Halesowen Friday Track League 6

Track League – Friday, 09 Jun 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

233/EN/005/2006

Start Date:

Fri, 9th Jun 2006

Finish date:

Fri, 8th Sep 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Results

Confirmed Results

Event 1 Youth 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 Youth 6 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alexander Jones Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lauren Carr Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Thomas Baker Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 B Cats 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 B Cats 10 Lap Scratch - Results
1.  Paul West Weaver Valley CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  William Fotheringham Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jeffrey Matthews Speedwell BC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Nicholas Selibas Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Kevin Payton Stourbridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 3 A Cats 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 A Cats 10 Lap Scratch - Results
1.  Ross Dingley Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Martin Osman MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Cooper Halesowen A & CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Barry Charley Parker-International.co.uk Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 Freewheeler B 1 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 Freewheeler B 1 lap Block Handicap - Results
1.  Rebekah Lord Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Josef Feiven Unknown N/A 0

2. Josef Feiven -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Lucy Shaw Unknown 0

5. Lucy Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 Freewheeler A 2 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 Freewheeler A 2 lap Block Handicap - Results
1.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Terry Chance Unknown 0

3. Terry Chance -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Bethany Crumpton Albarosa Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 6 Heat 1 Youth 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 Heat 1 Youth 500m Handicap - Results
1.  Harry Mitchell Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ben Mountford Solihull CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Thomas Baker Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 Heat 2 Youth 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 Heat 2 Youth 500m Handicap - Results
1.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Hayley Edwards Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Jones Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Aidan Rolinson-Rainford Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 Heat 3 Youth 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 Heat 3 Youth 500m Handicap - Results
1.  Alexander Jones Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alex Cogswell Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Genevieve Billington Bromsgrove Olympique CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 Heat 1 B Cats 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 Heat 1 B Cats 500m Handicap - Results
1.  Steve Proud Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Nicholas Selibas Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Kevin Payton Stourbridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Helen Scott MBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Matthew Bailey Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 7 Heat 2 - B Cats 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 Heat 2 - B Cats 500m Handicap - Results
1.  Luke Hughes Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Douglas Pinkerton Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Douglas McLellan Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lee Taylor Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 7 Heat 3 - B Cats 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 Heat 3 - B Cats 500m Handicap - Results
1.  Richard Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jonathan Davies Stourbridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robin Fox Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jack Mills Stourbridge CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 8 A Cats 1.2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 A Cats 1.2km Scratch - Results
1.  Dominic Jelfs Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  David Le Grys VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Dane Percival Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martin Osman MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 heat 1 Freewheeler B 240m Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 heat 1 Freewheeler B 240m Dash - Results
1.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rebekah Lord Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Josef Feiven Unknown N/A 0

3. Josef Feiven -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  David Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Shaw Unknown 0

5. Matthew Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 9 heat 2 Freewheeler B 240m Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 heat 2 Freewheeler B 240m Dash - Results
1.  Rosie Crumpton Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harvey Wadsworth Unknown 0

2. Harvey Wadsworth -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lucy Shaw Unknown 0

3. Lucy Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Patrick Fotheringham Unknown 0

4. Patrick Fotheringham -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  William McLellan Unknown 0

5. William McLellan -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 9 heat 3 Freewheeler B 240m Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 heat 3 Freewheeler B 240m Dash - Results
1.  Danny Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Benjamin Paveley Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 10 Freewheeler A 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 Freewheeler A 3 lap Scratch - Results
1.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Terry Chance Unknown 0

2. Terry Chance -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lara Tipper Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  N/A N/A Halesowen A & CC Unknown D 0

5. N/A N/A - Halesowen A & CC

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 11 Youth 8 lap Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 Youth 8 lap Course de Primes - Results
1.  Alexander Jones Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 B Cats 10 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 B Cats 10 Lap Win & Out - Results
1.  Helen Scott MBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jeffrey Matthews Speedwell BC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Richard Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Matthew Bailey Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Trevor Moore Royal Sutton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 13 A Cats 12 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 A Cats 12 Lap Points - Results
1.  Thomas Hibberd Sandwell Lions CSC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ross Dingley Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Dominic Jelfs Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Barry Charley Parker-International.co.uk Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 14 Freewheeler B 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 Freewheeler B 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Josef Feiven Unknown N/A 0

1. Josef Feiven -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Alexander Mitchell Bioracer-Project GO Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rebekah Lord Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Lucy Shaw Unknown 0

5. Lucy Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 15 Freewheeler A 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 Freewheeler A 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Terry Chance Unknown 0

2. Terry Chance -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lara Tipper Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  N/A N/A Halesowen A & CC Unknown D 0

5. N/A N/A - Halesowen A & CC

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 16 Youth 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 Youth 10 Lap Scratch - Results
1.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harry Mitchell Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 17 B Cats 5 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 B Cats 5 mile Scratch - Results
1.  William Fotheringham Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jeffrey Matthews Speedwell BC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul West Weaver Valley CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Helen Scott MBE Fresh BMX Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Bailey Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Steven Proud Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  David Rutherford Solihull CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jonathan Davies Stourbridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andrew Lloydlangston Birmingham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 18 A/B Cats 30 Lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 18 A/B Cats 30 Lap Madison - Results
1.  Ian Cooper Halesowen A & CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Ross Dingley Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nathan Harman VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  David Le Grys VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Nick Yarworth Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Peter Hodgetts Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jack Hibberd MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martin Osman Bicester Millennium CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Barry Charley Parker-International.co.uk Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Richard Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Thomas Hibberd Sandwell Lions CSC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Jack Kirk Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Richard Deeley MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Trevor Moore Love Not Money Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Nicholas Selibas Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Ian Partridge Solihull CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Robin Fox Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

EOL only

The Races

Event 1 Youth 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:15 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 09/06/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Event 2 B Cats 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:16 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 09/06/06 – 19:16
Regional C, MTB IA
10 laps
Event 3 A Cats 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:17
Regional C, MTB IA
Event 4 Freewheeler B 1 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:18 Regional C MTB IA --- 1 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:18
Regional C, MTB IA
1 laps
Event 5 Freewheeler A 2 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:19 Regional C MTB IA --- 2 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:19
Regional C, MTB IA
2 laps
Event 6 Heat 1 Youth 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:20 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:20
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 6 Heat 2 Youth 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:20 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:20
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 6 Heat 3 Youth 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:20 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:20
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 7 Heat 1 B Cats 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:21 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:21
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 7 Heat 2 - B Cats 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:21 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:21
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 7 Heat 3 - B Cats 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:21 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:21
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 8 A Cats 1.2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:22 Regional C MTB IA --- 1km / 1 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:22
Regional C, MTB IA
1km / 1 mile
Event 9 heat 1 Freewheeler B 240m Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:23 Regional C MTB IA --- 0km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:23
Regional C, MTB IA
0km / 0 mile
Event 9 heat 2 Freewheeler B 240m Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:24 Regional C MTB IA --- 0km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:24
Regional C, MTB IA
0km / 0 mile
Event 9 heat 3 Freewheeler B 240m Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:24 Regional C MTB IA --- 0km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:24
Regional C, MTB IA
0km / 0 mile
Event 10 Freewheeler A 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:25 Regional C MTB IA --- 3 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:25
Regional C, MTB IA
3 laps
Event 11 Youth 8 lap Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:27 Regional C MTB IA --- 8 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:27
Regional C, MTB IA
8 laps
Event 12 B Cats 10 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:28 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:28
Regional C, MTB IA
10 laps
Event 13 A Cats 12 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:29 Regional C MTB IA --- 12 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:29
Regional C, MTB IA
12 laps
Event 14 Freewheeler B 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:30 Regional C MTB IA --- 2 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:30
Event 15 Freewheeler A 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:31 Regional C MTB IA --- 2 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:31
Event 16 Youth 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:32 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:32
Regional C, MTB IA
10 laps
Event 17 B Cats 5 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:33 Regional C MTB IA --- 8km / 5 miles
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:33
Regional C, MTB IA
8km / 5 miles
Event 18 A/B Cats 30 Lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:34 Regional C MTB IA --- 30 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:34
Regional C, MTB IA
30 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

233/EN/005/2006

Start Date:

Fri, 9th Jun 2006

Finish date:

Fri, 8th Sep 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Results

Confirmed Results

Event 1 Youth 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 Youth 6 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alexander Jones Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lauren Carr Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Thomas Baker Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 B Cats 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 B Cats 10 Lap Scratch - Results
1.  Paul West Weaver Valley CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  William Fotheringham Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jeffrey Matthews Speedwell BC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Nicholas Selibas Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Kevin Payton Stourbridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 3 A Cats 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 A Cats 10 Lap Scratch - Results
1.  Ross Dingley Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Martin Osman MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Cooper Halesowen A & CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Barry Charley Parker-International.co.uk Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 Freewheeler B 1 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 Freewheeler B 1 lap Block Handicap - Results
1.  Rebekah Lord Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Josef Feiven Unknown N/A 0

2. Josef Feiven -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Lucy Shaw Unknown 0

5. Lucy Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 Freewheeler A 2 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 Freewheeler A 2 lap Block Handicap - Results
1.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Terry Chance Unknown 0

3. Terry Chance -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Bethany Crumpton Albarosa Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 6 Heat 1 Youth 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 Heat 1 Youth 500m Handicap - Results
1.  Harry Mitchell Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ben Mountford Solihull CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Thomas Baker Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 Heat 2 Youth 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 Heat 2 Youth 500m Handicap - Results
1.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Hayley Edwards Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Jones Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Aidan Rolinson-Rainford Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 Heat 3 Youth 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 Heat 3 Youth 500m Handicap - Results
1.  Alexander Jones Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alex Cogswell Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Genevieve Billington Bromsgrove Olympique CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 Heat 1 B Cats 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 Heat 1 B Cats 500m Handicap - Results
1.  Steve Proud Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Nicholas Selibas Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Kevin Payton Stourbridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Helen Scott MBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Matthew Bailey Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 7 Heat 2 - B Cats 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 Heat 2 - B Cats 500m Handicap - Results
1.  Luke Hughes Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Douglas Pinkerton Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Douglas McLellan Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lee Taylor Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 7 Heat 3 - B Cats 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 Heat 3 - B Cats 500m Handicap - Results
1.  Richard Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jonathan Davies Stourbridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robin Fox Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jack Mills Stourbridge CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 8 A Cats 1.2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 A Cats 1.2km Scratch - Results
1.  Dominic Jelfs Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  David Le Grys VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Dane Percival Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martin Osman MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 heat 1 Freewheeler B 240m Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 heat 1 Freewheeler B 240m Dash - Results
1.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rebekah Lord Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Josef Feiven Unknown N/A 0

3. Josef Feiven -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  David Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Shaw Unknown 0

5. Matthew Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 9 heat 2 Freewheeler B 240m Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 heat 2 Freewheeler B 240m Dash - Results
1.  Rosie Crumpton Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harvey Wadsworth Unknown 0

2. Harvey Wadsworth -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lucy Shaw Unknown 0

3. Lucy Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Patrick Fotheringham Unknown 0

4. Patrick Fotheringham -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  William McLellan Unknown 0

5. William McLellan -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 9 heat 3 Freewheeler B 240m Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 heat 3 Freewheeler B 240m Dash - Results
1.  Danny Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Benjamin Paveley Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 10 Freewheeler A 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 Freewheeler A 3 lap Scratch - Results
1.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Terry Chance Unknown 0

2. Terry Chance -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lara Tipper Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  N/A N/A Halesowen A & CC Unknown D 0

5. N/A N/A - Halesowen A & CC

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 11 Youth 8 lap Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 Youth 8 lap Course de Primes - Results
1.  Alexander Jones Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 B Cats 10 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 B Cats 10 Lap Win & Out - Results
1.  Helen Scott MBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jeffrey Matthews Speedwell BC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Richard Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Matthew Bailey Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Trevor Moore Royal Sutton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 13 A Cats 12 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 A Cats 12 Lap Points - Results
1.  Thomas Hibberd Sandwell Lions CSC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ross Dingley Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Dominic Jelfs Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Barry Charley Parker-International.co.uk Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 14 Freewheeler B 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 Freewheeler B 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Josef Feiven Unknown N/A 0

1. Josef Feiven -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Alexander Mitchell Bioracer-Project GO Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rebekah Lord Halesowen A & CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Lucy Shaw Unknown 0

5. Lucy Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 15 Freewheeler A 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 Freewheeler A 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Terry Chance Unknown 0

2. Terry Chance -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lara Tipper Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  N/A N/A Halesowen A & CC Unknown D 0

5. N/A N/A - Halesowen A & CC

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 16 Youth 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 Youth 10 Lap Scratch - Results
1.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Harry Mitchell Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 17 B Cats 5 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 B Cats 5 mile Scratch - Results
1.  William Fotheringham Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jeffrey Matthews Speedwell BC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul West Weaver Valley CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Helen Scott MBE Fresh BMX Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Bailey Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Steven Proud Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  David Rutherford Solihull CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jonathan Davies Stourbridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andrew Lloydlangston Birmingham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 18 A/B Cats 30 Lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 18 A/B Cats 30 Lap Madison - Results
1.  Ian Cooper Halesowen A & CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Ross Dingley Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nathan Harman VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  David Le Grys VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Nick Yarworth Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Peter Hodgetts Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jack Hibberd MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martin Osman Bicester Millennium CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Barry Charley Parker-International.co.uk Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Richard Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Thomas Hibberd Sandwell Lions CSC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Jack Kirk Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Richard Deeley MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Trevor Moore Love Not Money Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Nicholas Selibas Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Ian Partridge Solihull CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Robin Fox Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

EOL only

The Races

Event 1 Youth 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:15 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 09/06/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Event 2 B Cats 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:16 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 09/06/06 – 19:16
Regional C, MTB IA
10 laps
Event 3 A Cats 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:17
Regional C, MTB IA
Event 4 Freewheeler B 1 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:18 Regional C MTB IA --- 1 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:18
Regional C, MTB IA
1 laps
Event 5 Freewheeler A 2 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:19 Regional C MTB IA --- 2 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:19
Regional C, MTB IA
2 laps
Event 6 Heat 1 Youth 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:20 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:20
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 6 Heat 2 Youth 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:20 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:20
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 6 Heat 3 Youth 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:20 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:20
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 7 Heat 1 B Cats 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:21 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:21
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 7 Heat 2 - B Cats 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:21 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:21
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 7 Heat 3 - B Cats 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:21 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:21
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Event 8 A Cats 1.2km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:22 Regional C MTB IA --- 1km / 1 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:22
Regional C, MTB IA
1km / 1 mile
Event 9 heat 1 Freewheeler B 240m Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:23 Regional C MTB IA --- 0km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:23
Regional C, MTB IA
0km / 0 mile
Event 9 heat 2 Freewheeler B 240m Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:24 Regional C MTB IA --- 0km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:24
Regional C, MTB IA
0km / 0 mile
Event 9 heat 3 Freewheeler B 240m Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:24 Regional C MTB IA --- 0km / 0 mile
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:24
Regional C, MTB IA
0km / 0 mile
Event 10 Freewheeler A 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:25 Regional C MTB IA --- 3 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:25
Regional C, MTB IA
3 laps
Event 11 Youth 8 lap Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:27 Regional C MTB IA --- 8 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:27
Regional C, MTB IA
8 laps
Event 12 B Cats 10 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:28 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:28
Regional C, MTB IA
10 laps
Event 13 A Cats 12 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:29 Regional C MTB IA --- 12 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:29
Regional C, MTB IA
12 laps
Event 14 Freewheeler B 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:30 Regional C MTB IA --- 2 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:30
Event 15 Freewheeler A 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:31 Regional C MTB IA --- 2 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:31
Event 16 Youth 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:32 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:32
Regional C, MTB IA
10 laps
Event 17 B Cats 5 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:33 Regional C MTB IA --- 8km / 5 miles
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:33
Regional C, MTB IA
8km / 5 miles
Event 18 A/B Cats 30 Lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 09/06/06 19:34 Regional C MTB IA --- 30 laps
Entry:
Fri 09/06/06 – 19:34
Regional C, MTB IA
30 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk