Pedal Pendle Festival

Closed Circuit , Nelson – Sunday, 24 Sep 2017

Event Summary

Event Overview

Part of Pedal Pendle Festival. Wiggle Sportive and other fun cycle related activites at the same venue. 

Event Details

Event URN:

416711

Start Date:

Sun, 24th Sep 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nick Moore Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Waters Bill Nickson Cycles RT Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Aaron Chambers-Smith Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  William Staveley InGear Coaching naughtone Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Frank Beresford Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Bruce Johnston Leicestershire Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Georgia Ashworth Team 22 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Slaven Racepace Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Halley Woods Sportcity Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Harvey Stroh Settle Wheelers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Coates Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Foster Cyclesense Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Conor McKinnon Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Adam Smith Birkenhead North End CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Coates Otley CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Andrew Huntington Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jamie Brown Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Maxwell Hereward Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ryan Thomas East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  John White North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Natasha Hill North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joel Woods Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Frank White Astley & Tyldesley Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Garnett Teamwallis Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Our intention is to run the youth AB girls seperate to the B boys so start time may be pushed back to accommodate this. 

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 15:00 Regional A Band 4 --- 50 mins / plus 33 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 24/09/17 – 15:00
Regional A, Band 4
50 mins / plus 33 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 14:00 Women Only Band 4 --- 50 mins / plus 30 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 24/09/17 – 14:00
Women Only, Band 4
50 mins / plus 30 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 12:35 Youth Only Band 5 --- 35 mins / plus 22 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/09/17 – 12:35
Youth Only, Band 5
35 mins / plus 22 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 11:55 Youth Only Band 5 --- 35 mins / plus 18 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/09/17 – 11:55
Youth Only, Band 5
35 mins / plus 18 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 11:15 Youth Only Band 5 --- 35 mins / plus 18 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/09/17 – 11:15
Youth Only, Band 5
35 mins / plus 18 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 11:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins / plus 18 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/09/17 – 11:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins / plus 18 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:50 Youth Only None --- 20 mins / plus 12 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/09/17 – 10:50
Youth Only, None
20 mins / plus 12 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:50 Youth Only None --- 20 mins / plus 12 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/09/17 – 10:50
Youth Only, None
20 mins / plus 12 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 24/09/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 24/09/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 24/09/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 24/09/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

Part of Pedal Pendle Festival. Wiggle Sportive and other fun cycle related activites at the same venue. 

Event Details

Event URN:

416711

Start Date:

Sun, 24th Sep 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nick Moore Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Waters Bill Nickson Cycles RT Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Aaron Chambers-Smith Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  William Staveley InGear Coaching naughtone Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Frank Beresford Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Bruce Johnston Leicestershire Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Georgia Ashworth Team 22 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Slaven Racepace Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Halley Woods Sportcity Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Harvey Stroh Settle Wheelers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Lemm Sportcity Velo Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Coates Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Foster Cyclesense Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Conor McKinnon Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Adam Smith Birkenhead North End CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Coates Otley CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Andrew Huntington Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jamie Brown Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Maxwell Hereward Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ryan Thomas East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  John White North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Natasha Hill North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joel Woods Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Frank White Astley & Tyldesley Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Garnett Teamwallis Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Our intention is to run the youth AB girls seperate to the B boys so start time may be pushed back to accommodate this. 

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 15:00 Regional A Band 4 --- 50 mins / plus 33 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 24/09/17 – 15:00
Regional A, Band 4
50 mins / plus 33 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 14:00 Women Only Band 4 --- 50 mins / plus 30 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 24/09/17 – 14:00
Women Only, Band 4
50 mins / plus 30 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 12:35 Youth Only Band 5 --- 35 mins / plus 22 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/09/17 – 12:35
Youth Only, Band 5
35 mins / plus 22 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 11:55 Youth Only Band 5 --- 35 mins / plus 18 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/09/17 – 11:55
Youth Only, Band 5
35 mins / plus 18 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 11:15 Youth Only Band 5 --- 35 mins / plus 18 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/09/17 – 11:15
Youth Only, Band 5
35 mins / plus 18 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 11:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins / plus 18 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/09/17 – 11:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins / plus 18 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:50 Youth Only None --- 20 mins / plus 12 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/09/17 – 10:50
Youth Only, None
20 mins / plus 12 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:50 Youth Only None --- 20 mins / plus 12 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/09/17 – 10:50
Youth Only, None
20 mins / plus 12 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 24/09/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 24/09/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 24/09/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/09/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 24/09/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk