Scottish Cycling North East Tour Series Support Events

Closed Circuit , Aberdeen – Thursday, 25 May 2017

Event Summary

Event Overview

These events are support races to the Tour Series Event in Aberdeen.

Corporate Race by invite only.

Event Details

Event URN:

411067

Start Date:

Thu, 25th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Aberdeen City Centre, Union Terrace, Aberdeen, AB25 1GL
View map

Entry close date

Sun, 21st May 2017

Results

Confirmed Results

Active Schools Youth Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Youth Under 8 Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jessica Booth Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Isla Smith Finished 0

4. Isla Smith -

Points: 0 | Status: Finished
--- Marcela Fee Deeside Thistle CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

Active Schools Youth Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Youth Under 8 Boys - Results
1.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Micah Myles Finished 0

2. Micah Myles -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Rhuraidh Craig Ythan CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Rory Keenon Finished 0

4. Rory Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sebastian Blackburn Finished 0

5. Sebastian Blackburn -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Hamish McGillivray Grampian Tigers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Cooper Thomson Did not start 0

6. Cooper Thomson -

Points: 0 | Status: Did not start

Active Schools Youth Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Youth Under 10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Finished 0

1. Hope Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Arabella Blackburn Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Sasha Harnden Finished 0

3. Sasha Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Heidi Thomson Grampian Tigers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Harriet Hendry Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Eva Sinclair Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Active Schools Youth Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Youth Under 10 Boys - Results
1.  Dean Fearn Finished 0

1. Dean Fearn -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Matthew Smith Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Bain Finished 0

3. Oliver Bain -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Daniel Harnden Finished 0

4. Daniel Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jonathan Whittle Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Fraser Amundrud Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Murdo Evans Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Ben Stewart Finished 0

8. Ben Stewart -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Arran Keenon Finished 0

9. Arran Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Daniel Coll Finished 0

10. Daniel Coll -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Scott Esslemont Grampian Tigers Finished 0

11. Scott Esslemont - Grampian Tigers

Points: 0 | Status: Finished
12.  Calum Varacavoudin Finished 0

12. Calum Varacavoudin -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Olivia Sinclair Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Fraser Campbell Finished 0

14. Fraser Campbell -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Edward Hughes Finished 0

15. Edward Hughes -

Points: 0 | Status: Finished

Active Schools Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Under 12 Girls - Results
1.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evie White Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lucy MacLeod Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Katie Smith Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Eilidh Craig Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Active Schools Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Under 12 Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Lennox Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Callum McGillivray Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Harnden Finished 0

5. Sam Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sam Horrell Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Coleman Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Duncan Amundrud Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Josh Killoh Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Sam Thomson Finished 0

11. Sam Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Ross McArthur Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Callum Davidson Finished 0

13. Callum Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Kieran Lennox Finished C 0

14. Kieran Lennox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Finlay Esslemont Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Dillon Thomson Finished 0

16. Dillon Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Maximus Dimov Finished 0

17. Maximus Dimov -

Points: 0 | Status: Finished
--- Connor Ferguson Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Fraser Gault Ythan CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Brown Ythan CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Griffin Finished 0

5. Samuel Griffin -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Matthew Thomson Finished 0

6. Matthew Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Mac Leven Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Roberts Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Johnny Cornfield Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jay Doig West Lothian Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrew Ennis Deeside Thistle CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Reynolds Aberdeen Wheelers cycling club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alistair Cameron Stonehaven Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jamie Davidson Aberdeen Wheelers cycling club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rory Porteous RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Flett Deeside Thistle CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Harris Deeside Thistle CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Dan Saunders Deeside Thistle CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Craig Barron Synergy Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Craig Hamilton Edinburgh RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jenny Stanning Veloclub Edinburgh Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Karolyn Brown Velocity 44 RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emily Middleditch Deeside Thistle CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lucy Ritchie Ecosse Northboats Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Laura Mowatt Stonehaven Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Kathleen Thomson Ythan CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jackie Donald Elgin CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Lauren Liversidge Deeside Thistle CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Carol Middleton Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Thomas Gelati Lichfield City CC Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alistair Merry Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Struan Pryde HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tom Merry Edinburgh University CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ronnie Coleman TS Racing Team - OTR Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Danny Hedley RT 23 Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Brian Duncan Rapha Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Yoann Desriac Finished 0

9. Yoann Desriac -

Points: 0 | Status: Finished
10.  David Reed Granite City RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Active Schools Youth Under 8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 01:00 Youth Only ---
Thu 25/05/17 – 01:00
Active Schools Youth Under 8 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 01:00 Youth Only ---
Thu 25/05/17 – 01:00
Active Schools Youth Under 10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 01:00 Youth Only ---
Thu 25/05/17 – 01:00
Active Schools Youth Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Thu 25/05/17 – 13:00
Active Schools Under 12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 01:00 Youth Only ---
Thu 25/05/17 – 01:00
Active Schools Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 13:25 Youth Only None --- 20 mins
Thu 25/05/17 – 13:25
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 14:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 14:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 14:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 14:00
Youth Only, Band 5
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:45 Regional B Band 5 --- 45 mins
Thu 25/05/17 – 14:45

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
Corporate Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 15:30 Go-Race None ---
Thu 25/05/17 – 15:30
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 16:30 Women Only Band 4 --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 16:30
Women Only, Band 4
30 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 17:00 Regional A Band 4 --- 45 mins
Thu 25/05/17 – 17:00
Regional A, Band 4
45 mins

Event Summary

Event Overview

These events are support races to the Tour Series Event in Aberdeen.

Corporate Race by invite only.

Event Details

Event URN:

411067

Start Date:

Thu, 25th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Aberdeen City Centre, Union Terrace, Aberdeen, AB25 1GL
View map

Entry close date

Sun, 21st May 2017

Results

Confirmed Results

Active Schools Youth Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Youth Under 8 Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jessica Booth Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Isla Smith Finished 0

4. Isla Smith -

Points: 0 | Status: Finished
--- Marcela Fee Deeside Thistle CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

Active Schools Youth Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Youth Under 8 Boys - Results
1.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Micah Myles Finished 0

2. Micah Myles -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Rhuraidh Craig Ythan CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Rory Keenon Finished 0

4. Rory Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sebastian Blackburn Finished 0

5. Sebastian Blackburn -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Hamish McGillivray Grampian Tigers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Cooper Thomson Did not start 0

6. Cooper Thomson -

Points: 0 | Status: Did not start

Active Schools Youth Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Youth Under 10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Finished 0

1. Hope Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Arabella Blackburn Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Sasha Harnden Finished 0

3. Sasha Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Heidi Thomson Grampian Tigers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Harriet Hendry Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Eva Sinclair Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Active Schools Youth Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Youth Under 10 Boys - Results
1.  Dean Fearn Finished 0

1. Dean Fearn -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Matthew Smith Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Bain Finished 0

3. Oliver Bain -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Daniel Harnden Finished 0

4. Daniel Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jonathan Whittle Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Fraser Amundrud Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Murdo Evans Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Ben Stewart Finished 0

8. Ben Stewart -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Arran Keenon Finished 0

9. Arran Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Daniel Coll Finished 0

10. Daniel Coll -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Scott Esslemont Grampian Tigers Finished 0

11. Scott Esslemont - Grampian Tigers

Points: 0 | Status: Finished
12.  Calum Varacavoudin Finished 0

12. Calum Varacavoudin -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Olivia Sinclair Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Fraser Campbell Finished 0

14. Fraser Campbell -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Edward Hughes Finished 0

15. Edward Hughes -

Points: 0 | Status: Finished

Active Schools Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Under 12 Girls - Results
1.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evie White Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lucy MacLeod Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Katie Smith Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Eilidh Craig Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Active Schools Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Active Schools Under 12 Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Lennox Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Callum McGillivray Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Harnden Finished 0

5. Sam Harnden -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sam Horrell Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Coleman Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Duncan Amundrud Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Josh Killoh Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Sam Thomson Finished 0

11. Sam Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Ross McArthur Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Callum Davidson Finished 0

13. Callum Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Kieran Lennox Finished C 0

14. Kieran Lennox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Finlay Esslemont Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Dillon Thomson Finished 0

16. Dillon Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Maximus Dimov Finished 0

17. Maximus Dimov -

Points: 0 | Status: Finished
--- Connor Ferguson Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Fraser Gault Ythan CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Brown Ythan CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Griffin Finished 0

5. Samuel Griffin -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Matthew Thomson Finished 0

6. Matthew Thomson -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Mac Leven Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Roberts Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Johnny Cornfield Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jay Doig West Lothian Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrew Ennis Deeside Thistle CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Reynolds Aberdeen Wheelers cycling club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alistair Cameron Stonehaven Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jamie Davidson Aberdeen Wheelers cycling club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rory Porteous RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Flett Deeside Thistle CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Harris Deeside Thistle CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Dan Saunders Deeside Thistle CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Craig Barron Synergy Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Craig Hamilton Edinburgh RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jenny Stanning Veloclub Edinburgh Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Karolyn Brown Velocity 44 RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emily Middleditch Deeside Thistle CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lucy Ritchie Ecosse Northboats Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Laura Mowatt Stonehaven Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Kathleen Thomson Ythan CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jackie Donald Elgin CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Lauren Liversidge Deeside Thistle CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Carol Middleton Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Thomas Gelati Lichfield City CC Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alistair Merry Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Struan Pryde HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tom Merry Edinburgh University CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ronnie Coleman TS Racing Team - OTR Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Danny Hedley RT 23 Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Brian Duncan Rapha Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Yoann Desriac Finished 0

9. Yoann Desriac -

Points: 0 | Status: Finished
10.  David Reed Granite City RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Active Schools Youth Under 8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 01:00 Youth Only ---
Thu 25/05/17 – 01:00
Active Schools Youth Under 8 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 01:00 Youth Only ---
Thu 25/05/17 – 01:00
Active Schools Youth Under 10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 01:00 Youth Only ---
Thu 25/05/17 – 01:00
Active Schools Youth Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Thu 25/05/17 – 13:00
Active Schools Under 12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 01:00 Youth Only ---
Thu 25/05/17 – 01:00
Active Schools Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 13:25 Youth Only None --- 20 mins
Thu 25/05/17 – 13:25
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 14:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 14:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 14:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 14:00
Youth Only, Band 5
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 14:45 Regional B Band 5 --- 45 mins
Thu 25/05/17 – 14:45

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
Corporate Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 15:30 Go-Race None ---
Thu 25/05/17 – 15:30
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 16:30 Women Only Band 4 --- 30 mins
Thu 25/05/17 – 16:30
Women Only, Band 4
30 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/05/17 17:00 Regional A Band 4 --- 45 mins
Thu 25/05/17 – 17:00
Regional A, Band 4
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk