BC West Thames/Twickenham CC Circuit Race

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 02 May 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

053/EN/007/2006

Start Date:

Tue, 2nd May 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Abigail Dentus Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Danielle Burness Unknown 0

5. Danielle Burness -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Rachel Hills Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Rory Atkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Stephanie May Nuun-Sigma Sports-London Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sky Draper Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Pieter Oliver Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jack Spence Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Ben Robinson Verulam CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Zoe Carpenter Unknown 0

10. Zoe Carpenter -

Points: 0 | Status: Unknown

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Samuel Fry Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  William Atkins Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Rebecca Pressner Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Joe Holoway Unknown 0

8. Joe Holoway -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Daniel Radlett Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Oliver Newlan Twickenham CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Charlotte Docker Ciclos Uno Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Atkins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Georgie Hardy Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Nicholas Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Jason Ormston Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Russell Painter Norwood Paragon CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Simon Hime Finchley Racing Team Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Marc Freullet Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Robert Enslin Agisko-Viner -Cycling.tv Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Spencer Kirkham Finchley Racing Team Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Rudie Marais Archer RC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Graham Giggs Bath Road Club Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Mark Doel Unknown N/A 0

3. Mark Doel -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Maximilian Bienkowski St Helens TRI Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Luke Merrilees WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Wilson Unknown 3rd 0

6. James Wilson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  James Wilson Unknown 4th 4

6. James Wilson -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Mark Gibbs VC Meudon Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  David Wilson Charlotteville CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Daniel Conway Kingston Wheelers CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andrew Carter Addiscombe CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Individual registration fee for season - £10 (Youth £5). EOL only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth ---
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U10

Regional C+, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth ---
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U12

Regional C+, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth ---
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U14

Regional C+, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U16

Regional C+, Youth
25 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth ---
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U8

Regional C+, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 19:15 Regional C+ Band 6 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 02/05/06 – 19:15
Regional C+, Band 6
45km / 28 miles
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 19:16 Regional C+ Band 6 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 02/05/06 – 19:16

4

Regional C+, Band 6
40km / 25 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

053/EN/007/2006

Start Date:

Tue, 2nd May 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Abigail Dentus Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Danielle Burness Unknown 0

5. Danielle Burness -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Rachel Hills Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Rory Atkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Stephanie May Nuun-Sigma Sports-London Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sky Draper Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Pieter Oliver Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jack Spence Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Ben Robinson Verulam CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Zoe Carpenter Unknown 0

10. Zoe Carpenter -

Points: 0 | Status: Unknown

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Samuel Fry Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  William Atkins Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Rebecca Pressner Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Joe Holoway Unknown 0

8. Joe Holoway -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Daniel Radlett Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Oliver Newlan Twickenham CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Charlotte Docker Ciclos Uno Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Atkins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Georgie Hardy Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Nicholas Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Jason Ormston Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Russell Painter Norwood Paragon CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Simon Hime Finchley Racing Team Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Marc Freullet Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Robert Enslin Agisko-Viner -Cycling.tv Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Spencer Kirkham Finchley Racing Team Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Rudie Marais Archer RC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Graham Giggs Bath Road Club Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Mark Doel Unknown N/A 0

3. Mark Doel -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Maximilian Bienkowski St Helens TRI Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Luke Merrilees WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Wilson Unknown 3rd 0

6. James Wilson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  James Wilson Unknown 4th 4

6. James Wilson -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Mark Gibbs VC Meudon Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  David Wilson Charlotteville CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Daniel Conway Kingston Wheelers CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andrew Carter Addiscombe CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Individual registration fee for season - £10 (Youth £5). EOL only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth ---
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U10

Regional C+, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth ---
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U12

Regional C+, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth ---
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U14

Regional C+, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U16

Regional C+, Youth
25 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 18:45 Regional C+ Youth ---
Entry: On Day: (£1.50)
Tue 02/05/06 – 18:45

U8

Regional C+, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 19:15 Regional C+ Band 6 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 02/05/06 – 19:15
Regional C+, Band 6
45km / 28 miles
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/05/06 19:16 Regional C+ Band 6 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 02/05/06 – 19:16

4

Regional C+, Band 6
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk