BC National Paracycling Time Trial Championships

Time Trial , Chester – Saturday, 22 Jul 2017

Event Summary

Event Overview

Entry for paracyclists only.

The 2017 TT Paracycling BC National Championships for all paracyling categories. Entry only open to those with an official National or International Paracycling Classification, are GB Nationals and hold a full, valid competition licence. For Clarification or info on eligibility criteria please contact paulwest@britishcycling.org.uk

No entries after closing date.

Sport Groups riding the same distance and cycling may be combined where entry numbers are less than 5 from any Sport group in order to create a full Championship. In such cases UCI Regulation 16.1.005 will apply

Final details will be sent out to all competitors after entries have closed.

Event distances are as follows

11.5km (7.15m) per lap

Trikes, (1 Lap)

Female Handcyclists - (2 Laps)

Male Handcycles H1-2 - (2 Laps)

Male Handcyclists H3-5  (2 Laps)

Female Bicycles (2 Laps)

Male Bicycles C1-3 (2 Laps)

Male Bicycles C4-5 (3 Laps)

Tandems - (3 Laps)


Event Details

Event URN:

411064

Start Date:

Sat, 22nd Jul 2017

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Abbey Gate College, Saighton Grange, Saighton, Chester, CH3 6EN

View map

Entry close date

Sun, 2nd Jul 2017

Results

Confirmed Results

Female Bicycle (C4)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female Bicycle (C4) - Results
1.  Crystal Lane-Wright Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 1st 00:34:26:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:34:26:000
2.  Katie Toft Mossley CRT Finished 4th 00:38:40:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:38:40:000
--- Frances Brown Lea Valley CC Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Male Bicycle (C1-C3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Bicycle (C1-C3) - Results
1.  Rik Waddon Para-T Finished 3rd 00:34:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:34:20:000
2.  Matthew Robertson Woolwich CC Finished 4th 00:35:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:35:01:000
3.  Charlie Stanton-Stock Finished 4th 00:36:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:36:36:000

Male Bicycle (C4)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Bicycle (C4) - Results
1.  George Peasgood Finished 3rd 00:47:27:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:47:27:000
2.  Craig Preece Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 00:49:53:000 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:49:53:000
3.  Krispin Gardiner Bristol RC Finished 3rd 00:51:57:000 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:51:57:000
4.  Adrian Jones Jedi Cycle Sport Finished N/A 00:52:11:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:11:000
5.  Adrian Heathfield Direct Power Cycling Team Finished 3rd 00:53:29:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:53:29:000
6.  Nicholas Fairfield City RC (Hull) Finished 3rd 00:53:36:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:53:36:000
7.  Wayne Harrod Flatlandria.cc Finished 3rd 00:54:30:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:30:000
8.  John Harrison Team Lusso Finished 3rd 00:56:33:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:56:33:000
--- Jody Cundy OBE Para-T Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Johnson Welwyn Wheelers CC Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Male Bicycle (C5)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Bicycle (C5) - Results
1.  William Bjergfelt Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 00:45:51:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:51:000
2.  Alex Jones Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 00:49:56:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:49:56:000
3.  David Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 00:50:18:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:18:000
--- Christopher Shield Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Russell White Forza Cycles Racing Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Male Handcycle 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Handcycle 3 - Results
1.  Chris Madden Finished 3rd 00:41:28:000 0

1. Chris Madden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:41:28:000
2.  Luke Jones TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 4th 00:42:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:42:11:000
3.  Dan Hopwood Finished 4th 00:42:30:000 0

3. Dan Hopwood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:42:30:000
--- Christopher Brogan Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Male Handcycle 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Handcycle 4 - Results
1.  Alex Brooke-Turner Handcycling Association of the... Finished 4th 00:39:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:39:50:000
2.  Michael Swain Finished 4th 00:40:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:40:52:000
3.  Steven Arnold Finished 4th 00:43:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:43:57:000
--- Charles Fryer-Stevens Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Joseph Townsend Help for Heroes Cycling Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Tandem

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Tandem - Results
1.  Lora Fachie MBE Matrix Pro Cycling Finished 2nd 00:41:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:41:16:000
1.  Corrine Hall MBE Matrix Pro Cycling Finished 1st 00:41:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:41:16:000
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 00:48:58:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:48:58:000
2.  Laura Cluxton Rock And Road Finished 4th 00:48:58:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:48:58:000
3.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 00:54:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:48:000
3.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 00:54:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:54:48:000

Tricycle

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Tricycle - Results
1.  Hannah Dines Storey Racing Finished 2nd 00:21:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:21:18:000
--- Craig Collis-McCann Disqualified 4th --- 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 4th

About the Event

Info for Riders


The Races

Female Bicycle (C1-3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 03 hr / 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
03 hr / 23km / 14 miles
Female Bicycle (C4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
23km / 14 miles
Female Handcycle Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 03 hr / 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
03 hr / 23km / 14 miles
Male Bicycle (C1-C3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
23km / 14 miles
Male Bicycle (C4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C+ Band 3 --- 35km / 21 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C+, Band 3
35km / 21 miles
Male Bicycle (C5) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 22/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Male Handcycle 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 04 hr / 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
04 hr / 23km / 14 miles
Male Handcycle 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 01:00 Regional C ---
Sat 22/07/17 – 01:00
Regional C,
Tandem Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 03 hr / 35km / 21 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
03 hr / 35km / 21 miles
Tricycle Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 03 hr / 12km / 7 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
03 hr / 12km / 7 miles

Event Summary

Event Overview

Entry for paracyclists only.

The 2017 TT Paracycling BC National Championships for all paracyling categories. Entry only open to those with an official National or International Paracycling Classification, are GB Nationals and hold a full, valid competition licence. For Clarification or info on eligibility criteria please contact paulwest@britishcycling.org.uk

No entries after closing date.

Sport Groups riding the same distance and cycling may be combined where entry numbers are less than 5 from any Sport group in order to create a full Championship. In such cases UCI Regulation 16.1.005 will apply

Final details will be sent out to all competitors after entries have closed.

Event distances are as follows

11.5km (7.15m) per lap

Trikes, (1 Lap)

Female Handcyclists - (2 Laps)

Male Handcycles H1-2 - (2 Laps)

Male Handcyclists H3-5  (2 Laps)

Female Bicycles (2 Laps)

Male Bicycles C1-3 (2 Laps)

Male Bicycles C4-5 (3 Laps)

Tandems - (3 Laps)


Event Details

Event URN:

411064

Start Date:

Sat, 22nd Jul 2017

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Abbey Gate College, Saighton Grange, Saighton, Chester, CH3 6EN

View map

Entry close date

Sun, 2nd Jul 2017

Results

Confirmed Results

Female Bicycle (C4)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female Bicycle (C4) - Results
1.  Crystal Lane-Wright Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 1st 00:34:26:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:34:26:000
2.  Katie Toft Mossley CRT Finished 4th 00:38:40:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:38:40:000
--- Frances Brown Lea Valley CC Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Male Bicycle (C1-C3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Bicycle (C1-C3) - Results
1.  Rik Waddon Para-T Finished 3rd 00:34:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:34:20:000
2.  Matthew Robertson Woolwich CC Finished 4th 00:35:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:35:01:000
3.  Charlie Stanton-Stock Finished 4th 00:36:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:36:36:000

Male Bicycle (C4)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Bicycle (C4) - Results
1.  George Peasgood Finished 3rd 00:47:27:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:47:27:000
2.  Craig Preece Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 00:49:53:000 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:49:53:000
3.  Krispin Gardiner Bristol RC Finished 3rd 00:51:57:000 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:51:57:000
4.  Adrian Jones Jedi Cycle Sport Finished N/A 00:52:11:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:11:000
5.  Adrian Heathfield Direct Power Cycling Team Finished 3rd 00:53:29:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:53:29:000
6.  Nicholas Fairfield City RC (Hull) Finished 3rd 00:53:36:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:53:36:000
7.  Wayne Harrod Flatlandria.cc Finished 3rd 00:54:30:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:30:000
8.  John Harrison Team Lusso Finished 3rd 00:56:33:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:56:33:000
--- Jody Cundy OBE Para-T Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Johnson Welwyn Wheelers CC Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Male Bicycle (C5)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Bicycle (C5) - Results
1.  William Bjergfelt Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 00:45:51:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:51:000
2.  Alex Jones Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 00:49:56:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:49:56:000
3.  David Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 00:50:18:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:18:000
--- Christopher Shield Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Russell White Forza Cycles Racing Team Did not start 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Male Handcycle 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Handcycle 3 - Results
1.  Chris Madden Finished 3rd 00:41:28:000 0

1. Chris Madden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:41:28:000
2.  Luke Jones TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 4th 00:42:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:42:11:000
3.  Dan Hopwood Finished 4th 00:42:30:000 0

3. Dan Hopwood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:42:30:000
--- Christopher Brogan Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Male Handcycle 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Handcycle 4 - Results
1.  Alex Brooke-Turner Handcycling Association of the... Finished 4th 00:39:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:39:50:000
2.  Michael Swain Finished 4th 00:40:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:40:52:000
3.  Steven Arnold Finished 4th 00:43:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:43:57:000
--- Charles Fryer-Stevens Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Joseph Townsend Help for Heroes Cycling Did not start 4th --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Tandem

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Tandem - Results
1.  Lora Fachie MBE Matrix Pro Cycling Finished 2nd 00:41:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:41:16:000
1.  Corrine Hall MBE Matrix Pro Cycling Finished 1st 00:41:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:41:16:000
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 00:48:58:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:48:58:000
2.  Laura Cluxton Rock And Road Finished 4th 00:48:58:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:48:58:000
3.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 00:54:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:54:48:000
3.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 00:54:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:54:48:000

Tricycle

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Tricycle - Results
1.  Hannah Dines Storey Racing Finished 2nd 00:21:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:21:18:000
--- Craig Collis-McCann Disqualified 4th --- 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 4th

About the Event

Info for Riders


The Races

Female Bicycle (C1-3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 03 hr / 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
03 hr / 23km / 14 miles
Female Bicycle (C4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
23km / 14 miles
Female Handcycle Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 03 hr / 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
03 hr / 23km / 14 miles
Male Bicycle (C1-C3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
23km / 14 miles
Male Bicycle (C4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C+ Band 3 --- 35km / 21 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C+, Band 3
35km / 21 miles
Male Bicycle (C5) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 22/07/17 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Male Handcycle 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 04 hr / 23km / 14 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
04 hr / 23km / 14 miles
Male Handcycle 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 01:00 Regional C ---
Sat 22/07/17 – 01:00
Regional C,
Tandem Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 03 hr / 35km / 21 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
03 hr / 35km / 21 miles
Tricycle Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/07/17 09:00 Regional C None --- 03 hr / 12km / 7 miles
Sat 22/07/17 – 09:00
Regional C, None
03 hr / 12km / 7 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk