Hillingdon Slipstreamers Youth Summer Series 2017 #1

Closed Circuit , Hayes – Monday, 01 May 2017

Event Summary

Event Overview

A series off 11 youth races - with the first 10 races counting for series points.
C/D/E race will be first, followed by A/B races. Race length will be adjusted to fit daylight.

Event Details

Event URN:

410646

Start Date:

Mon, 1st May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Beau Hanson London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elliot Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Chloe Callinan London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Cormac Nisbet Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Aidan Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Edward Lawrence St Ives CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Disqualified C 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: C
--- Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D
--- Joseph O'Brien Zappi Racing Team Disqualified C 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kirsten Mooney Finished 0

2.  Kirsten Mooney -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Maisie Jensen London Dynamo Disqualified C 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Frederick Newman Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Stanley Platts VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Angus Lawrence St Ives CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  William Shield Summit MTB Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Mack Mooney Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Young Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Stanley Boyd Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Frankie Scott Disqualified 0

Frankie Scott -

Points: 0 | Status: Disqualified

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Poppy Jensen Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Christian Bright VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Bray Bristol Cycling Development Sq... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joe Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Euan Backus Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alexander Herd CC London Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Kartik Thite Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Djim Kolli G!RO Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Charles Rollins Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Joseph McIntyre Finished 0

22.  Joseph McIntyre -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Grace Reynolds Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Anastasia Vockic Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

The clubhouse will be open from 18:30 for sign-on, with first race starting at 19:00 sharp. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Event Summary

Event Overview

A series off 11 youth races - with the first 10 races counting for series points.
C/D/E race will be first, followed by A/B races. Race length will be adjusted to fit daylight.

Event Details

Event URN:

410646

Start Date:

Mon, 1st May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Beau Hanson London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elliot Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Chloe Callinan London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Cormac Nisbet Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Aidan Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Edward Lawrence St Ives CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Disqualified C 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: C
--- Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D
--- Joseph O'Brien Zappi Racing Team Disqualified C 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kirsten Mooney Finished 0

2.  Kirsten Mooney -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Maisie Jensen London Dynamo Disqualified C 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Frederick Newman Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Stanley Platts VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Angus Lawrence St Ives CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  William Shield Summit MTB Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Mack Mooney Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Young Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Stanley Boyd Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Frankie Scott Disqualified 0

Frankie Scott -

Points: 0 | Status: Disqualified

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Poppy Jensen Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Christian Bright VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Bray Bristol Cycling Development Sq... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joe Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Fred Ball Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Euan Backus Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alexander Herd CC London Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Kartik Thite Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Djim Kolli G!RO Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Charles Rollins Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Joseph McIntyre Finished 0

22.  Joseph McIntyre -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Grace Reynolds Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Anastasia Vockic Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

The clubhouse will be open from 18:30 for sign-on, with first race starting at 19:00 sharp. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/17 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 01/05/17 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk