Event URN:
175/EN/003/2010
Start date:
Sun, 27th Jun 2010
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Seedhill Sports Centre
Nelson, Lancashire, BB9 7TY
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Cycling Development North West ( website )
Event website:
http://www.cdnw.org
Event organiser:
Mr Ivor Armstrong
competition@bc-nw.co.uk
Cheques payable to:
CDNW
Download Entry Form
Info for Riders:
Changing and shower facilities will be available at the nearest venue approx 4 miles from the circuit. No EoL. Further information will appear on the British cycling and CDNW websites as it becomes available.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 10 13:00 E/1/2 National A Band 1 1st, 2nd, Elite 180km / 112m

View All

Event Location:

Nelson,
Lancashire,
BB9 7TY

Race: E/1/2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 10 13:00 National A Band 1 1st, 2nd, Elite 180km / 112m

Photos

Click on the thumbnail to enlarge

Posted 24/06/2011

Race Report

Posted 24/06/2011 - British Cycling

Geriant Thomas British Champion; Team Sky lockdown Pendle Podium.. [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Geraint Thomas MBE Team Sky Finished Elite 05:07:08:00 100
2 Peter Kennaugh Team Sky Finished Elite 05:07:08:00 85
3 Ian Stannard Team Sky Finished Elite 05:09:28:000 75
4 Jeremy Hunt Garmin - Sharp Finished Elite 05:15:07:00 66
5 Simon Richardson Team IG - Sigma Sport Finished N/A 05:15:31:00 58
6 David Clarke Pendragon Finished Elite 05:17:49:00 51
7 Dan Fleeman Team Raleigh Finished Elite 05:17:51:00 45
8 Andrew Fenn 100% ME Finished Elite 05:21:04:00 39
9 Robert Partridge Endura Racing Finished Elite 05:24:53:00 34
10 Paul Esposti Equilibrium Essentia Oleum Pro... Finished 3rd 05:24:53:00 0
11 Christopher Froome Team Sky Finished N/A 05:24:53:00 25
12 Rhys Lloyd Pendragon Finished 1st 00:00:00:00 21
13 Kristian House Rapha Condor JLT Finished Elite 00:00:00:00 18
14 Ross Creber Endura Racing Finished N/A 00:00:00:00 15
15 Ben Greenwood Rapha Condor JLT Finished Elite 00:00:00:00 12
16 Richard Cartland Alpha Road Club Finished Elite 00:00:00:00 10
17 Douglas Dewey GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Elite 00:00:00:00 8
18 Tomas Swift-Metcalfe Finished N/A 00:00:00:00 0
19 Steve Lampier Pendragon Finished Elite 00:00:00:00 4
20 Timothy Kennaugh 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 2
21 Marcel Six Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 0
22 Daniel Shand Team Raleigh Finished Elite 00:00:00:00 0
23 Michael Cuming Team Raleigh Finished Elite 00:00:00:00 0
24 David Lines Endura Racing Finished 1st 00:00:00:00 0
25 Matthew Stephens Team IG - Sigma Sport Finished 1st 0
26 Kit Gilham Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:00:00:00 0
27 James Williamson Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
28 Gareth Montgomerie Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:00:00:00 0
29 William Bjergfelt Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 0
30 Paul Oldham Hope Factory Racing Finished 1st 00:00:00:00 0
31 Alastair Kay York Cycleworks Finished 1st 00:00:00:00 0