HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series Round 4

Cyclo-Cross , Gravesend – Sunday, 26 Nov 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

416059

Start Date:

Sun, 26th Nov 2017

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Entry close date

Tue, 14th Nov 2017

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Braam Merlier Finished 00:57:26:200 0

1. Braam Merlier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:26:200
2.  Yentl Bekaert Finished Senior 00:57:38:100 0

2. Yentl Bekaert -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:38:100
3.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:58:02:100 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:02:100
4.  Ben Turner Corendon-Circus Finished Senior 00:58:33:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:33:000
5.  Roel van der Stegen Finished Senior 00:58:42:900 0

5. Roel van der Stegen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:42:900
6.  Jeremy Durrin Finished Senior 00:59:10:250 0

6. Jeremy Durrin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:10:250
7.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:00:10:850 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:10:850
8.  Isaac Mundy Oxford University Cycling Club Finished Senior 01:00:31:150 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:31:150
9.  David Fletcher Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Senior 01:00:45:850 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:45:850
10.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:00:50:750 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:50:750
11.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:00:51:750 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:51:750
12.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 01:00:53:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:00:53:000
13.  Phillip Pearce BW Cycling Finished Senior 01:00:56:300 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:56:300
14.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:01:04:650 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:04:650
15.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:01:18:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:18:500
16.  Billy Harding PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 01:01:27:150 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:27:150
17.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 01:01:34:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:34:600
18.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:01:44:450 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:01:44:450
19.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:01:57:050 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:57:050
20.  Neil Phillips Kibosh Finished Senior 01:02:03:050 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:03:050
21.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 01:02:09:100 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:09:100
22.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished Senior 01:02:17:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:17:000
23.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:02:17:750 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:17:750
24.  Alex Paton Madison Genesis Finished Senior 01:02:41:450 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:41:450
25.  William Gascoyne Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Senior 01:02:48:350 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:48:350
26.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior 01:02:52:650 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:52:650
27.  Tom Van Den Bosch Finished 01:03:08:550 0

27. Tom Van Den Bosch -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:08:550
28.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:03:11:500 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:11:500
29.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:03:17:900 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:17:900
30.  Richard Jones Renvale RT Finished Senior 01:03:30:900 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:30:900
31.  Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:03:43:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:43:550
32.  Bruce Dalton Team Kinesis UK Finished Senior 01:03:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:51:000
33.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Callum Riley Newdales Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Freddie Checketts Rapha Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Samuel Holder Forever Pedalling Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Wilfred Sinclair VC Londres Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Edwyn Oliver-Evans www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Christopher McGovern Southampton University Road Cl... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Oscar Hutchings VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Glen Whittington Southborough & District Whls Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Jake Darragh Travers Bikes.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  John Friend VC Londres Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  Elliot Brown Eastbourne Rovers CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  Joseph Halloran Cambridge CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Joshua Jones Finished Senior --- 0

55. Joshua Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
56.  Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Daniel Weale Adalta Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
58.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Alec Briggs Did not finish Senior --- 0

58. Alec Briggs -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Luke Coleman Quick Release Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Matthew Day TPH Racing Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- James Edmond Mountain Goat Coaching Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Ross Harnden Malvern Cycle Sport Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- James Hyde Renvale RT Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Liam Killeen Malvern Cycle Sport Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Tom Martin Wheelbase Castelli MGD Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Chris Metcalfe Fabric Cycling Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Jon Pearce Club Grappa Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- David Spencer Velo Club Venta Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Samuel Thienel Glendene CC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Thomas Verheyen Did not start Senior --- 0

58. Thomas Verheyen -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:36:44:100 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:36:44:100
2.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:36:57:700 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:36:57:700
3.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:37:07:600 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:07:600
4.  Andrew Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:37:12:350 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:12:350
5.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:37:21:850 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:21:850
6.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:37:49:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:49:000
7.  Matthew Webber Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:37:56:750 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:56:750
8.  Benjamin Lewis Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:37:57:150 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:57:150
9.  Bill Bell Bigfoot CC Finished Vet 40-49 00:38:28:850 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:28:850
10.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:38:35:650 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:35:650
11.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished N/A 00:38:40:950 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:40:950
12.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:39:09:500 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:09:500
13.  Stephen Gibson 4T+ Cyclopark Finished Vet 40-49 00:39:26:150 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:26:150
14.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Vet 40-49 00:39:42:050 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:42:050
15.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:39:53:950 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:53:950
16.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:40:27:350 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:27:350
17.  Steven Henshall St Helens CRC Finished Vet 40-49 00:40:29:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:29:050
18.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:40:32:200 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:32:200
19.  Gary Lingard Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:40:32:400 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:32:400
20.  Ryan Harris Redhill CC Finished Vet 40-49 00:40:38:350 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:38:350
21.  Malcolm Gray Cestria CC Finished Vet 40-49 00:41:02:750 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:02:750
22.  Mark Calvert Team Trident Finished Vet 40-49 00:41:13:550 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:13:550
23.  Mike Jackson CC Luton Finished Vet 40-49 00:41:28:650 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:28:650
24.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:41:35:550 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:35:550
25.  Ed Fraser PB Cycle Coaching Racing Team Finished Vet 40-49 00:41:37:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:37:100
26.  Dave Allen Alford Wheelers Finished Vet 40-49 00:41:55:050 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:55:050
27.  James Furniss www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:42:17:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:17:050
28.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:42:35:500 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:35:500
29.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:42:52:850 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:52:850
30.  Nigel Dilks Cycle Derby CC Finished Vet 40-49 00:43:04:700 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:04:700
31.  Andrew Watson-Smith Pretorius Bikes Finished Vet 40-49 00:43:10:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:10:150
32.  Paul Hewitt Generation Press CC Finished Vet 40-49 00:43:14:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:14:300
33.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:44:01:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:01:200
34.  Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 00:45:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:29:400
35.  Peter Kimber Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:45:33:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:33:850
36.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 00:45:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:45:500
37.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 00:45:48:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:48:300
38.  Joe Richardson Finished Vet 40-49 00:48:32:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:32:700
39.  James Wilson Finished Vet 40-49 --- 0

39. James Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Ray Barnett Kings Lynn CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Mike Mooney Hub Vélo Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50+ 00:38:29:850 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:38:29:850
2.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:38:36:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:38:36:400
3.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:40:08:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:40:08:800
4.  Kevin Holloway GS Vecchi Finished Vet 50+ 00:40:48:400 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:40:48:400
5.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 50+ 00:41:00:050 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:41:00:050
6.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 00:41:20:050 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:41:20:050
7.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ 00:41:46:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:41:46:100
8.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:42:00:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:00:000
9.  Richard Muchmore Renvale RT Finished Vet 50+ 00:42:11:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:11:700
10.  Jeremy Parsons Brighton Excelsior CC Finished Vet 50+ 00:42:15:650 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:15:650
11.  Craig Peacock Finished 00:42:25:850 0

11. Craig Peacock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:42:25:850
12.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50+ 00:43:13:250 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:13:250
13.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:43:13:350 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:13:350
14.  Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC Finished Vet 50+ 00:43:23:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:23:050
15.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 00:43:30:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:30:800
16.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:43:30:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:30:800
17.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished Vet 50+ 00:43:44:950 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:44:950
18.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 00:44:15:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:15:000
19.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50+ 00:44:23:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:23:000
20.  Thomas Bardgett Beacon Wheelers Finished Vet 50+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
21.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
22.  Michael Bowen West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
23.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
24.  Peter Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
25.  Shaun Williams Abellio - SFA Racing Team Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
26.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
27.  Terry Smith Colchester Rovers CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
28.  Robert Tutt Velo Club Venta Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
29.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
30.  Patrick Hayes Hub Vélo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
31.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
33.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
34.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Geoff Bores Ford Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Robin Akers Beeline Bicycles RT Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  Graham Freer Hackney GT Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Peter Lawrence Club Grappa Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  Stephen Bottomley Shibden Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
41.  Stephen Blackmore Team Darenth Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
42.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
43.  John McDowall North Road CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
44.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
45.  Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
46.  Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
47.  Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
48.  Roland Sapsford Essex Roads CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
49.  Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
--- Alan French Velo Schils - Interbike RT Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Adam Platts VC Londres Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Peter Ruffhead Arctic Tacx RT Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Chris Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:40:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:01:000
2.  Callum Macleod Pedalon.co.uk Finished Junior 00:40:14:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:14:100
3.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished Junior 00:40:23:850 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:23:850
4.  Matthew Taylor Shibden Cycling Club Finished Junior 00:40:25:250 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:25:250
5.  Jenson Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:40:52:150 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:52:150
6.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Junior 00:41:22:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:22:200
7.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:41:40:250 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:40:250
8.  Will Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:41:53:150 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:53:150
9.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:42:05:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:05:000
10.  Oliver Howson PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:42:40:150 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:40:150
11.  Harrison Knight Solihull CC Finished Junior 00:42:44:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:44:300
12.  Jacob Knight Solihull CC Finished Junior 00:42:45:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:45:600
13.  Barney Clacy Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:43:05:350 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:05:350
14.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished Junior 00:43:13:700 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:13:700
15.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:43:37:950 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:37:950
16.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Junior 00:43:38:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:38:800
17.  Lewis Askey Team Backstedt/Hotchillee Finished Junior 00:43:38:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:38:800
18.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished Junior 00:43:42:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:42:000
19.  George Bazley Bristol RC Finished Junior 00:43:45:650 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:45:650
20.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished Junior 00:43:57:950 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:57:950
21.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Junior 00:43:59:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:59:150
22.  Cameron Hurst XRT - Elmy Cycles Finished Junior 00:44:28:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:28:400
23.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:44:35:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:35:750
24.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 00:44:36:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:36:700
25.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Junior 00:44:46:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:46:050
26.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished Junior 00:45:04:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:04:650
27.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:45:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:05:000
28.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Junior 00:45:05:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:05:950
29.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:45:44:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:44:250
30.  Lawrence Coyle VC Jubilee Finished Junior 00:46:01:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:01:400
31.  Irfan Zaman Panagua CC Finished Junior 00:46:02:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:02:350
32.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Junior 00:46:06:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:06:700
33.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Junior 00:46:06:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:06:750
34.  Ben Bishop Charlotteville CC Finished Junior 00:46:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:24:700
35.  Joel Hawkins Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:46:28:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:28:300
36.  Joseph Allan Derwentside CC Finished Junior 00:46:36:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:36:200
37.  Samuel Painter Wigmore CC Finished Junior 00:47:13:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:13:950
38.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  Fred Gill Chelmer CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
40.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Kamran Amin VC Jubilee Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Luke Kingsland VC Deal Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
46.  Cameron Kemp Quick Release Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Harry Dridge Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Senior 00:44:21:650 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:21:650
2.  Sophie Wright Renvale RT Finished Senior 00:44:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:32:000
3.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished Senior 00:44:33:300 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:33:300
4.  Anna Kay Boompods EDCO NRG Finished Senior 00:44:46:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:46:050
5.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:45:59:200 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:59:200
6.  Amira Mellor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:46:24:500 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:24:500
7.  Sophie Thackray PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:46:33:900 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:33:900
8.  Louise Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Finished Senior 00:47:26:300 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:26:300
9.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 00:47:46:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:46:000
10.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 00:47:46:700 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:46:700
11.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:49:11:050 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:11:050
12.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:49:31:700 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:31:700
13.  Abbie Manley Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:49:44:750 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:44:750
14.  Amy Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:50:06:050 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:06:050
15.  Kara Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:50:32:250 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:32:250
16.  Clare Ross Brixton Cycles Club Finished Senior 00:50:46:900 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:46:900
17.  Poppy Wildman SF Racing Finished Junior 00:51:10:550 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:10:550
18.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior 00:51:19:200 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:19:200
19.  Elspeth Grace Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished Junior 00:51:27:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:27:000
20.  Katie Scott Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:51:33:800 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:33:800
21.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Junior 00:52:23:550 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:23:550
22.  Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior 00:52:54:100 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:54:100
23.  Emily Bridson LIV AWOL Finished Junior 00:53:05:650 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:05:650
24.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:54:01:250 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:01:250
25.  Charlotte Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Rosie Brown Cotswold Cycles-TREK Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Adeline Moreau Sunday Echappée Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Madeleine Gammons Team Vision Innovative Leisure Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
32.  Katie Scotter ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Laura Wilkey Crawley Wheelers Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Connie Hayes LIV AWOL Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Sarah Lomas LIV AWOL Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:34:100 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:34:100
2.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:50:09:900 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:09:900
3.  Helen Pattinson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 00:50:17:300 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:17:300
4.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:52:09:200 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:09:200
5.  Lucy Siddle Allen Valley Velo Finished Veteran 00:52:16:150 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:16:150
6.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Karen Poole Sportstest RT Finished Veteran --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Caroline Goward SCOTT Racing Finished Veteran --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Nicky Hughes Specialized Racing Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Nicola Davies Beacon Wheelers Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Veteran --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Veteran --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Zoe Allsop Lovelo Squadra Donne Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Jo-Anne Perry PMR Finished Veteran --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Emma Payne Fossa Racing Finished Veteran --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Youth U16 00:27:30:650 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:30:650
2.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth U16 00:27:49:550 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:49:550
3.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:02:450 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:02:450
4.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:13:250 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:13:250
5.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:28:15:750 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:15:750
6.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:29:03:100 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:03:100
7.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished Youth U16 00:29:05:900 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:05:900
8.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:29:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:29:000
9.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:29:35:850 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:35:850
10.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Youth U16 00:29:37:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:37:400
11.  Sam Freeman Solent Pirates Finished Youth U16 00:29:51:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:51:200
12.  George Ball Furness Flyers Finished Youth U16 00:30:00:950 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:00:950
13.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:30:24:750 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:24:750
14.  David Hird Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:30:32:100 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:32:100
15.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth U16 00:30:43:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:43:000
16.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:30:43:300 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:43:300
17.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:30:51:550 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:51:550
18.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:31:00:400 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:00:400
19.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:31:00:850 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:00:850
20.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:31:01:950 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:01:950
21.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth U16 00:31:12:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:12:250
22.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Youth U16 00:31:18:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:18:600
23.  Jamie Walker Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:31:24:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:24:250
24.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:28:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:28:700
25.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth U16 00:31:36:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:36:700
26.  Christian Boon The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:31:40:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:40:750
27.  Bill Demuth VC Jubilee Finished Youth U16 00:32:08:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:08:900
28.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:32:17:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:17:750
29.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:32:23:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:23:300
30.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth U16 00:32:33:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:33:750
31.  Samuel McGhee Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:32:36:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:36:150
32.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:32:37:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:37:550
33.  Conor Jones Solihull CC Finished Youth U16 00:33:08:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:08:600
34.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U16 00:33:23:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:23:350
35.  Arthur Boulton Banjo Cycles Finished Youth U16 00:33:42:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:42:850
36.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U16 00:33:44:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:700
37.  Lucas Dixon Solent Pirates Finished Youth U16 00:33:46:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:46:400
38.  Matthew Day Solent Pirates Finished Youth U16 00:34:01:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:01:250
39.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:34:11:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:11:950
40.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished Youth U16 00:34:15:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:15:300
41.  Max Edgington Solent Pirates Finished Youth U16 00:34:21:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:21:550
42.  Louis Sutton Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:34:33:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:33:850
43.  Thomas Green Solent Pirates Finished Youth U16 00:34:37:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:37:950
44.  Gareth Davies Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:34:40:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:40:800
45.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:34:49:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:49:250
46.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:34:52:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:52:850
47.  Hamish Reilly Thanet RC Finished Youth U16 00:34:58:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:58:750
48.  George Gould Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:35:11:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:11:050
49.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished Youth U16 00:35:13:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:13:350
50.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:35:17:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:17:350
51.  Sam Nanopoulos Solent Pirates Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
52.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
53.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
54.  William Madeira VC Deal Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
55.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:32:07:750 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:07:750
2.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth U16 00:32:46:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:46:650
3.  Eluned King Towy Riders Finished Youth U16 00:33:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:36:000
4.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:34:23:150 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:23:150
5.  Charlotte-Louise McGreevy LIV AWOL Finished Youth U16 00:34:55:850 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:55:850
6.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U16 00:35:35:900 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:35:900
7.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:41:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:41:450
8.  Chloe Hinchliffe Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:35:56:150 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:56:150
9.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished Youth U16 00:36:06:250 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:06:250
10.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished Youth U16 00:36:53:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:53:100
11.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:37:07:500 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:07:500
12.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U16 00:37:07:450 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:07:450
13.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:37:47:750 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:47:750
14.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:38:21:150 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:21:150
15.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:38:35:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:35:700
16.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished Youth U16 00:41:04:450 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:04:450
17.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished Youth U16 00:41:47:550 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:47:550
18.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:42:37:250 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:37:250
19.  Iona Moir LIV AWOL Finished Youth U16 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 00:29:52:750 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:52:750
2.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:30:07:600 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:07:600
3.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U14 00:30:08:250 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:08:250
4.  Christopher Hilbert Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Youth U14 00:30:42:800 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:42:800
5.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:30:48:650 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:48:650
6.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 00:31:06:900 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:06:900
7.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:31:07:050 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:07:050
8.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:31:13:950 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:13:950
9.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:31:54:900 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:54:900
10.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:21:350 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:21:350
11.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:32:53:400 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:53:400
12.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:33:15:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:15:400
13.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Youth U14 00:33:23:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:23:700
14.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:33:25:150 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:25:150
15.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Youth U14 00:33:26:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:26:700
16.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U14 00:33:27:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:27:800
17.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:33:29:700 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:29:700
18.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U14 00:33:50:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:000
19.  Scott Fisher Furness Flyers Finished Youth U14 00:34:20:100 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:20:100
20.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 00:34:25:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:25:050
21.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Youth U14 00:34:27:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:27:650
22.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Youth U14 00:34:34:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:34:200
23.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 00:34:40:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:40:500
24.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U14 00:35:23:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:23:300
25.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Ferdie Parsons VC Jubilee Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Piers Higginson Team Darenth Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Felix Clacy Solent Pirates Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Benjamin Bisson VC Londres Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Harry Owen VC Londres Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Mack Mooney Hub Vélo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Cameron Still VC Londres Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Calum Moir Hub Vélo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Spike Elwell East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
46.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:33:56:200 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:56:200
2.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 00:34:27:950 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:27:950
3.  Anoushka Minale Hub Vélo Finished Youth U14 00:34:46:250 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:46:250
4.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:35:53:050 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:53:050
5.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 00:37:47:750 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:47:750
6.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:37:59:550 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:59:550
7.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 00:38:19:350 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:19:350
8.  Hermione Pickering Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 00:38:44:500 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:44:500
9.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U14 00:39:10:800 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:10:800
10.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:39:27:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:27:600
11.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:39:55:950 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:55:950
12.  Emily Lines Team Darenth Finished Youth U14 00:40:31:350 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:31:350
13.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Youth U14 00:40:43:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:43:000
14.  Harriet Limb Matlock CC Finished Youth U14 00:41:02:850 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:02:850
15.  Amber Brameld Finished Youth U14 00:41:17:650 12

15. Amber Brameld -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:17:650
16.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Youth U14 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished Youth U14 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
20.  Elena Day Solent Pirates Finished Youth U14 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
21.  Freya Cook Thanet RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Organiser: Paul Panton paul.panton@cyclopark.com

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

NB: Places for this event will be by selection, with priority given to riders with 10 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list.

Camper Van / RV overnight parking
There are 100 places available.Cost is £25 per unit. Arrival on the 25th from 10-2pm or 4-6pm. No arrival between 2pm and 4pm as this will be during official practice. No dogs allowed.

To book a placeplease call 01474 831400 select option 1

No campers will be allowed to enter without prior booking.  Closure of bookings 19th November.

Please note all riders that are entering the last two races on Sunday and are booking camping will not be permitted to leave the site until the close of competition.

The Races

Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 14:45 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 26/11/17 – 14:45
Category A, CX Band 2
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 10:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 10:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Men 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 10:16 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 10:16
Category A, CX Band 3
40 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 13:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 13:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 13:31 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 13:31
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 13:32 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 13:32
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 12:05 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 26/11/17 – 12:05
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 26/11/17 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 12:06 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 26/11/17 – 12:06
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 26/11/17 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

416059

Start Date:

Sun, 26th Nov 2017

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Entry close date

Tue, 14th Nov 2017

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Braam Merlier Finished 00:57:26:200 0

1. Braam Merlier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:26:200
2.  Yentl Bekaert Finished Senior 00:57:38:100 0

2. Yentl Bekaert -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:38:100
3.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:58:02:100 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:02:100
4.  Ben Turner Corendon-Circus Finished Senior 00:58:33:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:33:000
5.  Roel van der Stegen Finished Senior 00:58:42:900 0

5. Roel van der Stegen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:42:900
6.  Jeremy Durrin Finished Senior 00:59:10:250 0

6. Jeremy Durrin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:10:250
7.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:00:10:850 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:10:850
8.  Isaac Mundy Oxford University Cycling Club Finished Senior 01:00:31:150 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:31:150
9.  David Fletcher Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Senior 01:00:45:850 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:45:850
10.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:00:50:750 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:50:750
11.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:00:51:750 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:51:750
12.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 01:00:53:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:00:53:000
13.  Phillip Pearce BW Cycling Finished Senior 01:00:56:300 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:56:300
14.  Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:01:04:650 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:04:650
15.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:01:18:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:18:500
16.  Billy Harding PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 01:01:27:150 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:27:150
17.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 01:01:34:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:34:600
18.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:01:44:450 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:01:44:450
19.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 01:01:57:050 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:57:050
20.  Neil Phillips Kibosh Finished Senior 01:02:03:050 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:03:050
21.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 01:02:09:100 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:09:100
22.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished Senior 01:02:17:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:17:000
23.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:02:17:750 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:17:750
24.  Alex Paton Madison Genesis Finished Senior 01:02:41:450 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:41:450
25.  William Gascoyne Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Senior 01:02:48:350 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:48:350
26.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior 01:02:52:650 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:52:650
27.  Tom Van Den Bosch Finished 01:03:08:550 0

27. Tom Van Den Bosch -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:08:550
28.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:03:11:500 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:11:500
29.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:03:17:900 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:17:900
30.  Richard Jones Renvale RT Finished Senior 01:03:30:900 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:30:900
31.  Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:03:43:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:43:550
32.  Bruce Dalton Team Kinesis UK Finished Senior 01:03:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:51:000
33.  Max Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Callum Riley Newdales Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Freddie Checketts Rapha Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Samuel Holder Forever Pedalling Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Wilfred Sinclair VC Londres Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Edwyn Oliver-Evans www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Christopher McGovern Southampton University Road Cl... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Oscar Hutchings VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Glen Whittington Southborough & District Whls Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Jake Darragh Travers Bikes.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  John Friend VC Londres Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  Elliot Brown Eastbourne Rovers CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  Joseph Halloran Cambridge CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Joshua Jones Finished Senior --- 0

55. Joshua Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
56.  Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Daniel Weale Adalta Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
58.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Alec Briggs Did not finish Senior --- 0

58. Alec Briggs -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Luke Coleman Quick Release Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Matthew Day TPH Racing Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- James Edmond Mountain Goat Coaching Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Ross Harnden Malvern Cycle Sport Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- James Hyde Renvale RT Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Liam Killeen Malvern Cycle Sport Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Tom Martin Wheelbase Castelli MGD Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Chris Metcalfe Fabric Cycling Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Jon Pearce Club Grappa Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- David Spencer Velo Club Venta Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Samuel Thienel Glendene CC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Thomas Verheyen Did not start Senior --- 0

58. Thomas Verheyen -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:36:44:100 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:36:44:100
2.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:36:57:700 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:36:57:700
3.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:37:07:600 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:07:600
4.  Andrew Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:37:12:350 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:12:350
5.  Ian Taylor C and N Cycles RT Finished Vet 40-49 00:37:21:850 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:21:850
6.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:37:49:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:49:000
7.  Matthew Webber Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:37:56:750 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:56:750
8.  Benjamin Lewis Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:37:57:150 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:57:150
9.  Bill Bell Bigfoot CC Finished Vet 40-49 00:38:28:850 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:28:850
10.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:38:35:650 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:35:650
11.  Lee Shunburne Fossa Racing Finished N/A 00:38:40:950 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:40:950
12.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:39:09:500 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:09:500
13.  Stephen Gibson 4T+ Cyclopark Finished Vet 40-49 00:39:26:150 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:26:150
14.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Vet 40-49 00:39:42:050 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:42:050
15.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:39:53:950 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:53:950
16.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:40:27:350 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:27:350
17.  Steven Henshall St Helens CRC Finished Vet 40-49 00:40:29:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:29:050
18.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:40:32:200 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:32:200
19.  Gary Lingard Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:40:32:400 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:32:400
20.  Ryan Harris Redhill CC Finished Vet 40-49 00:40:38:350 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:38:350
21.  Malcolm Gray Cestria CC Finished Vet 40-49 00:41:02:750 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:02:750
22.  Mark Calvert Team Trident Finished Vet 40-49 00:41:13:550 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:13:550
23.  Mike Jackson CC Luton Finished Vet 40-49 00:41:28:650 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:28:650
24.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:41:35:550 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:35:550
25.  Ed Fraser PB Cycle Coaching Racing Team Finished Vet 40-49 00:41:37:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:37:100
26.  Dave Allen Alford Wheelers Finished Vet 40-49 00:41:55:050 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:55:050
27.  James Furniss www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:42:17:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:17:050
28.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:42:35:500 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:35:500
29.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:42:52:850 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:52:850
30.  Nigel Dilks Cycle Derby CC Finished Vet 40-49 00:43:04:700 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:04:700
31.  Andrew Watson-Smith Pretorius Bikes Finished Vet 40-49 00:43:10:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:10:150
32.  Paul Hewitt Generation Press CC Finished Vet 40-49 00:43:14:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:14:300
33.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:44:01:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:01:200
34.  Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 00:45:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:29:400
35.  Peter Kimber Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:45:33:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:33:850
36.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 00:45:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:45:500
37.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 00:45:48:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:48:300
38.  Joe Richardson Finished Vet 40-49 00:48:32:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:32:700
39.  James Wilson Finished Vet 40-49 --- 0

39. James Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Ray Barnett Kings Lynn CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Mike Mooney Hub Vélo Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50+ 00:38:29:850 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:38:29:850
2.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:38:36:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:38:36:400
3.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:40:08:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:40:08:800
4.  Kevin Holloway GS Vecchi Finished Vet 50+ 00:40:48:400 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:40:48:400
5.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 50+ 00:41:00:050 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:41:00:050
6.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 00:41:20:050 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:41:20:050
7.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ 00:41:46:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:41:46:100
8.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:42:00:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:00:000
9.  Richard Muchmore Renvale RT Finished Vet 50+ 00:42:11:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:11:700
10.  Jeremy Parsons Brighton Excelsior CC Finished Vet 50+ 00:42:15:650 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:15:650
11.  Craig Peacock Finished 00:42:25:850 0

11. Craig Peacock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:42:25:850
12.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50+ 00:43:13:250 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:13:250
13.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 00:43:13:350 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:13:350
14.  Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC Finished Vet 50+ 00:43:23:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:23:050
15.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 00:43:30:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:30:800
16.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:43:30:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:30:800
17.  Matt Wilson Mountain Goat Coaching Finished Vet 50+ 00:43:44:950 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:44:950
18.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 00:44:15:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:15:000
19.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50+ 00:44:23:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:23:000
20.  Thomas Bardgett Beacon Wheelers Finished Vet 50+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
21.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
22.  Michael Bowen West Suffolk Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
23.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
24.  Peter Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
25.  Shaun Williams Abellio - SFA Racing Team Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
26.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
27.  Terry Smith Colchester Rovers CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
28.  Robert Tutt Velo Club Venta Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
29.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
30.  Patrick Hayes Hub Vélo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
31.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
33.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
34.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Geoff Bores Ford Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Robin Akers Beeline Bicycles RT Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  Graham Freer Hackney GT Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Peter Lawrence Club Grappa Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  Stephen Bottomley Shibden Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
41.  Stephen Blackmore Team Darenth Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
42.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
43.  John McDowall North Road CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
44.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
45.  Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
46.  Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
47.  Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
48.  Roland Sapsford Essex Roads CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
49.  Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
--- Alan French Velo Schils - Interbike RT Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Adam Platts VC Londres Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Peter Ruffhead Arctic Tacx RT Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+
--- Chris Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not finish Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50+

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:40:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:01:000
2.  Callum Macleod Pedalon.co.uk Finished Junior 00:40:14:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:14:100
3.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished Junior 00:40:23:850 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:23:850
4.  Matthew Taylor Shibden Cycling Club Finished Junior 00:40:25:250 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:25:250
5.  Jenson Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:40:52:150 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:52:150
6.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Junior 00:41:22:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:22:200
7.  Euan Cameron PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:41:40:250 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:40:250
8.  Will Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:41:53:150 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:53:150
9.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:42:05:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:05:000
10.  Oliver Howson PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:42:40:150 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:40:150
11.  Harrison Knight Solihull CC Finished Junior 00:42:44:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:44:300
12.  Jacob Knight Solihull CC Finished Junior 00:42:45:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:45:600
13.  Barney Clacy Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:43:05:350 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:05:350
14.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished Junior 00:43:13:700 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:13:700
15.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:43:37:950 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:37:950
16.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Junior 00:43:38:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:38:800
17.  Lewis Askey Team Backstedt/Hotchillee Finished Junior 00:43:38:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:38:800
18.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished Junior 00:43:42:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:42:000
19.  George Bazley Bristol RC Finished Junior 00:43:45:650 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:45:650
20.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished Junior 00:43:57:950 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:57:950
21.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Junior 00:43:59:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:59:150
22.  Cameron Hurst XRT - Elmy Cycles Finished Junior 00:44:28:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:28:400
23.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:44:35:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:35:750
24.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 00:44:36:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:36:700
25.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Junior 00:44:46:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:46:050
26.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished Junior 00:45:04:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:04:650
27.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:45:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:05:000
28.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Junior 00:45:05:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:05:950
29.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:45:44:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:44:250
30.  Lawrence Coyle VC Jubilee Finished Junior 00:46:01:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:01:400
31.  Irfan Zaman Panagua CC Finished Junior 00:46:02:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:02:350
32.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Junior 00:46:06:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:06:700
33.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Junior 00:46:06:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:06:750
34.  Ben Bishop Charlotteville CC Finished Junior 00:46:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:24:700
35.  Joel Hawkins Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:46:28:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:28:300
36.  Joseph Allan Derwentside CC Finished Junior 00:46:36:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:36:200
37.  Samuel Painter Wigmore CC Finished Junior 00:47:13:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:13:950
38.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  Fred Gill Chelmer CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
40.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Kamran Amin VC Jubilee Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Luke Kingsland VC Deal Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
46.  Cameron Kemp Quick Release Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Harry Dridge Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Senior 00:44:21:650 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:21:650
2.  Sophie Wright Renvale RT Finished Senior 00:44:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:32:000
3.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished Senior 00:44:33:300 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:33:300
4.  Anna Kay Boompods EDCO NRG Finished Senior 00:44:46:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:46:050
5.  Hannah Payton Team Kinesis UK Finished Senior 00:45:59:200 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:59:200
6.  Amira Mellor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:46:24:500 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:24:500
7.  Sophie Thackray PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:46:33:900 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:33:900
8.  Louise Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Finished Senior 00:47:26:300 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:26:300
9.  Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 00:47:46:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:46:000
10.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 00:47:46:700 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:46:700
11.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:49:11:050 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:11:050
12.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:49:31:700 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:31:700
13.  Abbie Manley Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:49:44:750 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:44:750
14.  Amy Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:50:06:050 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:06:050
15.  Kara Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:50:32:250 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:32:250
16.  Clare Ross Brixton Cycles Club Finished Senior 00:50:46:900 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:46:900
17.  Poppy Wildman SF Racing Finished Junior 00:51:10:550 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:10:550
18.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior 00:51:19:200 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:19:200
19.  Elspeth Grace Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished Junior 00:51:27:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:27:000
20.  Katie Scott Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:51:33:800 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:33:800
21.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Junior 00:52:23:550 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:23:550
22.  Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior 00:52:54:100 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:54:100
23.  Emily Bridson LIV AWOL Finished Junior 00:53:05:650 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:05:650
24.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:54:01:250 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:01:250
25.  Charlotte Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Rosie Brown Cotswold Cycles-TREK Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Adeline Moreau Sunday Echappée Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Madeleine Gammons Team Vision Innovative Leisure Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
32.  Katie Scotter ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Laura Wilkey Crawley Wheelers Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Connie Hayes LIV AWOL Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Sarah Lomas LIV AWOL Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:47:34:100 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:47:34:100
2.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:50:09:900 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:09:900
3.  Helen Pattinson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Veteran 00:50:17:300 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:50:17:300
4.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:52:09:200 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:09:200
5.  Lucy Siddle Allen Valley Velo Finished Veteran 00:52:16:150 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:16:150
6.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Karen Poole Sportstest RT Finished Veteran --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Caroline Goward SCOTT Racing Finished Veteran --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Nicky Hughes Specialized Racing Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Nicola Davies Beacon Wheelers Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Veteran --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Veteran --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Zoe Allsop Lovelo Squadra Donne Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Jo-Anne Perry PMR Finished Veteran --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Emma Payne Fossa Racing Finished Veteran --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Youth U16 00:27:30:650 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:30:650
2.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth U16 00:27:49:550 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:49:550
3.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:02:450 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:02:450
4.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U16 00:28:13:250 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:13:250
5.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:28:15:750 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:15:750
6.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:29:03:100 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:03:100
7.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished Youth U16 00:29:05:900 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:05:900
8.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:29:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:29:000
9.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:29:35:850 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:35:850
10.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Youth U16 00:29:37:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:37:400
11.  Sam Freeman Solent Pirates Finished Youth U16 00:29:51:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:51:200
12.  George Ball Furness Flyers Finished Youth U16 00:30:00:950 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:00:950
13.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:30:24:750 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:24:750
14.  David Hird Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:30:32:100 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:32:100
15.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth U16 00:30:43:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:43:000
16.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:30:43:300 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:43:300
17.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:30:51:550 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:51:550
18.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:31:00:400 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:00:400
19.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:31:00:850 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:00:850
20.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:31:01:950 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:01:950
21.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Youth U16 00:31:12:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:12:250
22.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Youth U16 00:31:18:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:18:600
23.  Jamie Walker Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:31:24:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:24:250
24.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:28:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:28:700
25.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth U16 00:31:36:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:36:700
26.  Christian Boon The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:31:40:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:40:750
27.  Bill Demuth VC Jubilee Finished Youth U16 00:32:08:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:08:900
28.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:32:17:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:17:750
29.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:32:23:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:23:300
30.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth U16 00:32:33:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:33:750
31.  Samuel McGhee Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:32:36:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:36:150
32.  Luke Ashwood Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:32:37:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:37:550
33.  Conor Jones Solihull CC Finished Youth U16 00:33:08:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:08:600
34.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U16 00:33:23:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:23:350
35.  Arthur Boulton Banjo Cycles Finished Youth U16 00:33:42:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:42:850
36.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U16 00:33:44:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:700
37.  Lucas Dixon Solent Pirates Finished Youth U16 00:33:46:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:46:400
38.  Matthew Day Solent Pirates Finished Youth U16 00:34:01:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:01:250
39.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:34:11:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:11:950
40.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished Youth U16 00:34:15:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:15:300
41.  Max Edgington Solent Pirates Finished Youth U16 00:34:21:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:21:550
42.  Louis Sutton Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:34:33:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:33:850
43.  Thomas Green Solent Pirates Finished Youth U16 00:34:37:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:37:950
44.  Gareth Davies Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:34:40:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:40:800
45.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:34:49:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:49:250
46.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:34:52:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:52:850
47.  Hamish Reilly Thanet RC Finished Youth U16 00:34:58:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:58:750
48.  George Gould Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:35:11:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:11:050
49.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished Youth U16 00:35:13:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:13:350
50.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:35:17:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:17:350
51.  Sam Nanopoulos Solent Pirates Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
52.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
53.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
54.  William Madeira VC Deal Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
55.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:32:07:750 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:07:750
2.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth U16 00:32:46:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:46:650
3.  Eluned King Towy Riders Finished Youth U16 00:33:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:36:000
4.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:34:23:150 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:23:150
5.  Charlotte-Louise McGreevy LIV AWOL Finished Youth U16 00:34:55:850 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:55:850
6.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U16 00:35:35:900 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:35:900
7.  Amy Cantelo Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:41:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:41:450
8.  Chloe Hinchliffe Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:35:56:150 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:56:150
9.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished Youth U16 00:36:06:250 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:06:250
10.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished Youth U16 00:36:53:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:53:100
11.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:37:07:500 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:07:500
12.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U16 00:37:07:450 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:07:450
13.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:37:47:750 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:47:750
14.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:38:21:150 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:21:150
15.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:38:35:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:35:700
16.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished Youth U16 00:41:04:450 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:04:450
17.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished Youth U16 00:41:47:550 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:47:550
18.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:42:37:250 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:37:250
19.  Iona Moir LIV AWOL Finished Youth U16 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 00:29:52:750 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:52:750
2.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:30:07:600 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:07:600
3.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U14 00:30:08:250 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:08:250
4.  Christopher Hilbert Do not use- Sherwood Pines Cyc... Finished Youth U14 00:30:42:800 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:42:800
5.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:30:48:650 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:48:650
6.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 00:31:06:900 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:06:900
7.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:31:07:050 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:07:050
8.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:31:13:950 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:13:950
9.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:31:54:900 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:54:900
10.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:21:350 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:21:350
11.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:32:53:400 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:53:400
12.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:33:15:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:15:400
13.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Youth U14 00:33:23:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:23:700
14.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:33:25:150 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:25:150
15.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Youth U14 00:33:26:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:26:700
16.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U14 00:33:27:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:27:800
17.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:33:29:700 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:29:700
18.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U14 00:33:50:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:000
19.  Scott Fisher Furness Flyers Finished Youth U14 00:34:20:100 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:20:100
20.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 00:34:25:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:25:050
21.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Youth U14 00:34:27:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:27:650
22.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Youth U14 00:34:34:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:34:200
23.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 00:34:40:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:40:500
24.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U14 00:35:23:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:23:300
25.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Ferdie Parsons VC Jubilee Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Piers Higginson Team Darenth Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Felix Clacy Solent Pirates Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Benjamin Bisson VC Londres Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Harry Owen VC Londres Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Mack Mooney Hub Vélo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Cameron Still VC Londres Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Calum Moir Hub Vélo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Spike Elwell East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
46.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:33:56:200 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:56:200
2.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 00:34:27:950 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:27:950
3.  Anoushka Minale Hub Vélo Finished Youth U14 00:34:46:250 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:46:250
4.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:35:53:050 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:53:050
5.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 00:37:47:750 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:47:750
6.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:37:59:550 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:59:550
7.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 00:38:19:350 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:19:350
8.  Hermione Pickering Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 00:38:44:500 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:44:500
9.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U14 00:39:10:800 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:10:800
10.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:39:27:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:27:600
11.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:39:55:950 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:55:950
12.  Emily Lines Team Darenth Finished Youth U14 00:40:31:350 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:31:350
13.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Youth U14 00:40:43:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:43:000
14.  Harriet Limb Matlock CC Finished Youth U14 00:41:02:850 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:02:850
15.  Amber Brameld Finished Youth U14 00:41:17:650 12

15. Amber Brameld -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:17:650
16.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Youth U14 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished Youth U14 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
20.  Elena Day Solent Pirates Finished Youth U14 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
21.  Freya Cook Thanet RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Organiser: Paul Panton paul.panton@cyclopark.com

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

NB: Places for this event will be by selection, with priority given to riders with 10 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list.

Camper Van / RV overnight parking
There are 100 places available.Cost is £25 per unit. Arrival on the 25th from 10-2pm or 4-6pm. No arrival between 2pm and 4pm as this will be during official practice. No dogs allowed.

To book a placeplease call 01474 831400 select option 1

No campers will be allowed to enter without prior booking.  Closure of bookings 19th November.

Please note all riders that are entering the last two races on Sunday and are booking camping will not be permitted to leave the site until the close of competition.

The Races

Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 14:45 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 26/11/17 – 14:45
Category A, CX Band 2
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 10:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 10:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Men 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 10:16 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 10:16
Category A, CX Band 3
40 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 13:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 13:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 13:31 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 13:31
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 13:32 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 26/11/17 – 13:32
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 12:05 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 26/11/17 – 12:05
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 26/11/17 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 12:06 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 26/11/17 – 12:06
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/11/17 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 26/11/17 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk