Dulwich Paragon CC Crystal Palace Crits - 2017: Race 4

Closed Circuit , London – Tuesday, 23 May 2017

Event Summary

Event Overview

Dulwich Paragon proudly present the 2017 Crystal Palace Summer Criterium Series running Tuesday evenings.

Youth Racing will run as previous years with sign on in the park from 18.15 and racing commencing at 18.45. A £3 fee applies.

Senior Racing is Open to Elites, 1st, 2nd and 3rd cat men,women, juniors, vets.  

NB: Due to a reduction in the total number of riders on the circuit at any one time as per th 2017 BC Risk Assessment Cat 4 Men will not be able to race the series in 2017.

Mens Racing will be one race of E/1/2 and a Cat 3 Only race.

Womens Racing (aside from May 9th - an LWRL round for cat 2/3/4) will be E/1/2/3/4.

Riders MUST hold a BC licence and have had prior racing experience. Bike and clothing must conform to British Cycling Regulations.Senior Racing:

Pre-Entry is ONLY AVAILABLE to riders from Supporting Clubs (that is clubs who have agreed to supply at least 10 Marshals for one week of the series - if your club fails to provide at least 8 marshalls your club will be removed from the list of supporting clubs). Riders from non-supporting teams or clubs can only Enter on the Line on a first come first served basis if spaces permit.

NB: Members of the LWR (London Women's Racing League) are considered members of a supporting club regardless of whether their Club or Team is supporting the series.

Please ensure your RiderHQ details are accurate and complete inclusive of BC Number, Club,  Emergency Contact Number and Rider Category details.

Race Sign On is in CADENCE PERFORMANCE at the top of Anerley Hill.Please sign on prior to making your way to the circuit in Crystal Palace Park

The signing on desk will close at 18.55 sharp in line with BC regs

Riders arriving after 18.55 will lose their place to a reserve, with no refund

The Reserve List (Entry On the Line - EOL) will operate on a first come first serve ticketed basis co-ordinated by the sign on team in Cadence Performance

Races Commence at 19.15 begins and are run as three separate races with one lap board:

  1. Mens 3rd Cat - Bell @ 7 laps to go/Finish at 6 laps to go
  2. Women E/1/2/3/4 - Bell @ 4 laps to go/Finish at 3 laps to go

Mens E/1/2 - Bell @ 1 laps to go/Finish at 0 laps to go

A short cut may be used to keep these races separate.  Please pay attention to officials' directions on whether to take the short cut on any particular lap. Lapped riders out of contention for BC Points (Top 10) must leave the circuit with 10 laps to go. Failure to comply with Race Officials or to ride with due care may result in immediate disqualification and withdrawal of entry from future races.

THE RACE WILL BE CANCELLED IN CASE OF RAIN.

  • If racing is cancelled before 19.15 a refund via RiderHQ will be given
  • If racing is cancelled after racing has begun then no refund will be given
  • The organisers will communicate cancellations through Twitter and via SMS 

Follow @DulwichParagon and @CPCrits for updates and check the event website at http://crystalpalacecrits.wix.com/home and the club website at www.DulwichParagon.com for further information

Event Details

Event URN:

410319

Start Date:

Tue, 23rd May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Alec Briggs The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rhys Howells Team Wiggins Le Col Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Isaac Mundy PMR Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Neil Phillips Kibosh Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Steve Revill-Darton Sunday Echappée Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alexander Donaldson London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Will Beresford London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Sewell Bigfoot CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rowley Clifford Brixton Cycles Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Wilkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ed Lochee-Bayne Brixton Cycles Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Ward Mono CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ashley Nunn Addiscombe CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benjamin Atkinson VC Londres Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Burnett VC Londres Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matt Peel Mono CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Richard Balfour Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Christine Robson VC Londres Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louise Moriarty Les Filles Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Maryka Sennema Brother UK Fusion RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Bella Leach Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mathilde Pauls Sigma Sport.co.uk Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Rachel Jary VC Londres Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Helen Ralston Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Eryn Nolan The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sophie Edmondson The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Emily Ashwood Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Aoife Doherty The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Olivia Campbell Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tracy Corbett Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Hannah Nicklin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Finley Newmark VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Ferri VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Wollaston VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Beadle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alistair Canning VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Esthefania Hurtado VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Platts VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Jules Reuter Herne Hill Youth CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Buckley Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Reece Jethwa VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harry Owen VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Flora Perkins VC Londres Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sannah Zaman Panagua CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sarah Schonbach Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Piers Higginson Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Potts Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elliot Smith Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Clément Reuter Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aoife Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Samuel Pateman Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Wollaston Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Esme Wiley Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Flo Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Jude McGreevy Team Darenth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  William Mitchell Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Calder Wilkinson Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Samuel Little Finished 0

6.  Samuel Little -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Zoe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophie Schonbach Herne Hill Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sara Kechiche Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Riders must have previous racing experience.

Mens Racing is Race 1: E/1/2 and Race 2: Cat 3 only.

NB: Cat 4s are not permitted to enter.

The course rider restriction has been reduced to 80 in line with the BC Risk Assessment for 2017.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 23/05/17 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 23/05/17 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 19:15 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 23/05/17 – 19:15
Women Only, Band 5
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Dulwich Paragon proudly present the 2017 Crystal Palace Summer Criterium Series running Tuesday evenings.

Youth Racing will run as previous years with sign on in the park from 18.15 and racing commencing at 18.45. A £3 fee applies.

Senior Racing is Open to Elites, 1st, 2nd and 3rd cat men,women, juniors, vets.  

NB: Due to a reduction in the total number of riders on the circuit at any one time as per th 2017 BC Risk Assessment Cat 4 Men will not be able to race the series in 2017.

Mens Racing will be one race of E/1/2 and a Cat 3 Only race.

Womens Racing (aside from May 9th - an LWRL round for cat 2/3/4) will be E/1/2/3/4.

Riders MUST hold a BC licence and have had prior racing experience. Bike and clothing must conform to British Cycling Regulations.Senior Racing:

Pre-Entry is ONLY AVAILABLE to riders from Supporting Clubs (that is clubs who have agreed to supply at least 10 Marshals for one week of the series - if your club fails to provide at least 8 marshalls your club will be removed from the list of supporting clubs). Riders from non-supporting teams or clubs can only Enter on the Line on a first come first served basis if spaces permit.

NB: Members of the LWR (London Women's Racing League) are considered members of a supporting club regardless of whether their Club or Team is supporting the series.

Please ensure your RiderHQ details are accurate and complete inclusive of BC Number, Club,  Emergency Contact Number and Rider Category details.

Race Sign On is in CADENCE PERFORMANCE at the top of Anerley Hill.Please sign on prior to making your way to the circuit in Crystal Palace Park

The signing on desk will close at 18.55 sharp in line with BC regs

Riders arriving after 18.55 will lose their place to a reserve, with no refund

The Reserve List (Entry On the Line - EOL) will operate on a first come first serve ticketed basis co-ordinated by the sign on team in Cadence Performance

Races Commence at 19.15 begins and are run as three separate races with one lap board:

  1. Mens 3rd Cat - Bell @ 7 laps to go/Finish at 6 laps to go
  2. Women E/1/2/3/4 - Bell @ 4 laps to go/Finish at 3 laps to go

Mens E/1/2 - Bell @ 1 laps to go/Finish at 0 laps to go

A short cut may be used to keep these races separate.  Please pay attention to officials' directions on whether to take the short cut on any particular lap. Lapped riders out of contention for BC Points (Top 10) must leave the circuit with 10 laps to go. Failure to comply with Race Officials or to ride with due care may result in immediate disqualification and withdrawal of entry from future races.

THE RACE WILL BE CANCELLED IN CASE OF RAIN.

  • If racing is cancelled before 19.15 a refund via RiderHQ will be given
  • If racing is cancelled after racing has begun then no refund will be given
  • The organisers will communicate cancellations through Twitter and via SMS 

Follow @DulwichParagon and @CPCrits for updates and check the event website at http://crystalpalacecrits.wix.com/home and the club website at www.DulwichParagon.com for further information

Event Details

Event URN:

410319

Start Date:

Tue, 23rd May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Alec Briggs The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rhys Howells Team Wiggins Le Col Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Isaac Mundy PMR Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ian Paine London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Neil Phillips Kibosh Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Steve Revill-Darton Sunday Echappée Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alexander Donaldson London Dynamo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Will Beresford London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Sewell Bigfoot CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rowley Clifford Brixton Cycles Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Wilkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ed Lochee-Bayne Brixton Cycles Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Ward Mono CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ashley Nunn Addiscombe CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benjamin Atkinson VC Londres Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Burnett VC Londres Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matt Peel Mono CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Richard Balfour Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Christine Robson VC Londres Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louise Moriarty Les Filles Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Maryka Sennema Brother UK Fusion RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Bella Leach Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mathilde Pauls Sigma Sport.co.uk Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Rachel Jary VC Londres Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Helen Ralston Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Eryn Nolan The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Sophie Edmondson The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Emily Ashwood Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Aoife Doherty The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Olivia Campbell Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tracy Corbett Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Hannah Nicklin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Finley Newmark VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Ferri VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Wollaston VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Beadle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alistair Canning VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Esthefania Hurtado VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Platts VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Jules Reuter Herne Hill Youth CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Buckley Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Reece Jethwa VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harry Owen VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Flora Perkins VC Londres Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sannah Zaman Panagua CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sarah Schonbach Herne Hill Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Piers Higginson Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Potts Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elliot Smith Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Clément Reuter Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aoife Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Samuel Pateman Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Wollaston Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Esme Wiley Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Flo Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Jude McGreevy Team Darenth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  William Mitchell Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Calder Wilkinson Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Samuel Little Finished 0

6.  Samuel Little -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Zoe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophie Schonbach Herne Hill Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sara Kechiche Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Riders must have previous racing experience.

Mens Racing is Race 1: E/1/2 and Race 2: Cat 3 only.

NB: Cat 4s are not permitted to enter.

The course rider restriction has been reduced to 80 in line with the BC Risk Assessment for 2017.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 23/05/17 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 23/05/17 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 19:15 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 23/05/17 – 19:15
Women Only, Band 5
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/05/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 23/05/17 – 18:45
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk