Lotus Car Cycle Race League 2018 No5

Closed Circuit , Norwich – Tuesday, 05 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

Riders must complete 'Intent to Compete' by 5 days before each event on http://norfolkcycleracing.org

Ride the super smooth Lotus Cars Test Track laid to Formula I standard.

We have a choice of 3 possible circuits, 0.8 m, 1,2 m and 2.2 m by combining the 2 small circuits.

With 2 circuits we can pack in more races per evening so that every rider from Youth E to Elites can have a race.

To ensure that every rider is placed in the correct finishing order all 2017 Lotus Races will be judged using the MyLaps Transponder System. (MyLaps is the system used at the London Velodrome and is recommended by BC.)

MyLaps is quite expensive but we feel the benefits outweigh the cost. It will be used on at least 32 race days in the Eastern Region this year and if you purchase a transponder it can be used anywhere in the world that uses this system.

Transponders can be purchased prior via cyclingken8@gmail.com for £33 including post or hired on the evening at an additional £5 + £20 deposit per race.

'Intent to compete' entry must be made via www.norfolkcycleracing.org 5 days prior. Payment is only made when signing on.

Event Details

Event URN:

417732

Start Date:

Tue, 5th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lotus Test Track, Potash Lane, Hethel, Norwich, Norfolk, NR14 8EZ

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Harley Matthews DAP Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Power Richardsons-Trek RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Benjamin Beynon Strada 2020 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Taylor VC Norwich Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Charlie Wright Strada 2020 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Dale Johnston VC Norwich Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Chris Guy Iceni Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Bracey Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gary Freeman Fast Test Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Oliver Wood Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Charles Stringer Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Seb Herrod Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Malachy Curry Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Neal Hughes Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Peter Blenkinsop Fast Test Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  John Folkes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  David Loynes DAP Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Christopher Starr Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Pask Iceni Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Rob Kitchen East Coast Riders Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Thomas Mcdonnell Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Steve Sach Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Anderson DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Louis Julian DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Groombridge Push Sport - Barford Van Hire Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Connor Rumbles Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Nicholas Esser DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Isaac Bowers-Barnard Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Tim Guy DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Chris Springall VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Kevin Curtis Stowmarket & District CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charles Jones DAP Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tim Phillips St Ives CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ivan Carr Kings Lynn CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Baxter Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Crisp Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andy Bathe Cambridge CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Steve Ogley Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Damien Sweeney West Suffolk Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Antony Birt Ipswich Bicycle Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Matthew Watts Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Oliver Wilkens VC Norwich Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Roger Bacon Godric CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Clive Julian DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Josh Peachment Strada 2020 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Oliver Cozens Norwich Amateur BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Barnes Strada 2020 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Neil Mitchell Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Stephen Hubbard Diss & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Joe Berritt Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Justin Woolsey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Simon Harrison Diss & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Sean Quarmby Push Sport - Barford Van Hire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Andrew Skiggs Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jimmy Hupton Finished 0

25.  Jimmy Hupton -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Tom Moore Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Scott Bishop Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Fieldhouse Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Andrew Roberts BCS Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steve Stringer DAP Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Polly Mason Strada 2020 Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sophie Holmes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Cindy Beynon Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Isla Rush Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Amy Johnson West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charlie Johnson Ipswich CSC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Allen Strada 2020 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Sykes Strada 2020 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Callum Laborde Iceni Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Smith Iceni Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Cooper West Suffolk Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Barney Walters Ipswich Bicycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joe Wakelin Godric CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Oliver Blenkinsop Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Waller West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Daisy Grantham Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Smith Iceni Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  William Boyd Strada 2020 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Spencer Sturgeon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Mia Rutterford Iceni Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Swindells Iceni Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Henri Boyd Strada 2020 Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harley Slater Finished 0

1.  Harley Slater -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Smith Finished 0

2.  Harry Smith -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Riders must complete 'Intent to Compete' by25 May on http://norfolkcycleracing.org 

To gain access to the Test Track a Lotus disclaimer form has to be completed by every rider, spectator and official. This can be downloaded from www.norfolkcycleracing.org and handed in on the 1st night you attend the league. ie 1 form, once per season. Access to the Test Track is from 18-15 onwards. Please do not arrive early and block the access road - Potash Lane.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 44km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/06/18 – 19:30
Regional C+, Band 5
44km / 27 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:31 Regional C+ Band 5 --- 43km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/06/18 – 19:31

3/4

Regional C+, Band 5
43km / 27 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:31 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 43km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/06/18 – 19:31
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
43km / 27 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

Riders must complete 'Intent to Compete' by 5 days before each event on http://norfolkcycleracing.org

Ride the super smooth Lotus Cars Test Track laid to Formula I standard.

We have a choice of 3 possible circuits, 0.8 m, 1,2 m and 2.2 m by combining the 2 small circuits.

With 2 circuits we can pack in more races per evening so that every rider from Youth E to Elites can have a race.

To ensure that every rider is placed in the correct finishing order all 2017 Lotus Races will be judged using the MyLaps Transponder System. (MyLaps is the system used at the London Velodrome and is recommended by BC.)

MyLaps is quite expensive but we feel the benefits outweigh the cost. It will be used on at least 32 race days in the Eastern Region this year and if you purchase a transponder it can be used anywhere in the world that uses this system.

Transponders can be purchased prior via cyclingken8@gmail.com for £33 including post or hired on the evening at an additional £5 + £20 deposit per race.

'Intent to compete' entry must be made via www.norfolkcycleracing.org 5 days prior. Payment is only made when signing on.

Event Details

Event URN:

417732

Start Date:

Tue, 5th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lotus Test Track, Potash Lane, Hethel, Norwich, Norfolk, NR14 8EZ

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Harley Matthews DAP Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Power Richardsons-Trek RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Benjamin Beynon Strada 2020 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Taylor VC Norwich Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Charlie Wright Strada 2020 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Dale Johnston VC Norwich Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Chris Guy Iceni Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Bracey Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gary Freeman Fast Test Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Oliver Wood Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Charles Stringer Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Seb Herrod Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Malachy Curry Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Neal Hughes Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Peter Blenkinsop Fast Test Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  John Folkes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  David Loynes DAP Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Christopher Starr Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Pask Iceni Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Rob Kitchen East Coast Riders Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Thomas Mcdonnell Ipswich Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Steve Sach Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Anderson DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Louis Julian DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Groombridge Push Sport - Barford Van Hire Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Connor Rumbles Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Nicholas Esser DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Isaac Bowers-Barnard Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Tim Guy DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Chris Springall VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Kevin Curtis Stowmarket & District CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charles Jones DAP Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tim Phillips St Ives CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ivan Carr Kings Lynn CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Baxter Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Crisp Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andy Bathe Cambridge CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Steve Ogley Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Damien Sweeney West Suffolk Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Antony Birt Ipswich Bicycle Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Matthew Watts Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Oliver Wilkens VC Norwich Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Roger Bacon Godric CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Clive Julian DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Josh Peachment Strada 2020 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Oliver Cozens Norwich Amateur BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Barnes Strada 2020 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Neil Mitchell Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Stephen Hubbard Diss & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Joe Berritt Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Justin Woolsey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Simon Harrison Diss & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Sean Quarmby Push Sport - Barford Van Hire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Andrew Skiggs Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jimmy Hupton Finished 0

25.  Jimmy Hupton -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Tom Moore Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Scott Bishop Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Fieldhouse Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Andrew Roberts BCS Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steve Stringer DAP Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Polly Mason Strada 2020 Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sophie Holmes Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Cindy Beynon Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Isla Rush Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Amy Johnson West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charlie Johnson Ipswich CSC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Allen Strada 2020 Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Sykes Strada 2020 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Callum Laborde Iceni Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Smith Iceni Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Cooper West Suffolk Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Barney Walters Ipswich Bicycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joe Wakelin Godric CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Oliver Blenkinsop Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Waller West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Daisy Grantham Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Smith Iceni Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  William Boyd Strada 2020 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Spencer Sturgeon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Mia Rutterford Iceni Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Swindells Iceni Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Henri Boyd Strada 2020 Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harley Slater Finished 0

1.  Harley Slater -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Smith Finished 0

2.  Harry Smith -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Riders must complete 'Intent to Compete' by25 May on http://norfolkcycleracing.org 

To gain access to the Test Track a Lotus disclaimer form has to be completed by every rider, spectator and official. This can be downloaded from www.norfolkcycleracing.org and handed in on the 1st night you attend the league. ie 1 form, once per season. Access to the Test Track is from 18-15 onwards. Please do not arrive early and block the access road - Potash Lane.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 44km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/06/18 – 19:30
Regional C+, Band 5
44km / 27 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:31 Regional C+ Band 5 --- 43km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/06/18 – 19:31

3/4

Regional C+, Band 5
43km / 27 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:31 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 43km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/06/18 – 19:31
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
43km / 27 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/06/18 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 05/06/18 – 19:01
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk