Active Fakenham Criterium 2018

Closed Circuit , Fakenham – Sunday, 01 Apr 2018

Event Summary

Event Overview

Welcome to the third Fakenham Criterium races. These will be run on closed roads round the picturesque North Norfolk town centre on an approx. 1k circuit.  The event is being run by Active Fakenham with the help of the local club the East Coast Riders and others from around Norfolk.

The town centre will be closed to traffic for the day. Events will include British Cycling licenced cycle races for various ages and abilities, a 1K Easter Fun run, a 5K RunEngland mixed ability road race and local organisations running stalls and activities.

There are Criterium races covering most abilities from youth to National B (E,1, 2, 3) and a cat 4 race and includes our second women's race

Numbers will be limited to 45 per race as the one kilometre course is challenging with some tight corners, narrow roads and various surfaces, but with some fast straights and slight hills.

Electronic Race Results by Norfolk Cycle Race Judging will ensure that every rider is given a finishing position using the MyLaps Transponder System. A Transponder will be attached to the front forks. As a result, even if there are spaces, entries on the day may not be accepted.

When you register a box will pop up asking you to enter your transponder number. Simply enter HIRE if you do not have one. This will need to be paid for on the day.

Transponders can be purchased from www.mylaps.com/en/products/prochip-flex/241 or from norfolkcycleracejudging@yahoo.co.uk  up to 7 days prior. They can be hired on the day for £5. Transponders can be used at other race meetings using the MyLaps system.

Applications for entry  close midnight Sunday March 25th

Event Details

Event URN:

418626

Start Date:

Sun, 1st Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Market Square, Market Place, Fakenham, Norfolk, NR21 9BG

View map

Entry close date

Sun, 25th Mar 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Wright Strada-Sport Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Buauna Ball Cycle Team OnForm Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Freddie Checketts Rapha Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joshua Wallis ActiveEdge Race Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Freddy Pett ActiveEdge Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Chris Crabtree Orwell Velo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Roland Kiraly Velo-One Cycling Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joshua Andrews DAP Cycling Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Benjamin Beynon Strada-Sport Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Webster Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Day TPH Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Lloyd Chapman ViCiOUS VELO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Chris Martin Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Connor Rumbles Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Andrew Taylor VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Mike Padfield North Norfolk Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Joseph Kaye Videre Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matt Elworthy Velo-One Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kieran Buffham ActiveEdge Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Jake Jackson Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Sam Bradley Alford Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Ivan Carr Finished 3rd 0

31. Ivan Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Gavin Barron Tri Harder Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Stephen Campbell Videre Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Nathan Gibson St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  David Wells Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Chris Springall VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Shaun Brennan Gorilla Firm Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Graham Denny East Coast Riders Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jack Ibbotson VC Norwich Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dale Johnston VC Norwich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lewis Pendle VC Norwich Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jo Tindley NJC - Biemme - Echelon Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lauren Humphreys Boompods EDCO NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Holly Hoy Cycle Team OnForm Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Georgia Bullard Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Madeleine Gammons NJC - Biemme - Echelon Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Sarah Walker Boompods EDCO NRG Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Polly Mason Strada-Sport Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jennifer Andrews Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lauren Higham LIV AWOL Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Elena Spanou Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matilda Gurney University of Nottingham SCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Donna Dale Walden Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Cindy Berry Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Amy Johnson West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Molly Cutmore TPH Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Frazer Wallis Spalding Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tom Cockerill Rockingham Forest Whls Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nigel Dilks Cycle Derby CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rob Kitchen East Coast Riders Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Darren Evans Aylsham Road Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  William Cunningham Stowmarket & District CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Dionizas Bagdonas Barking & Dagenham CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  John Morgan Tri Harder Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Carl Jackson Ellmore Factory Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Miles Ogden Royal Air Force CA Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ian Thomas Videre Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Bradley Dawson Rats Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Leigh Matthews Rats Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Peter Farrell East Coast Riders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Iain Arthurton East Coast Riders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gary Pearce Iceni Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Myles Higby Kings Lynn MTB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Scott Williams West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Joao Rodrigues Kings Lynn CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Paul Harrowing East Coast Riders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Chris Bettinson Spalding Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Nathan Norman Finished 0

22. Nathan Norman -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Michael Leung UEA Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Daniel Macdonald North Walsham Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Ben Biggs Finished 0

25. Ben Biggs -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Christopher Symes Dulwich Paragon CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Nicholas Thurgill East Coast Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Jamie Carpenter West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Simon Wright Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Mark Herbert Rats Cycling Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas Pask Iceni Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Standen Did not finish 4th 0

29. Jamie Standen -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  David Hird Halesowen A & CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Edward Lowe Bourne Whls CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jordan Rumbles East Coast Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joshua Sykes Strada-Sport Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harley Pell LIV AWOL Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Smith Iceni Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Laborde Iceni Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex Cutmore TPH Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Michael Carter Welland Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Cameron Hansell Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

The Fakenham Community Centre (Oak St, Fakenham NR21 9SR) will be available for registration and as an HQ which is situated about 500m from the course. There are limited changing facilities at the centre. We will be using Active Chip timing. Details for registration on the day will be emailed to you. Updates will be on our Facebook page, Twitter and Website.

8.00 Road Closure (set up)

10.30   Running Race 5K (UK Athletics)
11.30   Town Easter Fun Run 1k (UK Athletics)

12.15   Toddle’n’Trike (under 5s)
12.45   Circuit open for rider’s warm up/familiarisation
1.15      Criterium Race  Youth A (U16), Youth B (U14) girls & boys (30 min)
2.00     Criterium Senior (16+ ) Cat 4 Regional C+ (40 mins)

3.00     Criterium Women’s E/1/2/3/4  (45 mins)

4.00     Criterium Senior (16+) E/1/2/3  National B, (50 mins)

7.00pm roads reopen  Sunset 7.33 pm approx.

Both runs and rides are official UK Athletics and British Cycling events and are run under their rules.

4th cats only (Regional C+)

E / 1 / 2/ 3  (National B), if you omit the Elites, BC would reduce the points band by one band.

Applications for entry  close midnight Sunday March 18th

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 16:00 National B Band 3 --- 50 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 01/04/18 – 16:00
National B, Band 3
50 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 15:00 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 01/04/18 – 15:00
Women Only, Band 5
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 14:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 01/04/18 – 14:00
Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 13:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 01/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 01/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 13:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 01/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 01/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins

Event Summary

Event Overview

Welcome to the third Fakenham Criterium races. These will be run on closed roads round the picturesque North Norfolk town centre on an approx. 1k circuit.  The event is being run by Active Fakenham with the help of the local club the East Coast Riders and others from around Norfolk.

The town centre will be closed to traffic for the day. Events will include British Cycling licenced cycle races for various ages and abilities, a 1K Easter Fun run, a 5K RunEngland mixed ability road race and local organisations running stalls and activities.

There are Criterium races covering most abilities from youth to National B (E,1, 2, 3) and a cat 4 race and includes our second women's race

Numbers will be limited to 45 per race as the one kilometre course is challenging with some tight corners, narrow roads and various surfaces, but with some fast straights and slight hills.

Electronic Race Results by Norfolk Cycle Race Judging will ensure that every rider is given a finishing position using the MyLaps Transponder System. A Transponder will be attached to the front forks. As a result, even if there are spaces, entries on the day may not be accepted.

When you register a box will pop up asking you to enter your transponder number. Simply enter HIRE if you do not have one. This will need to be paid for on the day.

Transponders can be purchased from www.mylaps.com/en/products/prochip-flex/241 or from norfolkcycleracejudging@yahoo.co.uk  up to 7 days prior. They can be hired on the day for £5. Transponders can be used at other race meetings using the MyLaps system.

Applications for entry  close midnight Sunday March 25th

Event Details

Event URN:

418626

Start Date:

Sun, 1st Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Market Square, Market Place, Fakenham, Norfolk, NR21 9BG

View map

Entry close date

Sun, 25th Mar 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Wright Strada-Sport Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Buauna Ball Cycle Team OnForm Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Freddie Checketts Rapha Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joshua Wallis ActiveEdge Race Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Freddy Pett ActiveEdge Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Chris Crabtree Orwell Velo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Roland Kiraly Velo-One Cycling Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joshua Andrews DAP Cycling Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Benjamin Beynon Strada-Sport Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Webster Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Day TPH Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Lloyd Chapman ViCiOUS VELO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Chris Martin Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Connor Rumbles Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Andrew Taylor VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Mike Padfield North Norfolk Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Joseph Kaye Videre Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matt Elworthy Velo-One Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kieran Buffham ActiveEdge Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Jake Jackson Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Sam Bradley Alford Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Ivan Carr Finished 3rd 0

31. Ivan Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Gavin Barron Tri Harder Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Stephen Campbell Videre Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Nathan Gibson St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  David Wells Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Chris Springall VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Shaun Brennan Gorilla Firm Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Graham Denny East Coast Riders Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jack Ibbotson VC Norwich Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dale Johnston VC Norwich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lewis Pendle VC Norwich Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jo Tindley NJC - Biemme - Echelon Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lauren Humphreys Boompods EDCO NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Holly Hoy Cycle Team OnForm Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Georgia Bullard Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Madeleine Gammons NJC - Biemme - Echelon Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Sarah Walker Boompods EDCO NRG Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Polly Mason Strada-Sport Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jennifer Andrews Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lauren Higham LIV AWOL Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Elena Spanou Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Elizabeth Catlow Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matilda Gurney University of Nottingham SCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Donna Dale Walden Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Cindy Berry Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Amy Johnson West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Molly Cutmore TPH Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Frazer Wallis Spalding Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tom Cockerill Rockingham Forest Whls Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nigel Dilks Cycle Derby CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rob Kitchen East Coast Riders Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Darren Evans Aylsham Road Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  William Cunningham Stowmarket & District CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Dionizas Bagdonas Barking & Dagenham CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  John Morgan Tri Harder Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Carl Jackson Ellmore Factory Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Miles Ogden Royal Air Force CA Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ian Thomas Videre Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Bradley Dawson Rats Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Leigh Matthews Rats Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Peter Farrell East Coast Riders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Iain Arthurton East Coast Riders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gary Pearce Iceni Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Myles Higby Kings Lynn MTB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Scott Williams West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Joao Rodrigues Kings Lynn CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Paul Harrowing East Coast Riders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Chris Bettinson Spalding Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Nathan Norman Finished 0

22. Nathan Norman -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Michael Leung UEA Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Daniel Macdonald North Walsham Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Ben Biggs Finished 0

25. Ben Biggs -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Christopher Symes Dulwich Paragon CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Nicholas Thurgill East Coast Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Jamie Carpenter West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Simon Wright Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Mark Herbert Rats Cycling Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas Pask Iceni Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Standen Did not finish 4th 0

29. Jamie Standen -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  David Hird Halesowen A & CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Edward Lowe Bourne Whls CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jordan Rumbles East Coast Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joshua Sykes Strada-Sport Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harley Pell LIV AWOL Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Smith Iceni Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Laborde Iceni Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex Cutmore TPH Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Michael Carter Welland Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Cameron Hansell Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

The Fakenham Community Centre (Oak St, Fakenham NR21 9SR) will be available for registration and as an HQ which is situated about 500m from the course. There are limited changing facilities at the centre. We will be using Active Chip timing. Details for registration on the day will be emailed to you. Updates will be on our Facebook page, Twitter and Website.

8.00 Road Closure (set up)

10.30   Running Race 5K (UK Athletics)
11.30   Town Easter Fun Run 1k (UK Athletics)

12.15   Toddle’n’Trike (under 5s)
12.45   Circuit open for rider’s warm up/familiarisation
1.15      Criterium Race  Youth A (U16), Youth B (U14) girls & boys (30 min)
2.00     Criterium Senior (16+ ) Cat 4 Regional C+ (40 mins)

3.00     Criterium Women’s E/1/2/3/4  (45 mins)

4.00     Criterium Senior (16+) E/1/2/3  National B, (50 mins)

7.00pm roads reopen  Sunset 7.33 pm approx.

Both runs and rides are official UK Athletics and British Cycling events and are run under their rules.

4th cats only (Regional C+)

E / 1 / 2/ 3  (National B), if you omit the Elites, BC would reduce the points band by one band.

Applications for entry  close midnight Sunday March 18th

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 16:00 National B Band 3 --- 50 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 01/04/18 – 16:00
National B, Band 3
50 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 15:00 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 01/04/18 – 15:00
Women Only, Band 5
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 14:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 01/04/18 – 14:00
Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 13:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 01/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 01/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 13:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 01/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/04/18 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 01/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk