Pedalsport Spring Circuits #3

Closed Circuit , Halifax – Saturday, 20 May 2017

Event Summary

Event Overview

NOTE - NO ON THE DAY ENTRIES FOR 3/4 CAT - Entries full for this race. Places available on day for all Youth Races

Spring Circuit races for cats 3 & 4 and all Youth Categories. Featuring chip timing for all competitors Under-12 upwards. Gates open at 8.00.

Schedule
08.45 – Under-8, £5, 7 laps/10 minutes
09.00 – Under-10, £5, 9 laps/10 minutes
09.15 – Under-12, £5, 14 laps/15 minutes
09.35 – Under-14 (U14 & U16 Girls), £7, 25 laps/25 minutes
10.05 – Under-16 Boys only, £7, 32 laps/30 minutes
10.40 – 10.50 practice
10.55 – 3 & 4 Cat adults, £10, 50 laps/45 minutes

Sign-On Schedule
08.15 Under-8/10 (outside in Gazebo/back of a van)
08.25 Under-12 (in clubhouse)
09.00 Youth A & B (in clubhouse)
10.00 3 & 4 Adults (in clubhouse)


Event Details

Event URN:

409943

Start Date:

Sat, 20th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jack Brown Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan Bourne Pro Vision Cycle Clothing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ed Drucquer Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Jackson Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Coates Otley CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Martin Pate Team SB Hub Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Daniel McDermott FTR Milltag Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alexander Hutchinson Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ben Warner Hull Thursday RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Dean Arey Knottingley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David McNeill All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Joseph Romain Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Carl Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Mark Rafferty Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Lewis Kincart Kendal Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Jane Hellewell Torelli-Brother Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Paul Hughes Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Michael Hargreaves HD Revolutions (HDR) Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Samuel Wilson East Lancashire RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Howcroft Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Ben Holmes Pedalsport Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sophie Ramsden East Bradford CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jade Newhall Wakefield Triathlon Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Coates Otley CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Tom Sheard Pedalsport Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Max Krasinski Albarosa Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Denholm Edwards Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Callum Watson East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Callum Crowther Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Callum Dodd Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Hiren Lad Finished 0

11. Hiren Lad -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Mourne Cambridge Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Morgan Leeming-Sykes Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Maisie Sheldon Finished 0

3. Maisie Sheldon -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Annie Denton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ella Hollis Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Benjamin Arey Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Charlie Arey Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Hugo Edwards Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Callum Wilson-Ibbotson Team Cystic Fibrosis Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Callum Wilson-Ibbotson Team Cystic Fibrosis Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Alfie Hunt Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Oliver Parr Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Edward Amies Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elsey Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Higgins Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Harry Ashman Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harry Cliff Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Zane Halsall Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Noah Smith Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Oliver Bennett Finished 0

14. Oliver Bennett -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Daniel Hutton Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Daniel Watkins Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
18.  Harry Bairstow Finished 0

18. Harry Bairstow -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Harry Denton Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
20.  Oliver Hutton Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Alexia Spencer Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Bethanie Berry Finished 0

5. Bethanie Berry -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

NOTE - NO ON THE DAY ENTRIES FOR 3/4 CAT - Entries full for this race. Places available on day for all Youth Races

Youth A & B girls (U16 & U14) will race with Youth B (U14) boys.

Warm-Up: an area will be set aside for riders to warm up on rollers.

Car Parking: Car parking space at the circuit is limited. Please park carefully and use the overflow car parking at the Brooksbank School, approx 500m away. Please don't park opposite or directly outside the circuit entrance.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 50 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 20/05/17 – 10:55

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 50 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 32 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 10:05
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 32 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 25 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 09:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 25 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:35 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 25 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 09:35
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 25 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 09:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:15 Youth Only None --- 15 mins / plus 14 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 20/05/17 – 09:15
Youth Only, None
15 mins / plus 14 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 09:15
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 9 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 09:00
Youth Only, None
10 mins / plus 9 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 09:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 08:45 Youth Only None --- 10 mins / plus 7 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 08:45
Youth Only, None
10 mins / plus 7 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 08:45 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 08:45
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

NOTE - NO ON THE DAY ENTRIES FOR 3/4 CAT - Entries full for this race. Places available on day for all Youth Races

Spring Circuit races for cats 3 & 4 and all Youth Categories. Featuring chip timing for all competitors Under-12 upwards. Gates open at 8.00.

Schedule
08.45 – Under-8, £5, 7 laps/10 minutes
09.00 – Under-10, £5, 9 laps/10 minutes
09.15 – Under-12, £5, 14 laps/15 minutes
09.35 – Under-14 (U14 & U16 Girls), £7, 25 laps/25 minutes
10.05 – Under-16 Boys only, £7, 32 laps/30 minutes
10.40 – 10.50 practice
10.55 – 3 & 4 Cat adults, £10, 50 laps/45 minutes

Sign-On Schedule
08.15 Under-8/10 (outside in Gazebo/back of a van)
08.25 Under-12 (in clubhouse)
09.00 Youth A & B (in clubhouse)
10.00 3 & 4 Adults (in clubhouse)


Event Details

Event URN:

409943

Start Date:

Sat, 20th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jack Brown Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan Bourne Pro Vision Cycle Clothing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ed Drucquer Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Jackson Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Coates Otley CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Martin Pate Team SB Hub Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Daniel McDermott FTR Milltag Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alexander Hutchinson Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ben Warner Hull Thursday RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Dean Arey Knottingley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  David McNeill All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Joseph Romain Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Carl Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Mark Rafferty Pedalsport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Lewis Kincart Kendal Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Jane Hellewell Torelli-Brother Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Paul Hughes Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Michael Hargreaves HD Revolutions (HDR) Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Samuel Wilson East Lancashire RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Howcroft Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jack Millar East Lancashire RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Ben Holmes Pedalsport Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sophie Ramsden East Bradford CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jade Newhall Wakefield Triathlon Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Coates Otley CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Tom Sheard Pedalsport Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Max Krasinski Albarosa Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Avill Bike Box Alan Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tia Sheldon North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Denholm Edwards Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Callum Watson East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Callum Crowther Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Callum Dodd Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Callum Rushworth Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Hiren Lad Finished 0

11. Hiren Lad -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amy Mourne Cambridge Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Morgan Leeming-Sykes Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Maisie Sheldon Finished 0

3. Maisie Sheldon -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Annie Denton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ella Hollis Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Benjamin Arey Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Charlie Arey Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Hugo Edwards Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Callum Wilson-Ibbotson Team Cystic Fibrosis Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Callum Wilson-Ibbotson Team Cystic Fibrosis Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Alfie Hunt Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Oliver Parr Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Edward Amies Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elsey Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Higgins Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  George Scholes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Harry Ashman Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harry Cliff Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Zane Halsall Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Noah Smith Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Oliver Bennett Finished 0

14. Oliver Bennett -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Daniel Hutton Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Daniel Watkins Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
18.  Harry Bairstow Finished 0

18. Harry Bairstow -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Harry Denton Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
20.  Oliver Hutton Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Noah Scholes Pedalsport Cycling Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Alexia Spencer Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Bethanie Berry Finished 0

5. Bethanie Berry -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

NOTE - NO ON THE DAY ENTRIES FOR 3/4 CAT - Entries full for this race. Places available on day for all Youth Races

Youth A & B girls (U16 & U14) will race with Youth B (U14) boys.

Warm-Up: an area will be set aside for riders to warm up on rollers.

Car Parking: Car parking space at the circuit is limited. Please park carefully and use the overflow car parking at the Brooksbank School, approx 500m away. Please don't park opposite or directly outside the circuit entrance.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 50 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 20/05/17 – 10:55

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 50 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 10:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 32 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 10:05
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 32 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 25 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 09:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 25 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:35 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 25 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 09:35
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 25 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 20/05/17 – 09:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:15 Youth Only None --- 15 mins / plus 14 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 20/05/17 – 09:15
Youth Only, None
15 mins / plus 14 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 09:15
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 9 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 09:00
Youth Only, None
10 mins / plus 9 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 09:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 09:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 08:45 Youth Only None --- 10 mins / plus 7 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 08:45
Youth Only, None
10 mins / plus 7 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/05/17 08:45 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 20/05/17 – 08:45
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk