West Drayton Specialized Crits Series - Event 2

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 25 Mar 2017

Event Summary

Event Details

Event URN:

409795

Start Date:

Sat, 25th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alarik Knox Finished E 0

1. Alarik Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Hartrey Finished B 0

6. Jack Hartrey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Morris Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mathew Gray VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Christian Manzi Finchley Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Piers James VC Meudon Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alexander Herd CC London Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Charles Brukner Sunday Echappée Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Buckley Lky7 SD Racing Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Boden Cowley Road Condors Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Owen Big Boys Bicycle Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andreas Feuersinger Pearson Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Will Wheeler London Dynamo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Gregory Bassam London Phoenix CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jules Bernie VC10 Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jim Ford Finished N/A 0

9. Jim Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Johnathan Sargeant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Christopher Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Darren Smith WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Scott Shellien-Walker Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Philip Bellingham Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Simon Hall Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alex Byrne-Smith Chiswick Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Daniel Inniss East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Robert Hardwick Dorking Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Joshua Page The Domestique Cycling Collect... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Owen Jowett Sunday Echappée Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Nicholas Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Jonathan Sercombe Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Andrew Deans PSM Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alfie Smith Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Luke Gilder Mountain Trax RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Adam Gardner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Joshua Pettican Haverhill Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Steven Evans Finished 0

31. Steven Evans -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Lyndon Ferguson High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Charlotte Burford Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Claire Hammond Twickenham CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alice Matravers VC Londres Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gem Atkinson Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Honor Elliott Finsbury Park CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Charlotte Verrinder Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Amy Shilliday Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Antonia Hutchinson Regents Park Rouleurs Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Melinda Atkinson Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kitty Pemberton-Platt Rapha Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Monica Da Polenza Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Rupert Graham Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Cliff TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Damien Clayton Regents Park Rouleurs Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alec Briggs The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Cooper Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Benjamin Irving Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jerzy Kuzminski Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  James O'Connell Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Stefan Atanasov VC Colets Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Joseph Gillies Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Graham Rudd Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Neil Ashton High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Will Scott VC10 Finished 3rd 0

23. Will Scott - VC10

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Chris Jubb Pearson Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  James Gray VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  James Wilson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Euan Baines London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Andrew Tiller Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Stephen Harvey Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Dutton Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Nick Broome Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Nicholas Vincent Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Huw Watkins Look Mum No Hands! Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Alex Peterson Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Donal Linehan Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Joseph Kirton VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jamie Wimborne Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Stephen Smith Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Barny Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Rob Hardyman The Cycle Room Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Colin McPherson Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Emyr Davies Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Steven Heatley WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Sam Harding Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  George Day Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Gabriella Nordin Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Toby Harris Newdales Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Chris Carter Newport Shropshire CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Mark Hughes GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  James Ferguson Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Henry Farrell TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Jack Hardwicke Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  Oliver Lees London Baroudeurs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
63.  Jason Ormston Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Pete Ganderton GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Richard Keeping Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Joseph Linehan Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Tom Percival Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Rory Mackay VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
69.  David McCarthy VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
70.  Harvey Weinberger GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
71.  Alfie Banks Catford CC Equipe/Banks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
72.  Dan Thorne Finished 0

72. Dan Thorne -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:11 Women Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 14:11
Women Only, Band 5
35 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 15:10 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 15:10
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

409795

Start Date:

Sat, 25th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alarik Knox Finished E 0

1. Alarik Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Hartrey Finished B 0

6. Jack Hartrey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Morris Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mathew Gray VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Christian Manzi Finchley Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Piers James VC Meudon Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alexander Herd CC London Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Charles Brukner Sunday Echappée Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Buckley Lky7 SD Racing Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Boden Cowley Road Condors Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Owen Big Boys Bicycle Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andreas Feuersinger Pearson Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Will Wheeler London Dynamo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Gregory Bassam London Phoenix CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jules Bernie VC10 Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jim Ford Finished N/A 0

9. Jim Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Johnathan Sargeant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Christopher Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Darren Smith WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Scott Shellien-Walker Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Philip Bellingham Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Simon Hall Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alex Byrne-Smith Chiswick Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Daniel Inniss East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Robert Hardwick Dorking Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Will Taylor Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Joshua Page The Domestique Cycling Collect... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Owen Jowett Sunday Echappée Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Nicholas Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Jonathan Sercombe Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Andrew Deans PSM Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alfie Smith Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Luke Gilder Mountain Trax RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Adam Gardner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Joshua Pettican Haverhill Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Steven Evans Finished 0

31. Steven Evans -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Lyndon Ferguson High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Charlotte Burford Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Claire Hammond Twickenham CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alice Matravers VC Londres Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gem Atkinson Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Honor Elliott Finsbury Park CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Charlotte Verrinder Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Amy Shilliday Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Antonia Hutchinson Regents Park Rouleurs Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Melinda Atkinson Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kitty Pemberton-Platt Rapha Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Monica Da Polenza Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Rupert Graham Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Cliff TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Damien Clayton Regents Park Rouleurs Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alec Briggs The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Cooper Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Benjamin Irving Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jerzy Kuzminski Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  James O'Connell Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Stefan Atanasov VC Colets Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Joseph Gillies Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Graham Rudd Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Neil Ashton High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Will Scott VC10 Finished 3rd 0

23. Will Scott - VC10

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Chris Jubb Pearson Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  James Gray VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  James Wilson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Euan Baines London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Andrew Tiller Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Stephen Harvey Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Dutton Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Nick Broome Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Jamie Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Nicholas Vincent Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Huw Watkins Look Mum No Hands! Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Alex Peterson Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Donal Linehan Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Joseph Kirton VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jamie Wimborne Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Stephen Smith Newbury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Barny Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Rob Hardyman The Cycle Room Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Colin McPherson Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Emyr Davies Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Steven Heatley WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Sam Harding Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  George Day Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Gabriella Nordin Sun Sport Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Toby Harris Newdales Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Chris Carter Newport Shropshire CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Mark Hughes GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  James Ferguson Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Henry Farrell TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Jack Hardwicke Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
62.  Oliver Lees London Baroudeurs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
63.  Jason Ormston Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Pete Ganderton GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Richard Keeping Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Joseph Linehan Alé DMT Cipollini UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Tom Percival Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Rory Mackay VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
69.  David McCarthy VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
70.  Harvey Weinberger GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
71.  Alfie Banks Catford CC Equipe/Banks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
72.  Dan Thorne Finished 0

72. Dan Thorne -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 25/03/17 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 14:11 Women Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 14:11
Women Only, Band 5
35 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/17 15:10 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 25/03/17 – 15:10
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk