Police Omnium Championship and Support Races

Track , Derby – Sunday, 28 Jan 2018

Event Summary

Event Overview

Omnium Championship for Police officers, Police staff, both current and retired.  Comprising of six events for this Championship including 2 x scratch races, 500TT, 2km Pursuit, Elimination and a Points race.

The support races will be run inbetween the omnium races.  Between 11am and 2pm there will be racing for a Women only group, all bunch races.

The second set of support races will be run inbetween the latter half of the omnium races starting at 2.00pm and running til 5.30pm.  These races are for Youth riders, provisionally there will be four groups, Youth Girls(A+B), Youth A, Youth B, and Youth C.  These races will again be bunch races.

Event Details

Event URN:

418684

Start Date:

Sun, 28th Jan 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sun, 21st Jan 2018

Results

Confirmed Results

Omnium Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Omnium Championship - Results
1.  Simon Beldon Team Bottrill Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hamish MacLean SPRA Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Morton PMR Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Karl Povey Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Jackson Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Fuller Eagle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Owen Davies Team Cystic Fibrosis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Graeme Waters Langdale Lightweights Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Omnium - Results
1.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Neve Hattee Rutland Rouleur Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Julie Scales Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Emma Hill Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Lison Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Over 40's Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Scratch Race - Results
1.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Day Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Mark Black Finished 4th 0

12.  Mark Black -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Over 40's Scratch Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Scratch Race 2 - Results
1.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Gough OVB Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Day Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mark Black Finished 4th 0

11.  Mark Black -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Over 40's Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Devil - Results
1.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christopher Gough OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simon Day Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Mark Black Finished 4th 0

11.  Mark Black -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Over 40's Devil & Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Devil & Scratch - Results
1.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Gough OVB Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Day Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mark Black Finished 4th 0

13.  Mark Black -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Over 40's Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Points - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Gough OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mark Black Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Day Finished N/A 0

10.  Simon Day -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Kyle Hoskin Velo Club Lincoln Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  James Piercy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Omnium - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Sarah Briggs Matlock CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jasmine Kent Pink Jersey Race Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Zara Knowles Lichfield City CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

The Omnium Championship is for Police personnel current or retired only.  Riders require a BC race licence and a track accreditation from one of the indoor velodromes.  If you have any concerns please contact the Event Organiser 

 

The support races for  Youths will be very much in the format and length of the same categories in the  Derby Arena Youth Track League

Due to the Womens group being cancelled, there is opportunity for Masters40+ to enjoy 6 races, scratch, devil, points and a couple of mixed format races.  Lots of laps to enjoy.

The Races

Omnium Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Regional C+ Band 5 --- 08 hr
Sun 28/01/18 – 11:00
Regional C+, Band 5
08 hr
Women Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Over 40's Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Over 40's Scratch Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Over 40's Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Over 40's Devil & Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Over 40's Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Youth Only, Band 5
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Youth Only None ---
Sun 28/01/18 – 11:00

U12

Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Omnium Championship for Police officers, Police staff, both current and retired.  Comprising of six events for this Championship including 2 x scratch races, 500TT, 2km Pursuit, Elimination and a Points race.

The support races will be run inbetween the omnium races.  Between 11am and 2pm there will be racing for a Women only group, all bunch races.

The second set of support races will be run inbetween the latter half of the omnium races starting at 2.00pm and running til 5.30pm.  These races are for Youth riders, provisionally there will be four groups, Youth Girls(A+B), Youth A, Youth B, and Youth C.  These races will again be bunch races.

Event Details

Event URN:

418684

Start Date:

Sun, 28th Jan 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sun, 21st Jan 2018

Results

Confirmed Results

Omnium Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Omnium Championship - Results
1.  Simon Beldon Team Bottrill Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hamish MacLean SPRA Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Morton PMR Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Karl Povey Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Jackson Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Fuller Eagle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Owen Davies Team Cystic Fibrosis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Graeme Waters Langdale Lightweights Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Omnium - Results
1.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Neve Hattee Rutland Rouleur Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Julie Scales Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Emma Hill Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Lison Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Over 40's Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Scratch Race - Results
1.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Day Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Mark Black Finished 4th 0

12.  Mark Black -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Over 40's Scratch Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Scratch Race 2 - Results
1.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Gough OVB Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Day Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mark Black Finished 4th 0

11.  Mark Black -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Over 40's Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Devil - Results
1.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christopher Gough OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simon Day Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Mark Black Finished 4th 0

11.  Mark Black -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Over 40's Devil & Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Devil & Scratch - Results
1.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Gough OVB Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Day Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mark Black Finished 4th 0

13.  Mark Black -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Over 40's Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Over 40's Points - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sean Sleigh Born to Bike Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Hopkins Welland Valley CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Gough OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Chris Elkin Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mark Black Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Day Finished N/A 0

10.  Simon Day -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Kyle Hoskin Velo Club Lincoln Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  James Piercy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Omnium - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Sarah Briggs Matlock CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jasmine Kent Pink Jersey Race Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Zara Knowles Lichfield City CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Rudkin Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

The Omnium Championship is for Police personnel current or retired only.  Riders require a BC race licence and a track accreditation from one of the indoor velodromes.  If you have any concerns please contact the Event Organiser 

 

The support races for  Youths will be very much in the format and length of the same categories in the  Derby Arena Youth Track League

Due to the Womens group being cancelled, there is opportunity for Masters40+ to enjoy 6 races, scratch, devil, points and a couple of mixed format races.  Lots of laps to enjoy.

The Races

Omnium Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Regional C+ Band 5 --- 08 hr
Sun 28/01/18 – 11:00
Regional C+, Band 5
08 hr
Women Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Over 40's Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Over 40's Scratch Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Over 40's Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Over 40's Devil & Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Over 40's Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Youth Only, Band 5
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 28/01/18 – 11:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sun 28/01/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/01/18 11:00 Youth Only None ---
Sun 28/01/18 – 11:00

U12

Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk