George Niner Memorial

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 15 Jul 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

410765

Start Date:

Sat, 15th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Event Organiser:

Bob Griffiths
42 Manston Way, Hornchurch, Essex, RM12 5PE
robertgriffiths42@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  William Hughes Finished 0

2. William Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Henry Ram Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Flora Perkins VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sannah Zaman Panagua CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Megan Panton Project 51 Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Imogen Chastell VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Matt Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 15/07/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 15/07/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 15/07/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 15/07/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:50 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 15/07/17 – 09:50
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:50 Youth Only None --- 3 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 15/07/17 – 09:50
Youth Only, None
3 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 15/07/17 – 10:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 15/07/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 15/07/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 15/07/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

410765

Start Date:

Sat, 15th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Event Organiser:

Bob Griffiths
42 Manston Way, Hornchurch, Essex, RM12 5PE
robertgriffiths42@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  William Hughes Finished 0

2. William Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Henry Ram Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Flora Perkins VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sannah Zaman Panagua CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Megan Panton Project 51 Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Imogen Chastell VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Matt Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 15/07/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 15/07/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 15/07/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 15/07/17 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:50 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 15/07/17 – 09:50
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 09:50 Youth Only None --- 3 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 15/07/17 – 09:50
Youth Only, None
3 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 10:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 15/07/17 – 10:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 15/07/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 15/07/17 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 15/07/17 11:45 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 15/07/17 – 11:45
Youth Only, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk