Manchester Regional Track League First Division 2018

Track League , Manchester – Friday, 12 Oct 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

416917

Start Date:

Fri, 12th Oct 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 5th Oct 2018

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Ben Singer Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Oliver Newlan ABC Centreville Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Richard Moores Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Stewart Liverpool Century Cycling Acad... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 4 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Aidan Lawrence Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) - Results
1.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Singer Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Richard Moores Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Stewart Liverpool Century Cycling Acad... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Ben Singer Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dean Hepworth Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Thomas Stewart Liverpool Century Cycling Acad... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Wilkes Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Pink WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Moores Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) - Results
1.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Bede Constantinides University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Singer Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Clive Howell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Harry Jordan Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - 40 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 40 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Richard Moores Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Wilkes Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  George Ball Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:00 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:00
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:04 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:04
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:05 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:05
Event 4 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:06 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:06
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:07 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:08 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:08
Event 7 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 01:00 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 01:00
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:10 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:11 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:11
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:12 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:12
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:13 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:13
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:14 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:14
Event 13 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:15 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:15
Event 14 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:19 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:19
Event 15 - 40 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 01:00 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 01:00
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 01:00 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 01:00
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 12/10/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:09 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:09
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:16 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:16
Event 15 - 25 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:17 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:17
Event 16 - 30 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:18 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:20 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:20
1/2/3/4/W (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:30 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:30
Regional C, None
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:30 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 12/10/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

416917

Start Date:

Fri, 12th Oct 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 5th Oct 2018

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Ben Singer Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Oliver Newlan ABC Centreville Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Richard Moores Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Stewart Liverpool Century Cycling Acad... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 4 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Aidan Lawrence Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) - Results
1.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Singer Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Richard Moores Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thomas Stewart Liverpool Century Cycling Acad... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Ben Singer Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dean Hepworth Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Thomas Stewart Liverpool Century Cycling Acad... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Wilkes Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Pink WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Moores Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) - Results
1.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Bede Constantinides University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Singer Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Clive Howell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Harry Jordan Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - 40 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 40 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Richard Moores Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Wilkes Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  George Ball Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:00 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:00
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:04 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:04
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:05 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:05
Event 4 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:06 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:06
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:07 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:08 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:08
Event 7 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 01:00 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 01:00
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:10 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:11 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:11
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:12 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:12
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:13 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:13
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:14 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:14
Event 13 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:15 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:15
Event 14 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:19 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:19
Event 15 - 40 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 01:00 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 01:00
Event 16 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 01:00 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 01:00
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 12/10/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:09 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:09
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:16 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:16
Event 15 - 25 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:17 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:17
Event 16 - 30 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:18 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:20 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:20
1/2/3/4/W (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:30 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:30
Regional C, None
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:30 Regional C None ---
Fri 12/10/18 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/10/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 12/10/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk