South West Regional Circuit Race Championships

Closed Circuit , Paignton – Sunday, 21 May 2017

Event Summary

Event Overview

Regional Circuit race championships for all categories.

Event Details

Event URN:

410923

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Torbay Velopark, Penwill Way, Paignton, Devon, TQ4 5JR
View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Bayley Woodger Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jowan Whitehouse One and All Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jack Nixon Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew Holmes Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jacob Start Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Harvey Taylor One and All Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Nathan Taylor One and All Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Fox One and All Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Bethany Coates Exeter Eagles BMX Racing Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Esme Heal Revo Racing Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Elliott One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Claxton One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Roodhouse One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Theo Elliott Exeter Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elliot Albert One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hollie Morrish North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eva Fox One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Georgia Mahoney Taw Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evie Shackson North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fin Mead Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Wright Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Henry Howells Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Thomas Exeter Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nairn Webster One and All Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Edward Selwood Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Reuben Walter Minehead Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joseph Tranter Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Nathan Albert One and All Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Pullen Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Roxie Powe North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Freddy Birchill Southfork Racing.co.uk Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Medlyn Clive Mitchell Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Tyler Lindo North Devon Wheelers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Tompkins Taw Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Woodland North Devon Wheelers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Reuben Heal Revo Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Reuben Renton Mid Devon CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Shaun Duffield North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Finlay Walter Minehead Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kayna Bland Finished B 1

3. Kayna Bland -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Birchill Southfork Racing.co.uk Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Stone Propello - Carb Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Batchelor Propello - Carb Cycles Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tristan Davies Clive Mitchell Cycles Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bradley Messenger Nopinz Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Berry Bikechain- Ricci Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Dominic Pullen Propello - Carb Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lili-Keau Juntakereket One and All Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results
1.  William Tidball PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Louie Priddle Mid Devon CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geordie Stock Mid Devon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  William Makin Bikechain- Ricci Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Marlin Barea Bikechain- Ricci Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Adele Martin Team Ford Ecoboost Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Juliet Elliott Mid Devon CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Phoebe Davis VeloVitesse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Evie Lane Complete Cycle Works Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lucy Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jenny Bolsom Team RGB Building Supplies Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Claire Guthrie Exeter Wheelers Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nara Ishikawa Lanhydrock Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Helen Barron Pilgrim Flyers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Mark Gibbs Tanks Direct Cycling Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Dolan Mid Devon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Cartlidge Plymouth Corinthian CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Campbell Mid Cornwall Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Parker Mid Devon CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Coombe Mid Devon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gideon Aroussi Exeter Wheelers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Puddicombe Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Michael Rogers Plymouth Corinthian CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Szender Finished 3rd 1

10. Simon Szender -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Tidball PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Frost VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  George Pym Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Neil Phillips Kibosh Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Haworth Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:20
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:20
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:20
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:20
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 12:00
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Women Only Band 4 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Women Only, Band 4
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:00 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 21/05/17 – 14:00

3/4

Regional B, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 15:00 National B Band 3 --- 01 hr 05 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 21/05/17 – 15:00
National B, Band 3
01 hr 05 mins

Event Summary

Event Overview

Regional Circuit race championships for all categories.

Event Details

Event URN:

410923

Start Date:

Sun, 21st May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Torbay Velopark, Penwill Way, Paignton, Devon, TQ4 5JR
View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Bayley Woodger Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jowan Whitehouse One and All Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jack Nixon Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew Holmes Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jacob Start Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Harvey Taylor One and All Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Nathan Taylor One and All Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Fox One and All Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Bethany Coates Exeter Eagles BMX Racing Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Esme Heal Revo Racing Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Elliott One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Claxton One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Roodhouse One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Theo Elliott Exeter Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elliot Albert One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hollie Morrish North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eva Fox One and All Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Georgia Mahoney Taw Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evie Shackson North Devon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fin Mead Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Wright Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Henry Howells Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Thomas Exeter Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nairn Webster One and All Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Edward Selwood Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Reuben Walter Minehead Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joseph Tranter Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Nathan Albert One and All Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Pullen Taw Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Roxie Powe North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Freddy Birchill Southfork Racing.co.uk Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Medlyn Clive Mitchell Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Tyler Lindo North Devon Wheelers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Tompkins Taw Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Woodland North Devon Wheelers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Reuben Heal Revo Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Reuben Renton Mid Devon CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Shaun Duffield North Devon Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Finlay Walter Minehead Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Ley North Devon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kayna Bland Finished B 1

3. Kayna Bland -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Birchill Southfork Racing.co.uk Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Stone Propello - Carb Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Batchelor Propello - Carb Cycles Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tristan Davies Clive Mitchell Cycles Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bradley Messenger Nopinz Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Berry Bikechain- Ricci Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Dominic Pullen Propello - Carb Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jessica Morrish North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lili-Keau Juntakereket One and All Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results
1.  William Tidball PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Louie Priddle Mid Devon CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geordie Stock Mid Devon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  William Makin Bikechain- Ricci Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Marlin Barea Bikechain- Ricci Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Adele Martin Team Ford Ecoboost Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Juliet Elliott Mid Devon CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Cockcroft Bianchi Dama Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Phoebe Davis VeloVitesse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Evie Lane Complete Cycle Works Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lucy Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jenny Bolsom Team RGB Building Supplies Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Claire Guthrie Exeter Wheelers Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nara Ishikawa Lanhydrock Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Helen Barron Pilgrim Flyers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Mark Gibbs Tanks Direct Cycling Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Dolan Mid Devon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Cartlidge Plymouth Corinthian CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Campbell Mid Cornwall Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Parker Mid Devon CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Coombe Mid Devon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gideon Aroussi Exeter Wheelers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Puddicombe Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Michael Rogers Plymouth Corinthian CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Szender Finished 3rd 1

10. Simon Szender -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Tidball PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Frost VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  George Pym Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Neil Phillips Kibosh Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Haworth Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:20
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:20
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:20
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 10:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 10:20
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 11:00 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 11:00
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 12:00 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 21/05/17 – 12:00
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 13:00 Women Only Band 4 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 21/05/17 – 13:00
Women Only, Band 4
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 14:00 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 21/05/17 – 14:00

3/4

Regional B, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/05/17 15:00 National B Band 3 --- 01 hr 05 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 21/05/17 – 15:00
National B, Band 3
01 hr 05 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk