Welsh Mountain Bike XC Series:Round 4 (incorp Welsh MTB XC Championships)

MTB XC , Builth Wells – Sunday, 18 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

The 2017 series has been extended to five rounds, co-ordinated by Welsh Cycling and supported by clubs and event organisers across Wales.

The series opens in Afan Forest Park, Neath Port Talbot in March. It’s a welcome return to the calendar for the venue, a favourite with local riders and will be supported by A Cycling’s Matt Page.

Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Conwy will host round two of the series at Coed Llandegla Forest, Denbighshire in May. As one of the UK’s leading trail centres, expect an adrenalin-filled course with thrills and spills.

Round three will be hosted by Ystwyth CC returning to Allt Ddel, Aberystwyth in May. The Welsh MTB XC Series will kick off the Aber Cycle Fest, with an action packed week of cycling activities to follow the event. 

June will see the fourth round of the series head to Builth Wells, Powys and supported by The Bulls and John Lloyd Racing Ltd. A series favourite, round four in Builth Wells will also incorporate the 2017 Welsh Cycling MTB Cross-country Championships.

The series will conclude on 30 July, with Sosban Riders promoting the fifth and final round at Pembrey Country Park, Carmarthenshire. The same venue will also host the first round of the HSBC UK National Mountain Bike Cross-country Series in April.

There will be racing for Under 8s through to Grand Veterans at each round of the series. Riders must compete in four out of five rounds to qualify for the overall series title.


Event Details

Event URN:

409686

Start Date:

Sun, 18th Jun 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Royal Welsh Showground, Llanelwedd, Builth Wells, LD2 3SY
View map

Series:

Welsh Cross Country Series

Results

Confirmed Results

U6 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U6 Boys - Results
1.  Jude White Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gruff Jones Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Noah Jehu Finished 0

3. Noah Jehu -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ben Turner Finished 0

5. Ben Turner -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Ben Jenkins Finished 0

6. Ben Jenkins -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Tom Forde Finished 0

7. Tom Forde -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Isaac Heighway Finished 0

8. Isaac Heighway -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Efan Lewis Finished 0

9. Efan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished

U6 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U6 Girls - Results
1.  Freya Lamp Finished 0

1. Freya Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Manon Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mollie Williams The Bulls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Eleanor Rayner Did not start 0

3. Eleanor Rayner -

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Lamp Ystwyth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ethan Morris Finished 0

7. Ethan Morris -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Elliot Turner Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Joshua James Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Meuryn Rees The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Rory Wall Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Toby Risdon Finished 0

12. Toby Risdon -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Otis Hodges Finished 0

13. Otis Hodges -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tomos Jones Ystwyth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Robert Lewis The Bulls Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Owen Rayner Did not start 0

13. Owen Rayner -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Osian Tilke Bike Doctor Did not start 0

13. Osian Tilke - Bike Doctor

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lowri Howie Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Efanna Lewis Finished 0

2. Efanna Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Catie Bignell Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Bella Hepburn Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Emily Forde Team Caledonia Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Finn Davies Cycle-Tec Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gaian Hardiman The Bulls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  George Joyce Hafren CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Zac Risdon Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Ioan Hepburn Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ioan Tilke Bike Doctor Finished 0

10. Ioan Tilke - Bike Doctor

Points: 0 | Status: Finished
11.  Tom Wall Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Seth Lishman Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Bayden Lamp Did not finish 0

12. Bayden Lamp -

Points: 0 | Status: Did not finish

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Faye Williams Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Olivia Heighway Did not finish 0

3. Olivia Heighway -

Points: 0 | Status: Did not finish

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Alfie Davies Cycle-Tec Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Luke Williams Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Max Lishman Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Tomos Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Iwan Batcup Finished 0

9. Iwan Batcup -

Points: 0 | Status: Finished
--- Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Freya Evans The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Anwen Nesham Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Megan Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Amelie Osborn Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Megan Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:41:15:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:15:000
2.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Juvenile 00:45:03:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:03:000
3.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Juvenile 00:45:32:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:32:000
4.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:46:15:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:15:000
5.  George Marshall Maindy Flyers Youth CC Finished Juvenile 00:47:54:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:54:000
6.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:51:35:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:35:000
--- Evan Burgess Rhyl Cycling Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Jack Hastings Cardiff JIF Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:33:42:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:33:42:000
2.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:37:08:000 100

2. Leah Clegg -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:08:000
3.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:39:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:28:000
4.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:40:55:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:55:000
--- Nia Barnwell Eastlands Velo Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth 00:50:47:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:47:000
2.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:52:13:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:13:000
3.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth 00:54:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:57:000
4.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:56:38:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:38:000
5.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 00:57:37:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:37:000
6.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Youth 00:58:52:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:52:000
7.  Ifangruff Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 01:04:15:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:15:000
8.  Jamie Pembridge Finished 01:11:11:000 0

8. Jamie Pembridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:11:000
--- Timothy Freeman Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Louis Jakobson Welland Valley CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Stanley Wood Did not finish --- 0

8. Stanley Wood -

Points: 0 | Status: Did not finish

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:45:41:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:41:000
2.  Eluned King Towy Riders Finished Youth 00:47:36:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:36:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 01:04:52:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:04:52:000
2.  Tomos Nesham Cardiff JIF Finished Junior 01:12:30:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:30:000
--- Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Craig Rogers Birkenhead North End CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Junior 01:08:41:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:41:000

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men - Results
1.  Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins Finished Elite 01:23:34:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:34:000
2.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Elite 01:23:45:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:45:000
3.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 01:27:35:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:35:000
4.  Lee Williams Finished Elite 01:28:51:000 80

4. Lee Williams -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:28:51:000
5.  Stephen Hodge Plymouth Corinthian CC Finished Elite 01:40:46:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:46:000
--- David Creber Westbridge Foods Cycle Club Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Dan Evans Team Elite Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jacob Phelps TORQ Performance Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women - Results
1.  Rosie Brown Cotswold Cycles-TREK Finished Elite 01:24:22:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:24:22:000

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Samantha Toop Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Expert 01:11:18:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:11:18:000
2.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 01:18:55:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:18:55:000

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men - Results
1.  Ben Nott Finished Expert 01:16:32:000 120

1. Ben Nott -

Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:16:32:000
2.  James Pritchard Finished Expert 01:26:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:21:000
3.  Neil Hayward Stourbridge CC Finished Expert 01:27:25:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:25:000
4.  Simon Lingard Finished Expert 01:32:26:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:26:000
--- Louis Wells Arrow Cycles Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Jonathan Brain Finished Sport 01:05:43:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:43:000
2.  Philip Thomas Hafren CC Finished Sport 01:08:58:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:08:58:000
3.  Ashley Banks Hafren CC Finished Sport 01:13:45:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:45:000
4.  Chris Roberts Hafren CC Finished Sport 01:14:26:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:26:000
5.  Tim Robinson Newport Phoenix CC Finished Sport 01:17:52:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:52:000
6.  James Reeves Gloucester City Cycling Club Finished Sport 01:19:13:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:13:000
7.  Richard Morgan Cardiff Ajax CC Finished Sport 01:19:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:54:000
8.  Harry Beaumont Finished 01:20:22:000 0

8. Harry Beaumont -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:22:000
9.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 01:21:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:47:000
10.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 01:22:27:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:27:000
11.  Grant Lewis Finished 01:22:57:000 0

11. Grant Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:57:000
--- Rob Dyde Pembrokeshire Velo Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Andy Hoskins Cardiff JIF Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Ben Sinclair Did not finish Sport --- 0

11. Ben Sinclair -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
--- Alexandra Thomas Spirit Tifosi Racing Team Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Jane Rayner Finished 01:15:36:000 0

1. Jane Rayner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:36:000
2.  Rachael Kirby Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:34:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:19:000
--- Sarah Vigrow Welland Valley CC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Veteran 01:05:10:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:10:000
2.  Simon Ernest Renvale RT Finished Veteran 01:05:23:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:23:000
3.  Jon Roberts Finished Veteran 01:07:31:000 90

3. Jon Roberts -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:31:000
4.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished Veteran 01:11:34:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:11:34:000
5.  Lee Davies Cycle-Tec Finished Veteran 01:13:12:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:12:000
6.  Chris Schroder Finished N/A 01:17:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:32:000
7.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:18:35:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:35:000
8.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 01:20:15:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:15:000
9.  Mark James Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:20:20:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:20:000
10.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:22:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:44:000
11.  Paul Lewis The Bulls Finished Veteran 01:26:18:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:18:000
12.  Paul Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 01:29:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:34:000
--- Roy Davies Port Sunlight Whls CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Will Jenkins Pembrokeshire Velo Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Richie Johnson Abergavenny Road Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Matthew Lewis Forza Cycles Racing Team Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Jonathan Moyle Gateway Racing Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Steve Rogers Did not finish --- 0

12. Steve Rogers -

Points: 0 | Status: Did not finish

Grand Vet Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Vet Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 00:50:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:50:58:000
2.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished G/Vet 00:55:03:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:55:03:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 00:58:53:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:58:53:000
4.  Martyn Hughes-Dowdle Gower Riders Finished G/Vet 01:00:22:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:00:22:000
5.  Nigel Saunders Gower Riders Finished N/A 01:05:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:36:000
6.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 01:06:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:01:000
7.  Kevin Rees Gower Riders Finished N/A 01:15:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:35:000

Grand Vet Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Vet Female - Results
1.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:17:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:02:000
--- Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 00:48:59:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:48:59:000
2.  Clive Powell Dambusters Finished S/Vet 00:54:32:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:54:32:000
3.  Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished S/Vet 01:13:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:13:28:000
--- Michael Speirs Mountain Goat Coaching Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Wayne Morris Finished 00:51:25:000 0

1. Wayne Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:25:000
2.  Rob Leeman Finished 00:52:16:000 0

2. Rob Leeman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:16:000
3.  Mark Phelps Cardiff Ajax CC Finished N/A 00:57:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:46:000
4.  Stephen Jackman Finished 00:59:33:000 0

4. Stephen Jackman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:33:000
5.  Andrew Clegg Finished Veteran 01:07:05:000 0

5. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:05:000
--- Jake Jakobson Welland Valley CC Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Women - Results
1.  Zoe Claire Briffett Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:02:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:34:000

About the Event

Info for Riders

This event forms Round 4 of the 2017 Welsh Mountain Bike Series incorporating the 2017 Welsh Mountain Bike XC Championships but will be open to riders from other regions to compete in the series. An exciting new course at the Royal Welsh Showground designed by John Lloyd Events with chip timing. Racing for all categories. Welsh Championship eligibility rules and regulations will apply.

Riders will need to enter online before 11.59pm on Monday 5th June to compete for Championship titles or prizes. Any riders entering on the day will not be eligible for Championship titles or prizes. For all non-Welsh Championship competitors; there will be overall prizes awarded to the top riders in each category. 

The Races

U6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:00 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:00
Youth Only, None | N/A
U6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:00 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:00
Youth Only, None | N/A
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:15 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:15
Youth Only, None | N/A
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:15 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:15
Youth Only, None | N/A
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:35 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:35
Youth Only, None | N/A
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:35 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:35
Youth Only, None | N/A
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:00 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 11:00
Youth Only, None | N/A
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:00 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 11:00
Youth Only, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:47 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps / 4km / 2 miles
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 18/06/17 – 11:47
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
1 laps / 4km / 2 miles
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:47 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps / 4km / 2 miles
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 18/06/17 – 11:47
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
1 laps / 4km / 2 miles
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:45 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps / 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/06/17 – 11:45
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps / 8km / 5 miles
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps / 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps / 8km / 5 miles
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps / 16km / 10 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 18/06/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps / 16km / 10 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps / 16km / 10 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps / 16km / 10 miles
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 5 laps / 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
5 laps / 20km / 12 miles
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 4 laps / 16km / 10 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
4 laps / 16km / 10 miles
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 4 laps / 16km / 10 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
4 laps / 16km / 10 miles
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 5 laps / 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
5 laps / 20km / 12 miles
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 4 laps
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
4 laps
Grand Vet Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps / 12km / 7 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
3 laps / 12km / 7 miles
Grand Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 2 laps
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
2 laps
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 3 laps
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
3 laps
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:51 Non-Ranking None N/A, Senior
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 18/06/17 – 11:51
Non-Ranking, None | N/A, Senior
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:51 Non-Ranking None N/A, Senior 2 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 18/06/17 – 11:51
Non-Ranking, None | N/A, Senior
2 laps

Event Summary

Event Overview

The 2017 series has been extended to five rounds, co-ordinated by Welsh Cycling and supported by clubs and event organisers across Wales.

The series opens in Afan Forest Park, Neath Port Talbot in March. It’s a welcome return to the calendar for the venue, a favourite with local riders and will be supported by A Cycling’s Matt Page.

Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Conwy will host round two of the series at Coed Llandegla Forest, Denbighshire in May. As one of the UK’s leading trail centres, expect an adrenalin-filled course with thrills and spills.

Round three will be hosted by Ystwyth CC returning to Allt Ddel, Aberystwyth in May. The Welsh MTB XC Series will kick off the Aber Cycle Fest, with an action packed week of cycling activities to follow the event. 

June will see the fourth round of the series head to Builth Wells, Powys and supported by The Bulls and John Lloyd Racing Ltd. A series favourite, round four in Builth Wells will also incorporate the 2017 Welsh Cycling MTB Cross-country Championships.

The series will conclude on 30 July, with Sosban Riders promoting the fifth and final round at Pembrey Country Park, Carmarthenshire. The same venue will also host the first round of the HSBC UK National Mountain Bike Cross-country Series in April.

There will be racing for Under 8s through to Grand Veterans at each round of the series. Riders must compete in four out of five rounds to qualify for the overall series title.


Event Details

Event URN:

409686

Start Date:

Sun, 18th Jun 2017

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Royal Welsh Showground, Llanelwedd, Builth Wells, LD2 3SY
View map

Series:

Welsh Cross Country Series

Results

Confirmed Results

U6 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U6 Boys - Results
1.  Jude White Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gruff Jones Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Noah Jehu Finished 0

3. Noah Jehu -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ben Turner Finished 0

5. Ben Turner -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Ben Jenkins Finished 0

6. Ben Jenkins -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Tom Forde Finished 0

7. Tom Forde -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Isaac Heighway Finished 0

8. Isaac Heighway -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Efan Lewis Finished 0

9. Efan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished

U6 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U6 Girls - Results
1.  Freya Lamp Finished 0

1. Freya Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Manon Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mollie Williams The Bulls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Eleanor Rayner Did not start 0

3. Eleanor Rayner -

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Lamp Ystwyth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ethan Morris Finished 0

7. Ethan Morris -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Elliot Turner Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Joshua James Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Meuryn Rees The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Rory Wall Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Toby Risdon Finished 0

12. Toby Risdon -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Otis Hodges Finished 0

13. Otis Hodges -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tomos Jones Ystwyth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Robert Lewis The Bulls Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Owen Rayner Did not start 0

13. Owen Rayner -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Osian Tilke Bike Doctor Did not start 0

13. Osian Tilke - Bike Doctor

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lowri Howie Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Efanna Lewis Finished 0

2. Efanna Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Catie Bignell Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Bella Hepburn Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Emily Forde Team Caledonia Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Finn Davies Cycle-Tec Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gaian Hardiman The Bulls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  George Joyce Hafren CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Zac Risdon Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Ioan Hepburn Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ioan Tilke Bike Doctor Finished 0

10. Ioan Tilke - Bike Doctor

Points: 0 | Status: Finished
11.  Tom Wall Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Seth Lishman Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Bayden Lamp Did not finish 0

12. Bayden Lamp -

Points: 0 | Status: Did not finish

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Faye Williams Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Olivia Heighway Did not finish 0

3. Olivia Heighway -

Points: 0 | Status: Did not finish

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Alfie Davies Cycle-Tec Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Luke Williams Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Max Lishman Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Tomos Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Iwan Batcup Finished 0

9. Iwan Batcup -

Points: 0 | Status: Finished
--- Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Freya Evans The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Anwen Nesham Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Megan Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Amelie Osborn Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Megan Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:41:15:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:15:000
2.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Juvenile 00:45:03:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:03:000
3.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Juvenile 00:45:32:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:32:000
4.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:46:15:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:15:000
5.  George Marshall Maindy Flyers Youth CC Finished Juvenile 00:47:54:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:54:000
6.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:51:35:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:35:000
--- Evan Burgess Rhyl Cycling Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Jack Hastings Cardiff JIF Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:33:42:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:33:42:000
2.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:37:08:000 100

2. Leah Clegg -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:08:000
3.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 00:39:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:28:000
4.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:40:55:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:55:000
--- Nia Barnwell Eastlands Velo Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth 00:50:47:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:47:000
2.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:52:13:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:13:000
3.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth 00:54:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:57:000
4.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:56:38:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:38:000
5.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 00:57:37:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:37:000
6.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Youth 00:58:52:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:52:000
7.  Ifangruff Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 01:04:15:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:15:000
8.  Jamie Pembridge Finished 01:11:11:000 0

8. Jamie Pembridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:11:000
--- Timothy Freeman Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Louis Jakobson Welland Valley CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Stanley Wood Did not finish --- 0

8. Stanley Wood -

Points: 0 | Status: Did not finish

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 00:45:41:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:41:000
2.  Eluned King Towy Riders Finished Youth 00:47:36:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:36:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 01:04:52:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:04:52:000
2.  Tomos Nesham Cardiff JIF Finished Junior 01:12:30:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:30:000
--- Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Craig Rogers Birkenhead North End CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished Junior 01:08:41:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:41:000

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men - Results
1.  Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins Finished Elite 01:23:34:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:34:000
2.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished Elite 01:23:45:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:45:000
3.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 01:27:35:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:35:000
4.  Lee Williams Finished Elite 01:28:51:000 80

4. Lee Williams -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:28:51:000
5.  Stephen Hodge Plymouth Corinthian CC Finished Elite 01:40:46:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:46:000
--- David Creber Westbridge Foods Cycle Club Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Dan Evans Team Elite Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jacob Phelps TORQ Performance Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women - Results
1.  Rosie Brown Cotswold Cycles-TREK Finished Elite 01:24:22:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:24:22:000

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Samantha Toop Army Cycling Race Team (ACRT) Finished Expert 01:11:18:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:11:18:000
2.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 01:18:55:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:18:55:000

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men - Results
1.  Ben Nott Finished Expert 01:16:32:000 120

1. Ben Nott -

Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:16:32:000
2.  James Pritchard Finished Expert 01:26:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:21:000
3.  Neil Hayward Stourbridge CC Finished Expert 01:27:25:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:25:000
4.  Simon Lingard Finished Expert 01:32:26:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:26:000
--- Louis Wells Arrow Cycles Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Jonathan Brain Finished Sport 01:05:43:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:43:000
2.  Philip Thomas Hafren CC Finished Sport 01:08:58:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:08:58:000
3.  Ashley Banks Hafren CC Finished Sport 01:13:45:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:45:000
4.  Chris Roberts Hafren CC Finished Sport 01:14:26:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:26:000
5.  Tim Robinson Newport Phoenix CC Finished Sport 01:17:52:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:52:000
6.  James Reeves Gloucester City Cycling Club Finished Sport 01:19:13:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:13:000
7.  Richard Morgan Cardiff Ajax CC Finished Sport 01:19:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:54:000
8.  Harry Beaumont Finished 01:20:22:000 0

8. Harry Beaumont -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:22:000
9.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 01:21:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:47:000
10.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 01:22:27:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:27:000
11.  Grant Lewis Finished 01:22:57:000 0

11. Grant Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:57:000
--- Rob Dyde Pembrokeshire Velo Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Andy Hoskins Cardiff JIF Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Ben Sinclair Did not finish Sport --- 0

11. Ben Sinclair -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
--- Alexandra Thomas Spirit Tifosi Racing Team Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Jane Rayner Finished 01:15:36:000 0

1. Jane Rayner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:36:000
2.  Rachael Kirby Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:34:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:19:000
--- Sarah Vigrow Welland Valley CC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Veteran 01:05:10:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:10:000
2.  Simon Ernest Renvale RT Finished Veteran 01:05:23:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:23:000
3.  Jon Roberts Finished Veteran 01:07:31:000 90

3. Jon Roberts -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:31:000
4.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished Veteran 01:11:34:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:11:34:000
5.  Lee Davies Cycle-Tec Finished Veteran 01:13:12:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:12:000
6.  Chris Schroder Finished N/A 01:17:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:32:000
7.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:18:35:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:35:000
8.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 01:20:15:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:15:000
9.  Mark James Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:20:20:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:20:000
10.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:22:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:44:000
11.  Paul Lewis The Bulls Finished Veteran 01:26:18:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:18:000
12.  Paul Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 01:29:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:34:000
--- Roy Davies Port Sunlight Whls CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Will Jenkins Pembrokeshire Velo Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Richie Johnson Abergavenny Road Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Matthew Lewis Forza Cycles Racing Team Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Jonathan Moyle Gateway Racing Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Steve Rogers Did not finish --- 0

12. Steve Rogers -

Points: 0 | Status: Did not finish

Grand Vet Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Vet Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 00:50:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:50:58:000
2.  Grant Johnson Sunset Cycles Finished G/Vet 00:55:03:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:55:03:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 00:58:53:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:58:53:000
4.  Martyn Hughes-Dowdle Gower Riders Finished G/Vet 01:00:22:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:00:22:000
5.  Nigel Saunders Gower Riders Finished N/A 01:05:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:36:000
6.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 01:06:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:01:000
7.  Kevin Rees Gower Riders Finished N/A 01:15:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:35:000

Grand Vet Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Vet Female - Results
1.  Carolyn Speirs Horwich CC Finished G/Vet 01:17:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:02:000
--- Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 00:48:59:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:48:59:000
2.  Clive Powell Dambusters Finished S/Vet 00:54:32:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:54:32:000
3.  Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished S/Vet 01:13:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:13:28:000
--- Michael Speirs Mountain Goat Coaching Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Wayne Morris Finished 00:51:25:000 0

1. Wayne Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:25:000
2.  Rob Leeman Finished 00:52:16:000 0

2. Rob Leeman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:16:000
3.  Mark Phelps Cardiff Ajax CC Finished N/A 00:57:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:46:000
4.  Stephen Jackman Finished 00:59:33:000 0

4. Stephen Jackman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:33:000
5.  Andrew Clegg Finished Veteran 01:07:05:000 0

5. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:05:000
--- Jake Jakobson Welland Valley CC Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Women - Results
1.  Zoe Claire Briffett Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:02:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:34:000

About the Event

Info for Riders

This event forms Round 4 of the 2017 Welsh Mountain Bike Series incorporating the 2017 Welsh Mountain Bike XC Championships but will be open to riders from other regions to compete in the series. An exciting new course at the Royal Welsh Showground designed by John Lloyd Events with chip timing. Racing for all categories. Welsh Championship eligibility rules and regulations will apply.

Riders will need to enter online before 11.59pm on Monday 5th June to compete for Championship titles or prizes. Any riders entering on the day will not be eligible for Championship titles or prizes. For all non-Welsh Championship competitors; there will be overall prizes awarded to the top riders in each category. 

The Races

U6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:00 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:00
Youth Only, None | N/A
U6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:00 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:00
Youth Only, None | N/A
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:15 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:15
Youth Only, None | N/A
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:15 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:15
Youth Only, None | N/A
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:35 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:35
Youth Only, None | N/A
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 10:35 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 10:35
Youth Only, None | N/A
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:00 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 11:00
Youth Only, None | N/A
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:00 Youth Only None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 18/06/17 – 11:00
Youth Only, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:47 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps / 4km / 2 miles
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 18/06/17 – 11:47
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
1 laps / 4km / 2 miles
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:47 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps / 4km / 2 miles
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 18/06/17 – 11:47
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
1 laps / 4km / 2 miles
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:45 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps / 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/06/17 – 11:45
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps / 8km / 5 miles
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps / 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
2 laps / 8km / 5 miles
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps / 16km / 10 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 18/06/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps / 16km / 10 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps / 16km / 10 miles
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
4 laps / 16km / 10 miles
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 5 laps / 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
5 laps / 20km / 12 miles
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 4 laps / 16km / 10 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
4 laps / 16km / 10 miles
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 4 laps / 16km / 10 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
4 laps / 16km / 10 miles
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 5 laps / 20km / 12 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
5 laps / 20km / 12 miles
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 4 laps
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
4 laps
Grand Vet Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps / 12km / 7 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
3 laps / 12km / 7 miles
Grand Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:49 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 2 laps
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 11:49
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
2 laps
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 3 laps
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 18/06/17 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
3 laps
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:51 Non-Ranking None N/A, Senior
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 18/06/17 – 11:51
Non-Ranking, None | N/A, Senior
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 11:51 Non-Ranking None N/A, Senior 2 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£20.00)
Sun 18/06/17 – 11:51
Non-Ranking, None | N/A, Senior
2 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk