White Rose Youth League - Wednesday League 2

Closed Circuit , Halifax – Wednesday, 03 May 2017

Event Summary

Event Overview

Grassroots road racing for youths on closed road circuits for age categories Under 8/10  E&D combined, U12 (C),U14 (B) and U16 (A).

Races will be from 1900 hrs each night & roughly as below unless numbers are low, whereupon the U14/U16 will be combined at 1950...                          1900 U8

                     1915 U10

                     1930 U12

                     1950 U14

                     2020 U16

Event Details

Event URN:

411223

Start Date:

Wed, 3rd May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  James Wordsworth Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Johnny Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Walshaw Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Lyons Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ruari Waterworth Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Scott Wolfenden Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ben Mappin Finished A 0

17. Ben Mappin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Oliver Peters Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jenson Young Pedalsport Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Ramsden East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jade Newhall Finished A 0

6. Jade Newhall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Coates Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ethan Roberts-Cutts North Midlands Youth Squad Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Tom Sheard Kirklees Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  James Hawkins Sheffield Stars CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tom Blenkinsop Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Spike Elwell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Joshua Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hermione Pickering Hull Thursday RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Lily Young Finished B 0

9. Lily Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Andrew Akers Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Hamen Finished 0

5. Thomas Hamen -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Ryan Thomas East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alexender Stacey Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jacob Barnett Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Danny Finnett Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Jamieson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Imogen Wolff Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Florence Whiteley Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Isabel Toher Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Masie Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Annie Denton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Evie Blackmore Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Zak Dimitrijevic Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Oliver Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oskar Wadsworth Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Oliver Thomas North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Elliot Roberts-Cuts Finished 0

16. Elliot Roberts-Cuts -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Alfie Spencer Finished 0

17. Alfie Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Todd Luxton-Brookes North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Lucas Elwell East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Edward Amies Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
21.  Harrison Worsnop Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Oscar Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Jack Kirby Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
25.  Alfie Hunt Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sian Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Elsey Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Hannah Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lucas Brook Wakefield Triathlon Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jacob Rook Bronte Tykes Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Charlie Albone Bronte Tykes Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  George Higgins Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Thomas Pickersgill Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Joe Cuff North Midlands Youth Squad Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Noah Smith Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Casey Jackson East Bradford CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Seth Metcalfe East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Poppy Spencer Finished 0

4. Poppy Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Info for Riders

Due to 2 new circuits this year, we are running a Wednesday League at Hammerstone, Richard Dunn, Forge Valley And Wakefield followed by a Thursday League at Leeds & York.Website will show more details shortly. Gear restrictions apply as per British Cycling technical regulations.This is to stop them pushing too hard a gear with the possibility of damaging knees and encourages a smooth, circular, quick pedalling action. The gears will need to be 'blocked' prior to an event so that larger gears cannot be used. Once they are set it is advised not to unblock them so that the rider gets used to the required gearing for the races.. A parents guide to gear restrictions is available here: https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/volunteer/Youth_Gear_Restrictions_for_Riders.Parents.pdf

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Grassroots road racing for youths on closed road circuits for age categories Under 8/10  E&D combined, U12 (C),U14 (B) and U16 (A).

Races will be from 1900 hrs each night & roughly as below unless numbers are low, whereupon the U14/U16 will be combined at 1950...                          1900 U8

                     1915 U10

                     1930 U12

                     1950 U14

                     2020 U16

Event Details

Event URN:

411223

Start Date:

Wed, 3rd May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  James Wordsworth Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Johnny Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Walshaw Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Lyons Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ruari Waterworth Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Scott Wolfenden Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ben Mappin Finished A 0

17. Ben Mappin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Oliver Peters Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jenson Young Pedalsport Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Ramsden East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jade Newhall Finished A 0

6. Jade Newhall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Coates Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ethan Roberts-Cutts North Midlands Youth Squad Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Tom Sheard Kirklees Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  James Hawkins Sheffield Stars CSC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tom Blenkinsop Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Spike Elwell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Joshua Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Hermione Pickering Hull Thursday RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Hannah Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Lily Young Finished B 0

9. Lily Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Andrew Akers Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tyler Green Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Hamen Finished 0

5. Thomas Hamen -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Ryan Thomas East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alexender Stacey Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jacob Barnett Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Danny Finnett Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Jamieson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Imogen Wolff Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Florence Whiteley Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Isabel Toher Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Masie Sheldon North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Annie Denton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Evie Blackmore Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Zak Dimitrijevic Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Oliver Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oskar Wadsworth Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Oliver Thomas North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Elliot Roberts-Cuts Finished 0

16. Elliot Roberts-Cuts -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Alfie Spencer Finished 0

17. Alfie Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Todd Luxton-Brookes North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Lucas Elwell East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Edward Amies Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
21.  Harrison Worsnop Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Oscar Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
24.  Jack Kirby Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
25.  Alfie Hunt Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sian Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Elsey Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Hannah Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lucas Brook Wakefield Triathlon Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jacob Rook Bronte Tykes Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Charlie Albone Bronte Tykes Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  George Higgins Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Thomas Pickersgill Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Joe Cuff North Midlands Youth Squad Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Noah Smith Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Casey Jackson East Bradford CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Seth Metcalfe East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Poppy Spencer Finished 0

4. Poppy Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Info for Riders

Due to 2 new circuits this year, we are running a Wednesday League at Hammerstone, Richard Dunn, Forge Valley And Wakefield followed by a Thursday League at Leeds & York.Website will show more details shortly. Gear restrictions apply as per British Cycling technical regulations.This is to stop them pushing too hard a gear with the possibility of damaging knees and encourages a smooth, circular, quick pedalling action. The gears will need to be 'blocked' prior to an event so that larger gears cannot be used. Once they are set it is advised not to unblock them so that the rider gets used to the required gearing for the races.. A parents guide to gear restrictions is available here: https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/volunteer/Youth_Gear_Restrictions_for_Riders.Parents.pdf

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/05/17 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 03/05/17 – 19:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk