HSBC UK National Cross Country Series Round 3

MTB XC , Peebles – Saturday, 12 May 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

417823

Start Date:

Sat, 12th May 2018

Finish date:

Sun, 13th May 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Glentress Forest , Forestry Commission Tweed Valley Forest Park, Peebles, Scottish Borders, EH45 8NB
View map

Series:

HSBC UK National Cross Country Series

Entry close date

Mon, 7th May 2018

Event Organiser:

Peter Johnson
pjohnson54@outlook.com

Results

Confirmed Results

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Gareth Mckee Finished 00:34:50:000 0

1. Gareth Mckee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:34:50:000
2.  Stuart Hull East Bradford CC Finished N/A 00:47:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:04:000
3.  Stevie Crowther Edinburgh RC Finished N/A 00:48:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:04:000
4.  Keith Stocker Finished N/A 00:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:48:000
5.  Joe Barrans Finished 00:49:54:000 0

5. Joe Barrans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:54:000
6.  Richard Gostick Finished 00:50:54:000 0

6. Richard Gostick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:54:000
7.  Martin Allanson Richardsons Cycle Club Finished N/A 00:52:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:38:000
8.  Simon Barrans Holmfirth Cycling Club Finished N/A 00:52:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:41:000
9.  Paul Mcqueen Finished 00:52:58:000 0

9. Paul Mcqueen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:58:000
10.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:53:57:000 0

10. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:57:000
11.  Fraser Dunn Finished N/A 00:58:04:000 0

11. Fraser Dunn -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:04:000
--- Patrick Lally Allen Valley Velo Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Jason Lindsay Did not start N/A --- 0

11. Jason Lindsay -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Stephen Vaughan Middleden Mountain Bike Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Amy Hickman Finished 00:24:25:000 0

1. Amy Hickman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:25:000
2.  Liz Peacock SteppingStanes Youth Cycling C... Finished 00:25:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:25:40:000
3.  Jaime Nicholson Hoddom Velo Finished N/A 00:25:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:47:000
4.  Clare Black Finished 00:27:26:000 0

4. Clare Black -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:27:26:000
5.  Stehanie Roche Finished 00:28:49:000 0

5. Stehanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:28:49:000
6.  Aileigh Easton Middleden Mountain Bike Club Finished Juvenile 00:42:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:43:000
--- Alison Bagnall Did not start --- 0

6. Alison Bagnall -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Claire Livesey Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 01:12:46:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:46:000
2.  Alan Duncan Finished Sport 01:12:55:000 125

2. Alan Duncan -

Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:55:000
3.  James Paradine Finished Sport 01:13:32:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:32:000
4.  Paul Newnham Finished Sport 01:13:50:000 100

4. Paul Newnham -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:50:000
5.  Lewis Oliphant Veloclub Edinburgh Finished Sport 01:13:53:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:53:000
6.  Christian Smith Manchester Bicycle Club Finished Sport 01:14:05:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:05:000
7.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished Sport 01:14:38:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:38:000
8.  Joseph Taylor Clevedon & District RC Finished Sport 01:15:42:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:42:000
9.  Brendan Downey Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:16:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:43:000
10.  Luke Peyton Four4th Finished Sport 01:17:49:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:49:000
11.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 01:21:28:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:28:000
12.  David Curtis Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:21:51:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:51:000
13.  Darren Matthews Orbea Factory Team UK Finished Sport 01:22:07:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:07:000
14.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:22:14:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:14:000
15.  Benjamin Colley Newport Shropshire CC Finished Sport 01:22:23:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:23:000
16.  Alex Hinks Lyme RC Finished Sport 01:22:54:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:54:000
17.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:23:31:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:31:000
18.  Alex Ficke Army Cycling Union Finished Sport 01:26:47:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:47:000
19.  Alexander McLean Finished Sport 01:28:55:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:55:000
20.  John Martin Army Cycling Union Finished Sport 01:31:58:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:58:000
21.  Chris Wills Finished Sport 01:35:12:000 26

21. Chris Wills -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:12:000
22.  David Balshaw Finished Sport --- 24

22. David Balshaw -

Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
23.  David Webster Glasgow University Cycling Clu... Finished Sport --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
24.  Scott Ainslie Finished Sport --- 20

24. Scott Ainslie -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
--- Richard Bott Team Aspire Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Christopher Brown Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Craig McCulloch Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Graham Tibbot Teesdale CRC Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Christopher Hilbert VC Lincoln Finished Juvenile 00:38:49:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:49:000
2.  Max Greensill Rapid Racer Products Finished Juvenile 00:38:50:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:50:000
3.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:38:56:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:56:000
4.  Leon Dawes Complete Cycle Works Finished Juvenile 00:39:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:43:000
5.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Juvenile 00:39:44:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:44:000
6.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:40:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:35:000
7.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Juvenile 00:42:26:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:26:000
8.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:42:31:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:31:000
9.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 00:42:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:48:000
10.  Ruaridh Johnson Peebles CC Finished Juvenile 00:42:59:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:59:000
11.  Reuben Oakley Tay Titans Finished Juvenile 00:43:18:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:18:000
12.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished Juvenile 00:43:24:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:24:000
13.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Juvenile 00:43:47:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:47:000
14.  Thomas Wadsworth WORX Factory Racing Finished Juvenile 00:43:47:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:47:000
15.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:44:03:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:03:000
16.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished Juvenile 00:44:26:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:26:000
17.  William Shield Summit MTB Club Finished Juvenile 00:44:50:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:50:000
18.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Juvenile 00:44:55:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:55:000
19.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Juvenile 00:45:10:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:10:000
20.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:45:12:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:12:000
21.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished Juvenile 00:45:16:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:16:000
22.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished Juvenile 00:45:17:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:17:000
23.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:45:20:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:20:000
24.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished Juvenile 00:45:21:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:21:000
25.  Miller Crombie West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:45:23:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:23:000
26.  Thomas Taylor Avid Sport Finished Juvenile 00:46:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:49:000
27.  Charles Hart JCAYA Finished Juvenile 00:47:26:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:26:000
28.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:48:12:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:12:000
29.  Jack McManus Royal Albert CC Finished Juvenile 00:48:35:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:35:000
30.  Travis Harkness Finished 00:48:45:000 0

30. Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:45:000
31.  Matthew Mackenzie Edinburgh RC Finished Juvenile 00:49:14:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:14:000
32.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished Juvenile 00:49:45:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:45:000
33.  Rory Laidlaw KICC Finished Juvenile 00:49:58:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:58:000
34.  Scott Murray Finished Juvenile 00:50:00:000 4

34. Scott Murray -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:00:000
35.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:52:10:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:10:000
36.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished Juvenile 00:53:49:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:49:000
37.  Finlay Cooper Edinburgh RC Finished Juvenile 00:53:50:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:50:000
38.  James Moffat Stewartry Wheelers Finished Juvenile 00:54:02:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:02:000
39.  Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:54:14:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:14:000
40.  Calum Morrison Edinburgh RC Finished Juvenile 00:55:14:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:14:000
41.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:55:41:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:41:000
42.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 00:57:18:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:18:000
43.  Milo Hull East Bradford CC Finished Juvenile 00:58:15:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:15:000
44.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Juvenile 01:01:28:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:28:000
45.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 01:01:55:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:55:000
46.  Gregor Mcphaden Falkirk Junior Bike Club Finished Juvenile --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Arlo Carey Palmer Park Velo RT Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Michael Tait Derwentside CC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Euan Walkingshaw Edinburgh RC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Juvenile 00:44:57:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:57:000
2.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Juvenile 00:46:23:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:23:000
3.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:46:24:000 110

3. Leah Clegg -

Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:24:000
4.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Juvenile 00:46:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:51:000
5.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Juvenile 00:48:36:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:36:000
6.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:49:40:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:40:000
7.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 00:49:43:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:43:000
8.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:51:52:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:52:000
9.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 00:52:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:16:000
10.  Erin Creighton Finished 00:53:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:19:000
11.  Eva Newby Furness Flyers Finished Juvenile 00:53:39:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:39:000
12.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished Juvenile 00:59:27:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:27:000
13.  Ruby-Soho Smith Peebles CC Finished Juvenile 01:00:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:30:000
14.  Sarah Hunter Hoddom Velo Finished Juvenile 01:00:53:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:53:000
15.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 01:01:35:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:35:000
16.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 01:01:47:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:47:000
17.  Amelia Shuttleworth Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:08:24:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:24:000
--- Sapphire Curtis St Ives CC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Skye Donnelly Glasgow Riderz Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Emily Lines WXC World Racing Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Yasmin McPhail Royal Albert CC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Ruby Thornley Cranked Cycle Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:52:28:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:28:000
2.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth 00:52:29:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:29:000
3.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Youth 00:52:46:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:46:000
4.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:52:49:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:49:000
5.  Jonte Willins Peebles CC Finished Youth 00:54:32:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:32:000
6.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:55:26:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:26:000
7.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:56:36:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:36:000
8.  George Ball Furness Flyers Finished Youth 00:57:13:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:13:000
9.  Jack Ackroyd Shibden Cycling Club Finished Youth 00:58:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:17:000
10.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth 00:59:08:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:08:000
11.  Dean Harvey Finished 00:59:38:000 0

11. Dean Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:38:000
12.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth 01:00:53:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:53:000
13.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth 01:01:03:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:03:000
14.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth 01:01:34:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:34:000
15.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:02:41:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:41:000
16.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 01:03:04:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:04:000
17.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth 01:03:09:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:09:000
18.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 01:03:16:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:16:000
19.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:03:38:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:38:000
20.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 01:04:13:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:13:000
21.  Ben Wilson Finished 01:04:20:000 0

21. Ben Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:20:000
22.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth 01:06:21:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:21:000
23.  Matthew Baptista Nutcracker Racing Finished Youth 01:08:25:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:25:000
24.  Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished Youth 01:10:23:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:23:000
25.  Thomas Sludden Hebridean Cycle Club Finished Youth 01:12:17:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:17:000
26.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:14:47:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:47:000
27.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth 01:15:02:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:02:000
28.  Samuel Barrans Holmfirth Cycling Club Finished Youth 01:15:06:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:06:000
29.  Ryan Skelly Finished 01:15:06:000 0

29. Ryan Skelly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:06:000
30.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth 01:16:23:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:23:000
31.  Aodhan Finnegan Hebridean Cycle Club Finished Youth --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth
--- Freddy Birchill Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Russell Brown Peebles CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Zack Harrop Mossley CRT Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Calum Johnson Peebles CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Gregor Robb Glasgow Riderz Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Alfie Savage Furness Flyers Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Mark Shaw Royal Albert CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Callum Thornley Peebles CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Aled Trott Abergavenny Road Club Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Maximus Walling Leicester Forest CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Ethan Whiteside East Bradford CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Youth 00:40:41:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:41:000
2.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:43:13:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:13:000
3.  Mieke Kalmijn Glasgow Riderz Finished Youth 00:44:06:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:06:000
4.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 00:44:49:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:49:000
5.  Elena McGorum Peebles CC Finished Youth 00:45:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:29:000
6.  Rosie Andrews Pilgrim Flyers Finished Youth 00:47:34:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:34:000
7.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Youth 00:49:46:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:46:000
8.  Caoimhe May Finished 00:50:20:000 0

8. Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:20:000
9.  Emily Hunter Hoddom Velo Finished Youth 00:50:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:21:000
10.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth 00:50:42:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:42:000
11.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth 00:51:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:38:000
12.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:52:35:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:35:000
13.  Darcy Harkness Finished 00:54:16:000 0

13. Darcy Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:16:000
14.  Amber Hull East Bradford CC Finished Youth 00:55:29:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:29:000
15.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Youth 00:55:36:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:36:000
16.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Youth 00:56:50:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:50:000
--- Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 01:27:03:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:03:000
2.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Veteran 01:28:39:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:39:000
3.  Marc Chamberlain Cotswold Cycles-TREK Finished Veteran 01:28:44:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:44:000
4.  Sam Humphrey BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Veteran 01:30:26:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:26:000
5.  Ryan Milne Malvern Cycle Sport Finished Veteran 01:31:39:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:39:000
6.  Tony Fawcett Bergamont UK Finished Veteran 01:32:51:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:51:000
7.  Lewis Craven Finished Veteran 01:33:35:000 70

7. Lewis Craven -

Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:35:000
8.  Chris Buchan Finished Veteran 01:35:18:000 65

8. Chris Buchan -

Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:18:000
9.  Brian Steele Finished 01:37:55:000 0

9. Brian Steele -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:55:000
10.  Roger Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:39:05:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:05:000
11.  Ricardo Parreirinha Finished Veteran 01:39:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:41:000
12.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Veteran 01:40:42:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:42:000
13.  Anthony Bailey Leisure Lakes Bikes.com Finished Veteran 01:41:51:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:51:000
14.  Craig Gunnell Finished Veteran 01:43:02:000 41

14. Craig Gunnell -

Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:02:000
15.  David King-Smith Finished Veteran 01:43:14:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:14:000
16.  Paul White WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:44:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:37:000
17.  Giles Dumont Aurelius Cycles Finished Veteran 01:45:11:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:11:000
18.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 01:45:14:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:14:000
19.  Ian Palmer Santa Cruz Syndicate Finished Veteran 01:45:16:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:16:000
20.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:46:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:24:000
21.  Andy Jones Clee Cycles Finished Veteran 01:47:13:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:13:000
22.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran 01:47:51:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:51:000
23.  David Kift Salt & Sham Cycle Club Finished Veteran 01:52:27:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:27:000
24.  Mathew Livesey Finished Veteran --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Graeme Cross SR Albannach Finished Veteran --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Richard Greenwood Finished Veteran --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Garry Hurst ROTOR Race Team Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Ronnie Batey Cycleways-SG Petch Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  Matthew Greensill Rapid Racer Products Finished Veteran --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
30.  Daniel Wood Finished Veteran --- 8

30. Daniel Wood -

Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
31.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Veteran --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
32.  David Thorp Macclesfield Wheelers Finished Veteran --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran
33.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
34.  Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Veteran --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
35.  Anthony Oreta Finished Veteran --- 4

35. Anthony Oreta -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 01:16:55:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:55:000
2.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:17:22:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:22:000
3.  Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Finished G/Vet 01:17:35:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:35:000
4.  David Bentley Leisure Lakes Bikes.com Finished G/Vet 01:20:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:54:000
5.  Dean Morgan Finished G/Vet 01:23:02:000 90

5. Dean Morgan -

Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:02:000
6.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished G/Vet 01:24:25:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:25:000
7.  Andy Weaving Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:24:30:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:30:000
8.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:25:39:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:39:000
9.  Barry McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:25:44:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:44:000
10.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished G/Vet 01:25:50:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:50:000
11.  Steve Nicholson Dunfermline CC Finished G/Vet 01:26:13:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:13:000
12.  Stewart Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:27:38:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:38:000
13.  Michael Nally Dunfermline CC Finished G/Vet 01:28:29:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:29:000
14.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:29:01:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:01:000
15.  Bill Sutherland Finished G/Vet 01:29:12:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:12:000
16.  Mark Barnett Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:29:20:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:20:000
17.  Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:29:36:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:36:000
18.  Iain Wight North Cotswold CC Finished G/Vet 01:30:26:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:26:000
19.  Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished G/Vet 01:34:33:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:33:000
20.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished G/Vet 01:37:12:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:12:000
21.  Andrew Graham Finished G/Vet 01:38:59:000 26

21. Andrew Graham -

Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:59:000
22.  Bruce Stirling RC Cumbernauld & Kilsyth Finished G/Vet 01:42:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:08:000
23.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 01:42:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:54:000
24.  Craig Donagher Fechan Flyers Finished G/Vet --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
25.  Calvin Price Dunfermline CC Finished G/Vet --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Kenny Kentley Velocity 44 RT Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Geoff Robinson Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 01:04:21:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:04:21:000
2.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished S/Vet 01:05:40:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:05:40:000
3.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:07:01:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:07:01:000
4.  Chris Wreghitt Second Wind Finished S/Vet 01:07:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:07:51:000
5.  Steve Whitehouse WarVena Racing Team Finished S/Vet 01:13:02:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:13:02:000
6.  Denis Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished S/Vet 01:13:47:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:13:47:000
7.  Michael Speirs Mountain Goat Coaching Finished S/Vet 01:14:04:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:04:000
8.  Clive Powell Finished S/Vet 01:15:03:000 65

8. Clive Powell -

Points: 65 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:03:000
9.  John Shirley West Highland Wheelers Finished S/Vet 01:15:22:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:22:000
10.  John Gemmell Ayr Roads Cycling Club Finished S/Vet 01:22:00:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:00:000
11.  Philip Jones Finished S/Vet --- 50

11. Philip Jones -

Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Isla Short Habitat Mountain Bike Team Finished Elite 01:37:12:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:12:000
2.  Kerry MacPhee Finished Elite 01:40:17:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:17:000
3.  Amy-Jo Hansford Mud, Sweat n Gears CC Finished Elite 01:48:38:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:38:000
4.  Iwona Szmyd Royal Dean Forest CC Finished Elite 01:51:46:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:46:000
5.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:56:51:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:56:51:000
6.  Heidi Gould Orbea Factory Team UK Finished Elite 02:01:43:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:43:000
7.  Kirree Quayle Manx Mountain Bike Club Finished Elite --- 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Erica Moks Mountain Goat Coaching Finished Elite --- 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Angela Laycock KTM UK Factory MTB Team Finished Elite --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
--- Heulwen Gilbert TORQ Performance Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Rebecca Preece Hope Factory Racing Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Anna McGorum Peebles CC Finished Junior 01:03:03:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:03:03:000
2.  Patsy Caines Merida Factory Racing Finished Junior 01:06:40:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:40:000
3.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 01:08:16:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:16:000
4.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 01:12:00:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:00:000
5.  Poppy Wildman SF Racing Finished Junior 01:13:21:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:21:000
6.  Katie Hesden Beicwyr Brenin Finished Junior 01:14:46:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:46:000
7.  Niamh McKiverigan Finished 01:16:32:000 0

7. Niamh McKiverigan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:32:000
--- Helen Barron Pilgrim Flyers Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Megan Wilkinson Peebles CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Sport/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport/Expert Female - Results
1.  Joanne Thom Boompods EDCO NRG Finished Sport 01:31:54:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:54:000
2.  Harriet Dodd Pivot Boompods Racing Finished Expert 01:35:22:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:22:000
3.  Eilish Gilbert Finished Sport 01:43:31:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:43:31:000
4.  Nicola Turner Finished Sport 01:54:27:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:54:27:000
5.  Chloe Parrington Red Rose Olympic CC Finished Sport --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Jo Munden Pedal Heaven RT Finished Veteran 01:30:29:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:29:000
2.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Veteran 01:32:09:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:09:000
3.  Emma Atkinson Manx Mountain Bike Club Finished Veteran 01:42:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:57:000
4.  Alison Rushton Ribble Valley Juniors Finished Veteran 01:43:41:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:41:000
5.  Dani Humphrey BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Veteran 01:47:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:57:000
--- Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Alison Holmes Bicicielo Finished G/Vet 0:28:26:030 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 0:28:26:030

Super Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 0:00:23:030 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 0:00:23:030
2.  Gill Barnes West Highland Wheelers Finished S/Vet 0:04:24:095 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 0:04:24:095

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Grant Ferguson CST American Eagle Finished Elite 01:37:10:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:10:000
2.  Arthur Tropardy Finished 01:40:59:000 0

2. Arthur Tropardy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:59:000
3.  Christopher Rothwell BW Cycling Finished Elite 01:41:04:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:04:000
4.  Alexander Welburn trainSharp Club Finished Elite 01:41:58:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:58:000
5.  Tom Bell Finished Elite 01:42:20:000 90

5. Tom Bell -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:20:000
6.  Phillip Pearce Hope Factory Racing Finished Elite 01:43:47:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:47:000
7.  Jason Bouttell Team KTM UK Finished Elite 01:44:22:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:22:000
8.  Matthew Fratesi TORQ Performance Finished Elite 01:46:43:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:43:000
9.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Elite 01:47:06:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:06:000
10.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 01:48:21:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:21:000
11.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:49:20:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:20:000
12.  Graham Boyd Finished 01:55:41:000 0

12. Graham Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:55:41:000
13.  Arthur Green Clee Cycles Finished Elite 01:56:16:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:56:16:000
14.  James Fraser-Moodie Pedal Power RT Finished Elite 01:56:48:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:56:48:000
15.  Craig Owen Hart's Cyclery Finished Elite 01:57:46:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:57:46:000
--- Paddy Atkinson Renvale RT Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- David Duggan Did not finish Elite --- 0

15. David Duggan -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Edmond Mountain Goat Coaching Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Calum Fernie Nottingham Clarion CC Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Hamish Fletcher-Cooney All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Steven James Hope Factory Racing Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Lee Williams Orbea Factory Team UK Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 01:08:51:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:51:000
2.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Junior 01:12:32:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:32:000
3.  Tim Shoreman Finished Junior 01:12:46:000 110

3. Tim Shoreman -

Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:46:000
4.  Reuben Orr SF Racing Finished Junior 01:13:22:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:22:000
5.  Lee Harvey Finished 01:13:25:000 0

5. Lee Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:25:000
6.  Robbie Hearns Synergy Cycles Finished Junior 01:16:16:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:16:000
7.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished Junior 01:19:12:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:12:000
8.  Thomas Creighton Finished 01:21:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:48:000
9.  Archie Lewis Joe's Bikes Finished Junior 01:22:13:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:13:000
10.  Oliver Bell Leicester Forest CC Finished Junior 01:23:26:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:26:000
11.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 01:24:24:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:24:000
12.  Joe Bale 8point8 Group Finished Junior 01:26:15:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:15:000
13.  Reuben Allanson Richardsons Cycle Club Finished Junior --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior
--- Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Joseph Brooks WNT Development Team Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Conor Stevenson Perth United Cycling Club Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Expert 01:27:12:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:12:000
2.  Tom Martin Wheelbase Castelli MGD Finished Expert 01:27:31:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:31:000
3.  Tony Revell BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Expert 01:30:14:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:14:000
4.  Jonathan Brain Finished Expert 01:30:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:21:000
5.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished Expert 01:32:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:05:000
6.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Expert 01:33:12:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:12:000
7.  Ross Thorley Manx Mountain Bike Club Finished Expert 01:33:46:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:46:000
8.  Alfie Beaty Street Cycling Club Finished Expert 01:33:47:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:47:000
9.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Expert 01:33:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:48:000
10.  Richard Long Finished Expert 01:34:27:000 55

10. Richard Long -

Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:27:000
11.  Sam Sayers Finished Expert 01:36:30:000 50

11. Sam Sayers -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:30:000
12.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 01:37:02:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:02:000
13.  Neil Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Expert 01:37:24:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:24:000
14.  James Pritchard Finished Expert 01:38:55:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:55:000
15.  Nick Williamson Finished Expert 01:39:47:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:47:000
16.  James Stockton High Peak Cycles RT Finished Expert 01:40:21:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:21:000
17.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Expert 01:40:29:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:29:000
18.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Expert 01:40:34:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:34:000
19.  Jamie Tardi Finished Expert 01:41:15:000 30

19. Jamie Tardi -

Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:15:000
20.  Euan Adams Pivot Boompods Racing Finished Expert 01:41:33:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:33:000
21.  Glen Whittington Southborough & District Whls Finished Expert 01:41:50:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:50:000
22.  Bruce Dalton Team Kinesis UK Finished Expert 01:42:12:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:12:000
23.  Mark Byrne Plymouth Corinthian CC Finished Expert 01:46:33:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:46:33:000
--- Peter Armistead Better Cycling Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Sam Chatwin Did not finish Expert --- 0

23. Sam Chatwin -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- William Lewis High Peak Cycles RT Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Ben Piringer KTM UK Factory MTB Team Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Logan Williams Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ethan Williams Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Livesey Finished 0

6. Jack Livesey -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Feargus Pearson Peebles CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Foster Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ross Chisholm West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Geoff Vera Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Finlay Turner West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Max Ryall Finished 0

12. Max Ryall -

Points: 0 | Status: Finished
13.  James Nixon KICC Finished N/A 0

13. James Nixon - KICC

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Archie Mcgee Finished 0

14. Archie Mcgee -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Jack Geddes Middleden Mountain Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Thomas Lappin Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Andrew Brewer Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Louie Moncrieff Finished 0

19. Louie Moncrieff -

Points: 0 | Status: Finished
--- Oisin Beard Peebles CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Jamie Duncan Did not start 0

19. Jamie Duncan -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Rory Olgivie Did not finish 0

19. Rory Olgivie -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Anna Mackenzie Female Riders Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Megan Lacy Meedies Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Erin Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Martha Cooper Edinburgh RC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jamie Hall Meedies Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cole McCann Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cameron Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Chamberlain Guernsey Velo Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Felix Cooper Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Michael Geddes Middleden Mountain Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Louis Thornley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Zac Batey Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Iain Rae Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Isaac Beard Peebles CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Josh Gillan Finished 0

16. Josh Gillan -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Alex Harrower Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Gregor Kinniburgh East Kilbride Road Club Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Arran Kinniburgh East Kilbride Road Club Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Alex Turner Did not finish 0

18. Alex Turner -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Daisy Wilkinson Peebles CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Katherine Bryant KICC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Isla Queen Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Nancy Corrie Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Sophie Smith-Jackson Lakeland Sprinters Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Georgina Bark West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Sophie Lacy Meedies Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Boys - Results
1.  Rhuairdh Fulton West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Johnny Birks KICC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Conan Nicholson Hoddom Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Josh Buchan Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Nathan Jackson Royal Albert CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Cameron Bark Finished N/A 0

6. Cameron Bark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matthew Smith-Jackson Lakeland Sprinters Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Girls - Results
1.  Olivia Poole Black Isle Mountain Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Eilidh Cameron Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Maisie Rae Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Emma Hall Meedies Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Eleanor Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kirstie Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Glentress Forest — EH45 8NA off A72 near Peebles.


Car parking for weekend, £5 incl. camping/RV (no facilities)


Car parking for one day only, £3

There is a campsite with facilities at the event village, but you will need to book and pay for this through their website:

www.glentressforestlodges.co.uk

There are two other campsites in Peebles:

www.crossburn-caravans.com

www.rosettaholidaypark.com

And plenty of other types of accomodation:

http://www.visittweedvalley.co.uk/peebles-accommodation-hotel-self-catering-bandb

In the event village we will have The Coffee Perch, Mojo Crepes and legendary local Butchers, Forsyth's, running a BBQ

The Races

Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£23.00)
Sat 12/05/18 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£23.00)
Sat 12/05/18 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 14:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry:
Sat 12/05/18 – 14:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 13/05/18 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 13/05/18 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 13/05/18 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 13/05/18 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 10:45 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 13/05/18 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 10:45 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 13/05/18 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 10:45 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 13/05/18 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Sport/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B Expert, Sport
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Sport
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 15:15 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 13/05/18 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 15:15 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 13/05/18 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 15:15 MTB National B MTB XC National B Expert
Entry:
Sun 13/05/18 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Expert
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8/10/12's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 12:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 12/05/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A

Event Summary

Event Details

Event URN:

417823

Start Date:

Sat, 12th May 2018

Finish date:

Sun, 13th May 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Glentress Forest , Forestry Commission Tweed Valley Forest Park, Peebles, Scottish Borders, EH45 8NB
View map

Series:

HSBC UK National Cross Country Series

Entry close date

Mon, 7th May 2018

Event Organiser:

Peter Johnson
pjohnson54@outlook.com

Results

Confirmed Results

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Gareth Mckee Finished 00:34:50:000 0

1. Gareth Mckee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:34:50:000
2.  Stuart Hull East Bradford CC Finished N/A 00:47:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:04:000
3.  Stevie Crowther Edinburgh RC Finished N/A 00:48:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:04:000
4.  Keith Stocker Finished N/A 00:49:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:48:000
5.  Joe Barrans Finished 00:49:54:000 0

5. Joe Barrans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:54:000
6.  Richard Gostick Finished 00:50:54:000 0

6. Richard Gostick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:54:000
7.  Martin Allanson Richardsons Cycle Club Finished N/A 00:52:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:38:000
8.  Simon Barrans Holmfirth Cycling Club Finished N/A 00:52:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:41:000
9.  Paul Mcqueen Finished 00:52:58:000 0

9. Paul Mcqueen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:58:000
10.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:53:57:000 0

10. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:53:57:000
11.  Fraser Dunn Finished N/A 00:58:04:000 0

11. Fraser Dunn -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:04:000
--- Patrick Lally Allen Valley Velo Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Jason Lindsay Did not start N/A --- 0

11. Jason Lindsay -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Stephen Vaughan Middleden Mountain Bike Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Amy Hickman Finished 00:24:25:000 0

1. Amy Hickman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:25:000
2.  Liz Peacock SteppingStanes Youth Cycling C... Finished 00:25:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:25:40:000
3.  Jaime Nicholson Hoddom Velo Finished N/A 00:25:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:47:000
4.  Clare Black Finished 00:27:26:000 0

4. Clare Black -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:27:26:000
5.  Stehanie Roche Finished 00:28:49:000 0

5. Stehanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:28:49:000
6.  Aileigh Easton Middleden Mountain Bike Club Finished Juvenile 00:42:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:43:000
--- Alison Bagnall Did not start --- 0

6. Alison Bagnall -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Claire Livesey Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 01:12:46:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:46:000
2.  Alan Duncan Finished Sport 01:12:55:000 125

2. Alan Duncan -

Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:55:000
3.  James Paradine Finished Sport 01:13:32:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:32:000
4.  Paul Newnham Finished Sport 01:13:50:000 100

4. Paul Newnham -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:50:000
5.  Lewis Oliphant Veloclub Edinburgh Finished Sport 01:13:53:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:53:000
6.  Christian Smith Manchester Bicycle Club Finished Sport 01:14:05:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:05:000
7.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished Sport 01:14:38:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:38:000
8.  Joseph Taylor Clevedon & District RC Finished Sport 01:15:42:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:42:000
9.  Brendan Downey Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:16:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:43:000
10.  Luke Peyton Four4th Finished Sport 01:17:49:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:49:000
11.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 01:21:28:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:28:000
12.  David Curtis Manx Mountain Bike Club Finished Sport 01:21:51:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:51:000
13.  Darren Matthews Orbea Factory Team UK Finished Sport 01:22:07:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:07:000
14.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:22:14:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:14:000
15.  Benjamin Colley Newport Shropshire CC Finished Sport 01:22:23:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:23:000
16.  Alex Hinks Lyme RC Finished Sport 01:22:54:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:54:000
17.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:23:31:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:31:000
18.  Alex Ficke Army Cycling Union Finished Sport 01:26:47:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:47:000
19.  Alexander McLean Finished Sport 01:28:55:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:55:000
20.  John Martin Army Cycling Union Finished Sport 01:31:58:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:58:000
21.  Chris Wills Finished Sport 01:35:12:000 26

21. Chris Wills -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:12:000
22.  David Balshaw Finished Sport --- 24

22. David Balshaw -

Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
23.  David Webster Glasgow University Cycling Clu... Finished Sport --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
24.  Scott Ainslie Finished Sport --- 20

24. Scott Ainslie -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
--- Richard Bott Team Aspire Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Christopher Brown Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Craig McCulloch Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Graham Tibbot Teesdale CRC Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Christopher Hilbert VC Lincoln Finished Juvenile 00:38:49:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:49:000
2.  Max Greensill Rapid Racer Products Finished Juvenile 00:38:50:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:50:000
3.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:38:56:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:56:000
4.  Leon Dawes Complete Cycle Works Finished Juvenile 00:39:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:43:000
5.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Juvenile 00:39:44:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:44:000
6.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:40:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:35:000
7.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Juvenile 00:42:26:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:26:000
8.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:42:31:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:31:000
9.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 00:42:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:48:000
10.  Ruaridh Johnson Peebles CC Finished Juvenile 00:42:59:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:59:000
11.  Reuben Oakley Tay Titans Finished Juvenile 00:43:18:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:18:000
12.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished Juvenile 00:43:24:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:24:000
13.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Juvenile 00:43:47:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:47:000
14.  Thomas Wadsworth WORX Factory Racing Finished Juvenile 00:43:47:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:47:000
15.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:44:03:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:03:000
16.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished Juvenile 00:44:26:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:26:000
17.  William Shield Summit MTB Club Finished Juvenile 00:44:50:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:50:000
18.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Juvenile 00:44:55:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:55:000
19.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Juvenile 00:45:10:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:10:000
20.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:45:12:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:12:000
21.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished Juvenile 00:45:16:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:16:000
22.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished Juvenile 00:45:17:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:17:000
23.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:45:20:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:20:000
24.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished Juvenile 00:45:21:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:21:000
25.  Miller Crombie West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:45:23:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:23:000
26.  Thomas Taylor Avid Sport Finished Juvenile 00:46:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:49:000
27.  Charles Hart JCAYA Finished Juvenile 00:47:26:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:26:000
28.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:48:12:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:12:000
29.  Jack McManus Royal Albert CC Finished Juvenile 00:48:35:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:35:000
30.  Travis Harkness Finished 00:48:45:000 0

30. Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:45:000
31.  Matthew Mackenzie Edinburgh RC Finished Juvenile 00:49:14:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:14:000
32.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished Juvenile 00:49:45:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:45:000
33.  Rory Laidlaw KICC Finished Juvenile 00:49:58:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:58:000
34.  Scott Murray Finished Juvenile 00:50:00:000 4

34. Scott Murray -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:00:000
35.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:52:10:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:10:000
36.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished Juvenile 00:53:49:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:49:000
37.  Finlay Cooper Edinburgh RC Finished Juvenile 00:53:50:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:50:000
38.  James Moffat Stewartry Wheelers Finished Juvenile 00:54:02:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:02:000
39.  Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:54:14:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:14:000
40.  Calum Morrison Edinburgh RC Finished Juvenile 00:55:14:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:14:000
41.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:55:41:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:41:000
42.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 00:57:18:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:18:000
43.  Milo Hull East Bradford CC Finished Juvenile 00:58:15:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:15:000
44.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Juvenile 01:01:28:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:28:000
45.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 01:01:55:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:55:000
46.  Gregor Mcphaden Falkirk Junior Bike Club Finished Juvenile --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Arlo Carey Palmer Park Velo RT Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Michael Tait Derwentside CC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Euan Walkingshaw Edinburgh RC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Juvenile 00:44:57:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:57:000
2.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Juvenile 00:46:23:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:23:000
3.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:46:24:000 110

3. Leah Clegg -

Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:24:000
4.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Juvenile 00:46:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:51:000
5.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Juvenile 00:48:36:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:36:000
6.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:49:40:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:40:000
7.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 00:49:43:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:43:000
8.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:51:52:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:52:000
9.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 00:52:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:16:000
10.  Erin Creighton Finished 00:53:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:19:000
11.  Eva Newby Furness Flyers Finished Juvenile 00:53:39:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:39:000
12.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished Juvenile 00:59:27:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:27:000
13.  Ruby-Soho Smith Peebles CC Finished Juvenile 01:00:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:30:000
14.  Sarah Hunter Hoddom Velo Finished Juvenile 01:00:53:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:53:000
15.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 01:01:35:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:35:000
16.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 01:01:47:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:47:000
17.  Amelia Shuttleworth Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:08:24:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:24:000
--- Sapphire Curtis St Ives CC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Skye Donnelly Glasgow Riderz Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Emily Lines WXC World Racing Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Yasmin McPhail Royal Albert CC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Ruby Thornley Cranked Cycle Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:52:28:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:28:000
2.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth 00:52:29:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:29:000
3.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Youth 00:52:46:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:46:000
4.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:52:49:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:49:000
5.  Jonte Willins Peebles CC Finished Youth 00:54:32:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:32:000
6.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:55:26:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:26:000
7.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:56:36:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:36:000
8.  George Ball Furness Flyers Finished Youth 00:57:13:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:13:000
9.  Jack Ackroyd Shibden Cycling Club Finished Youth 00:58:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:17:000
10.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth 00:59:08:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:08:000
11.  Dean Harvey Finished 00:59:38:000 0

11. Dean Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:38:000
12.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth 01:00:53:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:53:000
13.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth 01:01:03:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:03:000
14.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth 01:01:34:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:34:000
15.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:02:41:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:41:000
16.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 01:03:04:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:04:000
17.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth 01:03:09:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:09:000
18.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 01:03:16:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:16:000
19.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:03:38:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:38:000
20.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 01:04:13:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:13:000
21.  Ben Wilson Finished 01:04:20:000 0

21. Ben Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:20:000
22.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth 01:06:21:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:21:000
23.  Matthew Baptista Nutcracker Racing Finished Youth 01:08:25:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:25:000
24.  Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished Youth 01:10:23:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:23:000
25.  Thomas Sludden Hebridean Cycle Club Finished Youth 01:12:17:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:17:000
26.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:14:47:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:47:000
27.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth 01:15:02:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:02:000
28.  Samuel Barrans Holmfirth Cycling Club Finished Youth 01:15:06:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:06:000
29.  Ryan Skelly Finished 01:15:06:000 0

29. Ryan Skelly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:06:000
30.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth 01:16:23:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:23:000
31.  Aodhan Finnegan Hebridean Cycle Club Finished Youth --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth
--- Freddy Birchill Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Russell Brown Peebles CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Zack Harrop Mossley CRT Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Calum Johnson Peebles CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Gregor Robb Glasgow Riderz Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Alfie Savage Furness Flyers Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Mark Shaw Royal Albert CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Callum Thornley Peebles CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Aled Trott Abergavenny Road Club Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Maximus Walling Leicester Forest CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Ethan Whiteside East Bradford CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Youth 00:40:41:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:41:000
2.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:43:13:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:13:000
3.  Mieke Kalmijn Glasgow Riderz Finished Youth 00:44:06:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:06:000
4.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 00:44:49:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:49:000
5.  Elena McGorum Peebles CC Finished Youth 00:45:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:29:000
6.  Rosie Andrews Pilgrim Flyers Finished Youth 00:47:34:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:34:000
7.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Youth 00:49:46:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:46:000
8.  Caoimhe May Finished 00:50:20:000 0

8. Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:50:20:000
9.  Emily Hunter Hoddom Velo Finished Youth 00:50:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:21:000
10.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth 00:50:42:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:42:000
11.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth 00:51:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:38:000
12.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:52:35:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:35:000
13.  Darcy Harkness Finished 00:54:16:000 0

13. Darcy Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:16:000
14.  Amber Hull East Bradford CC Finished Youth 00:55:29:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:29:000
15.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Youth 00:55:36:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:36:000
16.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Youth 00:56:50:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:50:000
--- Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 01:27:03:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:03:000
2.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Veteran 01:28:39:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:39:000
3.  Marc Chamberlain Cotswold Cycles-TREK Finished Veteran 01:28:44:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:44:000
4.  Sam Humphrey BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Veteran 01:30:26:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:26:000
5.  Ryan Milne Malvern Cycle Sport Finished Veteran 01:31:39:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:39:000
6.  Tony Fawcett Bergamont UK Finished Veteran 01:32:51:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:51:000
7.  Lewis Craven Finished Veteran 01:33:35:000 70

7. Lewis Craven -

Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:35:000
8.  Chris Buchan Finished Veteran 01:35:18:000 65

8. Chris Buchan -

Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:18:000
9.  Brian Steele Finished 01:37:55:000 0

9. Brian Steele -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:37:55:000
10.  Roger Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:39:05:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:05:000
11.  Ricardo Parreirinha Finished Veteran 01:39:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:41:000
12.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Veteran 01:40:42:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:42:000
13.  Anthony Bailey Leisure Lakes Bikes.com Finished Veteran 01:41:51:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:51:000
14.  Craig Gunnell Finished Veteran 01:43:02:000 41

14. Craig Gunnell -

Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:02:000
15.  David King-Smith Finished Veteran 01:43:14:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:14:000
16.  Paul White WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:44:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:37:000
17.  Giles Dumont Aurelius Cycles Finished Veteran 01:45:11:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:11:000
18.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 01:45:14:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:14:000
19.  Ian Palmer Santa Cruz Syndicate Finished Veteran 01:45:16:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:16:000
20.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:46:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:24:000
21.  Andy Jones Clee Cycles Finished Veteran 01:47:13:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:13:000
22.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran 01:47:51:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:51:000
23.  David Kift Salt & Sham Cycle Club Finished Veteran 01:52:27:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:27:000
24.  Mathew Livesey Finished Veteran --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Graeme Cross SR Albannach Finished Veteran --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Richard Greenwood Finished Veteran --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Garry Hurst ROTOR Race Team Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Ronnie Batey Cycleways-SG Petch Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  Matthew Greensill Rapid Racer Products Finished Veteran --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
30.  Daniel Wood Finished Veteran --- 8

30. Daniel Wood -

Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
31.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Veteran --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
32.  David Thorp Macclesfield Wheelers Finished Veteran --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran
33.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
34.  Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Veteran --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
35.  Anthony Oreta Finished Veteran --- 4

35. Anthony Oreta -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 01:16:55:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:55:000
2.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:17:22:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:22:000
3.  Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Finished G/Vet 01:17:35:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:35:000
4.  David Bentley Leisure Lakes Bikes.com Finished G/Vet 01:20:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:54:000
5.  Dean Morgan Finished G/Vet 01:23:02:000 90

5. Dean Morgan -

Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:02:000
6.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished G/Vet 01:24:25:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:25:000
7.  Andy Weaving Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:24:30:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:30:000
8.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:25:39:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:39:000
9.  Barry McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:25:44:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:44:000
10.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished G/Vet 01:25:50:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:50:000
11.  Steve Nicholson Dunfermline CC Finished G/Vet 01:26:13:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:13:000
12.  Stewart Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:27:38:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:38:000
13.  Michael Nally Dunfermline CC Finished G/Vet 01:28:29:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:29:000
14.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:29:01:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:01:000
15.  Bill Sutherland Finished G/Vet 01:29:12:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:12:000
16.  Mark Barnett Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:29:20:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:20:000
17.  Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:29:36:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:36:000
18.  Iain Wight North Cotswold CC Finished G/Vet 01:30:26:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:26:000
19.  Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished G/Vet 01:34:33:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:33:000
20.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished G/Vet 01:37:12:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:12:000
21.  Andrew Graham Finished G/Vet 01:38:59:000 26

21. Andrew Graham -

Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:59:000
22.  Bruce Stirling RC Cumbernauld & Kilsyth Finished G/Vet 01:42:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:08:000
23.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet 01:42:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:54:000
24.  Craig Donagher Fechan Flyers Finished G/Vet --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
25.  Calvin Price Dunfermline CC Finished G/Vet --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Kenny Kentley Velocity 44 RT Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Geoff Robinson Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 01:04:21:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:04:21:000
2.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished S/Vet 01:05:40:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:05:40:000
3.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished S/Vet 01:07:01:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:07:01:000
4.  Chris Wreghitt Second Wind Finished S/Vet 01:07:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:07:51:000
5.  Steve Whitehouse WarVena Racing Team Finished S/Vet 01:13:02:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:13:02:000
6.  Denis Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished S/Vet 01:13:47:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:13:47:000
7.  Michael Speirs Mountain Goat Coaching Finished S/Vet 01:14:04:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:04:000
8.  Clive Powell Finished S/Vet 01:15:03:000 65

8. Clive Powell -

Points: 65 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:03:000
9.  John Shirley West Highland Wheelers Finished S/Vet 01:15:22:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:22:000
10.  John Gemmell Ayr Roads Cycling Club Finished S/Vet 01:22:00:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:00:000
11.  Philip Jones Finished S/Vet --- 50

11. Philip Jones -

Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Isla Short Habitat Mountain Bike Team Finished Elite 01:37:12:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:12:000
2.  Kerry MacPhee Finished Elite 01:40:17:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:17:000
3.  Amy-Jo Hansford Mud, Sweat n Gears CC Finished Elite 01:48:38:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:38:000
4.  Iwona Szmyd Royal Dean Forest CC Finished Elite 01:51:46:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:51:46:000
5.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:56:51:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:56:51:000
6.  Heidi Gould Orbea Factory Team UK Finished Elite 02:01:43:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 02:01:43:000
7.  Kirree Quayle Manx Mountain Bike Club Finished Elite --- 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Erica Moks Mountain Goat Coaching Finished Elite --- 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Angela Laycock KTM UK Factory MTB Team Finished Elite --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
--- Heulwen Gilbert TORQ Performance Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Rebecca Preece Hope Factory Racing Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Anna McGorum Peebles CC Finished Junior 01:03:03:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:03:03:000
2.  Patsy Caines Merida Factory Racing Finished Junior 01:06:40:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:40:000
3.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 01:08:16:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:16:000
4.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 01:12:00:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:00:000
5.  Poppy Wildman SF Racing Finished Junior 01:13:21:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:21:000
6.  Katie Hesden Beicwyr Brenin Finished Junior 01:14:46:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:46:000
7.  Niamh McKiverigan Finished 01:16:32:000 0

7. Niamh McKiverigan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:32:000
--- Helen Barron Pilgrim Flyers Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Megan Wilkinson Peebles CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Sport/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport/Expert Female - Results
1.  Joanne Thom Boompods EDCO NRG Finished Sport 01:31:54:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:54:000
2.  Harriet Dodd Pivot Boompods Racing Finished Expert 01:35:22:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:22:000
3.  Eilish Gilbert Finished Sport 01:43:31:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:43:31:000
4.  Nicola Turner Finished Sport 01:54:27:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:54:27:000
5.  Chloe Parrington Red Rose Olympic CC Finished Sport --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Jo Munden Pedal Heaven RT Finished Veteran 01:30:29:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:29:000
2.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Veteran 01:32:09:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:09:000
3.  Emma Atkinson Manx Mountain Bike Club Finished Veteran 01:42:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:57:000
4.  Alison Rushton Ribble Valley Juniors Finished Veteran 01:43:41:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:41:000
5.  Dani Humphrey BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Veteran 01:47:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:57:000
--- Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Alison Holmes Bicicielo Finished G/Vet 0:28:26:030 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 0:28:26:030

Super Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 0:00:23:030 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 0:00:23:030
2.  Gill Barnes West Highland Wheelers Finished S/Vet 0:04:24:095 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 0:04:24:095

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Grant Ferguson CST American Eagle Finished Elite 01:37:10:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:10:000
2.  Arthur Tropardy Finished 01:40:59:000 0

2. Arthur Tropardy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:40:59:000
3.  Christopher Rothwell BW Cycling Finished Elite 01:41:04:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:04:000
4.  Alexander Welburn trainSharp Club Finished Elite 01:41:58:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:58:000
5.  Tom Bell Finished Elite 01:42:20:000 90

5. Tom Bell -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:20:000
6.  Phillip Pearce Hope Factory Racing Finished Elite 01:43:47:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:47:000
7.  Jason Bouttell Team KTM UK Finished Elite 01:44:22:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:22:000
8.  Matthew Fratesi TORQ Performance Finished Elite 01:46:43:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:43:000
9.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Elite 01:47:06:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:06:000
10.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 01:48:21:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:21:000
11.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:49:20:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:20:000
12.  Graham Boyd Finished 01:55:41:000 0

12. Graham Boyd -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:55:41:000
13.  Arthur Green Clee Cycles Finished Elite 01:56:16:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:56:16:000
14.  James Fraser-Moodie Pedal Power RT Finished Elite 01:56:48:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:56:48:000
15.  Craig Owen Hart's Cyclery Finished Elite 01:57:46:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:57:46:000
--- Paddy Atkinson Renvale RT Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- David Duggan Did not finish Elite --- 0

15. David Duggan -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Edmond Mountain Goat Coaching Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Calum Fernie Nottingham Clarion CC Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Hamish Fletcher-Cooney All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Steven James Hope Factory Racing Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Lee Williams Orbea Factory Team UK Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 01:08:51:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:51:000
2.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Junior 01:12:32:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:32:000
3.  Tim Shoreman Finished Junior 01:12:46:000 110

3. Tim Shoreman -

Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:46:000
4.  Reuben Orr SF Racing Finished Junior 01:13:22:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:22:000
5.  Lee Harvey Finished 01:13:25:000 0

5. Lee Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:25:000
6.  Robbie Hearns Synergy Cycles Finished Junior 01:16:16:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:16:000
7.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished Junior 01:19:12:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:12:000
8.  Thomas Creighton Finished 01:21:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:48:000
9.  Archie Lewis Joe's Bikes Finished Junior 01:22:13:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:13:000
10.  Oliver Bell Leicester Forest CC Finished Junior 01:23:26:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:26:000
11.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 01:24:24:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:24:000
12.  Joe Bale 8point8 Group Finished Junior 01:26:15:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:15:000
13.  Reuben Allanson Richardsons Cycle Club Finished Junior --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior
--- Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Joseph Brooks WNT Development Team Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Conor Stevenson Perth United Cycling Club Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Expert 01:27:12:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:12:000
2.  Tom Martin Wheelbase Castelli MGD Finished Expert 01:27:31:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:31:000
3.  Tony Revell BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished Expert 01:30:14:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:14:000
4.  Jonathan Brain Finished Expert 01:30:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:21:000
5.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished Expert 01:32:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:05:000
6.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Expert 01:33:12:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:12:000
7.  Ross Thorley Manx Mountain Bike Club Finished Expert 01:33:46:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:46:000
8.  Alfie Beaty Street Cycling Club Finished Expert 01:33:47:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:47:000
9.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Expert 01:33:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:48:000
10.  Richard Long Finished Expert 01:34:27:000 55

10. Richard Long -

Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:27:000
11.  Sam Sayers Finished Expert 01:36:30:000 50

11. Sam Sayers -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:30:000
12.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 01:37:02:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:02:000
13.  Neil Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Expert 01:37:24:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:24:000
14.  James Pritchard Finished Expert 01:38:55:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:55:000
15.  Nick Williamson Finished Expert 01:39:47:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:47:000
16.  James Stockton High Peak Cycles RT Finished Expert 01:40:21:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:21:000
17.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Expert 01:40:29:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:29:000
18.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Expert 01:40:34:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:34:000
19.  Jamie Tardi Finished Expert 01:41:15:000 30

19. Jamie Tardi -

Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:15:000
20.  Euan Adams Pivot Boompods Racing Finished Expert 01:41:33:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:33:000
21.  Glen Whittington Southborough & District Whls Finished Expert 01:41:50:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:50:000
22.  Bruce Dalton Team Kinesis UK Finished Expert 01:42:12:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:12:000
23.  Mark Byrne Plymouth Corinthian CC Finished Expert 01:46:33:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:46:33:000
--- Peter Armistead Better Cycling Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Sam Chatwin Did not finish Expert --- 0

23. Sam Chatwin -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- William Lewis High Peak Cycles RT Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Ben Piringer KTM UK Factory MTB Team Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Logan Williams Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ethan Williams Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Livesey Finished 0

6. Jack Livesey -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Feargus Pearson Peebles CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Foster Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ross Chisholm West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Geoff Vera Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Finlay Turner West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Max Ryall Finished 0

12. Max Ryall -

Points: 0 | Status: Finished
13.  James Nixon KICC Finished N/A 0

13. James Nixon - KICC

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Archie Mcgee Finished 0

14. Archie Mcgee -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Jack Geddes Middleden Mountain Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Thomas Lappin Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Andrew Brewer Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Louie Moncrieff Finished 0

19. Louie Moncrieff -

Points: 0 | Status: Finished
--- Oisin Beard Peebles CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Jamie Duncan Did not start 0

19. Jamie Duncan -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Rory Olgivie Did not finish 0

19. Rory Olgivie -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Anna Mackenzie Female Riders Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Megan Lacy Meedies Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Erin Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Martha Cooper Edinburgh RC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jamie Hall Meedies Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cole McCann Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cameron Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Chamberlain Guernsey Velo Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Felix Cooper Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Michael Geddes Middleden Mountain Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Louis Thornley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Zac Batey Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Iain Rae Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Isaac Beard Peebles CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Josh Gillan Finished 0

16. Josh Gillan -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Alex Harrower Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Gregor Kinniburgh East Kilbride Road Club Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Arran Kinniburgh East Kilbride Road Club Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Alex Turner Did not finish 0

18. Alex Turner -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Daisy Wilkinson Peebles CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Katherine Bryant KICC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Isla Queen Glasgow Riderz Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Nancy Corrie Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Sophie Smith-Jackson Lakeland Sprinters Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Georgina Bark West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Sophie Lacy Meedies Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Boys - Results
1.  Rhuairdh Fulton West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Johnny Birks KICC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Conan Nicholson Hoddom Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Josh Buchan Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Nathan Jackson Royal Albert CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Cameron Bark Finished N/A 0

6. Cameron Bark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matthew Smith-Jackson Lakeland Sprinters Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Girls - Results
1.  Olivia Poole Black Isle Mountain Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Eilidh Cameron Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Maisie Rae Royal Albert CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Emma Hall Meedies Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Eleanor Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kirstie Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Glentress Forest — EH45 8NA off A72 near Peebles.


Car parking for weekend, £5 incl. camping/RV (no facilities)


Car parking for one day only, £3

There is a campsite with facilities at the event village, but you will need to book and pay for this through their website:

www.glentressforestlodges.co.uk

There are two other campsites in Peebles:

www.crossburn-caravans.com

www.rosettaholidaypark.com

And plenty of other types of accomodation:

http://www.visittweedvalley.co.uk/peebles-accommodation-hotel-self-catering-bandb

In the event village we will have The Coffee Perch, Mojo Crepes and legendary local Butchers, Forsyth's, running a BBQ

The Races

Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£23.00)
Sat 12/05/18 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£23.00)
Sat 12/05/18 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 14:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry:
Sat 12/05/18 – 14:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 13/05/18 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 13/05/18 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 13/05/18 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 13/05/18 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 10:45 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 13/05/18 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 10:45 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 13/05/18 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 10:45 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 13/05/18 – 10:45
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Sport/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B Expert, Sport
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Sport
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 13:00 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 13/05/18 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 15:15 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 13/05/18 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 15:15 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 13/05/18 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/05/18 15:15 MTB National B MTB XC National B Expert
Entry:
Sun 13/05/18 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Expert
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sat 12/05/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8/10/12's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/05/18 12:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 12/05/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk