Rhos on Sea Spring Series 2

Closed Circuit , Rhyl – Sunday, 26 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

Event two of a three part series

Event Details

Event URN:

409501

Start Date:

Sun, 26th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
View map

Entry close date

Wed, 22nd Mar 2017

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Lloyd Marsh Tracks Racing - Trek Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Wilkinson Rhos On Sea Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Seren Borland Rhos On Sea Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  William Neale Rhos On Sea Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Booth Rhos On Sea Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Bryn Baxter Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ifangruff Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  David Hird Stratford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Meilyr Williams Rhos On Sea Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Marshall Team Aspire Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gareth Sanger Wrexham Roads Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Lawton Birkenhead North End CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Lewis Rhyl Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Bradley Ynys Mon Race Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Fenton Stone Whls CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mark Jones Clwb Rasio Mona Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Dave Williams Ynys Mon Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Graham Stephenson Rhyl Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Banham DMW - BRIDGTOWN Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Kirk Vickers Rhino Velo Race Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ryan Morley Royal Air Force CA Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Michael Cripps Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Hunt Wolverhampton Whls Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Josh Williams Stourbridge Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 26/03/17 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 26/03/17 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 26/03/17 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 26/03/17 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 11:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 11:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 12:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 12:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 12:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 12:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 12:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 26/03/17 – 12:30
Regional C+, Band 5
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 13:10 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 26/03/17 – 13:10
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Overview

Event two of a three part series

Event Details

Event URN:

409501

Start Date:

Sun, 26th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
View map

Entry close date

Wed, 22nd Mar 2017

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Lloyd Marsh Tracks Racing - Trek Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Benjamin Wilkinson Rhos On Sea Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Seren Borland Rhos On Sea Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  William Neale Rhos On Sea Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Booth Rhos On Sea Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Bryn Baxter Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ifangruff Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  David Hird Stratford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Meilyr Williams Rhos On Sea Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Marshall Team Aspire Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gareth Sanger Wrexham Roads Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Lawton Birkenhead North End CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Lewis Rhyl Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Bradley Ynys Mon Race Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Fenton Stone Whls CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mark Jones Clwb Rasio Mona Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Dave Williams Ynys Mon Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Graham Stephenson Rhyl Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Richard Bott Team Aspire Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Banham DMW - BRIDGTOWN Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Kirk Vickers Rhino Velo Race Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ryan Morley Royal Air Force CA Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Michael Cripps Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Hunt Wolverhampton Whls Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Josh Williams Stourbridge Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 26/03/17 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 26/03/17 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 26/03/17 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 26/03/17 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 11:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 11:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 11:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 12:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 12:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 12:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 26/03/17 – 12:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 12:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 26/03/17 – 12:30
Regional C+, Band 5
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/17 13:10 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 26/03/17 – 13:10
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk