Ipswich Bicycle Club Grass Track Racing 2018

Track , Ipswich – Sunday, 17 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

Grass Track Meeting Reg C+ Men, Women and Youth events.

Entry Opens 1st May, and closes 10th June (23.45)

Includes the Short Distance Track League.

Event Details

Event URN:

417861

Start Date:

Sun, 17th Jun 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Chantry Park Pavilion, London Road Entrance, Chantry Park, Ipswich, IP2 0SS

View map

Series:

National Short Distance Grass League

Entry close date

Sat, 26th May 2018

Event Organiser:

Paul Rippon
01473741335
scrs1@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Mens 27 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 27 Lap Scratch Race - Results
1.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Adam Swan Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Fred Gill Cycle Team OnForm Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Peck Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Upson-Smith Plomesgate CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Womens & Youth A 27 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens & Youth A 27 Lap Scratch Race - Results
1.  Harley Pell LIV AWOL Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Holmes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alice Codling Gt Yarmouth CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Codling UEA Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Wendy Atkinson Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Mens Unknown Distance Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Unknown Distance Final - Results
1.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adam Swan Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Fred Gill Cycle Team OnForm Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Peck Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Upson-Smith Plomesgate CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Mens Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Devil - Results
1.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adam Swan Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Fred Gill Cycle Team OnForm Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Peck Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Stephen Upson-Smith Plomesgate CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

800m Mens Final

Position Name Club name Rider status Category Points
800m Mens Final - Results
1.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Fred Gill Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Swan Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Matt Peck Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Stephen Upson-Smith Plomesgate CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women & Youth A Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Women & Youth A Omnium - Results
1.  Harley Pell LIV AWOL Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Holmes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alice Codling Gt Yarmouth CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Codling UEA Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Wendy Atkinson Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth C Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Omnium - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Iestyn Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ellie Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Omnium - Results
1.  Gethin Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Fraser Gregory West Suffolk Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Dafydd Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  William Smith Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Omnium - Results
1.  Gabriel Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Leo Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Grass Track Meeting Reg C+ Men, Women and Youth events.

 

Closing date for online entries is now 10 June 23:45 hrs.

The Races

Mens 27 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Womens & Youth A 27 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Mens Unknown Distance Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Mens Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
800m Mens Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Regional C, None
Women & Youth A Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, None
Youth D Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, None
Youth E Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, None
Mens Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
Youth A Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, Youth
Youth B Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Grass Track Meeting Reg C+ Men, Women and Youth events.

Entry Opens 1st May, and closes 10th June (23.45)

Includes the Short Distance Track League.

Event Details

Event URN:

417861

Start Date:

Sun, 17th Jun 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Chantry Park Pavilion, London Road Entrance, Chantry Park, Ipswich, IP2 0SS

View map

Series:

National Short Distance Grass League

Entry close date

Sat, 26th May 2018

Event Organiser:

Paul Rippon
01473741335
scrs1@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Mens 27 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 27 Lap Scratch Race - Results
1.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Adam Swan Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Fred Gill Cycle Team OnForm Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Peck Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Upson-Smith Plomesgate CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Womens & Youth A 27 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens & Youth A 27 Lap Scratch Race - Results
1.  Harley Pell LIV AWOL Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Holmes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alice Codling Gt Yarmouth CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Codling UEA Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Wendy Atkinson Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Mens Unknown Distance Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Unknown Distance Final - Results
1.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adam Swan Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Fred Gill Cycle Team OnForm Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Peck Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Upson-Smith Plomesgate CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Mens Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Devil - Results
1.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adam Swan Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Fred Gill Cycle Team OnForm Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Peck Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Stephen Upson-Smith Plomesgate CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

800m Mens Final

Position Name Club name Rider status Category Points
800m Mens Final - Results
1.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Fred Gill Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Swan Contour Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Matt Peck Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Richard Lawrence Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Stephen Upson-Smith Plomesgate CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women & Youth A Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Women & Youth A Omnium - Results
1.  Harley Pell LIV AWOL Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Holmes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alice Codling Gt Yarmouth CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Codling UEA Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Wendy Atkinson Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth C Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Omnium - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Iestyn Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ellie Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Omnium - Results
1.  Gethin Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Fraser Gregory West Suffolk Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Dafydd Hill Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  William Smith Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Omnium - Results
1.  Gabriel Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Leo Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Grass Track Meeting Reg C+ Men, Women and Youth events.

 

Closing date for online entries is now 10 June 23:45 hrs.

The Races

Mens 27 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Womens & Youth A 27 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Mens Unknown Distance Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Mens Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
800m Mens Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 17/06/18 – 01:00
Regional C, None
Women & Youth A Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, None
Youth D Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, None
Youth E Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, None
Mens Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
Youth A Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, Youth
Youth B Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 13:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk