Manchester Regional Track League First Division 2018

Track League , Manchester – Friday, 02 Feb 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

416907

Start Date:

Fri, 2nd Feb 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 27th Jan 2017

Event Organiser:

Carole Leigh
15 Glenhaven Avenue, Urmston, Manchester, Lancashire, M41 5BN
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark Taylor Finished 4th 0

3. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Niamha Albones Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  David O'sullivan Finished 0

1. David O'sullivan -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Bede Constantinides University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John Culpan Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mark Taylor Finished 4th 0

2. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  David O'sullivan Finished 0

1. David O'sullivan -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Bede Constantinides University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 8 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David O'sullivan Finished 0

4. David O'sullivan -

Points: 0 | Status: Finished

Event 9 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Poole PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Russell Team Backstedt/Hotchillee Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Anna Docherty Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Elizabeth Broughton Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kasim Dovey University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) - Results
1.  Bede Constantinides University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Taylor Finished 4th 0

4. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Roberto Conte Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Max Poole PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Russell Team Backstedt/Hotchillee Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:00 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:04 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:04
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:05 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:05
Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:06 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:06
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:07 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:07
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:08 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:08
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:09 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:09
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:10 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:10
Event 6 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:11 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:11
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:12 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:12
Event 8 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:13 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:13
Event 9 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:14 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:14
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:15 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:15
Event 11 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:19 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:19
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 01:00
Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 01:00
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:16 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:17 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:17
Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:18 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:20 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:20
1/2/3/4/W (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:30 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 02/02/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:30 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 02/02/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

416907

Start Date:

Fri, 2nd Feb 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 27th Jan 2017

Event Organiser:

Carole Leigh
15 Glenhaven Avenue, Urmston, Manchester, Lancashire, M41 5BN
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark Taylor Finished 4th 0

3. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Niamha Albones Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  David O'sullivan Finished 0

1. David O'sullivan -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Bede Constantinides University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John Culpan Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mark Taylor Finished 4th 0

2. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  David O'sullivan Finished 0

1. David O'sullivan -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Bede Constantinides University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 8 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David O'sullivan Finished 0

4. David O'sullivan -

Points: 0 | Status: Finished

Event 9 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Poole PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Russell Team Backstedt/Hotchillee Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Anna Docherty Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Elizabeth Broughton Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kasim Dovey University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) - Results
1.  Bede Constantinides University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Taylor Finished 4th 0

4. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Gott West Pennine RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Roberto Conte Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Max Poole PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Hartley Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Russell Team Backstedt/Hotchillee Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:00 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:04 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:04
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:05 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:05
Event 1d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:06 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:06
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:07 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:07
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:08 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:08
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:09 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:09
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:10 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:10
Event 6 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:11 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:11
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:12 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:12
Event 8 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:13 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:13
Event 9 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:14 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:14
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:15 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:15
Event 11 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:19 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:19
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 01:00
Event 13 - John Mallinson Memorial Mile (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 01:00 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 01:00
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:16 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:17 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:17
Event 16 - 25 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:18 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:18
Event 17 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:20 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:20
1/2/3/4/W (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:30 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 02/02/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:30 Regional C None ---
Fri 02/02/18 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/02/18 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 02/02/18 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk