Imperial Winter Series (Hillingdon) 2008/09 2

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 13 Dec 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

624/EN/007/2008

Start Date:

Sat, 13th Dec 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harvey Watson Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Simon Passey Unknown N/A 0

4. Simon Passey -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Daniel Lansley Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tanveer Mann Unknown B 0

3. Tanveer Mann -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Mark Passey Unknown N/A 0

5. Mark Passey -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Harry Strudley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Thomas Nason South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lance Hutchison Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Nigel Atkins Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Nigel Atkins Twickenham CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Nigel Atkins Twickenham CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Stoyko Boussarov Imperial Racing Team Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Murdo Jamieson Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Murdo Jamieson Royal Navy & Royal Marines CA Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Murdo Jamieson Kingston Wheelers CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Mark Ottaway VC Meudon Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael Widera Hounslow & District Wheelers Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Anna Fischer Bristol Cycling Development Sq... Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Michael Corke Loughborough Students CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Jonathan Heal Farnborough & Camberley CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Benjamin Watson Oxford University Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Malcolm Dixon Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Lee Gollop Banjo Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Charles Pearch London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  James Platt Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Jai Watson Unknown N/A 0

15. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Richard Keeping Team Quest - The Bike Shop Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  David Fong Unknown 4th 0

17. David Fong -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Mark O'Donnell Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  David Ryan Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Mateusz Dykiert Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Philip Keen Unknown N/A 0

18. Philip Keen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Paul Alderson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Edward Summerwell Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Henry Sleight Loughborough Students CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Jo Skelton Unknown 2nd 4

6. Jo Skelton -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Joshua Worrall Twickenham CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Cosmo Kedros Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Rudie Marais Norwood Paragon CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Nils Gustafsson Oxford University Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Richard Black Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Andrew Fowkes Thames Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  David Woods CC Luton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Paul Bennett Unknown 3rd 0

18. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Calvyn Hobday Team Cherwell Triathlon & Mult... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Evangelos Christides Unknown 0

21. Evangelos Christides -

Points: 0 | Status: Unknown

EL/1

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1 - Results
1.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  David Hutchison VC St Raphael Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Steve Legg RT 316 Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register their details for the series online at www.imperialracingteam.com

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/12/08 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 13/12/08 – 14:15

2/3

Regional C+, Band 5
1 hour + 5 laps
EL/1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 13/12/08 – 14:15
Regional C+, Band 5
1 hour + 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

624/EN/007/2008

Start Date:

Sat, 13th Dec 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harvey Watson Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Simon Passey Unknown N/A 0

4. Simon Passey -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Daniel Lansley Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tanveer Mann Unknown B 0

3. Tanveer Mann -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Mark Passey Unknown N/A 0

5. Mark Passey -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Harry Strudley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Thomas Nason South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lance Hutchison Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Nigel Atkins Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Nigel Atkins Twickenham CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Nigel Atkins Twickenham CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Stoyko Boussarov Imperial Racing Team Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Murdo Jamieson Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Murdo Jamieson Royal Navy & Royal Marines CA Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Murdo Jamieson Kingston Wheelers CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Mark Ottaway VC Meudon Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael Widera Hounslow & District Wheelers Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Anna Fischer Bristol Cycling Development Sq... Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Michael Corke Loughborough Students CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Jonathan Heal Farnborough & Camberley CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Benjamin Watson Oxford University Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Malcolm Dixon Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Lee Gollop Banjo Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Charles Pearch London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  James Platt Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Jai Watson Unknown N/A 0

15. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Richard Keeping Team Quest - The Bike Shop Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  David Fong Unknown 4th 0

17. David Fong -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Mark O'Donnell Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  David Ryan Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Mateusz Dykiert Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Philip Keen Unknown N/A 0

18. Philip Keen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Paul Alderson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Edward Summerwell Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Henry Sleight Loughborough Students CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Jo Skelton Unknown 2nd 4

6. Jo Skelton -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Joshua Worrall Twickenham CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Cosmo Kedros Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Rudie Marais Norwood Paragon CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Nils Gustafsson Oxford University Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Richard Black Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Andrew Fowkes Thames Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  David Woods CC Luton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Paul Bennett Unknown 3rd 0

18. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Calvyn Hobday Team Cherwell Triathlon & Mult... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Evangelos Christides Unknown 0

21. Evangelos Christides -

Points: 0 | Status: Unknown

EL/1

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1 - Results
1.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  David Hutchison VC St Raphael Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Steve Legg RT 316 Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register their details for the series online at www.imperialracingteam.com

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/12/08 – 00:00
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/12/08 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 13/12/08 – 14:15

2/3

Regional C+, Band 5
1 hour + 5 laps
EL/1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/12/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 13/12/08 – 14:15
Regional C+, Band 5
1 hour + 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk