Suffolk Cycle Racing Series 2017 Week 2

Closed Circuit , Ipswich – Wednesday, 28 Jun 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

414435

Start Date:

Wed, 28th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Chris Springall VC Norwich Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Molly Cutmore TPH Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Brinkhoff Kesgrave Panthers CSC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Smith Iceni Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Johnson Ipswich CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Thomas Long Rapha Cycling Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Stuart French DAP Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Lillingstone Ipswich BMX Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephen Campbell Royal Air Force CA Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ben Rayment Finished 0

5.  Ben Rayment -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Adam Copeland Cambridge CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Hugo Boyce Ipswich Bicycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Callum Mullett Nice University Plymouth Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Duncan Ryan Team LCUK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jamie French Flatlandria.cc Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stuart Johnson Manningtree Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leon Pearson Manningtree Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gary Munro Finished 4th 0

13.  Gary Munro -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Gary Pearce Iceni Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Rob Bate TPH Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Chris Whitby Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ian Pearson VC Revolution Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jordan Daniels Finished 0

18.  Jordan Daniels -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Karle Howard Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Richard Stiff Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Scott Williams West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Pierce Bacon Ipswich CSC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Andrew Horne Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Jason Taylor Colchester Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  William Mapus-Smith Clwb Beicio Egni Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sam Toy Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Drury Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Webster Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Charlie Wright Strada 2020 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Day TPH Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Douglas Allen Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Hardwicke Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Gavin Moore Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Lewis Symes Manningtree Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Michael Bell Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Chamberlin TPH Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Louis Julian DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Thomas Foster Manningtree Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert Anderson DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Gavin Lewis Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Bradley Nelson Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Neal Hughes Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Joseph Spaulding Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Dougal Toms Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  James Fletcher Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Connor Rumbles East Coast Riders Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Steve Sach Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Richard Webber Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Rebecca Johnson Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tanya Griffiths Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Katie Scotter Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mandy Bunn CC Sudbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Catherine Pearce Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Info for Riders: Valid Race licences with a photo are required, else Day Membership will be required. The Series will be using MyLaps timing Transponders, please ensure you bring £5 hire fee if requiring a transponder and £20 refundable deposit for each event.

(# no transponders required for Go Ride Racing)

Each race is limited strictly to 60 riders.

About: Changing, toilet facilities, refreshments and snacks are available.

Handicap starts may be used. Gear check must be carried out prior to sign on for Youth and Juniors.

STRICTLY •No disc brakes •No cameras mounted to bikes or helmets •No saddle bags

Venue: Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH

All entries for races close at 23:45 on the Friday previous to the event.

The Races

Go-Ride Racing Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Wed 28/06/17 – 18:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 28/06/17 – 18:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 28/06/17 – 18:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:11 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 28/06/17 – 18:11
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:11 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 28/06/17 – 18:11
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Wed 28/06/17 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 19:35 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Wed 28/06/17 – 19:35
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 19:36 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Wed 28/06/17 – 19:36
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

414435

Start Date:

Wed, 28th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Chris Springall VC Norwich Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Molly Cutmore TPH Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Brinkhoff Kesgrave Panthers CSC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Smith Iceni Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Johnson Ipswich CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Thomas Long Rapha Cycling Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Stuart French DAP Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Lillingstone Ipswich BMX Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephen Campbell Royal Air Force CA Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ben Rayment Finished 0

5.  Ben Rayment -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Adam Copeland Cambridge CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Hugo Boyce Ipswich Bicycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Callum Mullett Nice University Plymouth Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Duncan Ryan Team LCUK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jamie French Flatlandria.cc Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stuart Johnson Manningtree Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leon Pearson Manningtree Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Gary Munro Finished 4th 0

13.  Gary Munro -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Gary Pearce Iceni Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Rob Bate TPH Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Chris Whitby Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ian Pearson VC Revolution Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jordan Daniels Finished 0

18.  Jordan Daniels -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Karle Howard Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Richard Stiff Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Scott Williams West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Pierce Bacon Ipswich CSC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Andrew Horne Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Jason Taylor Colchester Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  William Mapus-Smith Clwb Beicio Egni Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sam Toy Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Drury Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Webster Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Charlie Wright Strada 2020 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Day TPH Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Douglas Allen Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Hardwicke Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Freddie Grover Fast Test Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Gavin Moore Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Lewis Symes Manningtree Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Michael Bell Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Chamberlin TPH Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Louis Julian DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Thomas Foster Manningtree Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert Anderson DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Gavin Lewis Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Bradley Nelson Bloodwise QSW Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Neal Hughes Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Joseph Spaulding Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Dougal Toms Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  James Fletcher Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Connor Rumbles East Coast Riders Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Steve Sach Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Richard Webber Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Rebecca Johnson Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tanya Griffiths Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Katie Scotter Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mandy Bunn CC Sudbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Catherine Pearce Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Info for Riders: Valid Race licences with a photo are required, else Day Membership will be required. The Series will be using MyLaps timing Transponders, please ensure you bring £5 hire fee if requiring a transponder and £20 refundable deposit for each event.

(# no transponders required for Go Ride Racing)

Each race is limited strictly to 60 riders.

About: Changing, toilet facilities, refreshments and snacks are available.

Handicap starts may be used. Gear check must be carried out prior to sign on for Youth and Juniors.

STRICTLY •No disc brakes •No cameras mounted to bikes or helmets •No saddle bags

Venue: Trinity Park Showground, Felixstowe Road, Ipswich, Suffolk, IP3 8UH

All entries for races close at 23:45 on the Friday previous to the event.

The Races

Go-Ride Racing Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Wed 28/06/17 – 18:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 28/06/17 – 18:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 28/06/17 – 18:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:11 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 28/06/17 – 18:11
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:11 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Wed 28/06/17 – 18:11
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Wed 28/06/17 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 19:35 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Wed 28/06/17 – 19:35
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 28/06/17 19:36 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Wed 28/06/17 – 19:36
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk