Derby Arena Track League Autumn 2017 - week 5 (of 9)

Track League , Derby – Tuesday, 10 Oct 2017

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

416864

Start Date:

Tue, 10th Oct 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Unknown Rider Finished 0

5.  Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
6.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 6 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 50 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 50 Lap Points - Results
1.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Anna Henderson Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Anna Henderson Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert McAndrew The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 6 Lap Scratch - Results
1.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Anna Henderson Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Robert McAndrew The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 50 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 50 Lap Points - Results
1.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Kirkland RAMcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robert McAndrew The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gregory Albiston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Tim Higgins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 40 Lap Points - Results
1.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tim Higgins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Stuart Hughes Team Jewson-M.I.Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gregory Albiston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 6 Lap Scratch - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Russell Armstrong Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 40 Lap Scratch - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gregory Albiston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Hill Samways Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Bethan Padbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 32 Lap Points - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Amy Good GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Bethan Padbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 6 Lap Scratch - Results
1.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Vicars Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Rebecca Greenham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emma Hill Samways Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
A Group - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
A Group - 50 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
B Group - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
B Group - 50 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
C Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
C Group - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
C Group - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
D Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
D Group - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
D Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 19:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 19:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 19:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 19:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 19:00

Event Summary

Event Overview

You will need to be a Derby Arena Track League 2017 registered rider in order to enter. See website details for info on how to register. Be mindful that we are currently oversubscribed, and there is a waiting list.

Event Details

Event URN:

416864

Start Date:

Tue, 10th Oct 2017

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - Elimination - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Unknown Rider Finished 0

5.  Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
6.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 6 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 50 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 50 Lap Points - Results
1.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  William Perrett Langdale Lightweights Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Anna Henderson Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Anna Henderson Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert McAndrew The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 6 Lap Scratch - Results
1.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Anna Henderson Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Robert McAndrew The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 50 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 50 Lap Points - Results
1.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Kirkland RAMcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  William Ambrose University of Derby Cycling Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robert McAndrew The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gregory Albiston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Tim Higgins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 40 Lap Points - Results
1.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tim Higgins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Stuart Hughes Team Jewson-M.I.Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gregory Albiston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 6 Lap Scratch - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Russell Armstrong Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 40 Lap Scratch - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Bull Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gregory Albiston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Hill Samways Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Bethan Padbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 32 Lap Points - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Amy Good GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Bethan Padbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 6 Lap Scratch - Results
1.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Vicars Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Rebecca Greenham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

D Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emma Hill Samways Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matilda Gurney BowlPhish Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alicia Lisle OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
A Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
A Group - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
A Group - 50 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
B Group - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
B Group - 50 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
C Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
C Group - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
C Group - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
D Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
D Group - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
D Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 01:00 Regional C ---
Tue 10/10/17 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 19:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 19:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 19:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/10/17 19:00 Regional C None ---
Tue 10/10/17 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk