Lincoln Criterium

Closed Circuit , Lincoln – Friday, 12 May 2017

Event Summary

Event Overview

City Centre criterium in Lincoln as part of the LIncoln Festival of Cycling on the circuit used on the weekend of the NAtional Championsips in 2015, 

Event Details

Event URN:

411348

Start Date:

Fri, 12th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Magna Carta, Castle Square, Lincoln, Lincs, LN1 3AA
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Thomas Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Michael Cuming Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Fraser Rounds Team KTM UK Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Isaac Mundy PMR Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sam Walsham Bike Box Alan Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Jack Steel-Jessop Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robert Gray Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Kieran Hotson HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Brad Dransfield Bike Box Alan Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Peter Banham DMW - BRIDGTOWN Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Thomas Lowe Royal Air Force CA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Christopher Coyle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Paul Hollingsworth London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Mark Cotton VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Mark Greenwood Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joshua Jones Team Milton Keynes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Wallis Velo-One Cycling Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Steven Bunting Rutland CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jonathan Harvey Doncaster Whls CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Martin Tuxford Clarion CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Orrock Mapperley CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Squires Vale of Belvoir Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Phil Malt VC Lincoln Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Stephen Wakefield Lindsey Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Josh Asquith Arrow Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ben Moore Spalding Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Joseph Faichney Squadra RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Oliver Humphreys National Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Bevan Jones Manilla GRN Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jack Levick Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Tim Tharratt Squadra RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jack Parsons Sleaford Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Mark Scoffin Team Cystic Fibrosis Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jake Jackson Arrow Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Christopher Starr Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Louis Wells Arrow Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  George Hackney VC Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Thomas Jacques Vale of Belvoir Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kieran Buffham Spalding Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Tim Preece Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Matt Elworthy Velo-One Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jody Bett VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Philip Garland Lincoln Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Edward Burkitt Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  John Hughes Nottingham Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Rory King Sleaford Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Rob Howard Vale of Belvoir Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Gary Clark Boston Whls CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
37.  Matthew Everton Sleaford Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Bas Peeters Weem Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Sam Amps Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  David Parnell Rapha Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
41.  Mark Forrest Finished 4th 0

41. Mark Forrest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Izaac Jinks Rutland Rouleur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Angus Smith Beeston Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ellen McDermott Boompods EDCO NRG Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Margriet Kloppenburg Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hannah Dennett Finished 0

4. Hannah Dennett -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Will Beech The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Standish Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rory Standish Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Backhouse VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Cawley Hull Thursday RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Dylan Jones Finished B 0

6. Dylan Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Victoria Patch NEL Lindsey Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jake Kennedy VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daniel Backhouse VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ben Burkitt Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Williams Finished 0

7. Thomas Williams -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Felix Earth Finished 0

8. Felix Earth -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isabel Davison Squadra RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daisy Sutor-Wright VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Burkitt Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ethan Squires Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Thomas North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  James Bushell Finished 0

7. James Bushell -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Evan Churchill Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Jessica Stewart Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isla Earth Finished 0

2. Isla Earth -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophia Wigmore Finished 0

3. Sophia Wigmore -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 21:00 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Fri 12/05/17 – 21:00
National B, Band 3
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 19:00 Regional B Band 5 --- 25 laps / 40km / 25 miles
Fri 12/05/17 – 19:00

3/4

Regional B, Band 5
25 laps / 40km / 25 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 20:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40km / 25 miles
Fri 12/05/17 – 20:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40km / 25 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 16km / 10 miles
Fri 12/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
16km / 10 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 16km / 10 miles
Fri 12/05/17 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
16km / 10 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 5 laps / 16km / 10 miles
Fri 12/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
5 laps / 16km / 10 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 16km / 10 miles
Fri 12/05/17 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
16km / 10 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 17:45 Youth Only None --- 8km / 5 miles
Fri 12/05/17 – 17:45
Youth Only, None
8km / 5 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 17:30 Youth Only None --- 8km / 5 miles
Fri 12/05/17 – 17:30
Youth Only, None
8km / 5 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 17:45 Youth Only None --- 8km / 5 miles
Fri 12/05/17 – 17:45
Youth Only, None
8km / 5 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 17:30 Youth Only None --- 8km / 5 miles
Fri 12/05/17 – 17:30
Youth Only, None
8km / 5 miles

Event Summary

Event Overview

City Centre criterium in Lincoln as part of the LIncoln Festival of Cycling on the circuit used on the weekend of the NAtional Championsips in 2015, 

Event Details

Event URN:

411348

Start Date:

Fri, 12th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Magna Carta, Castle Square, Lincoln, Lincs, LN1 3AA
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Thomas Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Michael Cuming Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Fraser Rounds Team KTM UK Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Isaac Mundy PMR Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sam Walsham Bike Box Alan Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Jack Steel-Jessop Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Ellis Steve Poole Plant Hire Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robert Gray Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Kieran Hotson HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Brad Dransfield Bike Box Alan Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Peter Banham DMW - BRIDGTOWN Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Thomas Lowe Royal Air Force CA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Christopher Coyle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Paul Hollingsworth London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Mark Cotton VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Mark Greenwood Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joshua Jones Team Milton Keynes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Wallis Velo-One Cycling Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Steven Bunting Rutland CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jonathan Harvey Doncaster Whls CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Martin Tuxford Clarion CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Orrock Mapperley CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Squires Vale of Belvoir Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Phil Malt VC Lincoln Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Stephen Wakefield Lindsey Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Josh Asquith Arrow Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ben Moore Spalding Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Joseph Faichney Squadra RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Oliver Humphreys National Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Bevan Jones Manilla GRN Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jack Levick Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Tim Tharratt Squadra RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jack Parsons Sleaford Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Mark Scoffin Team Cystic Fibrosis Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jake Jackson Arrow Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Christopher Starr Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Louis Wells Arrow Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  George Hackney VC Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Thomas Jacques Vale of Belvoir Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kieran Buffham Spalding Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Tim Preece Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Matt Elworthy Velo-One Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jody Bett VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Philip Garland Lincoln Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Edward Burkitt Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  John Hughes Nottingham Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Rory King Sleaford Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Rob Howard Vale of Belvoir Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Gary Clark Boston Whls CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
37.  Matthew Everton Sleaford Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Bas Peeters Weem Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Sam Amps Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  David Parnell Rapha Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
41.  Mark Forrest Finished 4th 0

41. Mark Forrest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Izaac Jinks Rutland Rouleur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Angus Smith Beeston Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ellen McDermott Boompods EDCO NRG Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Margriet Kloppenburg Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hannah Dennett Finished 0

4. Hannah Dennett -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Will Beech The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Standish Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rory Standish Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Backhouse VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Cawley Hull Thursday RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Dylan Jones Finished B 0

6. Dylan Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Victoria Patch NEL Lindsey Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jake Kennedy VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daniel Backhouse VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ben Burkitt Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Williams Finished 0

7. Thomas Williams -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Felix Earth Finished 0

8. Felix Earth -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isabel Davison Squadra RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daisy Sutor-Wright VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Burkitt Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ethan Squires Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Thomas North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  James Bushell Finished 0

7. James Bushell -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Evan Churchill Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Jessica Stewart Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isla Earth Finished 0

2. Isla Earth -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophia Wigmore Finished 0

3. Sophia Wigmore -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 21:00 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Fri 12/05/17 – 21:00
National B, Band 3
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 19:00 Regional B Band 5 --- 25 laps / 40km / 25 miles
Fri 12/05/17 – 19:00

3/4

Regional B, Band 5
25 laps / 40km / 25 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 20:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40km / 25 miles
Fri 12/05/17 – 20:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40km / 25 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 16km / 10 miles
Fri 12/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
16km / 10 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 16km / 10 miles
Fri 12/05/17 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
16km / 10 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 5 laps / 16km / 10 miles
Fri 12/05/17 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
5 laps / 16km / 10 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 16km / 10 miles
Fri 12/05/17 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
16km / 10 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 17:45 Youth Only None --- 8km / 5 miles
Fri 12/05/17 – 17:45
Youth Only, None
8km / 5 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 17:30 Youth Only None --- 8km / 5 miles
Fri 12/05/17 – 17:30
Youth Only, None
8km / 5 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 17:45 Youth Only None --- 8km / 5 miles
Fri 12/05/17 – 17:45
Youth Only, None
8km / 5 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/05/17 17:30 Youth Only None --- 8km / 5 miles
Fri 12/05/17 – 17:30
Youth Only, None
8km / 5 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk