Darley Moor Circuit Races #2

Closed Circuit , Ashbourne – Sunday, 14 May 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

410170

Start Date:

Sun, 14th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Louis Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ben Robinson Finished 0

2.  Ben Robinson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Archie Sharpe Finished 0

3.  Archie Sharpe -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jamie Brough Finished 0

4.  Jamie Brough -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Woolf Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joel Russell Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Marsh Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan Williams North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Williams Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Dixon Leicestershire Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Henry Barker-Pine Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Tia Carr Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Niamh Williams Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Kettle Witham Wheelers Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matt Nicholson Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Coates Innovation Racing Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Isaac Russell Derby Mercury RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Christian Boon The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ewan Mackie Matlock CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Archie Hollingsworth Tuxford Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jude Allen Preece Ashfield RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Thomas Simmons Rutland Rouleur Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Standish Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Harry Crew Derby Mercury RC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mark McGuire 100% ME Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew King Team PB Performance Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Sutton RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Booth Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Bailey Waters Rivet Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Daniel Fisher Leicester Forest CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Edwards Wolverhampton Whls Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Aaron Poole Wolverhampton Whls Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Leah Dixon Wolverhampton Whls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Davies Arctic Aircon RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Melanie Potter Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emily Larwood Sportcity Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Cheryl Vaughan Beeston Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Elena Spanou Cycle Team OnForm Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mia Richardson Royal Navy & Royal Marines CA Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Emily Pantoja Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:20 Youth Only Band 5 --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 11:20
Youth Only, Band 5
16km / 10 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 11:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 12:30 Regional C+ Band 5 --- 58km / 36 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 14/05/17 – 12:30

3/4

Regional C+, Band 5
58km / 36 miles
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 14:15 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 14/05/17 – 14:15
Women Only, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

410170

Start Date:

Sun, 14th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Louis Inman Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ben Robinson Finished 0

2.  Ben Robinson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Archie Sharpe Finished 0

3.  Archie Sharpe -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jamie Brough Finished 0

4.  Jamie Brough -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Woolf Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joel Russell Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Rocco Schumacher Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Marsh Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan Williams North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Williams Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Dixon Leicestershire Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Henry Barker-Pine Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Tia Carr Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Niamh Williams Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Kettle Witham Wheelers Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matt Nicholson Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Coates Innovation Racing Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Isaac Russell Derby Mercury RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Christian Boon The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ewan Mackie Matlock CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Archie Hollingsworth Tuxford Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jude Allen Preece Ashfield RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Thomas Simmons Rutland Rouleur Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Standish Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Harry Crew Derby Mercury RC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mark McGuire 100% ME Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew King Team PB Performance Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Sutton RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matthew Dennis Sportcity Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Booth Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Bailey Waters Rivet Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Daniel Fisher Leicester Forest CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Edwards Wolverhampton Whls Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Aaron Poole Wolverhampton Whls Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Leah Dixon Wolverhampton Whls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Davies Arctic Aircon RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Nelson BowlPhish Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Melanie Potter Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emily Larwood Sportcity Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Cheryl Vaughan Beeston Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Elena Spanou Cycle Team OnForm Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mia Richardson Royal Navy & Royal Marines CA Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Emily Pantoja Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 10:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 10:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:20 Youth Only Band 5 --- 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 11:20
Youth Only, Band 5
16km / 10 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 11:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 14/05/17 – 11:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 12:30 Regional C+ Band 5 --- 58km / 36 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 14/05/17 – 12:30

3/4

Regional C+, Band 5
58km / 36 miles
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/05/17 14:15 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 14/05/17 – 14:15
Women Only, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk