The Barnsley Town Centre Races

Closed Circuit , Barnsley – Friday, 20 Jul 2018

Event Summary

Event Overview

#### No on the day entry - only online entries allowed - entry closes 8th July  ####

Elite Mens and Womens races headline a Friday evening cycle race and community event in Barnsleys historic town centre.

Prize fund can be found here www.barnsleytowncentreraces.com

The link to the community ride at 16.30pm is here https://www.letsride.co.uk/rides/barnsley-community-ride

Event Details

Event URN:

418154

Start Date:

Fri, 20th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

The Barnsley Digital Media Centre, County Way, Barnsley, South Yorkshire, S70 2JW

View map

Series:

HSBC UK National Women’s Road Series
HSBC UK National Circuit Series

Entry close date

Sun, 8th Jul 2018

Event Organiser:

Chris Lawrence
07966 563763
race@barnsleyroadclub.org.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Thomas Pidcock Team Wiggins Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tobyn Horton Madison Genesis Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Thomas Stewart JLT Condor Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Matthew Bostock 100% ME Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Joey Walker Team Wiggins Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins Finished 2nd 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Campbell Stewart Finished 0

8. Campbell Stewart -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rory Townsend Canyon Eisberg Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Fred Wright 100% ME Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Matthew Walls 100% ME Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Frederik Scheske Team Tor 2000 KALAS Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Steve Lampier Saint Piran Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Isaac Mundy Madison Genesis Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Jacob Scott One Pro Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
17.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Julian Varley Team KTM UK Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Julio Alberto Amores Palacios Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Grant Martin Vitus Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
--- Thomas Ashcroft Bott Cycle Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Peter Barusevicus Team KTM UK Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ian Bibby JLT Condor Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Rhys Britton 100% ME Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Alexander Chrystall Did not finish 0

23. Alexander Chrystall -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Damien Clayton Kibosh Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Finn Crockett Wheelbase Castelli MGD Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Michael Cuming Madison Genesis Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Russell Downing Holdsworth Pro Racing Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Nathan Draper Team Wiggins Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- William Harper Saint Piran Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joe Holt 100% ME Did not finish Elite 0

23. Joe Holt - 100% ME

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Cameron Jeffers Saint Piran Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Adam Kenway Vitus Pro Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matt Langworthy Saint Piran Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Christopher Latham One Pro Cycling Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Joseph Law Green Jersey RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Mansfield 365velo Racing club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Fraser Martin Saint Piran Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Robert Mccarthy Did not finish 0

23. Robert Mccarthy -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Daniel McDermott FTR Milltag Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jonathan Mould JLT Condor Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Bertie Newey Vitus Pro Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matthew Nowell Canyon Eisberg Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alex Orrell-Turner Wheelbase Castelli MGD Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charles Page Canyon Eisberg Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jack Pullar Canyon Eisberg Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Charlie Renshaw Cycling Sheffield Giant Sheffi... Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Valentin Rey Did not finish 0

23. Valentin Rey -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jamie Ridehalgh Crimson Performance Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joe Reilly Vitus Pro Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jacques Sauvagnargues Team Wiggins Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joe Swinnerton Wheelbase Castelli MGD Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Bradley Symonds Team PB Performance Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Andrew Tennant Canyon Eisberg Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Timothy Torrie Vitus Pro Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Wallis ActiveEdge Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Red Walters Sotonia CC Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Dean Watson Andy Moore Autocentres Racing Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matthew Webster Flamme Rouge Cycling Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jake Womersley Holdsworth Pro Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Anna Henderson Cycle Team OnForm Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jo Tindley NJC - Biemme - Echelon Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth-Jane Harris Storey Racing Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Megan Barker Team Breeze Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Sophie Wright Torelli-Brother Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Anna Kay Storey Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jennifer Powell NJC - Biemme - Echelon Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Gabriella Shaw NJC - Biemme - Echelon Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Amy Monkhouse Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Georgina Panchaud Bianchi Dama Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Jenny Holl Team Breeze Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Hannah Larbalestier Boompods EDCO NRG Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Chanel Mason Storey Racing Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Christina Wiejak Barrow Central Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Charmaine Porter Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Monica Dew Storey Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ffion James Storey Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Hannah Bayes LIV AWOL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Ellen McDermott Boompods EDCO NRG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Ellie Park YRDP Finished 2nd 0

22. Ellie Park - YRDP

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Lily Greenhalgh Torelli-Brother Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Elizabeth Bennett Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Isabel Darvill Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Lauren Humphreys Boompods EDCO NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Gemma Sargent Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Sian Botteley Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Ramsay Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Harry Lee Selby CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matthew Taylor Albion Cycling Co Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Fox PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sam Beeston Pro Vision Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Toby Jarvis Team PB Performance Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Tarn Fynn Crimson Performance Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rotem Tene Finished 0

11. Rotem Tene -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Stuart Reid Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Cameron Blake Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jonathan Harvey Doncaster Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Oliver Cockerill Velo Club Beverley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Benjamin Harmer Wold Top Actif RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Matthew King Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Darren Rider Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jonathan Bourne Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Luke O'Connell Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Will Beech The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Richard Lucas Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Joseph Romain Shibden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Jonathan Carnall Eat Plants Not Pigs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  James Worley OVB Finished 2nd 0

28. James Worley - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Steve Tait OVB Finished 2nd 0

30. Steve Tait - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  David Norris Wold Top Actif RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Joshua Ravn Wold Top Actif RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Andrew Cutts Team Bottrill - Vanguard Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Robert Seeley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Matthew Wilkins Rutland CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Thomas Seeley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Ben Greenwood Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Simon Gibbs Reifen Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Robert Rogers Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Mark Jagger Harrogate Nova CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  James Little Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Fredrick Bingham Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Harry Buxton Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Jonathan Dexter Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Oliver Humphreys National Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Michael Newton Barnsley RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Rory King Sleaford Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Max Burt Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Gregg Pedder City RC (Hull) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jack Brown Cambridge University CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Adam Fowkes J's Cycle Shack Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Curtis Maltby Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Noonan Hoppers Rollers Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Parsons Sleaford Whls CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Stephen Paterson Andy Moore Autocentres Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Benjamin Pygott Team Wheelguru Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Wood North Midlands Youth Squad Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  James Wordsworth Otley CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  George Radcliffe Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ewan Mackie Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Archie Hollingsworth Tuxford Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Hawkins Sheffield Stars CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Harry Noonan Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Kieran Barlow J's Cycle Shack Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Adam Bent Nutcracker Racing Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Charlie Howard VC Lincoln Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi Wheelbase Cabtech Junior RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Roisin Lally Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Rachel Earnshaw Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morgan Sophie Crussell Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Du Toit Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tom Kinsella Finished 0

8. Tom Kinsella -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Patrick Havercroft Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Imogen Wolff Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 20:30 National A Band 2 --- 50 mins
Fri 20/07/18 – 20:30
National A, Band 2
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 19:30 Women Only Band 3 --- 50 mins
Fri 20/07/18 – 19:30
Women Only, Band 3
50 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 18:35 Regional A Band 4 --- 45 mins
Fri 20/07/18 – 18:35
Regional A, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 18:00 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Fri 20/07/18 – 18:00
Youth Only, Band 5
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Fri 20/07/18 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 17:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Fri 20/07/18 – 17:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 17:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Fri 20/07/18 – 17:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 17:00 Youth Only None --- 15 mins
Fri 20/07/18 – 17:00
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 17:00 Youth Only None --- 15 mins
Fri 20/07/18 – 17:00
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

#### No on the day entry - only online entries allowed - entry closes 8th July  ####

Elite Mens and Womens races headline a Friday evening cycle race and community event in Barnsleys historic town centre.

Prize fund can be found here www.barnsleytowncentreraces.com

The link to the community ride at 16.30pm is here https://www.letsride.co.uk/rides/barnsley-community-ride

Event Details

Event URN:

418154

Start Date:

Fri, 20th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

The Barnsley Digital Media Centre, County Way, Barnsley, South Yorkshire, S70 2JW

View map

Series:

HSBC UK National Women’s Road Series
HSBC UK National Circuit Series

Entry close date

Sun, 8th Jul 2018

Event Organiser:

Chris Lawrence
07966 563763
race@barnsleyroadclub.org.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Thomas Pidcock Team Wiggins Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Matthew Gibson JLT Condor Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tobyn Horton Madison Genesis Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Thomas Stewart JLT Condor Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Matthew Bostock 100% ME Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Joey Walker Team Wiggins Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins Finished 2nd 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Campbell Stewart Finished 0

8. Campbell Stewart -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rory Townsend Canyon Eisberg Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Fred Wright 100% ME Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Matthew Walls 100% ME Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Frederik Scheske Team Tor 2000 KALAS Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Steve Lampier Saint Piran Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Isaac Mundy Madison Genesis Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Jacob Scott One Pro Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
17.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Julian Varley Team KTM UK Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Julio Alberto Amores Palacios Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Grant Martin Vitus Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
--- Thomas Ashcroft Bott Cycle Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Peter Barusevicus Team KTM UK Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ian Bibby JLT Condor Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Rhys Britton 100% ME Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Alexander Chrystall Did not finish 0

23. Alexander Chrystall -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Damien Clayton Kibosh Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Finn Crockett Wheelbase Castelli MGD Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Michael Cuming Madison Genesis Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Russell Downing Holdsworth Pro Racing Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Nathan Draper Team Wiggins Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- William Harper Saint Piran Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joe Holt 100% ME Did not finish Elite 0

23. Joe Holt - 100% ME

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Cameron Jeffers Saint Piran Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Adam Kenway Vitus Pro Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matt Langworthy Saint Piran Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Christopher Latham One Pro Cycling Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Joseph Law Green Jersey RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Mansfield 365velo Racing club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Fraser Martin Saint Piran Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Robert Mccarthy Did not finish 0

23. Robert Mccarthy -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Daniel McDermott FTR Milltag Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jonathan Mould JLT Condor Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Bertie Newey Vitus Pro Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matthew Nowell Canyon Eisberg Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alex Orrell-Turner Wheelbase Castelli MGD Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charles Page Canyon Eisberg Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jack Pullar Canyon Eisberg Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Charlie Renshaw Cycling Sheffield Giant Sheffi... Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Valentin Rey Did not finish 0

23. Valentin Rey -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jamie Ridehalgh Crimson Performance Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joe Reilly Vitus Pro Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jacques Sauvagnargues Team Wiggins Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joe Swinnerton Wheelbase Castelli MGD Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Bradley Symonds Team PB Performance Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Andrew Tennant Canyon Eisberg Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Timothy Torrie Vitus Pro Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joshua Wallis ActiveEdge Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Red Walters Sotonia CC Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Dean Watson Andy Moore Autocentres Racing Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matthew Webster Flamme Rouge Cycling Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jake Womersley Holdsworth Pro Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Anna Henderson Cycle Team OnForm Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jo Tindley NJC - Biemme - Echelon Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth-Jane Harris Storey Racing Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Megan Barker Team Breeze Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Sophie Wright Torelli-Brother Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Anna Kay Storey Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jennifer Powell NJC - Biemme - Echelon Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Gabriella Shaw NJC - Biemme - Echelon Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Amy Monkhouse Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Georgina Panchaud Bianchi Dama Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Jenny Holl Team Breeze Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Hannah Larbalestier Boompods EDCO NRG Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Chanel Mason Storey Racing Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Christina Wiejak Barrow Central Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Charmaine Porter Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Monica Dew Storey Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ffion James Storey Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Hannah Bayes LIV AWOL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Ellen McDermott Boompods EDCO NRG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Ellie Park YRDP Finished 2nd 0

22. Ellie Park - YRDP

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  April Tacey Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Lily Greenhalgh Torelli-Brother Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Elizabeth Bennett Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Isabel Darvill Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Lauren Humphreys Boompods EDCO NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Gemma Sargent Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Sian Botteley Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Will King Prologue Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Ramsay Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Harry Lee Selby CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matthew Taylor Albion Cycling Co Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Fox PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sam Beeston Pro Vision Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Toby Jarvis Team PB Performance Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Tarn Fynn Crimson Performance Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rotem Tene Finished 0

11. Rotem Tene -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Stuart Reid Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Cameron Blake Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jonathan Harvey Doncaster Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Oliver Cockerill Velo Club Beverley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Benjamin Harmer Wold Top Actif RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Matthew King Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Darren Rider Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jonathan Bourne Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Luke O'Connell Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Will Beech The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Richard Lucas Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Joseph Romain Shibden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Jonathan Carnall Eat Plants Not Pigs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  James Worley OVB Finished 2nd 0

28. James Worley - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Oliver Smee Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Steve Tait OVB Finished 2nd 0

30. Steve Tait - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  David Norris Wold Top Actif RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Joshua Ravn Wold Top Actif RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Andrew Cutts Team Bottrill - Vanguard Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Robert Seeley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Matthew Wilkins Rutland CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Thomas Seeley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Ben Greenwood Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Simon Gibbs Reifen Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Robert Rogers Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Mark Jagger Harrogate Nova CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  James Little Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Fredrick Bingham Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Harry Buxton Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Jonathan Dexter Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Oliver Humphreys National Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Michael Newton Barnsley RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Rory King Sleaford Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Max Burt Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Gregg Pedder City RC (Hull) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jack Brown Cambridge University CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Adam Fowkes J's Cycle Shack Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Curtis Maltby Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Noonan Hoppers Rollers Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Parsons Sleaford Whls CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Stephen Paterson Andy Moore Autocentres Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Benjamin Pygott Team Wheelguru Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Wood North Midlands Youth Squad Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  James Wordsworth Otley CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  George Radcliffe Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ewan Mackie Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Archie Hollingsworth Tuxford Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Hawkins Sheffield Stars CSC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Harry Noonan Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Kieran Barlow J's Cycle Shack Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Adam Bent Nutcracker Racing Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Charlie Howard VC Lincoln Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi Wheelbase Cabtech Junior RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Roisin Lally Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Rachel Earnshaw Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morgan Sophie Crussell Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Du Toit Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tom Kinsella Finished 0

8. Tom Kinsella -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Patrick Havercroft Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Imogen Wolff Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 20:30 National A Band 2 --- 50 mins
Fri 20/07/18 – 20:30
National A, Band 2
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 19:30 Women Only Band 3 --- 50 mins
Fri 20/07/18 – 19:30
Women Only, Band 3
50 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 18:35 Regional A Band 4 --- 45 mins
Fri 20/07/18 – 18:35
Regional A, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 18:00 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Fri 20/07/18 – 18:00
Youth Only, Band 5
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Fri 20/07/18 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 17:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Fri 20/07/18 – 17:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 17:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Fri 20/07/18 – 17:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 17:00 Youth Only None --- 15 mins
Fri 20/07/18 – 17:00
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 20/07/18 17:00 Youth Only None --- 15 mins
Fri 20/07/18 – 17:00
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk