CDNW Youth League Round 6 - Preston Arena

Closed Circuit , Preston – Saturday, 26 Jul 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

002/EN/003/2008

Start Date:

Sat, 26th Jul 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  Jack Bowyer Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Justin Kirk Lune Racing Cycling Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Benjamin Kellett Holme Valley Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Waters RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Sean Fletcher Unknown A 0

12. Sean Fletcher -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  James Claydon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Lewis Sanders Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Christopher Baines Stockport Clarion CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  James Layland Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Scott Prichard Salt Ayre Cycling Assoc Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Lisa Daly Unknown A 3

1. Lisa Daly -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Jack Sadler Gill Cycles Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jordan Rigby RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Galland RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Carmen Jackson Salt Ayre Cycling Assoc Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Robert Gill Bolton Hot Wheels CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Lewis Bolton Salt Ayre Cycling Assoc Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Ben Matthews Veloton Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Zoe Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hannah Layland Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Emma Hayes Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 1 - Results
1.  Robert Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Samuel Turton RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bryn Davies Eastlands Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Sam Ross Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Hugh Green Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Peter Scragg Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Matthew Sanders Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 1 - Results
1.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Sophie Myers Bolton Hot Wheels CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Moira Davies Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 1 - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Oran Speakman Salt Ayre Cycling Assoc Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Reece Player Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 1 - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lucy Oakes Unknown 0

3. Lucy Oakes -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 1 - Results
1.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Scott Unknown N/A 0

2. George Scott -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Vinnie Van Enk Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 2 - Results
1.  Justin Kirk Lune Racing Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jack Bowyer Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Benjamin Kellett Holme Valley Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  James Claydon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Matthew Waters RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Sean Fletcher Unknown A 0

13. Sean Fletcher -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Lewis Sanders Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Christopher Baines Stockport Clarion CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  James Layland Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 2 - Results
1.  Lisa Daly Unknown A 3

1. Lisa Daly -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 2 - Results
1.  Jack Sadler Gill Cycles Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jordan Rigby RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Galland RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Robert Gill Bolton Hot Wheels CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Carmen Jackson Salt Ayre Cycling Assoc Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Lewis Bolton Salt Ayre Cycling Assoc Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 2 - Results
1.  Hannah Layland Sportcity Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Zoe Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Emma Hayes Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Robert Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Samuel Turton RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Bryn Davies Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Sam Ross Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Peter Scragg Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Hugh Green Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Matthew Sanders Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Moira Davies Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Sophie Myers Bolton Hot Wheels CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 2 - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Oran Speakman Salt Ayre Cycling Assoc Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Reece Player Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 2 - Results
1.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Katie Lawrence-Maguire Mossley CRT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Lucy Oakes Unknown 0

4. Lucy Oakes -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 2 - Results
1.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Scott Unknown N/A 0

2. George Scott -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Vinnie Van Enk Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

Six rounds from Seven to count.

The Races

U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:00 Youth Only Youth --- 35km / 22 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Sat 26/07/08 – 10:00
Youth Only, Youth
35km / 22 miles
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Sat 26/07/08 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:01 Youth Only Youth --- 31km / 19 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 26/07/08 – 10:01
Youth Only, Youth
31km / 19 miles
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:01 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 26/07/08 – 10:01
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:02 Youth Only Youth --- 14km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 26/07/08 – 10:02
Youth Only, Youth
14km / 9 miles
U12 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:02 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 26/07/08 – 10:02
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:03 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 26/07/08 – 10:03
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U10 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 10:03
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:04 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 26/07/08 – 10:04
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U16 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:01
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:01
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:02
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:02
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:03
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:03
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:04
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

002/EN/003/2008

Start Date:

Sat, 26th Jul 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  Jack Bowyer Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Justin Kirk Lune Racing Cycling Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Benjamin Kellett Holme Valley Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Waters RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Sean Fletcher Unknown A 0

12. Sean Fletcher -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  James Claydon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Lewis Sanders Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Christopher Baines Stockport Clarion CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  James Layland Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Scott Prichard Salt Ayre Cycling Assoc Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Lisa Daly Unknown A 3

1. Lisa Daly -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Jack Sadler Gill Cycles Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jordan Rigby RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Galland RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Carmen Jackson Salt Ayre Cycling Assoc Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Robert Gill Bolton Hot Wheels CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Lewis Bolton Salt Ayre Cycling Assoc Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Ben Matthews Veloton Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Zoe Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hannah Layland Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Emma Hayes Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 1 - Results
1.  Robert Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Samuel Turton RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bryn Davies Eastlands Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Sam Ross Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Hugh Green Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Peter Scragg Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Matthew Sanders Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 1 - Results
1.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Sophie Myers Bolton Hot Wheels CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Moira Davies Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 1 - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Oran Speakman Salt Ayre Cycling Assoc Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Reece Player Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 1 - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lucy Oakes Unknown 0

3. Lucy Oakes -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 1 - Results
1.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Scott Unknown N/A 0

2. George Scott -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Vinnie Van Enk Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 2 - Results
1.  Justin Kirk Lune Racing Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jack Bowyer Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Benjamin Kellett Holme Valley Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  James Claydon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Matthew Waters RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Sean Fletcher Unknown A 0

13. Sean Fletcher -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Lewis Sanders Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Christopher Baines Stockport Clarion CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  James Layland Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 2 - Results
1.  Lisa Daly Unknown A 3

1. Lisa Daly -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 2 - Results
1.  Jack Sadler Gill Cycles Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jordan Rigby RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Galland RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Robert Gill Bolton Hot Wheels CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Carmen Jackson Salt Ayre Cycling Assoc Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Lewis Bolton Salt Ayre Cycling Assoc Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 2 - Results
1.  Hannah Layland Sportcity Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Zoe Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Emma Hayes Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Robert Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Samuel Turton RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Bryn Davies Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Sam Ross Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Peter Scragg Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Hugh Green Border City Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Matthew Sanders Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Moira Davies Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Sophie Myers Bolton Hot Wheels CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 2 - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Oran Speakman Salt Ayre Cycling Assoc Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Reece Player Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 2 - Results
1.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Katie Lawrence-Maguire Mossley CRT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Lucy Oakes Unknown 0

4. Lucy Oakes -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 2 - Results
1.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Scott Unknown N/A 0

2. George Scott -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Vinnie Van Enk Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

Six rounds from Seven to count.

The Races

U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:00 Youth Only Youth --- 35km / 22 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Sat 26/07/08 – 10:00
Youth Only, Youth
35km / 22 miles
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Sat 26/07/08 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:01 Youth Only Youth --- 31km / 19 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 26/07/08 – 10:01
Youth Only, Youth
31km / 19 miles
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:01 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 26/07/08 – 10:01
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:02 Youth Only Youth --- 14km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 26/07/08 – 10:02
Youth Only, Youth
14km / 9 miles
U12 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:02 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 26/07/08 – 10:02
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:03 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 26/07/08 – 10:03
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U10 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 10:03
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 10:04 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 26/07/08 – 10:04
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U16 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:01
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:01
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:02
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:02
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:03
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:03
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/07/08 12:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 26/07/08 – 12:04
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk