Scottish Cycling National Youth Time Trial Championship and Open TT

Time Trial , Monikie – Saturday, 19 Aug 2017

Event Summary

Event Overview

This is the Scottish Cycling National Youth Time Trial Championship. There will also be an open event run in conjunction with this Time Trial.

Event Details

Event URN:

410903

Start Date:

Sat, 19th Aug 2017

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Monikie Country Park, Panmure Road, Monikie, Angus, DD5 3QN

View map

Entry close date

Sun, 6th Aug 2017

Results

Confirmed Results

Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Seniors - Results
1.  Simon Stromberg Deeside Thistle CC Finished 4th 00:35:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:35:21:000
2.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 00:36:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:36:03:000
3.  Scott McIntosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 00:36:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:36:38:000
4.  Stephen Crawford Kinross CC Finished 4th 00:36:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:36:41:000
5.  Edd Shackley Glasgow Ivy CC Finished N/A 00:37:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:16:000
6.  Helen Miskelly Deeside Thistle CC Finished N/A 00:37:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:51:000
7.  Karolyn Brown Velocity 44 RT Finished 3rd 00:39:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:39:16:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Finished A 00:31:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:31:30:000
2.  Kyle Cartmell RT 23 Finished A 00:32:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:32:01:000
3.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished A 00:32:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:32:47:000
4.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 00:33:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:33:08:000
5.  Scott Howieson Glasgow Riderz Finished A 00:33:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:33:09:000
6.  Oscar Onley Speedflex Race Team Finished A 00:33:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:33:51:000
7.  Aaron King Speedflex Race Team Finished A 00:34:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:34:03:000
8.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 00:34:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:34:12:000
9.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished B 00:35:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:35:17:000
10.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished B 00:36:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:36:33:000
11.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished A 00:36:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:36:45:000
12.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 00:36:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:36:54:000
13.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished B 00:37:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:37:30:000
14.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 00:37:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:37:34:000
15.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished A 00:37:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:37:42:000
16.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 00:37:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:37:56:000
17.  Euan Chalmers East Kilbride Road Club Finished A 00:38:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:38:14:000
18.  Aiden Foulner Edinburgh RC Finished A 00:38:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:38:32:000
19.  Duncan Crawford Carnegie Cyclones Finished A 00:38:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:38:55:000
20.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished B 00:39:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:39:02:000
21.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 00:39:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:39:29:000
22.  Louis Moore Edinburgh RC Finished B 00:39:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:39:39:000
23.  Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 00:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:41:46:000
24.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 00:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:41:46:000
25.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 00:42:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:42:11:000
26.  Thomas Everett Glasgow Riderz Finished N/A 00:42:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:49:000
27.  Mac Leven Ythan CC Finished B 00:53:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:53:08:000
--- Callum Lyall Discovery Junior Cycling Club Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Kate Richardson Finished A 00:36:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:36:12:000
2.  Eva Young Pedal Power RT Finished B 00:37:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:37:45:000
3.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished A 00:38:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:38:09:000
4.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 00:38:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:38:51:000
5.  Georgia Young East Kilbride Road Club Finished A 00:40:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:40:23:000
6.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 00:41:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:41:01:000
7.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 00:41:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:41:03:000
8.  Martha Hillard Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished A 00:43:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:43:09:000
9.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished B 00:44:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:44:59:000
10.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished B 00:45:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:45:31:000
11.  Kirsty Stopper Discovery Junior Cycling Club Finished N/A 00:48:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:14:000
12.  Kate Entwistle Deeside Thistle CC Finished B 00:54:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:54:44:000

About the Event

Info for Riders

Will include a Youth/parent partnership prize

The Races

Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:00 Regional C None --- 20km / 12 miles
Sat 19/08/17 – 10:00
Regional C, None
20km / 12 miles
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 11:00 Youth Only None --- 21km / 13 miles
Sat 19/08/17 – 11:00
Youth Only, None
21km / 13 miles
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 11:00 Youth Only None --- 21km / 13 miles
Sat 19/08/17 – 11:00
Youth Only, None
21km / 13 miles

Event Summary

Event Overview

This is the Scottish Cycling National Youth Time Trial Championship. There will also be an open event run in conjunction with this Time Trial.

Event Details

Event URN:

410903

Start Date:

Sat, 19th Aug 2017

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Monikie Country Park, Panmure Road, Monikie, Angus, DD5 3QN

View map

Entry close date

Sun, 6th Aug 2017

Results

Confirmed Results

Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Seniors - Results
1.  Simon Stromberg Deeside Thistle CC Finished 4th 00:35:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:35:21:000
2.  Anna Fairweather Spokes Racing Team Finished 3rd 00:36:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:36:03:000
3.  Scott McIntosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 00:36:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:36:38:000
4.  Stephen Crawford Kinross CC Finished 4th 00:36:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:36:41:000
5.  Edd Shackley Glasgow Ivy CC Finished N/A 00:37:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:16:000
6.  Helen Miskelly Deeside Thistle CC Finished N/A 00:37:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:51:000
7.  Karolyn Brown Velocity 44 RT Finished 3rd 00:39:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:39:16:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Finished A 00:31:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:31:30:000
2.  Kyle Cartmell RT 23 Finished A 00:32:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:32:01:000
3.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished A 00:32:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:32:47:000
4.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 00:33:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:33:08:000
5.  Scott Howieson Glasgow Riderz Finished A 00:33:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:33:09:000
6.  Oscar Onley Speedflex Race Team Finished A 00:33:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:33:51:000
7.  Aaron King Speedflex Race Team Finished A 00:34:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:34:03:000
8.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 00:34:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:34:12:000
9.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished B 00:35:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:35:17:000
10.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished B 00:36:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:36:33:000
11.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished A 00:36:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:36:45:000
12.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 00:36:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:36:54:000
13.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished B 00:37:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:37:30:000
14.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 00:37:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:37:34:000
15.  Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Finished A 00:37:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:37:42:000
16.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 00:37:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:37:56:000
17.  Euan Chalmers East Kilbride Road Club Finished A 00:38:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:38:14:000
18.  Aiden Foulner Edinburgh RC Finished A 00:38:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:38:32:000
19.  Duncan Crawford Carnegie Cyclones Finished A 00:38:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:38:55:000
20.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished B 00:39:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:39:02:000
21.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 00:39:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:39:29:000
22.  Louis Moore Edinburgh RC Finished B 00:39:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:39:39:000
23.  Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 00:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:41:46:000
24.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 00:41:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:41:46:000
25.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 00:42:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:42:11:000
26.  Thomas Everett Glasgow Riderz Finished N/A 00:42:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:49:000
27.  Mac Leven Ythan CC Finished B 00:53:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:53:08:000
--- Callum Lyall Discovery Junior Cycling Club Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Kate Richardson Finished A 00:36:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:36:12:000
2.  Eva Young Pedal Power RT Finished B 00:37:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:37:45:000
3.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished A 00:38:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:38:09:000
4.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 00:38:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:38:51:000
5.  Georgia Young East Kilbride Road Club Finished A 00:40:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:40:23:000
6.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 00:41:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:41:01:000
7.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 00:41:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:41:03:000
8.  Martha Hillard Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished A 00:43:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:43:09:000
9.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished B 00:44:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:44:59:000
10.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished B 00:45:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:45:31:000
11.  Kirsty Stopper Discovery Junior Cycling Club Finished N/A 00:48:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:14:000
12.  Kate Entwistle Deeside Thistle CC Finished B 00:54:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:54:44:000

About the Event

Info for Riders

Will include a Youth/parent partnership prize

The Races

Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 10:00 Regional C None --- 20km / 12 miles
Sat 19/08/17 – 10:00
Regional C, None
20km / 12 miles
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 11:00 Youth Only None --- 21km / 13 miles
Sat 19/08/17 – 11:00
Youth Only, None
21km / 13 miles
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/17 11:00 Youth Only None --- 21km / 13 miles
Sat 19/08/17 – 11:00
Youth Only, None
21km / 13 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk