SIS Criterium League 3

Closed Circuit , Preston – Thursday, 23 Apr 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

452/EN/003/2009

Start Date:

Thu, 23rd Apr 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  James Noonan Preston Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Lewis Hartley Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ross Sharp Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Archie Stewart Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Connor McGillick Falcons Cycling Club Bishopbri... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Samuel Turton Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Lucas Tilston Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sean Hughes Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 2nd 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Barlow Unknown N/A 8

2. Paul Barlow -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Sharp MK Cycles Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Shaun Faraday Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Richard Bott Team Aspire Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Ben Simons Harry Middleton Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Paul Woodrow Team Aspire Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Paul Ray Ribble Valley CRC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  David Christian Liverpool Century RC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Beynon Horwich CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Martin Lyon Harry Middleton Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  John Sherriffs Teamwallis Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Adam Wood Horwich CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Neil Hamilton Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Andrew French Lancashire RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Will Longden Lapierre - Nema Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Michael Gregg Probikekit.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Dan Whelan Unknown A 0

21. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Robert Smail Mid Devon CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Wilkinson Team Halfords Bikehut Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Richard Hepworth Arctic Tacx RT Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Mark Murgatroyd V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Graham Payne R Whitfield Heating & Plumbing... Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Duncan McLaren Stockport Clarion CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Gary Spencely Lakes RC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Niall Frost Team Milton Keynes Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Andrew Coupe Preston CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Joseph Allen Evans Cycles Race Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entry for registrations. No pre-entry for races, every race is EOL. E/1/2 riders will be placed in Group A and 3/4/W riders will be placed in Group B

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 19:15 Regional B Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/04/09 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 19:15 National B Band 3 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/04/09 – 19:15
National B, Band 3
1 hour

Event Summary

Event Details

Event URN:

452/EN/003/2009

Start Date:

Thu, 23rd Apr 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  James Noonan Preston Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Lewis Hartley Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ross Sharp Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Archie Stewart Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Connor McGillick Falcons Cycling Club Bishopbri... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Samuel Turton Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Lucas Tilston Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sean Hughes Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 2nd 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Barlow Unknown N/A 8

2. Paul Barlow -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Sharp MK Cycles Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Shaun Faraday Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Richard Bott Team Aspire Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Ben Simons Harry Middleton Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Paul Woodrow Team Aspire Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Paul Ray Ribble Valley CRC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  David Christian Liverpool Century RC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Beynon Horwich CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Martin Lyon Harry Middleton Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  John Sherriffs Teamwallis Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Adam Wood Horwich CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Neil Hamilton Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Andrew French Lancashire RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Will Longden Lapierre - Nema Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Michael Gregg Probikekit.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Dan Whelan Unknown A 0

21. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Robert Smail Mid Devon CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Wilkinson Team Halfords Bikehut Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Richard Hepworth Arctic Tacx RT Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Mark Murgatroyd V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Graham Payne R Whitfield Heating & Plumbing... Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Duncan McLaren Stockport Clarion CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Gary Spencely Lakes RC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Niall Frost Team Milton Keynes Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Andrew Coupe Preston CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Joseph Allen Evans Cycles Race Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entry for registrations. No pre-entry for races, every race is EOL. E/1/2 riders will be placed in Group A and 3/4/W riders will be placed in Group B

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 23/04/09 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 19:15 Regional B Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/04/09 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/04/09 19:15 National B Band 3 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/04/09 – 19:15
National B, Band 3
1 hour

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk