Reading Velodrome Racing Track League 6

Track League , Reading – Monday, 08 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

644/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 8th Jun 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Matthew Lansley Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
14.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
15.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
16.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
17.  Siraj Ahmed Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
18.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Youth Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Unknown Distance - Results
1.  George Needham North East BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Siraj Ahmed Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Joseph Linehan Cotswold Veldrijden Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  George Needham Speedflex Race Team Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Siraj Ahmed Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Derny Race - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Derny Race - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Derny Race - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Derny Race - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Siraj Ahmed Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Senior A 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 lap Scratch - Results
1.  Steve Legg RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Gavin Mitchell Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A 10 lap Derny Motor Paced Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 lap Derny Motor Paced Final - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A AW Cycles Endurance 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A AW Cycles Endurance 10km - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior B 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 lap Scratch - Results
1.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Anthony Moye Unknown 0

2. Anthony Moye -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior B 10 lap Derny Motor Paced Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 lap Derny Motor Paced Final - Results
1.  Cam Swarbrick Royal Navy & Royal Marines CA Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior B AW Cycles Endurance 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B AW Cycles Endurance 10km - Results
1.  Anthony Moye Unknown 0

1. Anthony Moye -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Ladies 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 lap Scratch - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emily Hogge DNA Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies 10 lap Derny Motor Paced Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 lap Derny Motor Paced Final - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies AW Cycles Endurance 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies AW Cycles Endurance 10km - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Denise Carter Farnborough & Camberley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 08/06/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
Youth Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U16 Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U14 Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U12 Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
U10 Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
Senior A 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 08/06/09 – 19:20
Regional C, MTB IA
Senior A 10 lap Derny Motor Paced Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:21
Senior A AW Cycles Endurance 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:22
Senior B 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior B 10 lap Derny Motor Paced Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:24
Senior B AW Cycles Endurance 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:25
Ladies 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Ladies 10 lap Derny Motor Paced Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:27
Ladies AW Cycles Endurance 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:28
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

644/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 8th Jun 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Matthew Lansley Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
14.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
15.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
16.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
17.  Siraj Ahmed Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
18.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Youth Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Unknown Distance - Results
1.  George Needham North East BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Siraj Ahmed Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Joseph Linehan Cotswold Veldrijden Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  George Needham Speedflex Race Team Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Siraj Ahmed Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Derny Race - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Derny Race - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Derny Race - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Derny Race - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Siraj Ahmed Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Senior A 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 lap Scratch - Results
1.  Steve Legg RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Gavin Mitchell Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A 10 lap Derny Motor Paced Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 lap Derny Motor Paced Final - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A AW Cycles Endurance 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A AW Cycles Endurance 10km - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior B 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 lap Scratch - Results
1.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Anthony Moye Unknown 0

2. Anthony Moye -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior B 10 lap Derny Motor Paced Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 lap Derny Motor Paced Final - Results
1.  Cam Swarbrick Royal Navy & Royal Marines CA Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior B AW Cycles Endurance 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B AW Cycles Endurance 10km - Results
1.  Anthony Moye Unknown 0

1. Anthony Moye -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Ladies 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 lap Scratch - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emily Hogge DNA Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies 10 lap Derny Motor Paced Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 lap Derny Motor Paced Final - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies AW Cycles Endurance 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies AW Cycles Endurance 10km - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Denise Carter Farnborough & Camberley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 08/06/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
Youth Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U16 Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U14 Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U12 Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
U10 Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
Senior A 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 08/06/09 – 19:20
Regional C, MTB IA
Senior A 10 lap Derny Motor Paced Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:21
Senior A AW Cycles Endurance 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:22
Senior B 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior B 10 lap Derny Motor Paced Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:24
Senior B AW Cycles Endurance 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:25
Ladies 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Ladies 10 lap Derny Motor Paced Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:27
Ladies AW Cycles Endurance 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/06/09 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 08/06/09 – 19:28
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk