch Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  William Culmer Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Jonathan Cull Team V-Sprint Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Samuel Holwill Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  William Farmer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Ethan Browne The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isla Mason Redditch Road & Path CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tia Froom Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ella Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Luke Harris WORX Factory Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Mansell Lyme RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ioanhedd Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Huw Buck Jones Dyffryn Conwy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  William Ryan Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Alexander Ward Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Billy Laight Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jenson Harris Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Luke Williams Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Eddie McHugh Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Freya Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Posie Forrester Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Part of a series of races on the 20/01/18, 27/01/18,03/02/18, 10/02/18

Entry acceptance will be selected by the organiser.

Race organisers decision is final.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 13:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 11:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 11:00
Women Only, Band 5
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 12:20 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 12:20
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 12:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 12:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 11:50 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 11:50
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/01/18 11:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 20/01/18 – 11:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk