White Rose Youth League - Wednesday League 6 (Note- Thursday after Otley TC Races)

Closed Circuit , Halifax – Thursday, 29 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

Grassroots road racing for youths on closed road circuits for age categories Under 8/10  E&D combined, U12 (C),U14 (B) and U16 (A).

Races will be from 1900 hrs each night & roughly as below unless numbers are low, whereupon the U14/U16 will be combined at 1950...                          1900 U8

                     1915 U10

                     1930 U12

                     1950 U14

                     2020 U16

Event Details

Event URN:

411225

Start Date:

Thu, 29th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Mappin North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Louis Cook Albion Cycling Co Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sophie Ramsden East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bethany Zajac East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  George Radcliffe Otley CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Tom Sheard Pedalsport Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Tom Blenkinsop Bronte Tykes Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  James Hawkins Finished 0

14. James Hawkins -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lily Young Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Callum Watson East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alexender Stacey Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Callum Crowther Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joshua Slade Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Callum Dodd Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Jacob Barnett Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Imogen Wolff Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Masie Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Oliver Thomas North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Ben Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sian Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elsey Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle Finished E 0

1. Billy Ladle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Higgins Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Finlay Slade Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Jacob Rook Bronte Tykes Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Lucas Brook Wakefield Triathlon Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Casey Jackson East Bradford CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Zane Halsall Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Mabel Boyes Huddersfield Star Wheelers Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

About the Event

Info for Riders

Info for Riders

Due to 2 new circuits this year, we are running a Wednesday League at Hammerstone Richard Dunn, Forge Valley And Wakefield followed by a Thursday League at Leeds & York.Website will show more details shortly. Gear restrictions apply as per British Cycling technical regulations.This is to stop them pushing too hard a gear with the possibility of damaging knees and encourages a smooth, circular, quick pedalling action. The gears will need to be 'blocked' prior to an event so that larger gears cannot be used. Once they are set it is advised not to unblock them so that the rider gets used to the required gearing for the races.. A parents guide to gear restrictions is available here: https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/volunteer/Youth_Gear_Restrictions_for_Riders.Parents.pdf



The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Grassroots road racing for youths on closed road circuits for age categories Under 8/10  E&D combined, U12 (C),U14 (B) and U16 (A).

Races will be from 1900 hrs each night & roughly as below unless numbers are low, whereupon the U14/U16 will be combined at 1950...                          1900 U8

                     1915 U10

                     1930 U12

                     1950 U14

                     2020 U16

Event Details

Event URN:

411225

Start Date:

Thu, 29th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Mappin North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Louis Cook Albion Cycling Co Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sophie Ramsden East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bethany Zajac East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  George Radcliffe Otley CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Tom Sheard Pedalsport Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Tom Blenkinsop Bronte Tykes Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  James Hawkins Finished 0

14. James Hawkins -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lily Young Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Callum Watson East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alexender Stacey Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Callum Crowther Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joshua Slade Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Callum Dodd Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Jacob Barnett Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Imogen Wolff Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Masie Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Oliver Thomas North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Ben Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sian Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elsey Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle Finished E 0

1. Billy Ladle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Higgins Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Finlay Slade Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Jacob Rook Bronte Tykes Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Lucas Brook Wakefield Triathlon Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Casey Jackson East Bradford CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Zane Halsall Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Mabel Boyes Huddersfield Star Wheelers Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

About the Event

Info for Riders

Info for Riders

Due to 2 new circuits this year, we are running a Wednesday League at Hammerstone Richard Dunn, Forge Valley And Wakefield followed by a Thursday League at Leeds & York.Website will show more details shortly. Gear restrictions apply as per British Cycling technical regulations.This is to stop them pushing too hard a gear with the possibility of damaging knees and encourages a smooth, circular, quick pedalling action. The gears will need to be 'blocked' prior to an event so that larger gears cannot be used. Once they are set it is advised not to unblock them so that the rider gets used to the required gearing for the races.. A parents guide to gear restrictions is available here: https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/volunteer/Youth_Gear_Restrictions_for_Riders.Parents.pdf



The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/06/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 29/06/17 – 19:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk