OMEGA TRACK #3

Track , Portsmouth – Saturday, 09 Jun 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

417584

Start Date:

Sat, 9th Jun 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Entry close date

Tue, 5th Jun 2018

Event Organiser:

Susan Knight
21 Bedhampton Road, North End, Portsmouth, Hampshire, PO2 7JX
023 9264 2226
events.rco@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Men's Scratch Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch Race 1 - Results
1.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- David Barnard VC Etoile Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Men's Scratch Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch Race 2 - Results
1.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Points Race - Results
1.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's Scratch Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch Race 3 - Results
1.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- David Barnard VC Etoile Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Men's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint - Results
1.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth U16/U14 Scratch Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Scratch Race 1 - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nicholas Brewster Solent Pirates Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
--- Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Youth U16/U14 Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Unknown Distance - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Nicholas Brewster Solent Pirates Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Sprint - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nicholas Brewster Solent Pirates Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth U16/U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Points Race - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth U16/U14 Scratch Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Scratch Race 2 - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth U12/U10/U8 Scratch Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Scratch Race 1 - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Thomas Carr Solent Pirates Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Sam Genazzini Solent Pirates Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

Youth U12/U10/U8 Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Dash - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U12/U10/U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Sprint - Results
1.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12/U10/U8 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Points Race - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U12/U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Handicap - Results
1.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U12/U10/U8 Scratch Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Scratch Race 2 - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

Men's Scratch Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Men's Scratch Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Men's Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Men's Scratch Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Men's Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 Scratch Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U16/U14 Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U16/U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U16/U14 Scratch Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U12/U10/U8 Scratch Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth U12/U10/U8 Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12/U10/U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12/U10/U8 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12/U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12/U10/U8 Scratch Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

417584

Start Date:

Sat, 9th Jun 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Entry close date

Tue, 5th Jun 2018

Event Organiser:

Susan Knight
21 Bedhampton Road, North End, Portsmouth, Hampshire, PO2 7JX
023 9264 2226
events.rco@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Men's Scratch Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch Race 1 - Results
1.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- David Barnard VC Etoile Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Men's Scratch Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch Race 2 - Results
1.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Points Race - Results
1.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's Scratch Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Scratch Race 3 - Results
1.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- David Barnard VC Etoile Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Men's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Sprint - Results
1.  Charlie Kelly Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth U16/U14 Scratch Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Scratch Race 1 - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nicholas Brewster Solent Pirates Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
--- Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Youth U16/U14 Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Unknown Distance - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Nicholas Brewster Solent Pirates Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Sprint - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nicholas Brewster Solent Pirates Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth U16/U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Points Race - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth U16/U14 Scratch Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16/U14 Scratch Race 2 - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth U12/U10/U8 Scratch Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Scratch Race 1 - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Thomas Carr Solent Pirates Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Sam Genazzini Solent Pirates Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

Youth U12/U10/U8 Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Dash - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U12/U10/U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Sprint - Results
1.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth U12/U10/U8 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Points Race - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U12/U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Handicap - Results
1.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth U12/U10/U8 Scratch Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U12/U10/U8 Scratch Race 2 - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Clay Ditcham Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

Men's Scratch Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Men's Scratch Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Men's Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Men's Scratch Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Men's Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth U16/U14 Scratch Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U16/U14 Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U16/U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U16/U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U16/U14 Scratch Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth U12/U10/U8 Scratch Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth U12/U10/U8 Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12/U10/U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12/U10/U8 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12/U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth U12/U10/U8 Scratch Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 09/06/18 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk