Lichfield City Cycling Club Youth Series Event 4/6

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 04 Jul 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

899/EN/005/2009

Start Date:

Sat, 4th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Time Trial - Results
1.  Daniel Cooper Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Adam Stanley Unknown E 2

2. Adam Stanley -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
2.  William Staite Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
4.  James Upton Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Xavier Salceo Unknown 0

8. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Joe Stanley Unknown 0

9. Joe Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Time Trial - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  James Alexander Solihull CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
3.  Charlie Fox Unknown 0

3. Charlie Fox -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Ben Sherman Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Shaw Solihull CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ciera McKeown Solihull CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rosie Cox Unknown 0

3. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
3.  James Plant Wyre Forest CRC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Isabelle Clarke Lichfield City CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Tiffany Fletcher VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Tom Ward Redditch Road & Path CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Bason Wolverhampton Whls Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Elliott Jones Wolverhampton Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Chris Wilkinson North Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Ben Salt Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Josh Burke Wolverhampton Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Rebecca Keogh Solihull CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 1 - Results
1.  James Upton Solihull CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Daniel Cooper Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  William Staite Lichfield City CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Adam Stanley Unknown E 0

4. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Elliot Waters Holmfirth Cycling Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Xavier Salceo Unknown 0

8. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Joe Stanley Unknown 0

9. Joe Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 1 - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 1 - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  James Alexander Solihull CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Charlie Fox Unknown 0

5. Charlie Fox -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 1 - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 1 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Ben Sherman Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 1 - Results
1.  Lucy Shaw Solihull CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ciera McKeown Solihull CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rosie Cox Unknown 0

4. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jacob Kelly Lichfield City CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  James Plant Wyre Forest CRC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Isabelle Clarke Lichfield City CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Tiffany Fletcher VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  Jordan Bason Wolverhampton Whls Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Chris Wilkinson North Shropshire Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Elliott Jones Wolverhampton Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Ward Redditch Road & Path CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Ben Salt Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Josh Burke DHCyclesport Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Rebecca Keogh Solihull CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 2 - Results
1.  Daniel Cooper Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Upton Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Adam Stanley Unknown E 0

4. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  William Staite Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Xavier Salceo Unknown 0

8. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Joe Stanley Unknown 0

9. Joe Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 2 - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 2 - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  James Alexander Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Charlie Cox Iceni Velo Unknown 0

6. Charlie Cox - Iceni Velo

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 2 - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Ben Sherman Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Lucy Shaw Solihull CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ciera McKeown Solihull CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rosie Cox Unknown 0

4. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

About the Event

Info for Riders

Youth Series to be run over six events. Prizes will be awarded at the end of the series. We will endeavour to run seperate events for each age category (numbers permitting). Each event will start with a Time Trial at 9.15am for all categories. C, D & E categories will have two short criteriums. A & B will have one longer criterium. There will be no entry to the venue after 9.15 (we use the entry road for the TT). Tri bars not permitted for TT.

The Races

U8 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 04/07/09 – 09:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:05
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:06
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:08 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:08
Youth Only, Youth
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:09
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:05
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:06
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:08 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:08
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:09
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:05
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

899/EN/005/2009

Start Date:

Sat, 4th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Time Trial - Results
1.  Daniel Cooper Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Adam Stanley Unknown E 2

2. Adam Stanley -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
2.  William Staite Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
4.  James Upton Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Xavier Salceo Unknown 0

8. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Joe Stanley Unknown 0

9. Joe Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Time Trial - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  James Alexander Solihull CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
3.  Charlie Fox Unknown 0

3. Charlie Fox -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Ben Sherman Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Shaw Solihull CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ciera McKeown Solihull CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rosie Cox Unknown 0

3. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
3.  James Plant Wyre Forest CRC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Isabelle Clarke Lichfield City CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Tiffany Fletcher VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Tom Ward Redditch Road & Path CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Bason Wolverhampton Whls Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Elliott Jones Wolverhampton Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Chris Wilkinson North Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Ben Salt Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Josh Burke Wolverhampton Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Rebecca Keogh Solihull CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 1 - Results
1.  James Upton Solihull CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Daniel Cooper Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  William Staite Lichfield City CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Adam Stanley Unknown E 0

4. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Elliot Waters Holmfirth Cycling Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Xavier Salceo Unknown 0

8. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Joe Stanley Unknown 0

9. Joe Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 1 - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 1 - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  James Alexander Solihull CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Charlie Fox Unknown 0

5. Charlie Fox -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 1 - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 1 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Ben Sherman Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 1 - Results
1.  Lucy Shaw Solihull CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ciera McKeown Solihull CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rosie Cox Unknown 0

4. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jacob Kelly Lichfield City CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  James Plant Wyre Forest CRC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Isabelle Clarke Lichfield City CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Tiffany Fletcher VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  Jordan Bason Wolverhampton Whls Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Chris Wilkinson North Shropshire Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Elliott Jones Wolverhampton Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Ward Redditch Road & Path CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Ben Salt Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Josh Burke DHCyclesport Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Rebecca Keogh Solihull CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 2 - Results
1.  Daniel Cooper Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Upton Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Adam Stanley Unknown E 0

4. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  William Staite Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Xavier Salceo Unknown 0

8. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Joe Stanley Unknown 0

9. Joe Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 2 - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 2 - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  James Alexander Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Charlie Cox Iceni Velo Unknown 0

6. Charlie Cox - Iceni Velo

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 2 - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Ben Sherman Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Lucy Shaw Solihull CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ciera McKeown Solihull CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rosie Cox Unknown 0

4. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

About the Event

Info for Riders

Youth Series to be run over six events. Prizes will be awarded at the end of the series. We will endeavour to run seperate events for each age category (numbers permitting). Each event will start with a Time Trial at 9.15am for all categories. C, D & E categories will have two short criteriums. A & B will have one longer criterium. There will be no entry to the venue after 9.15 (we use the entry road for the TT). Tri bars not permitted for TT.

The Races

U8 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 04/07/09 – 09:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:05
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:06
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:08 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:08
Youth Only, Youth
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 09:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 09:09
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:05
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:06
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:08 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:08
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 10:09
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 11:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/07/09 – 11:05
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk