Moose.eu End of Summer Crit

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 16 Sep 2017

Event Summary

Event Overview

There will be entry on the day, provided that there is space.

Event Details

Event URN:

416506

Start Date:

Sat, 16th Sep 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Fri, 15th Sep 2017

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matthew Webster Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adam Holleyman Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joseph Linehan Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jake Yarranton Pedal Heaven RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Dylan Hubble Thames Velo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Gray VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Max O'Connor Thames Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Henwood Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael Skipsey Beds Road Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Leon O'Rourke Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Barrell VCGH Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Peter Cole Hart Evolution Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Dutton Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Noah Faiers Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Cameron Tappin Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Emmanuel Arthur Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Daniel Shoobridge High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Anthony Turner Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Vaughan Luff Finished 3rd 0

20. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sam Harding Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Mathew Gray VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Philip Mosley Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Doyle Finished 3rd 0

24. James Doyle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Ian Wrightson WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Callum Slade Reading CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joost Roes Winch Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Inniss East London Velo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Wheeler London Dynamo Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Neil Lawrie Thames Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emyr Griffiths Racing Club Ravenna Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Henry Croft Finished 4th 3

7. Henry Croft -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Diego Del Brocco trainSharp Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Clarke London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Louis Lord VC Londres Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Oliver Duggan Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Giles Short Farnborough & Camberley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Richard Miller Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  David Leon Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Timothy Powell VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Timb Hiscocks Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Reiner Singh San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Adam Gardner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Christopher Barrie Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  James Osborn Pedalworks Performance Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Albert Gray Finished 4th 0

22. Albert Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Alex Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Michael Cutter Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Craig McColl London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Mat Brown Finished 4th 0

27. Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Edward Flight London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Savannah Hewson LIV AWOL Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Towers PMR Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Marie Hughes Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Grace Dent 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/09/17 15:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 16/09/17 – 15:30
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 3 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/09/17 14:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 16/09/17 – 14:20
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 3 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/09/17 13:20 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 16/09/17 – 13:20
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/09/17 14:21 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 16/09/17 – 14:21
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins / plus 3 laps

Event Summary

Event Overview

There will be entry on the day, provided that there is space.

Event Details

Event URN:

416506

Start Date:

Sat, 16th Sep 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Fri, 15th Sep 2017

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matthew Webster Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adam Holleyman Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Bowering PMR Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joseph Linehan Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jake Yarranton Pedal Heaven RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Dylan Hubble Thames Velo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Gray VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Max O'Connor Thames Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Henwood Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael Skipsey Beds Road Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Bonsall WyndyMilla Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Leon O'Rourke Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Barrell VCGH Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Peter Cole Hart Evolution Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Dutton Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Noah Faiers Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Cameron Tappin Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Emmanuel Arthur Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Daniel Shoobridge High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Anthony Turner Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Vaughan Luff Finished 3rd 0

20. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sam Harding Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Mathew Gray VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Philip Mosley Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Doyle Finished 3rd 0

24. James Doyle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Ian Wrightson WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Callum Slade Reading CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joost Roes Winch Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Inniss East London Velo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Wheeler London Dynamo Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Neil Lawrie Thames Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emyr Griffiths Racing Club Ravenna Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Henry Croft Finished 4th 3

7. Henry Croft -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Diego Del Brocco trainSharp Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Clarke London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Louis Lord VC Londres Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Oliver Duggan Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Giles Short Farnborough & Camberley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Richard Miller Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  David Leon Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Timothy Powell VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Timb Hiscocks Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Reiner Singh San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Adam Gardner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Christopher Barrie Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  James Osborn Pedalworks Performance Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Albert Gray Finished 4th 0

22. Albert Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Alex Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Michael Cutter Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Craig McColl London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Mat Brown Finished 4th 0

27. Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Edward Flight London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Savannah Hewson LIV AWOL Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Towers PMR Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Marie Hughes Vertex-LifeCycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Grace Dent 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/09/17 15:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 16/09/17 – 15:30
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 3 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/09/17 14:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 16/09/17 – 14:20
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 3 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/09/17 13:20 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 16/09/17 – 13:20
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/09/17 14:21 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 16/09/17 – 14:21
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk