BC National Masters Track Championships 2018

Track , Newport – Thursday, 28 Jun 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

417841

Start Date:

Thu, 28th Jun 2018

Finish date:

Sun, 1st Jul 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Entry close date

Thu, 31st May 2018

Event Organiser:

Graham Bristow
34 Elmside, Milford, Godalming, Surrey, GU8 5EG
07802 669402
graham@bristowevents.co.uk

Results

Confirmed Results

Male A 30-34 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 1000m TT - Results
1.  Rowan Elliott Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Davies Cycle Specific CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ryan Davies AS Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  B Xavier Disley AeroCoach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ewen Macgillivray RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alex Leek VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Barbour AS Test Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male A 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 Sprint - Results
1.  Rowan Elliott Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Davies Cycle Specific CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Brightwell Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ash Ellis Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Male A 30-34 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 3km Pursuit - Results
1.  Ryan Davies AS Test Team Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ewen Macgillivray RT 23 Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alex Leek VC St Raphael Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male A 30-34 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 Scratch - Results
1.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Leek VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male A 30-34 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 Points - Results
1.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Oliver Hambrey Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Male B 35-39 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 1000m TT - Results
1.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Scott Burns www.drag2zero.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Skinner Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Tim Cartwright Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Nicholas Williams Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male B 35-39 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 Sprint - Results
1.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Morton PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicholas Williams Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male B 35-39 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 3km Pursuit - Results
1.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Scott Burns www.drag2zero.com Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Cartwright Newbury RC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  David Skinner Black Line Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Gateshill Webbs 1902 Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male B 35-39 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 Scratch - Results
1.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Cartwright Newbury RC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Matthew Inman East London Velo Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male B 35-39 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 Points - Results
1.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Cartwright Newbury RC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Scott Burns www.drag2zero.com Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Inman East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Gateshill Webbs 1902 Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ian Peers Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male C 40-44 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 750m TT - Results
1.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Anthony Bagnall DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Kevin Dunn Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kyleigh Manners DIMASCIO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male C 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 Sprint - Results
1.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kevin Dunn Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male C 40-44 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 3km Pursuit - Results
1.  Jonathan Gildea Para-T Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nicholas English AeroCoach Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Woodhouse AS Test Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0

10. Nick Baxter - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tim May Media Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 0

13. Alan Newman - PRTZ

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male C 40-44 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 Scratch - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gildea Para-T Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Justin McKie TORQ Performance Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Timothy Davies Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nikalas Cook Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jason Killiner Pontypool RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Sam Alison Singular Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male C 40-44 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 Points - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gildea Para-T Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 4th 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Justin McKie TORQ Performance Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Nicholas English AeroCoach Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sam Alison Singular Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0

11. Nick Baxter - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 0

13. Alan Newman - PRTZ

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  John Hollier Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jason Killiner Pontypool RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Timothy Davies Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Nikalas Cook Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male D 45-49 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 750m TT - Results
1.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Pepper Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tom Boulton Ses Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  John Bagnall DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stuart Day City Cycle Centre.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Gittins Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Conal Low-Grier VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Phil Brown trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Brian Stokes Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male D 45-49 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 Sprint - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Pepper Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stuart Day City Cycle Centre.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Boulton Ses Racing Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- John McClelland Bush Healthcare CRT Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite

Male D 45-49 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 3km Pursuit - Results
1.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jeremy Brougham Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Phil Brown trainSharp Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Gartland GJS Cruise Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gerry Bowditch VeloVitesse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Adrian Patterson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Cundy PMR Finished 4th 0

11. Paul Cundy - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male D 45-49 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 Scratch - Results
1.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gerry Bowditch VeloVitesse Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Gartland GJS Cruise Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Elliot Davis Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jeremy Brougham Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male D 45-49 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 Points - Results
1.  Elliot Davis Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jeremy Brougham Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  John Gartland GJS Cruise Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Paul Howard Finished 4th 0

12. Paul Howard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gerry Bowditch VeloVitesse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male E 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 500m TT - Results
1.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Turner PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Liam Collins PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Hollins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ben Friend PMR Finished 4th 0

11. Ben Friend - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Adam Wade DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male E 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 Sprint - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Turner PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adam Wade DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male E 50-54 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 2km Pursuit - Results
1.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Timothy Lawson Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nigel Holl Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kevin Willers Run & Ride / Midland Bike Fit Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Turner PMR Finished 3rd 0

11. Paul Turner - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male E 50-54 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 Scratch - Results
1.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Nigel Holl Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Iain Davidson Finished 4th 0

11. Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rob Muzio Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male E 50-54 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 Points - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rob Muzio Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male F 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 500m TT - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steve Wilkinson Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Schmidt Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Gary Matthews Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Welham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 Sprint - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Schmidt Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gary Matthews Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Male F 55-59 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 2km Pursuit - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Si Robinson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Christopher Welham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 Scratch - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jerry Cross Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Keerthi Angammana Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jeff Baird GS Metro Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Steve Wilkinson Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male F 55-59 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 Points - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jerry Cross Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jeff Baird GS Metro Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 500m TT - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mick James Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gary Hartles Finished 4th 0

7. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Sprint - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gary Hartles Finished 4th 0

4. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 2km Pursuit - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mick James Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

7. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Scratch - Results
1.  Alan Vallance Coalville Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Rutherford Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gary Hartles Finished 4th 0

4. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Tim Bartlett The Racers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

10. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mick James Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Points - Results
1.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Vallance Coalville Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Rutherford Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tim Bartlett The Racers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male H 65-69 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 500m TT - Results
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Graham Charlton VC Etoile Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jim Robertson Finished 0

9. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male H 65-69 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 Sprint - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ian Barton VC Glasgow South Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Male H 65-69 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 2km Pursuit - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alistair Cameron Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Roy Gardiner Hainault RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Graham Charlton VC Etoile Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jim Robertson Finished 0

9. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male H 65-69 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 Scratch - Results
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alistair Cameron Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian Cookson OBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ivor Thomas Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Lawrence Hambrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male H 65-69 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 Points - Results
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alistair Cameron Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Brian Cookson OBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ivor Thomas Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male I 70-74 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 500m TT - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Clark Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male I 70-74 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Truelove Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male I 70-74 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 2km Pursuit - Results
1.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Graham Truelove Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male I 70-74 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 Scratch - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graham Truelove Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male I 70-74 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 Points - Results
1.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graham Truelove Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ 500m TT - Results
1.  Roland Crayford Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mike Garvey Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gordon Johnston Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Neil Orrell Torelli-Brother Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ Sprint - Results
1.  Roland Crayford Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neil Orrell Torelli-Brother Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ 2km Pursuit - Results
1.  Robert Richards Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gordon Johnston Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Neil Orrell Torelli-Brother Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ Scratch - Results
1.  Roland Crayford Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ Points - Results
1.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 500m TT - Results
1.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dalila Lecky Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Anna Figliola Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Female A 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 Sprint - Results
1.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Dalila Lecky Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Figliola Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female A 30-34 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 2km Pursuit - Results
1.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Soden Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dalila Lecky Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Female A 30-34 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 Scratch - Results
1.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nicola Soden Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Female A 30-34 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 Points - Results
1.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Soden Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B 35-39 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 500m TT - Results
1.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Naomi Lovesay DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kristy Howells Boot Out Breast Cancer C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Aileen Clyde RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female B 35-39 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 Sprint - Results
1.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Naomi Lovesay DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kristy Howells Boot Out Breast Cancer C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Aileen Clyde RT 23 Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Female B 35-39 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 2km Pursuit - Results
1.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Kristy Howells Boot Out Breast Cancer C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sophie Faldo PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aileen Clyde RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jenny Hill Finished 4th 0

7. Jenny Hill -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female B 35-39 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 Scratch - Results
1.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aileen Clyde RT 23 Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jenny Hill Finished 4th 0

5. Jenny Hill -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female B 35-39 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 Points - Results
1.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Emma Hill Black Line Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jenny Hill Finished 4th 0

4. Jenny Hill -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Aileen Clyde RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female C 40-44 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 500m TT - Results
1.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Moore Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Sue Allen Propello Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 Sprint - Results
1.  Lucy Moore Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 2km Pursuit - Results
1.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Victoria Webb Royal Air Force CA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sue Allen Propello Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 Scratch - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Victoria Webb Royal Air Force CA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sue Allen Propello Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female C 40-44 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female C 40-44 Points - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Victoria Webb Royal Air Force CA Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sue Allen Propello Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female D 45-49 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-49 500m TT - Results
1.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Suzannah Doyle PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sandra Mackay Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alison Winship MacKay Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Karen Wason Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female D 45-49 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-49 Sprint - Results
1.  Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Karen Wason Uttoxeter Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alison Winship MacKay Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female D 45-49 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-49 Pursuit - Results
1.  Alison Winship MacKay Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sandra Mackay Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female D 45-49 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-49 Scratch - Results
1.  Suzannah Doyle PMR Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alison Winship MacKay Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tamala McGee Assos Equipe UK Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sandra Mackay Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female D 45-49 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female D 45-49 Points - Results
1.  Suzannah Doyle PMR Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Donna Clayton Glasgow Nightingale CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alison Winship MacKay Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sandra Mackay Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tamala McGee Assos Equipe UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Female E 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50-54 500m TT - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Julie Scales Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jo Buckland Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Patricia Baird VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Amanda Karlsson VeloVitesse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Janette Hazlett Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Amanda Chambers Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female E 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50-54 Sprint - Results
1.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Patricia Baird VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Janette Hazlett Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female E 50-54 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50-54 2km Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Julie Scales Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lynne Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Patricia Baird VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jo Buckland Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female E 50-54 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50-54 Scratch - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Catherine Coley VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Julie Scales Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lynne Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Janette Hazlett Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Patricia Baird VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female E 50-54 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female E 50-54 Points - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Catherine Coley VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lynne Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Patricia Baird VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female F 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female F 55-59 500m TT - Results
1.  Suzanne Duncan-Gilbert Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Barbara Wiles San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Audrey Price Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alison Salthouse Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lorraine Wright Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female F 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female F 55-59 Sprint - Results
1.  Suzanne Duncan-Gilbert Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Barbara Wiles San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Audrey Price Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alison Salthouse Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female F 55-59 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female F 55-59 2km Pursuit - Results
1.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Elizabeth Clayton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Barbara Wiles San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lorraine Wright Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female F 55-59 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female F 55-59 Scratch - Results
1.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Barbara Wiles San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Elizabeth Clayton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female F 55-59 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female F 55-59 Points - Results
1.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Barbara Wiles San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female G/H 60+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female G/H 60+ 500m TT - Results
1.  Gwynneth Rixon RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female G/H 60+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female G/H 60+ Sprint - Results
1.  Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female G/H 60+ 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female G/H 60+ 2km Pursuit - Results
1.  Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gwynneth Rixon RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Championships are usually run in five year age bands.  Occasionally where there are insufficient numbers then these may be expanded to ten year bands.  Very exceptionally this may even extend to fifteen year bands.

Only open to Gold/Silver members of British Cycling with GBR on their 2018 UCI Competition Licence.

Riders first enter for the number of races that they wish to compete in.  For 1 to 4 races then these should be indicated where requested. Entry for all 5 races need no further action.

Schedule:-

Thursday pm: TTs (all)

Friday All day: Sprint (all)

Saturday am: Pursuit (All women, all men except A,B,C,D)

Saturday pm:  Scratch (all)

Sunday am: Pursuit (men A,B,C,D)

Sunday pm:  Points (all)

The Races

Male A 30-34 1000m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male A 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male A 30-34 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male A 30-34 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Male A 30-34 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male B 35-39 1000m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male B 35-39 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male B 35-39 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male B 35-39 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male B 35-39 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male C 40-44 750m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male C 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male C 40-44 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male C 40-44 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male C 40-44 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male D 45-49 750m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male D 45-49 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male D 45-49 3km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male D 45-49 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male D 45-49 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male E 50-54 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male E 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male E 50-54 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male E 50-54 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male E 50-54 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male F 55-59 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male F 55-59 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male F 55-59 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male F 55-59 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male F 55-59 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Male G 60-64 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male G 60-64 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male G 60-64 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male G 60-64 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male G 60-64 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male H 65-69 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male H 65-69 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male H 65-69 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male H 65-69 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male H 65-69 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male I 70-74 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male I 70-74 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male I 70-74 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male I 70-74 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male I 70-74 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male J 75+ 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male J 75+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male J 75+ 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male J 75+ Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Male J 75+ Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female A 30-34 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female A 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female A 30-34 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female A 30-34 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female A 30-34 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female B 35-39 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female B 35-39 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female B 35-39 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female B 35-39 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female B 35-39 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female C 40-44 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female C 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female C 40-44 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female C 40-44 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female C 40-44 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female D 45-49 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female D 45-49 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female D 45-49 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female D 45-49 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female D 45-49 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female E 50-54 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female E 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female E 50-54 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female E 50-54 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female E 50-54 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Female F 55-59 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female F 55-59 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female F 55-59 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female F 55-59 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female F 55-59 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female G/H 60+ 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female G/H 60+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Female G/H 60+ 2km Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ None ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, None
Entry for 5 Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 5 Championships (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 1 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 1 Championship (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 2 Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 2 Championships (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 3 Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 3 Championships (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 4 Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3
Entry for 4 Championships (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 3

Event Summary

Event Details

Event URN:

417841

Start Date:

Thu, 28th Jun 2018

Finish date:

Sun, 1st Jul 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Entry close date

Thu, 31st May 2018

Event Organiser:

Graham Bristow
34 Elmside, Milford, Godalming, Surrey, GU8 5EG
07802 669402
graham@bristowevents.co.uk

Results

Confirmed Results

Male A 30-34 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 1000m TT - Results
1.  Rowan Elliott Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Davies Cycle Specific CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ryan Davies AS Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  B Xavier Disley AeroCoach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ewen Macgillivray RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alex Leek VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Barbour AS Test Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male A 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 Sprint - Results
1.  Rowan Elliott Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Davies Cycle Specific CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Brightwell Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ash Ellis Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Male A 30-34 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 3km Pursuit - Results
1.  Ryan Davies AS Test Team Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ewen Macgillivray RT 23 Finished 4th 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Alex Leek VC St Raphael Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male A 30-34 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 Scratch - Results
1.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Leek VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male A 30-34 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male A 30-34 Points - Results
1.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Oliver Hambrey Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

Male B 35-39 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 1000m TT - Results
1.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Scott Burns www.drag2zero.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Skinner Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Tim Cartwright Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Nicholas Williams Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male B 35-39 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 Sprint - Results
1.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Morton PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicholas Williams Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male B 35-39 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 3km Pursuit - Results
1.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Scott Burns www.drag2zero.com Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Cartwright Newbury RC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  David Skinner Black Line Finished 4th 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Neil Poulton Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Gateshill Webbs 1902 Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male B 35-39 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 Scratch - Results
1.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Cartwright Newbury RC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Matthew Inman East London Velo Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male B 35-39 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male B 35-39 Points - Results
1.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Cartwright Newbury RC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Scott Burns www.drag2zero.com Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Inman East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Gateshill Webbs 1902 Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ian Peers Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male C 40-44 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 750m TT - Results
1.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Anthony Bagnall DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Kevin Dunn Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kyleigh Manners DIMASCIO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male C 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 Sprint - Results
1.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kevin Dunn Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male C 40-44 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 3km Pursuit - Results
1.  Jonathan Gildea Para-T Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nicholas English AeroCoach Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Woodhouse AS Test Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0

10. Nick Baxter - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tim May Media Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 0

13. Alan Newman - PRTZ

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male C 40-44 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 Scratch - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gildea Para-T Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Justin McKie TORQ Performance Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Timothy Davies Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nikalas Cook Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jason Killiner Pontypool RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Sam Alison Singular Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male C 40-44 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male C 40-44 Points - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gildea Para-T Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 4th 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jamie Pine Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Justin McKie TORQ Performance Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Nicholas English AeroCoach Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Christopher Bates RPD Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sam Alison Singular Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 0

11. Nick Baxter - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andrew Stuart VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Alan Newman PRTZ Finished 2nd 0

13. Alan Newman - PRTZ

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  John Hollier Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jason Killiner Pontypool RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Timothy Davies Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Nikalas Cook Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male D 45-49 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 750m TT - Results
1.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Pepper Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tom Boulton Ses Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  John Bagnall DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stuart Day City Cycle Centre.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Gittins Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Conal Low-Grier VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Phil Brown trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Brian Stokes Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male D 45-49 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 Sprint - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Pepper Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stuart Day City Cycle Centre.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Boulton Ses Racing Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- John McClelland Bush Healthcare CRT Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite

Male D 45-49 3km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 3km Pursuit - Results
1.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jeremy Brougham Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Phil Brown trainSharp Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Gartland GJS Cruise Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gerry Bowditch VeloVitesse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Adrian Patterson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Cundy PMR Finished 4th 0

11. Paul Cundy - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male D 45-49 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 Scratch - Results
1.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gerry Bowditch VeloVitesse Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Gartland GJS Cruise Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Elliot Davis Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jeremy Brougham Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male D 45-49 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male D 45-49 Points - Results
1.  Elliot Davis Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jason Kierman St Ives CC Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jeremy Brougham Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  John Gartland GJS Cruise Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Paul Howard Finished 4th 0

12. Paul Howard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gerry Bowditch VeloVitesse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male E 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 500m TT - Results
1.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Turner PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Liam Collins PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Hollins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ben Friend PMR Finished 4th 0

11. Ben Friend - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Adam Wade DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male E 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 Sprint - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Turner PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adam Wade DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male E 50-54 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 2km Pursuit - Results
1.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Timothy Lawson Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nigel Holl Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kevin Willers Run & Ride / Midland Bike Fit Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Turner PMR Finished 3rd 0

11. Paul Turner - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male E 50-54 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 Scratch - Results
1.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Nigel Holl Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Iain Davidson Finished 4th 0

11. Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rob Muzio Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male E 50-54 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male E 50-54 Points - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rob Muzio Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Male F 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 500m TT - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steve Wilkinson Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Schmidt Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Gary Matthews Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Welham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 Sprint - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Schmidt Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gary Matthews Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Male F 55-59 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 2km Pursuit - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Si Robinson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Blount Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Christopher Welham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Neil Johnston Classic Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male F 55-59 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 Scratch - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jerry Cross Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Keerthi Angammana Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jeff Baird GS Metro Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Steve Wilkinson Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male F 55-59 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male F 55-59 Points - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Wiffen Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jerry Cross Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ken Roesner Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jeff Baird GS Metro Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 500m TT - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mick James Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gary Hartles Finished 4th 0

7. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Sprint - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gary Hartles Finished 4th 0

4. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 2km Pursuit - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mick James Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

7. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Scratch - Results
1.  Alan Vallance Coalville Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Rutherford Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gary Hartles Finished 4th 0

4. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Tim Bartlett The Racers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0

10. Tom Morton - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mick James Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male G 60-64 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male G 60-64 Points - Results
1.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Vallance Coalville Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Rutherford Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tim Bartlett The Racers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male H 65-69 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 500m TT - Results
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Graham Charlton VC Etoile Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jim Robertson Finished 0

9. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male H 65-69 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 Sprint - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ian Barton VC Glasgow South Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Male H 65-69 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 2km Pursuit - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alistair Cameron Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Roy Gardiner Hainault RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Graham Charlton VC Etoile Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jim Robertson Finished 0

9. Jim Robertson -

Points: 0 | Status: Finished

Male H 65-69 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 Scratch - Results
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alistair Cameron Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian Cookson OBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Davies Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ivor Thomas Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Lawrence Hambrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male H 65-69 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male H 65-69 Points - Results
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alistair Cameron Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Brian Cookson OBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ivor Thomas Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male I 70-74 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 500m TT - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Clark Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male I 70-74 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Truelove Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Male I 70-74 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 2km Pursuit - Results
1.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Graham Truelove Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male I 70-74 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 Scratch - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graham Truelove Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male I 70-74 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male I 70-74 Points - Results
1.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graham Truelove Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Walker Walkers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ 500m TT - Results
1.  Roland Crayford Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mike Garvey Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gordon Johnston Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Neil Orrell Torelli-Brother Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ Sprint - Results
1.  Roland Crayford Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neil Orrell Torelli-Brother Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ 2km Pursuit - Results
1.  Robert Richards Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gordon Johnston Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Neil Orrell Torelli-Brother Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ Scratch - Results
1.  Roland Crayford Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male J 75+ Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Male J 75+ Points - Results
1.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female A 30-34 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 500m TT - Results
1.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dalila Lecky Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Anna Figliola Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Female A 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 Sprint - Results
1.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Dalila Lecky Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Figliola Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Female A 30-34 2km Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 2km Pursuit - Results
1.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Soden Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dalila Lecky Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Female A 30-34 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 Scratch - Results
1.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nicola Soden Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Female A 30-34 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Female A 30-34 Points - Results
1.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Soden Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Female B 35-39 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female B 35-39 500m TT - Results
1.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Naomi Lovesay DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kristy Howells Boot Out Breast Cancer C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0