Portsmouth Evening Circuits #3

Closed Circuit , Portsmouth – Wednesday, 18 Apr 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

417424

Start Date:

Wed, 18th Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Atkins TAAP Cervelo Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Visser TAAP Cervelo Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Cooper Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mitchell Webber Halo Sports Cycling Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Marks Morvelo Basso Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Matthew Allsopp Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Will Ranoe Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Liam Walsh VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Dante Carpenter Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Matthew Downie TAAP Cervelo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Luis Coutinho Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Adam Littlechild Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ryan Smith Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mike Smith Finished 1st 0

17.  Mike Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tom Stocker Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  James Vanieris Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tony Boness Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nicholas Bell Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joe Parker Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicholas Hale Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Philip Godfrey Sotonia CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Hughes Sleaford Whls CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tim Blackmore Racing Club Ravenna Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Jerome Racing Club Ravenna Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Emyr Griffiths Racing Club Ravenna Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ben Dixon Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joe Arundel Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Lawrence Symes TPH Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stuart Harvey Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ben Williams I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andrew Lindsay Surrey Hills Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Laurence McCall VCGH Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Mark Trevis VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Luke Gilder Mountain Trax RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Herbert Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Paul Hopkins DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Chris Manning Exeter Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Thomas Treagus Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Siobhan McCulloch VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Sam Stewart Racing Club Ravenna Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Graham Hollidge Fareham Wheelers Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Piers James VC Meudon Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ethan Court VC Meudon Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Day Solent Pirates Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke van Oudtshoorn Finished 0

7.  Luke van Oudtshoorn -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
--- Theo Bugg VC Meudon Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Caelan McNamara VC Meudon Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elena Day Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Myles Bradley Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 19:25 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 18/04/18 – 19:25
Regional C+, Band 5
45 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:50 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 18/04/18 – 18:50
Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:00
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

417424

Start Date:

Wed, 18th Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Atkins TAAP Cervelo Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Visser TAAP Cervelo Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Cooper Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mitchell Webber Halo Sports Cycling Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Marks Morvelo Basso Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Matthew Allsopp Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Will Ranoe Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Liam Walsh VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Dante Carpenter Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Matthew Downie TAAP Cervelo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Luis Coutinho Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Adam Littlechild Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ryan Smith Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mike Smith Finished 1st 0

17.  Mike Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Alex Collins Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tom Stocker Bournemouth Jubilee Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  James Vanieris Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tony Boness Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nicholas Bell Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joe Parker Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicholas Hale Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Philip Godfrey Sotonia CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Hughes Sleaford Whls CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tim Blackmore Racing Club Ravenna Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Jerome Racing Club Ravenna Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Emyr Griffiths Racing Club Ravenna Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ben Dixon Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joe Arundel Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Lawrence Symes TPH Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stuart Harvey Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ben Williams I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andrew Lindsay Surrey Hills Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Laurence McCall VCGH Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Mark Trevis VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Luke Gilder Mountain Trax RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Herbert Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Paul Hopkins DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Chris Manning Exeter Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Thomas Treagus Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Siobhan McCulloch VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Sam Stewart Racing Club Ravenna Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Graham Hollidge Fareham Wheelers Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Piers James VC Meudon Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ethan Court VC Meudon Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Day Solent Pirates Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke van Oudtshoorn Finished 0

7.  Luke van Oudtshoorn -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
--- Theo Bugg VC Meudon Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Caelan McNamara VC Meudon Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elena Day Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Myles Bradley Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 19:25 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 18/04/18 – 19:25
Regional C+, Band 5
45 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:50 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 18/04/18 – 18:50
Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/04/18 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 18/04/18 – 18:00
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk