Telesoft Track League 2018 Round 6 & Overall Standings

Track League , Bournemouth – Friday, 22 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

One-off league registration required before first participation, £10 Senior riders and £5 Youth riders.

Event Details

Event URN:

417512

Start Date:

Fri, 22nd Jun 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Bournemouth Cycling Centre, Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP

View map

Event Organiser:

Richard Eastham
11 Fernside Road, Bournemouth, Dorset, BH9 2LA
07816299909
richardeastham@hotmail.com

Results

Confirmed Results

Senior, Youth A and B Warm-Up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior, Youth A and B Warm-Up Scratch Race - Results
1.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C, D and E Warm-Up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C, D and E Warm-Up Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Flying 200m

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200m - Results
1.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Elimination Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Repechage

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Repechage - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Unknown Distance Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance Race 1 - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Unknown Distance Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance Race 2 - Results
1.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Heat 2 - Results
1.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Heat 3 - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Sprint Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Heat 4 - Results
1.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Heat 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Heat 5 - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Final 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final 1 - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Senior Sprint Final 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 1 - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Senior Sprint Final 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 2 - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Final 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final 2 - Results
1.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

1km Time Trial Team 1

Position Name Club name Rider status Category Points
1km Time Trial Team 1 - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

1km Time Trial Team 2

Position Name Club name Rider status Category Points
1km Time Trial Team 2 - Results
1.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

1km Time Trial Team 3

Position Name Club name Rider status Category Points
1km Time Trial Team 3 - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

1km Time Trial Team 4

Position Name Club name Rider status Category Points
1km Time Trial Team 4 - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Points Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race 1 - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Points Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race 2 - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Senior Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Overall Standings - Results
1.  Niamh Houghton Poole Wheelers CC Finished 4th 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Conal Low-Grier VC St Raphael Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Meakin BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Michael Page Bournemouth Arrow Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graham Jones New Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Tom Kelly Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth A Boys Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Overall Standings - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls Overall Standings - Results
1.  Charlotte Kelly Poole Wheelers CC Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys Overall Standings - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Box Bournemouth Arrow Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Joey Blythe Bournemouth Arrow Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Overall Standings - Results
1.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B

Youth C Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Overall Standings - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Overall Standings - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

Senior, Youth A and B Warm-Up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth C, D and E Warm-Up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Flying 200m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Repechage Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Unknown Distance Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Unknown Distance Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior Sprint Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior Sprint Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
1km Time Trial Team 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
1km Time Trial Team 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
1km Time Trial Team 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
1km Time Trial Team 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Points Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Points Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C+ Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 4
Youth A Boys Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 4
Youth A Girls Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 4
Youth B Boys Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 4
Youth B Girls Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 4
Youth C Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth D Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 18:00 Regional C+ None ---
Entry: On Day: (£14.00)
Fri 22/06/18 – 18:00
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 18:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 22/06/18 – 18:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Overview

One-off league registration required before first participation, £10 Senior riders and £5 Youth riders.

Event Details

Event URN:

417512

Start Date:

Fri, 22nd Jun 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Bournemouth Cycling Centre, Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP

View map

Event Organiser:

Richard Eastham
11 Fernside Road, Bournemouth, Dorset, BH9 2LA
07816299909
richardeastham@hotmail.com

Results

Confirmed Results

Senior, Youth A and B Warm-Up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior, Youth A and B Warm-Up Scratch Race - Results
1.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C, D and E Warm-Up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C, D and E Warm-Up Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Flying 200m

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200m - Results
1.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Elimination Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Repechage

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Repechage - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Unknown Distance Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance Race 1 - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Unknown Distance Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance Race 2 - Results
1.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Heat 2 - Results
1.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Heat 3 - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Sprint Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Heat 4 - Results
1.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Heat 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Heat 5 - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Final 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final 1 - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Senior Sprint Final 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 1 - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Senior Sprint Final 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 2 - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Sprint Final 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final 2 - Results
1.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

1km Time Trial Team 1

Position Name Club name Rider status Category Points
1km Time Trial Team 1 - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

1km Time Trial Team 2

Position Name Club name Rider status Category Points
1km Time Trial Team 2 - Results
1.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

1km Time Trial Team 3

Position Name Club name Rider status Category Points
1km Time Trial Team 3 - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

1km Time Trial Team 4

Position Name Club name Rider status Category Points
1km Time Trial Team 4 - Results
1.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Points Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race 1 - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Points Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race 2 - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Senior Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Overall Standings - Results
1.  Niamh Houghton Poole Wheelers CC Finished 4th 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Conal Low-Grier VC St Raphael Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gareth Rose Bournemouth Arrow Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Meakin BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Michael Page Bournemouth Arrow Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Benjamin Tinsdale Bournemouth Arrow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graham Jones New Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gareth Llewellyn Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Tom Kelly Poole Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth A Boys Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Overall Standings - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls Overall Standings - Results
1.  Charlotte Kelly Poole Wheelers CC Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys Overall Standings - Results
1.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Box Bournemouth Arrow Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Joey Blythe Bournemouth Arrow Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Overall Standings - Results
1.  Holly Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B

Youth C Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Overall Standings - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Salter 1st Chard Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Louis Kirk Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tom Ramsey Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Overall Standings

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Overall Standings - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

Senior, Youth A and B Warm-Up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth C, D and E Warm-Up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Flying 200m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Repechage Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Unknown Distance Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Unknown Distance Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Heat 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior Sprint Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior Sprint Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
1km Time Trial Team 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
1km Time Trial Team 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
1km Time Trial Team 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
1km Time Trial Team 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Points Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Points Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Regional C+ Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 4
Youth A Boys Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 4
Youth A Girls Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 4
Youth B Boys Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 4
Youth B Girls Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only Band 4 ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 4
Youth C Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth D Overall Standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/06/18 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 18:00 Regional C+ None ---
Entry: On Day: (£14.00)
Fri 22/06/18 – 18:00
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/06/18 18:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 22/06/18 – 18:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk