Manchester Regional Track League First Division 2018

Track League , Manchester – Friday, 16 Feb 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

416914

Start Date:

Fri, 16th Feb 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 9th Feb 2018

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kasim Dovey University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Matthew Rootkin-Gray Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jonno Carroll Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Charlotte Robinson Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Broadbent Peak Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 7 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  AJ Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ian Clarke Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Roberto Conte Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  AJ Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Taylor Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Jonno Carroll Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alan Broadbent Peak Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  AJ Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Alan Broadbent Peak Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 3 - Results
1.  Michael Glynn SKCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 4 - Results
1.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:00
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:04 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:04
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:05 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:05
Event 4 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:06 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:06
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:07 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:08 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:08
Event 7 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:09 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:10 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:11 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:11
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:12 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:12
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:13 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:13
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 14 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 15 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 16/02/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:30 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:30
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

416914

Start Date:

Fri, 16th Feb 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 9th Feb 2018

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kasim Dovey University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Matthew Rootkin-Gray Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jonno Carroll Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Charlotte Robinson Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Broadbent Peak Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 7 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  AJ Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ian Clarke Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Roberto Conte Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  AJ Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Taylor Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Jonno Carroll Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alan Broadbent Peak Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  AJ Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Alan Broadbent Peak Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 3 - Results
1.  Michael Glynn SKCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 4 - Results
1.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:00
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:04 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:04
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:05 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:05
Event 4 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:06 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:06
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:07 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:08 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:08
Event 7 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:09 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:10 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:11 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:11
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:12 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:12
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:13 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:13
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 14 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 15 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
Event 16 - 40 Lap Points Race (Group 3 & 4) - Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 01:00
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 16/02/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/02/18 19:30 Regional C None ---
Fri 16/02/18 – 19:30
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk