HSBC UK Cyclo-Cross National Championships

Cyclo-Cross , Houghton Le Spring – Saturday, 13 Jan 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

416409

Start Date:

Sat, 13th Jan 2018

Finish date:

Sun, 14th Jan 2018

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
View map

Entry close date

Sun, 17th Dec 2017

Event Organiser:

Lisa Cooke
07794439760
cxentries@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

Veteran Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Championship - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:46:49:900 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:49:900
2.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:42:450 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:42:450
3.  Helen Pattinson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 00:47:50:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:50:100
4.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Veteran 00:50:32:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:32:300
5.  Lucy Siddle Allen Valley Velo Finished Veteran 00:50:59:250 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:59:250
6.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran 00:52:07:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:07:700
7.  Karen Poole Sportstest RT Finished Veteran 00:52:22:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:22:100
8.  Helen Dussek Nottingham Clarion CC Finished Veteran 00:52:23:450 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:23:450
9.  Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 00:52:41:250 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:41:250
10.  Nicola Davies Beacon Wheelers Finished Veteran 00:52:45:350 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:45:350
11.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Veteran 00:52:48:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:48:000
12.  Sally Reid Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:55:14:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:14:400
13.  Caroline Harvey Edinburgh RC Finished N/A 00:55:39:850 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:39:850
14.  Elizabeth Clayton Stirling Bike Club Finished Veteran 00:57:23:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:23:000
15.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran 00:57:55:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:55:200
16.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:59:18:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:59:18:700
17.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Suzanne Young Finished Veteran --- 6

18. Suzanne Young -

Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Alison Sarmiento Harrogate Nova CC Finished Veteran --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Pamela Glover Derwentside CC Finished Veteran --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Sarah Grimshaw Horwich CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Emma Payne Fossa Racing Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Nicola Hartle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Julie Phelan Here Come The Belgians Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Men 50+ Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Championship - Results
1.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:42:05:800 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:05:800
2.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:42:28:700 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:28:700
3.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50+ 00:43:34:350 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:34:350
4.  Stephen Knight Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:43:55:950 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:55:950
5.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:44:13:000 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:13:000
6.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ 00:45:18:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:18:800
7.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 00:45:22:700 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:22:700
8.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:45:23:750 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:23:750
9.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:45:33:050 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:33:050
10.  Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:45:45:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:45:600
11.  Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ 00:46:17:550 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:17:550
12.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 00:46:22:750 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:22:750
13.  Ian Knights Prima Team Racing Finished Vet 50+ 00:46:24:450 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:24:450
14.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 50+ 00:46:30:550 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:30:550
15.  Stephen Bottomley Shibden Cycling Club Finished Vet 50+ 00:46:39:450 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:39:450
16.  Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC Finished Vet 50+ 00:46:41:500 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:41:500
17.  Michael Aspey Northumbria Police Cycling Clu... Finished Vet 50+ 00:47:04:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:04:150
18.  Michael Bowen West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ 00:47:16:700 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:16:700
19.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 00:47:34:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:34:500
20.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 50+ 00:47:38:550 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:38:550
21.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 50+ 00:47:43:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:43:650
22.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 00:47:51:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:51:150
23.  Richard Atkinson Ashburn Wealth Finished Vet 50+ 00:47:51:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:51:850
24.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:47:53:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:53:500
25.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50+ 00:48:03:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:03:400
26.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50+ 00:48:05:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:05:750
27.  Brian Johnson Barnesbury CC Finished Vet 50+ 00:48:18:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:18:650
28.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished Vet 50+ 00:48:51:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:51:500
29.  Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Vet 50+ 00:49:10:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:10:900
30.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50+ 00:49:11:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:11:450
31.  Robin Myers Hamsterley Trailblazers Finished Vet 50+ 00:49:14:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:14:050
32.  Chris Wreghitt Second Wind Finished Vet 50+ 00:49:14:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:14:600
33.  James Melville Glasgow United CC Finished Vet 50+ 00:49:17:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:17:650
34.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 00:49:19:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:19:100
35.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Vet 50+ 00:49:24:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:24:200
36.  Mark Ferguson High Peak Cycles RT Finished Vet 50+ 00:49:25:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:25:550
37.  Malcolm Cross Velo Club Venta Finished Vet 50+ 00:49:27:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:27:200
38.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:49:34:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:34:850
39.  Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Finished Vet 50+ 00:49:43:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:43:800
40.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ 00:49:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:45:500
41.  Thomas Bardgett Beacon Wheelers Finished Vet 50+ 00:49:49:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:49:050
42.  Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50+ 00:49:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:56:300
43.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:50:01:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:01:050
44.  David Smith Kendal Cycle Club Finished Vet 50+ 00:50:06:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:06:500
45.  Martyn Dymond C and N Cycles RT Finished Vet 50+ 00:50:18:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:18:500
46.  Steve Shepherd Finished Vet 50+ 00:50:24:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:24:800
47.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ 00:50:36:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:36:850
48.  Robin Akers Beeline Bicycles RT Finished Vet 50+ 00:50:43:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:43:650
49.  Sean Hoban Velo Club Cumbria Finished Vet 50+ 00:51:10:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:10:800
50.  Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Vet 50+ 00:51:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:29:400
51.  Robert Smith Derwentside CC Finished Vet 50+ 00:51:30:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:30:500
52.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:52:03:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:03:950
53.  Simon Whitham Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ 00:52:27:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:27:350
54.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50+ 00:53:33:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:53:33:650
55.  Gary Worton Stockton Wheelers CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
56.  Stephen Crawford Kinross CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
57.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
58.  Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
59.  Peter Payton Finished Vet 50+ --- 0

59. Peter Payton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
60.  Andrew Moss Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
61.  Michael Scott Holmfirth Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
62.  Paul Dalton Matlock CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
63.  Stephen Clayton RT 23 Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
64.  Joseph Rowe Bush Healthcare CRT Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
65.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
66.  John Graveling Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
67.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
68.  Mark Rowson Macclesfield Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
69.  Steve Whitehouse Kernow Riders Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
70.  Colin Murley Derwentside CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
71.  John Gilling Finished Vet 50+ --- 0

71. John Gilling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
72.  Andrew Smith Finished Vet 50+ --- 0

72. Andrew Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
73.  Roger Mitchell Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
--- Glenn Coltman Pedal Power Loughborough Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Robert Tutt Velo Club Venta Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+

Youth Girls Under 16 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls Under 16 Championship - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:27:03:900 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:03:900
2.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Youth U16 00:27:05:200 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:05:200
3.  Eluned King Towy Riders Finished Youth U16 00:27:17:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:17:300
4.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:27:18:500 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:18:500
5.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:54:200 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:54:200
6.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:29:12:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:12:900
7.  Chloe Hinchliffe Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:26:100 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:26:100
8.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:29:37:200 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:37:200
9.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U16 00:29:42:200 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:42:200
10.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:29:45:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:45:400
11.  Eva Young Pedal Power RT Finished Youth U16 00:30:15:200 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:15:200
12.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished Youth U16 00:30:24:900 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:24:900
13.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:30:26:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:26:300
14.  Jasmine Kent Pink Jersey Race Team Finished Youth U16 00:30:36:800 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:36:800
15.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:31:06:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:06:600
16.  Charlotte-Louise McGreevy LIV AWOL Finished Youth U16 00:31:37:200 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:37:200
17.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U16 00:31:37:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:37:300
18.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 00:32:07:200 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:07:200
19.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:33:02:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:02:100
20.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:34:27:300 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:27:300
21.  Iona Moir LIV AWOL Finished Youth U16 00:35:45:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:45:800
22.  Freja Smith Racing Metro 15 Finished Youth U16 00:36:11:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:11:600
23.  Jasmine Lomas Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:37:13:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:13:200
24.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth Girls Under 14 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls Under 14 Championship - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 00:27:41:500 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:27:41:500
2.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Youth U14 00:28:24:100 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:24:100
3.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:28:52:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:52:300
4.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:29:59:600 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:59:600
5.  Anoushka Minale Hub Vélo Finished Youth U14 00:30:46:500 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:46:500
6.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:30:54:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:54:000
7.  Amber Brameld Finished Youth U14 00:31:08:300 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:08:300
8.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished Youth U14 00:31:09:800 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:09:800
9.  Ella Jamieson Clifton CC Finished Youth U14 00:31:12:800 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:12:800
10.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U14 00:31:20:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:20:600
11.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:31:38:500 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:38:500
12.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 00:31:41:900 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:41:900
13.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished Youth U14 00:32:40:500 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:40:500
14.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:57:000 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:57:000
15.  Harriet Limb Matlock CC Finished Youth U14 00:32:58:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:58:500
16.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 00:33:01:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:01:000
17.  Eva Newby Furness Flyers Finished Youth U14 00:33:01:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:01:300
18.  Hermione Pickering Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 00:33:47:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:47:000
19.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U14 00:34:12:300 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:12:300
20.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Youth U14 00:34:23:900 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:23:900
21.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 00:34:33:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:33:500
22.  Anna Reid Speedflex Race Team Finished Youth U14 00:34:43:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:43:700
23.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished Youth U14 00:35:34:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:34:500
24.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 00:35:58:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:58:300
25.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 00:36:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:20:000
26.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 00:36:21:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:21:700
27.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:36:49:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:49:200
28.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:37:26:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:26:700
29.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Annabel Parker Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Youth Boys Under 16 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys Under 16 Championship - Results
1.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:31:24:500 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:24:500
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:27:600 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:27:600
3.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Youth U16 00:32:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:15:000
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:32:31:100 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:31:100
5.  Sam Freeman Solent Pirates Finished Youth U16 00:32:37:000 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:37:000
6.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:32:39:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:39:300
7.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth U16 00:32:45:900 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:45:900
8.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth U16 00:32:58:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:58:000
9.  Finlay Pickering PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:32:58:400 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:58:400
10.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth U16 00:33:25:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:25:300
11.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:33:31:600 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:31:600
12.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:33:37:100 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:37:100
13.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Youth U16 00:33:48:200 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:48:200
14.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:33:54:600 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:54:600
15.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:33:56:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:56:000
16.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:33:58:200 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:58:200
17.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U16 00:33:58:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:58:200
18.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished Youth U16 00:34:40:200 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:40:200
19.  Robert Rowson Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:34:50:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:50:000
20.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Youth U16 00:34:51:600 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:51:600
21.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished Youth U16 00:35:06:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:06:600
22.  Tyler Koch Mossley CRT Finished Youth U16 00:35:10:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:10:400
23.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U16 00:35:19:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:19:500
24.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:35:20:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:20:500
25.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth U16 00:35:21:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:21:900
26.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:35:23:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:23:400
27.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished Youth U16 00:35:25:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:25:600
28.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:35:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:27:000
29.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:35:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:32:000
30.  David Hird Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:35:40:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:40:600
31.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Youth U16 00:35:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:58:000
32.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:36:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:11:900
33.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Youth U16 00:36:12:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:12:800
34.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished Youth U16 00:36:57:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:57:600
35.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:36:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:59:000
36.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished Youth U16 00:37:08:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:08:900
37.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:37:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:10:000
38.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:37:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:27:000
39.  Arthur Boulton Banjo Cycles Finished Youth U16 00:37:47:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:47:600
40.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:37:48:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:48:600
41.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U16 00:37:51:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:51:900
42.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth U16 00:37:58:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:58:400
43.  Jack Ackroyd Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:38:20:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:20:600
44.  Zack Harrop Mossley CRT Finished Youth U16 00:38:30:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:30:800
45.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U16 00:38:34:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:34:800
46.  Callum Thornley Peebles CC Finished Youth U16 00:38:54:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:54:500
47.  Samuel McGhee Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:39:09:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:09:500
48.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:39:40:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:40:200
49.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished Youth U16 00:39:54:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:54:300
50.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth U16 00:40:00:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:00:600
51.  Gareth Davies Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:40:09:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:09:400
52.  Ben Flanagan Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U16 00:40:23:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:23:900
53.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished Youth U16 00:40:34:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:34:200
54.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:40:39:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:39:500
55.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Youth U16 00:40:40:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:40:700
56.  Louis Moore Edinburgh RC Finished Youth U16 00:40:41:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:41:200
57.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished Youth U16 00:40:56:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:56:500
58.  Alfie Savage Furness Flyers Finished Youth U16 00:41:06:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:06:100
59.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished Youth U16 00:41:13:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:13:700
60.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
61.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
62.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
63.  Thomas Godber Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
64.  Ewan Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
65.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
66.  Leo Law Furness Flyers Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth Boys Under 14 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys Under 14 Championship - Results
1.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:35:24:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:24:000
2.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:35:46:700 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:46:700
3.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:36:04:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:04:000
4.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U14 00:36:16:200 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:16:200
5.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:36:36:700 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:36:700
6.  Christopher Hilbert Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Youth U14 00:36:50:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:50:200
7.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:37:02:700 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:02:700
8.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:37:08:800 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:08:800
9.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 00:37:08:900 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:08:900
10.  Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Youth U14 00:37:32:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:32:400
11.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 00:38:01:900 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:01:900
12.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:38:04:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:04:000
13.  Michael Tait Derwentside CC Finished Youth U14 00:38:22:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:22:000
14.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:38:40:200 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:40:200
15.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:38:52:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:52:400
16.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:39:03:200 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:03:200
17.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished Youth U14 00:39:12:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:12:300
18.  Scott Fisher Furness Flyers Finished Youth U14 00:39:13:100 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:13:100
19.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished Youth U14 00:39:14:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:14:700
20.  Felix Clacy Solent Pirates Finished Youth U14 00:39:15:900 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:15:900
21.  Jensen Windsor Alford Wheelers Finished Youth U14 00:39:16:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:16:800
22.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Youth U14 00:39:17:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:17:800
23.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:39:40:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:40:900
24.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:40:14:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:14:900
25.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Callum Watson East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Harry Owen VC Londres Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
46.  Harry Purcell Derwentside CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
47.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
48.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
49.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
50.  Benjamin Mashiter Furness Flyers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
51.  Toby Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
52.  Jude Lomas Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
53.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
54.  Finlay Cooper Carnegie Cyclones Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
55.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
56.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
57.  Spike Elwell East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
58.  Samuel Morris East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
59.  Ellis Murray SCOTT Racing Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
60.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Veteran Men 40-49 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Championship - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:39:03:700 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:03:700
2.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:40:22:500 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:22:500
3.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:40:46:900 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:46:900
4.  Stephen James Renvale RT Finished Vet 40-49 00:41:04:300 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:04:300
5.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:41:11:200 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:11:200
6.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:41:33:700 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:33:700
7.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:41:37:800 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:37:800
8.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:41:48:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:48:000
9.  Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:42:03:200 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:03:200
10.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:42:33:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:33:300
11.  Andrew Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:42:40:500 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:40:500
12.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:42:52:600 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:52:600
13.  Mike Simpson Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 00:43:09:800 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:09:800
14.  Andrew Parry Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 00:43:25:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:25:500
15.  James Dalton Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:43:38:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:38:800
16.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:43:41:400 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:41:400
17.  Alan Nixon Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:43:52:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:52:000
18.  Adrian Lawrence C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:44:02:200 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:02:200
19.  James Thompson SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:44:07:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:07:000
20.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:44:12:600 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:12:600
21.  Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Finished Vet 40-49 00:44:56:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:56:600
22.  Steven Henshall St Helens CRC Finished Vet 40-49 00:44:59:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:59:900
23.  Crawford Carrick-Anderson Peebles CC Finished Vet 40-49 00:45:02:800 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:02:800
24.  Mark Calvert Team Trident Finished Vet 40-49 00:45:08:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:08:600
25.  Colin Miller Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:45:15:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:15:500
26.  Anthony Turner Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:45:18:200 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:18:200
27.  Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC Finished Vet 40-49 00:45:23:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:23:800
28.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:45:35:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:35:100
29.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:45:39:700 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:39:700
30.  Stefan Macina Aurelius Cycles Finished Vet 40-49 00:46:08:300 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:08:300
31.  Richard Edge Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:46:13:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:13:200
32.  Michael Hardcastle Royal Air Force CA Finished Vet 40-49 00:46:21:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:21:200
33.  David Whittle Bicester Millennium CC Finished Vet 40-49 00:46:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:28:100
34.  Neil Halliday RAMcc Finished Vet 40-49 00:46:32:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:32:800
35.  Michael Burdon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:46:33:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:33:100
36.  Steve Wood Geared Up & CN Cycles RT Finished Vet 40-49 00:46:42:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:42:500
37.  Phil Smith Lakes RC Finished Vet 40-49 00:46:44:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:44:900
38.  Nigel Wood Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:46:45:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:45:100
39.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 00:46:54:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:54:200
40.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:46:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:59:000
41.  James Raw Finished Vet 40-49 00:47:07:100 0

41. James Raw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:07:100
42.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 00:47:11:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:11:600
43.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:47:11:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:11:800
44.  Malcolm Gray Cestria CC Finished Vet 40-49 00:47:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:11:900
45.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:47:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:40:000
46.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:48:21:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:21:200
47.  Chris Mather Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:48:25:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:25:600
48.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 00:48:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:29:400
49.  Jason Hurt Stockton Wheelers CC Finished Vet 40-49 00:48:29:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:29:700
50.  Phillip Craker Finished Vet 40-49 00:48:35:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:35:300
51.  Giles Dumont Aurelius Cycles Finished Vet 40-49 00:48:42:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:42:500
52.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:48:43:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:43:600
53.  Craig Tabiner Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Philip Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  Franco Porco Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Mathew Livesey Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
58.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
59.  Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
60.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
61.  Tony Mills York Cycleworks Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
62.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
63.  Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
64.  Tim Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
65.  Phil Cook Cestria CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
66.  Henry Aarvold Finished Vet 40-49 --- 0

66. Henry Aarvold -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
67.  Keith Law Lakes RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
68.  David Kent Prima Team Racing Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
69.  Matthew Eastwood York Cycleworks Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
70.  Dermot Mckee Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
71.  Simon Pateman www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
72.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
73.  Chris Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
74.  Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
75.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
76.  Christian Roberts Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
77.  Craig Donagher Fechan Flyers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
78.  Warren Drew Rapha Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
79.  Richard Gostick Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
80.  Paul Maven InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
81.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
82.  Raymond Robinson Army Cycling Union Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Lee Shunburne Fossa Racing Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mike Warbeck Fechan Flyers Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Under 23 Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 23 Women's Championship - Results
1.  Evie Richards Trek Factory Racing XC Finished Senior 00:40:40:150 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:40:40:150
2.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Junior 00:43:10:500 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:10:500
3.  Anna Kay Boompods EDCO NRG Finished Senior 00:43:20:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:20:300
4.  Emily Wadsworth 100% ME Finished Senior 00:43:41:600 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:41:600
5.  Sophie Thackray PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:43:59:850 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:59:850
6.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Senior 00:44:26:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:26:400
7.  Amira Mellor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:44:58:250 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:58:250
8.  Amy Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:46:04:250 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:04:250
9.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:46:16:000 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:16:000
10.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:46:58:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:58:450
11.  Katie Scott Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:47:50:100 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:50:100
12.  Marie Lynn Boompods EDCO NRG Finished Junior 00:48:18:450 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:18:450
13.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 00:48:29:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:29:000
14.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 00:48:56:550 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:56:550
15.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished Junior 00:49:00:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:00:900
16.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished Junior 00:49:45:800 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:45:800
17.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:50:18:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:18:150
18.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior
19.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Junior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
20.  Connie Hayes LIV AWOL Finished Junior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
22.  Elizabeth Marvelly LIV AWOL Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
23.  Kara Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Emily Bridson LIV AWOL Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Nicole Clarke Birkenhead North End CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Emelia Clarke www.cyclocrossrider.com Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Abbie Manley Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Poppy Wildman SF Racing Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Sophie Wright 100% ME Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Under-23 Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under-23 Men's Championship - Results
1.  Thomas Pidcock Telenet Fidea Lions Finished Senior 00:50:25:800 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:25:800
2.  Ben Turner Corendon-Circus Finished Senior 00:51:23:600 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:23:600
3.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Senior 00:52:11:600 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:11:600
4.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Senior 00:52:34:800 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:34:800
5.  Cameron Orr 100% ME Finished Senior 00:52:38:100 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:38:100
6.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior 00:53:06:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:06:500
7.  Mark McGuire Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 00:53:50:200 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:50:200
8.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:54:29:700 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:29:700
9.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:54:42:500 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:42:500
10.  Billy Harding PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:55:29:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:29:800
11.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:55:38:500 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:38:500
12.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:56:15:600 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:15:600
13.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 00:56:21:900 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:21:900
14.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Senior 00:56:36:500 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:36:500
15.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Senior 00:56:53:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:53:300
16.  Tom Martin Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 00:57:07:700 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:07:700
17.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Senior 00:57:15:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:15:700
18.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 00:57:43:100 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:43:100
19.  Frazer Clacherty 100% ME Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
20.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Daniel Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Roddy Weir Muckle Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Nicholas Hamilton Mountain Goat Coaching Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Joseph Ricciardi Team Manx Telecom Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Benjamin Horrobin Horwich CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Ryan Middlemiss East Bradford CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Calum Kennedy North Sports/Kinesis UK Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Brandon Stock Northern Ride Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Christian Webster-Reed Cestria Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- William Gascoyne Do not use- Sherwood Pines Cyc... Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Championship - Results
1.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:44:12:350 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:12:350
2.  Ben Tulett Willebrord Wil Vooruit Finished Junior 00:44:32:850 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:32:850
3.  Jenson Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:45:27:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:300
4.  Callum Macleod Pedalon.co.uk Finished Junior 00:45:55:750 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:55:750
5.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:45:58:200 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:58:200
6.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:46:09:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:09:000
7.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:46:16:250 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:16:250
8.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished Junior 00:47:08:350 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:08:350
9.  Barney Clacy Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:47:20:150 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:20:150
10.  Harry Birchill Mid Devon CC Finished Junior 00:47:48:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:48:300
11.  Oliver Howson PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:48:00:200 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:00:200
12.  Charlie Aldridge Stirling Bike Club Finished Junior 00:48:17:700 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:17:700
13.  Will Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:48:18:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:18:250
14.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:48:45:250 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:45:250
15.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished Junior 00:48:47:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:47:000
16.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Junior 00:48:47:850 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:47:850
17.  Harrison Knight Solihull CC Finished Junior 00:49:08:850 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:08:850
18.  George Bazley Bristol RC Finished Junior 00:49:09:500 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:09:500
19.  Jacob Knight Solihull CC Finished Junior 00:49:42:200 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:42:200
20.  Matthew Taylor Shibden Cycling Club Finished Junior 00:49:58:700 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:58:700
21.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Junior 00:50:29:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:29:600
22.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Junior 00:50:54:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:54:450
23.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished Junior 00:51:07:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:07:200
24.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:51:15:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:15:300
25.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 00:51:25:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:25:950
26.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:51:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:33:000
27.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:51:44:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:44:600
28.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 00:51:46:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:46:450
29.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Junior 00:52:05:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:05:550
30.  Ben Bishop Charlotteville CC Finished Junior 00:52:18:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:18:350
31.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:52:37:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:37:450
32.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Junior 00:52:59:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:59:250
33.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:53:32:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:32:800
34.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
35.  Jay Allen Pedalon.co.uk Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
36.  Joseph Allan Derwentside CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
37.  Harry Dridge Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
38.  Sam Smith Cheltenham & County CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
40.  Jake Jackson Ellmore Factory Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Fred Gill Chelmer CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Alexander Harper Solihull CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
46.  Samuel Wood Geared Up & CN Cycles RT Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
47.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Harry McGarvie North Sports/Kinesis UK Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
49.  Matthew Toman Rossendale RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Joel Hawkins Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Marcus Holmes Lichfield City CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Joseph Law Green Jersey RT Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Toby Perry Thanet RC Race Team Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Senior Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Women's Championship - Results
1.  Helen Wyman Xypex - Verge Sport Finished Senior 00:48:48:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:48:000
2.  Nikki Brammeier MUDIIITA Canyon Finished Senior 00:49:01:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:01:000
3.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished Senior 00:50:27:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:27:000
4.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:51:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:39:000
5.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:55:19:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:19:000
6.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 00:55:24:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:24:000
7.  Joanne Clay TORQ Performance Finished Senior 00:56:24:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:24:000
8.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:56:54:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:54:000
9.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:57:24:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:24:000
10.  Emma Knight Evans Cycles Race Team Finished Senior 00:57:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:38:000
11.  Christina Wiejak Barrow Central Wheelers Finished Senior 00:57:43:000 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:43:000
12.  Clare Ross Brixton Cycles Club Finished Senior 00:58:13:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:13:000
13.  Jennifer Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Senior
14.  Erica Moks Mountain Goat Coaching Finished Senior --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Senior --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Senior
16.  Fran Whyte Bicester Millennium CC Finished Senior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Jemma Ridley Derwentside CC Finished Senior --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Kate Smith Teesdale CRC Finished Senior --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior
--- Lauren Cracknell Pedalon.co.uk Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Emma Jane Hornsby VC Londres Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Senior Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's Championship - Results
1.  Grant Ferguson CST American Eagle Finished Senior 01:06:11:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:11:000
2.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:06:28:700 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:28:700
3.  Liam Killeen Malvern Cycle Sport Finished Senior 01:06:33:500 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:33:500
4.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:08:11:200 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:11:200
5.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 01:08:26:450 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:08:26:450
6.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:08:50:150 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:50:150
7.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:09:35:800 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:35:800
8.  David Fletcher Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Senior 01:10:11:800 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:11:800
9.  Stephen James Renvale RT Finished Vet 40-49 01:10:19:450 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:10:19:450
10.  Iain Paton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Senior 01:10:34:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:34:050
11.  Tony Fawcett Bergamont UK Finished Senior 01:10:39:800 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:39:800
12.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:10:45:550 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:10:45:550
13.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:11:27:300 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:27:300
14.  Thomas Armstrong KUOTA-C.PAULINO Finished Senior 01:11:36:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:36:750
15.  Sam Allen Pedalon.co.uk Finished Senior 01:11:38:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:38:450
16.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:12:37:950 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:12:37:950
17.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:12:53:850 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:12:53:850
18.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior 01:13:16:300 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:13:16:300
19.  Freddie Checketts Rapha Cycling Club Finished Senior 01:13:24:800 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:13:24:800
20.  Lee Williams Finished Senior 01:13:28:700 22

20. Lee Williams -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:13:28:700
21.  Robert Burns Islabikes Finished Senior 01:13:43:450 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:13:43:450
22.  Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:14:00:350 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:14:00:350
23.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:14:26:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:14:26:400
24.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Thomas Payton Stourbridge CC Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
26.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Bruce Dalton Team Kinesis UK Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Neil Phillips Kibosh Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
30.  William Brown Ribble Cycling Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Dave Powell Horwich CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Stuart Reid Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Mark Cotton VC Lincoln Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Jonathan Fletcher Cestria Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Samuel Holder Forever Pedalling Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Paul Elcock ZeroBC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Kieren Jarratt Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  Gareth Whittall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Joshua Jones Finished Senior --- 0

43. Joshua Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Benjamin Shucksmith Alford Wheelers Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Daniel Atkins Didcot Phoenix CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Christopher Burns Reifen Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  John Routledge Barnesbury CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Bryan Laycock Alnwick Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Ellis McCoy GS Metro Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Paul Barrett Sunderland Clarion CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  Jon Moss Muckle Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Liam Casey Tyneside Vagabonds CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Ronnie Batey Cycleways-SG Petch Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jonathan Bayley Gosforth RC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Daniel Booth Hope Factory Racing Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Gareth Brookes Rapha Cycling Club Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Adam Cooke EMC Did not start Senior --- 0

55. Adam Cooke - EMC

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Antony Glover Derwentside CC Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jeremy Hicks Rugby Velo Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Robert Jebb Hope Factory Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Gary MacDonald Nevis Cycles Racing Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Dean Ridley Derwentside CC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Callum Riley Cycle Team OnForm Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Peter Ruffhead Arctic Tacx RT Did not start Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50+
--- James Vickers www.cyclocrossrider.com Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

About the Event

Info for Riders

The National Championships are organised as an organiser managed event: entries will be accepted subject to meeting the qualifying standards outlined in cyclo-cross regulation 7.2.9 (in the case of regulation 7.2.9.5 riders with 10 or more ranking points will be accepted). The maximum field size for each race is 100 for single wave starts, or 140 where there are 2 start waves (i.e. youth categories). In practice this limit is only likely to come into play in the Youth Boys, Veteran Men 40-49 and Veteran Men 50+ categories. At the published closing date of 13 December (12 noon) selection of remaining entries up to the field limit will be made. If there are places remaining in any category, entries will be reopened for a further 4 days, until the end of Sunday 17 December.

Update: Youth U14 Boys, Youth U16 Boys, Veteran Men 40-49 and Veteran Men 50+ categories are full.

 

The Races

Veteran Women's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 09:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 13/01/18 – 09:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 50+ Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 11:00 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 13/01/18 – 11:00
Category A, CX Band 3
40 mins
Youth Girls Under 16 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 13/01/18 – 12:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Youth Girls Under 14 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 13/01/18 – 12:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Youth Boys Under 16 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 13:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 13/01/18 – 13:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Youth Boys Under 14 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 13:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 13/01/18 – 13:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Veteran Men 40-49 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 14:30 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sat 13/01/18 – 14:30
Category A, CX Band 2
40 mins
Under 23 Women's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 09:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/01/18 – 09:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Under-23 Men's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 10:45 Category A CX Band 3 --- 50 mins
Sun 14/01/18 – 10:45
Category A, CX Band 3
50 mins
Junior Men's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 12:00 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/01/18 – 12:00
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior Women's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 13:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 14/01/18 – 13:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Senior Men's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 14:30 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 14/01/18 – 14:30
Category A, CX Band 2
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

416409

Start Date:

Sat, 13th Jan 2018

Finish date:

Sun, 14th Jan 2018

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
View map

Entry close date

Sun, 17th Dec 2017

Event Organiser:

Lisa Cooke
07794439760
cxentries@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

Veteran Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Championship - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:46:49:900 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:49:900
2.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:42:450 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:42:450
3.  Helen Pattinson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 00:47:50:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:50:100
4.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Veteran 00:50:32:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:32:300
5.  Lucy Siddle Allen Valley Velo Finished Veteran 00:50:59:250 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:59:250
6.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran 00:52:07:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:07:700
7.  Karen Poole Sportstest RT Finished Veteran 00:52:22:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:22:100
8.  Helen Dussek Nottingham Clarion CC Finished Veteran 00:52:23:450 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:23:450
9.  Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 00:52:41:250 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:41:250
10.  Nicola Davies Beacon Wheelers Finished Veteran 00:52:45:350 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:45:350
11.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Veteran 00:52:48:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:48:000
12.  Sally Reid Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Veteran 00:55:14:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:14:400
13.  Caroline Harvey Edinburgh RC Finished N/A 00:55:39:850 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:39:850
14.  Elizabeth Clayton Stirling Bike Club Finished Veteran 00:57:23:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:23:000
15.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran 00:57:55:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:55:200
16.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:59:18:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:59:18:700
17.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Suzanne Young Finished Veteran --- 6

18. Suzanne Young -

Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Alison Sarmiento Harrogate Nova CC Finished Veteran --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Pamela Glover Derwentside CC Finished Veteran --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Sarah Grimshaw Horwich CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Emma Payne Fossa Racing Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Nicola Hartle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Julie Phelan Here Come The Belgians Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Men 50+ Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Championship - Results
1.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:42:05:800 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:05:800
2.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:42:28:700 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:28:700
3.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50+ 00:43:34:350 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:34:350
4.  Stephen Knight Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:43:55:950 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:55:950
5.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:44:13:000 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:13:000
6.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ 00:45:18:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:18:800
7.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 00:45:22:700 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:22:700
8.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:45:23:750 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:23:750
9.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:45:33:050 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:33:050
10.  Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:45:45:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:45:600
11.  Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ 00:46:17:550 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:17:550
12.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 00:46:22:750 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:22:750
13.  Ian Knights Prima Team Racing Finished Vet 50+ 00:46:24:450 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:24:450
14.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 50+ 00:46:30:550 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:30:550
15.  Stephen Bottomley Shibden Cycling Club Finished Vet 50+ 00:46:39:450 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:39:450
16.  Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC Finished Vet 50+ 00:46:41:500 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:41:500
17.  Michael Aspey Northumbria Police Cycling Clu... Finished Vet 50+ 00:47:04:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:04:150
18.  Michael Bowen West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ 00:47:16:700 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:16:700
19.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 00:47:34:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:34:500
20.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 50+ 00:47:38:550 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:38:550
21.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 50+ 00:47:43:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:43:650
22.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 00:47:51:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:51:150
23.  Richard Atkinson Ashburn Wealth Finished Vet 50+ 00:47:51:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:51:850
24.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:47:53:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:53:500
25.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50+ 00:48:03:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:03:400
26.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50+ 00:48:05:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:05:750
27.  Brian Johnson Barnesbury CC Finished Vet 50+ 00:48:18:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:18:650
28.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished Vet 50+ 00:48:51:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:51:500
29.  Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Vet 50+ 00:49:10:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:10:900
30.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50+ 00:49:11:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:11:450
31.  Robin Myers Hamsterley Trailblazers Finished Vet 50+ 00:49:14:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:14:050
32.  Chris Wreghitt Second Wind Finished Vet 50+ 00:49:14:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:14:600
33.  James Melville Glasgow United CC Finished Vet 50+ 00:49:17:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:17:650
34.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 00:49:19:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:19:100
35.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Vet 50+ 00:49:24:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:24:200
36.  Mark Ferguson High Peak Cycles RT Finished Vet 50+ 00:49:25:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:25:550
37.  Malcolm Cross Velo Club Venta Finished Vet 50+ 00:49:27:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:27:200
38.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:49:34:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:34:850
39.  Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Finished Vet 50+ 00:49:43:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:43:800
40.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ 00:49:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:45:500
41.  Thomas Bardgett Beacon Wheelers Finished Vet 50+ 00:49:49:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:49:050
42.  Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50+ 00:49:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:56:300
43.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:50:01:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:01:050
44.  David Smith Kendal Cycle Club Finished Vet 50+ 00:50:06:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:06:500
45.  Martyn Dymond C and N Cycles RT Finished Vet 50+ 00:50:18:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:18:500
46.  Steve Shepherd Finished Vet 50+ 00:50:24:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:24:800
47.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50+ 00:50:36:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:36:850
48.  Robin Akers Beeline Bicycles RT Finished Vet 50+ 00:50:43:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:43:650
49.  Sean Hoban Velo Club Cumbria Finished Vet 50+ 00:51:10:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:10:800
50.  Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Vet 50+ 00:51:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:29:400
51.  Robert Smith Derwentside CC Finished Vet 50+ 00:51:30:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:30:500
52.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:52:03:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:03:950
53.  Simon Whitham Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ 00:52:27:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:27:350
54.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50+ 00:53:33:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:53:33:650
55.  Gary Worton Stockton Wheelers CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
56.  Stephen Crawford Kinross CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
57.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
58.  Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
59.  Peter Payton Finished Vet 50+ --- 0

59. Peter Payton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
60.  Andrew Moss Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
61.  Michael Scott Holmfirth Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
62.  Paul Dalton Matlock CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
63.  Stephen Clayton RT 23 Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
64.  Joseph Rowe Bush Healthcare CRT Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
65.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
66.  John Graveling Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
67.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
68.  Mark Rowson Macclesfield Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
69.  Steve Whitehouse Kernow Riders Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
70.  Colin Murley Derwentside CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
71.  John Gilling Finished Vet 50+ --- 0

71. John Gilling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
72.  Andrew Smith Finished Vet 50+ --- 0

72. Andrew Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
73.  Roger Mitchell Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
--- Glenn Coltman Pedal Power Loughborough Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Robert Tutt Velo Club Venta Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+

Youth Girls Under 16 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls Under 16 Championship - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:27:03:900 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:03:900
2.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Youth U16 00:27:05:200 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:05:200
3.  Eluned King Towy Riders Finished Youth U16 00:27:17:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:17:300
4.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:27:18:500 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:18:500
5.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:54:200 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:54:200
6.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:29:12:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:12:900
7.  Chloe Hinchliffe Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:26:100 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:26:100
8.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:29:37:200 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:37:200
9.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U16 00:29:42:200 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:42:200
10.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:29:45:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:45:400
11.  Eva Young Pedal Power RT Finished Youth U16 00:30:15:200 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:15:200
12.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished Youth U16 00:30:24:900 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:24:900
13.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:30:26:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:26:300
14.  Jasmine Kent Pink Jersey Race Team Finished Youth U16 00:30:36:800 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:36:800
15.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:31:06:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:06:600
16.  Charlotte-Louise McGreevy LIV AWOL Finished Youth U16 00:31:37:200 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:37:200
17.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U16 00:31:37:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:37:300
18.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 00:32:07:200 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:07:200
19.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:33:02:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:02:100
20.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:34:27:300 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:27:300
21.  Iona Moir LIV AWOL Finished Youth U16 00:35:45:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:45:800
22.  Freja Smith Racing Metro 15 Finished Youth U16 00:36:11:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:11:600
23.  Jasmine Lomas Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:37:13:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:13:200
24.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth Girls Under 14 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls Under 14 Championship - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 00:27:41:500 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:27:41:500
2.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Youth U14 00:28:24:100 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:24:100
3.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:28:52:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:52:300
4.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:29:59:600 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:59:600
5.  Anoushka Minale Hub Vélo Finished Youth U14 00:30:46:500 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:46:500
6.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:30:54:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:54:000
7.  Amber Brameld Finished Youth U14 00:31:08:300 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:08:300
8.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished Youth U14 00:31:09:800 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:09:800
9.  Ella Jamieson Clifton CC Finished Youth U14 00:31:12:800 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:12:800
10.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U14 00:31:20:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:20:600
11.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:31:38:500 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:38:500
12.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 00:31:41:900 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:41:900
13.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished Youth U14 00:32:40:500 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:40:500
14.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:57:000 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:57:000
15.  Harriet Limb Matlock CC Finished Youth U14 00:32:58:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:58:500
16.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 00:33:01:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:01:000
17.  Eva Newby Furness Flyers Finished Youth U14 00:33:01:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:01:300
18.  Hermione Pickering Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 00:33:47:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:47:000
19.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U14 00:34:12:300 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:12:300
20.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Youth U14 00:34:23:900 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:23:900
21.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 00:34:33:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:33:500
22.  Anna Reid Speedflex Race Team Finished Youth U14 00:34:43:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:43:700
23.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished Youth U14 00:35:34:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:34:500
24.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 00:35:58:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:58:300
25.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 00:36:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:20:000
26.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 00:36:21:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:21:700
27.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:36:49:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:49:200
28.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:37:26:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:26:700
29.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Annabel Parker Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Youth Boys Under 16 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys Under 16 Championship - Results
1.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:31:24:500 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:24:500
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:27:600 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:27:600
3.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Youth U16 00:32:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:15:000
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:32:31:100 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:31:100
5.  Sam Freeman Solent Pirates Finished Youth U16 00:32:37:000 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:37:000
6.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:32:39:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:39:300
7.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth U16 00:32:45:900 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:45:900
8.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth U16 00:32:58:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:58:000
9.  Finlay Pickering PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:32:58:400 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:58:400
10.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth U16 00:33:25:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:25:300
11.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:33:31:600 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:31:600
12.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:33:37:100 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:37:100
13.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Youth U16 00:33:48:200 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:48:200
14.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:33:54:600 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:54:600
15.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:33:56:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:56:000
16.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:33:58:200 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:58:200
17.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U16 00:33:58:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:58:200
18.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished Youth U16 00:34:40:200 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:40:200
19.  Robert Rowson Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:34:50:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:50:000
20.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Youth U16 00:34:51:600 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:51:600
21.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished Youth U16 00:35:06:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:06:600
22.  Tyler Koch Mossley CRT Finished Youth U16 00:35:10:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:10:400
23.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U16 00:35:19:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:19:500
24.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:35:20:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:20:500
25.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth U16 00:35:21:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:21:900
26.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:35:23:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:23:400
27.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished Youth U16 00:35:25:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:25:600
28.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:35:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:27:000
29.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:35:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:32:000
30.  David Hird Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:35:40:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:40:600
31.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Youth U16 00:35:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:58:000
32.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:36:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:11:900
33.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Youth U16 00:36:12:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:12:800
34.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished Youth U16 00:36:57:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:57:600
35.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:36:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:59:000
36.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished Youth U16 00:37:08:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:08:900
37.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:37:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:10:000
38.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:37:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:27:000
39.  Arthur Boulton Banjo Cycles Finished Youth U16 00:37:47:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:47:600
40.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:37:48:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:48:600
41.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U16 00:37:51:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:51:900
42.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth U16 00:37:58:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:58:400
43.  Jack Ackroyd Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:38:20:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:20:600
44.  Zack Harrop Mossley CRT Finished Youth U16 00:38:30:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:30:800
45.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U16 00:38:34:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:34:800
46.  Callum Thornley Peebles CC Finished Youth U16 00:38:54:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:54:500
47.  Samuel McGhee Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:39:09:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:09:500
48.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:39:40:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:40:200
49.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished Youth U16 00:39:54:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:54:300
50.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth U16 00:40:00:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:00:600
51.  Gareth Davies Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:40:09:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:09:400
52.  Ben Flanagan Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U16 00:40:23:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:23:900
53.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished Youth U16 00:40:34:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:34:200
54.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:40:39:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:39:500
55.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Youth U16 00:40:40:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:40:700
56.  Louis Moore Edinburgh RC Finished Youth U16 00:40:41:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:41:200
57.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished Youth U16 00:40:56:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:56:500
58.  Alfie Savage Furness Flyers Finished Youth U16 00:41:06:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:06:100
59.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished Youth U16 00:41:13:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:13:700
60.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
61.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
62.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
63.  Thomas Godber Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
64.  Ewan Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
65.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
66.  Leo Law Furness Flyers Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth Boys Under 14 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys Under 14 Championship - Results
1.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:35:24:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:24:000
2.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:35:46:700 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:46:700
3.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:36:04:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:04:000
4.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U14 00:36:16:200 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:16:200
5.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:36:36:700 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:36:700
6.  Christopher Hilbert Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Youth U14 00:36:50:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:50:200
7.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:37:02:700 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:02:700
8.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:37:08:800 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:08:800
9.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 00:37:08:900 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:08:900
10.  Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Youth U14 00:37:32:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:32:400
11.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 00:38:01:900 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:01:900
12.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:38:04:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:04:000
13.  Michael Tait Derwentside CC Finished Youth U14 00:38:22:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:22:000
14.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:38:40:200 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:40:200
15.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:38:52:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:52:400
16.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:39:03:200 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:03:200
17.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished Youth U14 00:39:12:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:12:300
18.  Scott Fisher Furness Flyers Finished Youth U14 00:39:13:100 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:13:100
19.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished Youth U14 00:39:14:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:14:700
20.  Felix Clacy Solent Pirates Finished Youth U14 00:39:15:900 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:15:900
21.  Jensen Windsor Alford Wheelers Finished Youth U14 00:39:16:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:16:800
22.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Youth U14 00:39:17:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:17:800
23.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:39:40:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:40:900
24.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:40:14:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:14:900
25.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Callum Watson East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Harry Owen VC Londres Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
46.  Harry Purcell Derwentside CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
47.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
48.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
49.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
50.  Benjamin Mashiter Furness Flyers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
51.  Toby Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
52.  Jude Lomas Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
53.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
54.  Finlay Cooper Carnegie Cyclones Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
55.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
56.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
57.  Spike Elwell East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
58.  Samuel Morris East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
59.  Ellis Murray SCOTT Racing Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
60.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Veteran Men 40-49 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Championship - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:39:03:700 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:03:700
2.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:40:22:500 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:22:500
3.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:40:46:900 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:46:900
4.  Stephen James Renvale RT Finished Vet 40-49 00:41:04:300 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:04:300
5.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:41:11:200 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:11:200
6.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:41:33:700 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:33:700
7.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:41:37:800 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:37:800
8.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:41:48:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:48:000
9.  Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:42:03:200 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:03:200
10.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:42:33:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:33:300
11.  Andrew Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:42:40:500 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:40:500
12.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:42:52:600 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:52:600
13.  Mike Simpson Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 00:43:09:800 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:09:800
14.  Andrew Parry Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 00:43:25:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:25:500
15.  James Dalton Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:43:38:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:38:800
16.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:43:41:400 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:41:400
17.  Alan Nixon Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:43:52:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:52:000
18.  Adrian Lawrence C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:44:02:200 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:02:200
19.  James Thompson SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:44:07:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:07:000
20.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:44:12:600 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:12:600
21.  Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Finished Vet 40-49 00:44:56:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:56:600
22.  Steven Henshall St Helens CRC Finished Vet 40-49 00:44:59:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:59:900
23.  Crawford Carrick-Anderson Peebles CC Finished Vet 40-49 00:45:02:800 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:02:800
24.  Mark Calvert Team Trident Finished Vet 40-49 00:45:08:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:08:600
25.  Colin Miller Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:45:15:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:15:500
26.  Anthony Turner Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:45:18:200 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:18:200
27.  Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC Finished Vet 40-49 00:45:23:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:23:800
28.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:45:35:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:35:100
29.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:45:39:700 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:39:700
30.  Stefan Macina Aurelius Cycles Finished Vet 40-49 00:46:08:300 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:08:300
31.  Richard Edge Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:46:13:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:13:200
32.  Michael Hardcastle Royal Air Force CA Finished Vet 40-49 00:46:21:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:21:200
33.  David Whittle Bicester Millennium CC Finished Vet 40-49 00:46:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:28:100
34.  Neil Halliday RAMcc Finished Vet 40-49 00:46:32:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:32:800
35.  Michael Burdon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:46:33:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:33:100
36.  Steve Wood Geared Up & CN Cycles RT Finished Vet 40-49 00:46:42:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:42:500
37.  Phil Smith Lakes RC Finished Vet 40-49 00:46:44:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:44:900
38.  Nigel Wood Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:46:45:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:45:100
39.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 00:46:54:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:54:200
40.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:46:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:59:000
41.  James Raw Finished Vet 40-49 00:47:07:100 0

41. James Raw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:07:100
42.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 00:47:11:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:11:600
43.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:47:11:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:11:800
44.  Malcolm Gray Cestria CC Finished Vet 40-49 00:47:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:11:900
45.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:47:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:40:000
46.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:48:21:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:21:200
47.  Chris Mather Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:48:25:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:25:600
48.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 00:48:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:29:400
49.  Jason Hurt Stockton Wheelers CC Finished Vet 40-49 00:48:29:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:29:700
50.  Phillip Craker Finished Vet 40-49 00:48:35:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:35:300
51.  Giles Dumont Aurelius Cycles Finished Vet 40-49 00:48:42:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:42:500
52.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:48:43:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:43:600
53.  Craig Tabiner Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Philip Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  Franco Porco Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Mathew Livesey Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
58.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
59.  Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
60.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
61.  Tony Mills York Cycleworks Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
62.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
63.  Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
64.  Tim Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
65.  Phil Cook Cestria CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
66.  Henry Aarvold Finished Vet 40-49 --- 0

66. Henry Aarvold -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
67.  Keith Law Lakes RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
68.  David Kent Prima Team Racing Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
69.  Matthew Eastwood York Cycleworks Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
70.  Dermot Mckee Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
71.  Simon Pateman www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
72.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
73.  Chris Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
74.  Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
75.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
76.  Christian Roberts Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
77.  Craig Donagher Fechan Flyers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
78.  Warren Drew Rapha Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
79.  Richard Gostick Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
80.  Paul Maven InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
81.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
82.  Raymond Robinson Army Cycling Union Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Lee Shunburne Fossa Racing Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mike Warbeck Fechan Flyers Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Under 23 Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 23 Women's Championship - Results
1.  Evie Richards Trek Factory Racing XC Finished Senior 00:40:40:150 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:40:40:150
2.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Junior 00:43:10:500 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:10:500
3.  Anna Kay Boompods EDCO NRG Finished Senior 00:43:20:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:20:300
4.  Emily Wadsworth 100% ME Finished Senior 00:43:41:600 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:41:600
5.  Sophie Thackray PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:43:59:850 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:59:850
6.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Senior 00:44:26:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:26:400
7.  Amira Mellor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:44:58:250 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:58:250
8.  Amy Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:46:04:250 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:04:250
9.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:46:16:000 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:16:000
10.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:46:58:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:58:450
11.  Katie Scott Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:47:50:100 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:50:100
12.  Marie Lynn Boompods EDCO NRG Finished Junior 00:48:18:450 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:18:450
13.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 00:48:29:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:29:000
14.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 00:48:56:550 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:56:550
15.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished Junior 00:49:00:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:00:900
16.  Lily Greenhalgh East Bradford CC Finished Junior 00:49:45:800 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:45:800
17.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:50:18:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:18:150
18.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior
19.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Junior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
20.  Connie Hayes LIV AWOL Finished Junior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
22.  Elizabeth Marvelly LIV AWOL Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
23.  Kara Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Emily Bridson LIV AWOL Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Nicole Clarke Birkenhead North End CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Emelia Clarke www.cyclocrossrider.com Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Abbie Manley Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Hannah Saville www.cyclocrossrider.com Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Poppy Wildman SF Racing Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Sophie Wright 100% ME Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Under-23 Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under-23 Men's Championship - Results
1.  Thomas Pidcock Telenet Fidea Lions Finished Senior 00:50:25:800 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:25:800
2.  Ben Turner Corendon-Circus Finished Senior 00:51:23:600 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:23:600
3.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Senior 00:52:11:600 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:11:600
4.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Senior 00:52:34:800 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:34:800
5.  Cameron Orr 100% ME Finished Senior 00:52:38:100 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:38:100
6.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior 00:53:06:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:06:500
7.  Mark McGuire Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 00:53:50:200 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:50:200
8.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:54:29:700 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:29:700
9.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:54:42:500 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:42:500
10.  Billy Harding PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:55:29:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:29:800
11.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:55:38:500 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:38:500
12.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:56:15:600 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:15:600
13.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 00:56:21:900 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:21:900
14.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Senior 00:56:36:500 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:36:500
15.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Senior 00:56:53:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:53:300
16.  Tom Martin Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 00:57:07:700 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:07:700
17.  Christopher Rothwell Ride 24/7 Finished Senior 00:57:15:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:15:700
18.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 00:57:43:100 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:43:100
19.  Frazer Clacherty 100% ME Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
20.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Daniel Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Roddy Weir Muckle Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Nicholas Hamilton Mountain Goat Coaching Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Joseph Ricciardi Team Manx Telecom Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Benjamin Horrobin Horwich CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Ryan Middlemiss East Bradford CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Calum Kennedy North Sports/Kinesis UK Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Brandon Stock Northern Ride Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Christian Webster-Reed Cestria Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- William Gascoyne Do not use- Sherwood Pines Cyc... Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Championship - Results
1.  Sean Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:44:12:350 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:12:350
2.  Ben Tulett Willebrord Wil Vooruit Finished Junior 00:44:32:850 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:32:850
3.  Jenson Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:45:27:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:300
4.  Callum Macleod Pedalon.co.uk Finished Junior 00:45:55:750 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:55:750
5.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:45:58:200 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:58:200
6.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:46:09:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:09:000
7.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:46:16:250 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:16:250
8.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished Junior 00:47:08:350 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:08:350
9.  Barney Clacy Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:47:20:150 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:20:150
10.  Harry Birchill Mid Devon CC Finished Junior 00:47:48:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:48:300
11.  Oliver Howson PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:48:00:200 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:00:200
12.  Charlie Aldridge Stirling Bike Club Finished Junior 00:48:17:700 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:17:700
13.  Will Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:48:18:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:18:250
14.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:48:45:250 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:45:250
15.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished Junior 00:48:47:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:47:000
16.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Junior 00:48:47:850 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:47:850
17.  Harrison Knight Solihull CC Finished Junior 00:49:08:850 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:08:850
18.  George Bazley Bristol RC Finished Junior 00:49:09:500 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:09:500
19.  Jacob Knight Solihull CC Finished Junior 00:49:42:200 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:42:200
20.  Matthew Taylor Shibden Cycling Club Finished Junior 00:49:58:700 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:58:700
21.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Junior 00:50:29:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:29:600
22.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Junior 00:50:54:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:54:450
23.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished Junior 00:51:07:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:07:200
24.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:51:15:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:15:300
25.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 00:51:25:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:25:950
26.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:51:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:33:000
27.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:51:44:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:44:600
28.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 00:51:46:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:46:450
29.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Junior 00:52:05:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:05:550
30.  Ben Bishop Charlotteville CC Finished Junior 00:52:18:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:18:350
31.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:52:37:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:37:450
32.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Junior 00:52:59:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:59:250
33.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:53:32:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:32:800
34.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
35.  Jay Allen Pedalon.co.uk Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
36.  Joseph Allan Derwentside CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
37.  Harry Dridge Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
38.  Sam Smith Cheltenham & County CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  Cory Edmondson Nutcracker Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
40.  Jake Jackson Ellmore Factory Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Fred Gill Chelmer CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Alexander Harper Solihull CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
46.  Samuel Wood Geared Up & CN Cycles RT Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
47.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Harry McGarvie North Sports/Kinesis UK Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
49.  Matthew Toman Rossendale RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Joel Hawkins Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Marcus Holmes Lichfield City CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Joseph Law Green Jersey RT Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Toby Perry Thanet RC Race Team Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Senior Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Women's Championship - Results
1.  Helen Wyman Xypex - Verge Sport Finished Senior 00:48:48:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:48:000
2.  Nikki Brammeier MUDIIITA Canyon Finished Senior 00:49:01:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:01:000
3.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished Senior 00:50:27:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:27:000
4.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:51:39:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:39:000
5.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:55:19:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:19:000
6.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 00:55:24:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:24:000
7.  Joanne Clay TORQ Performance Finished Senior 00:56:24:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:24:000
8.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:56:54:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:54:000
9.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:57:24:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:24:000
10.  Emma Knight Evans Cycles Race Team Finished Senior 00:57:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:38:000
11.  Christina Wiejak Barrow Central Wheelers Finished Senior 00:57:43:000 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:43:000
12.  Clare Ross Brixton Cycles Club Finished Senior 00:58:13:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:13:000
13.  Jennifer Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Senior
14.  Erica Moks Mountain Goat Coaching Finished Senior --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Senior --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Senior
16.  Fran Whyte Bicester Millennium CC Finished Senior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Jemma Ridley Derwentside CC Finished Senior --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Kate Smith Teesdale CRC Finished Senior --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior
--- Lauren Cracknell Pedalon.co.uk Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Emma Jane Hornsby VC Londres Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Senior Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's Championship - Results
1.  Grant Ferguson CST American Eagle Finished Senior 01:06:11:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:11:000
2.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:06:28:700 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:28:700
3.  Liam Killeen Malvern Cycle Sport Finished Senior 01:06:33:500 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:33:500
4.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:08:11:200 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:11:200
5.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 01:08:26:450 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:08:26:450
6.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:08:50:150 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:50:150
7.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:09:35:800 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:35:800
8.  David Fletcher Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Senior 01:10:11:800 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:11:800
9.  Stephen James Renvale RT Finished Vet 40-49 01:10:19:450 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:10:19:450
10.  Iain Paton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Senior 01:10:34:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:34:050
11.  Tony Fawcett Bergamont UK Finished Senior 01:10:39:800 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:39:800
12.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:10:45:550 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:10:45:550
13.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:11:27:300 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:27:300
14.  Thomas Armstrong KUOTA-C.PAULINO Finished Senior 01:11:36:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:36:750
15.  Sam Allen Pedalon.co.uk Finished Senior 01:11:38:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:38:450
16.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:12:37:950 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:12:37:950
17.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:12:53:850 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:12:53:850
18.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior 01:13:16:300 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:13:16:300
19.  Freddie Checketts Rapha Cycling Club Finished Senior 01:13:24:800 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:13:24:800
20.  Lee Williams Finished Senior 01:13:28:700 22

20. Lee Williams -

Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:13:28:700
21.  Robert Burns Islabikes Finished Senior 01:13:43:450 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:13:43:450
22.  Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:14:00:350 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:14:00:350
23.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:14:26:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:14:26:400
24.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Thomas Payton Stourbridge CC Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
26.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Bruce Dalton Team Kinesis UK Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Neil Phillips Kibosh Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
30.  William Brown Ribble Cycling Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Dave Powell Horwich CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Stuart Reid Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Mark Cotton VC Lincoln Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Jonathan Fletcher Cestria Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Samuel Holder Forever Pedalling Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Paul Elcock ZeroBC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Kieren Jarratt Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  Gareth Whittall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Joshua Jones Finished Senior --- 0

43. Joshua Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Benjamin Shucksmith Alford Wheelers Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Daniel Atkins Didcot Phoenix CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Christopher Burns Reifen Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  John Routledge Barnesbury CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Bryan Laycock Alnwick Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Ellis McCoy GS Metro Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Paul Barrett Sunderland Clarion CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  Jon Moss Muckle Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Liam Casey Tyneside Vagabonds CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Ronnie Batey Cycleways-SG Petch Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jonathan Bayley Gosforth RC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Daniel Booth Hope Factory Racing Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Gareth Brookes Rapha Cycling Club Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Adam Cooke EMC Did not start Senior --- 0

55. Adam Cooke - EMC

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Antony Glover Derwentside CC Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jeremy Hicks Rugby Velo Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Robert Jebb Hope Factory Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Gary MacDonald Nevis Cycles Racing Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Dean Ridley Derwentside CC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Callum Riley Cycle Team OnForm Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Peter Ruffhead Arctic Tacx RT Did not start Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50+
--- James Vickers www.cyclocrossrider.com Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

About the Event

Info for Riders

The National Championships are organised as an organiser managed event: entries will be accepted subject to meeting the qualifying standards outlined in cyclo-cross regulation 7.2.9 (in the case of regulation 7.2.9.5 riders with 10 or more ranking points will be accepted). The maximum field size for each race is 100 for single wave starts, or 140 where there are 2 start waves (i.e. youth categories). In practice this limit is only likely to come into play in the Youth Boys, Veteran Men 40-49 and Veteran Men 50+ categories. At the published closing date of 13 December (12 noon) selection of remaining entries up to the field limit will be made. If there are places remaining in any category, entries will be reopened for a further 4 days, until the end of Sunday 17 December.

Update: Youth U14 Boys, Youth U16 Boys, Veteran Men 40-49 and Veteran Men 50+ categories are full.

 

The Races

Veteran Women's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 09:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 13/01/18 – 09:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 50+ Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 11:00 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 13/01/18 – 11:00
Category A, CX Band 3
40 mins
Youth Girls Under 16 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 13/01/18 – 12:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Youth Girls Under 14 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 13/01/18 – 12:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Youth Boys Under 16 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 13:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 13/01/18 – 13:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Youth Boys Under 14 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 13:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 13/01/18 – 13:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Veteran Men 40-49 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 14:30 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sat 13/01/18 – 14:30
Category A, CX Band 2
40 mins
Under 23 Women's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 09:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/01/18 – 09:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Under-23 Men's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 10:45 Category A CX Band 3 --- 50 mins
Sun 14/01/18 – 10:45
Category A, CX Band 3
50 mins
Junior Men's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 12:00 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/01/18 – 12:00
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior Women's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 13:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 14/01/18 – 13:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Senior Men's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/01/18 14:30 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 14/01/18 – 14:30
Category A, CX Band 2
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk