White Rose Youth League - Bradford No 7

Closed Circuit , Bradford – Wednesday, 06 Aug 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

517/EN/004/2008

Start Date:

Wed, 6th Aug 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ

View map

Results

Confirmed Results

Youth E Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys Road Race - Results
1.  Euan Cameron East Bradford CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Taylor Nunn Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Mason Hollyman East Bradford CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Henry Hollyman East Bradford CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Youth E Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys TT - Results
1.  Mason Hollyman East Bradford CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Euan Cameron East Bradford CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Henry Hollyman East Bradford CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Taylor Nunn Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Youth D Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys TT - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Mein Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jake Beach Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jonathan Whiteley East Bradford CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Joseph Parker Crosstrax Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Joe Williams Holme Valley Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth D Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys Road Race - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Mein Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joe Parker Unknown 4th 0

3. Joe Parker -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Joe Williams Holme Valley Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Jonathan Whiteley East Bradford CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Jake Beach Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth D&E Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D&E Girls TT - Results
1.  Emma Brady Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Rebecca Lowther Unknown 0

2. Rebecca Lowther -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth D&E Girls Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D&E Girls Road Race - Results
1.  Emma Brady Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Georgia Marker Lincsquad (Quadrathlon Club) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Rebecca Lowther Unknown 0

3. Rebecca Lowther -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth C Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys TT - Results
1.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Billy Harding East Bradford CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sebastian Marsh Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Struan McInnes North Midlands Youth Squad Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Alexander Marker East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Lewis Byram Unknown 0

9. Lewis Byram -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth C Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys Road Race - Results
1.  Charlie Tanfield Kendal Cycle Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Struan McInnes North Midlands Youth Squad Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Billy Harding East Bradford CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sebastian Marsh Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Alexander Marker East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Lewis Byram Unknown 0

9. Lewis Byram -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth C Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls TT - Results
1.  Lauren O'Brien North East BMX Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

Youth C Girls Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls Road Race - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

Youth B Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys TT - Results
1.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alastair Hepworth Batley Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jake Womersley East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Luke Simpson Leeds St. Christopher CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Sam Armstrong Unknown C 0

12. Sam Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth B Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys Road Race - Results
1.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alastair Hepworth Batley Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Luke Simpson Leeds St. Christopher CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Jake Womersley East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Sam Armstrong Unknown C 0

11. Sam Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Youth B Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls TT - Results
1.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Woodfine Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

Youth A Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys TT - Results
1.  Ashley Marshall Yorkshire Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  David Longbottom Huddersfield Star Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Mohammed-Jaaffar Al-Ausi Seacroft Wheelers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Youth B Girls Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Road Race - Results
1.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Woodfine Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

Youth A Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Road Race - Results
1.  Ashley Marshall Yorkshire Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mohammed-Jaaffar Al-Ausi Seacroft Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  David Longbottom Huddersfield Star Wheelers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Youth A Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls TT - Results
1.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alice Oliver-Evans East Bradford CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth A Girls Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls Road Race - Results
1.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alice Oliver-Evans East Bradford CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

Youth E Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 18:59 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 18:59
Youth Only, Youth
Youth E Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:00 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:00
Youth Only, Youth
Youth D Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:01 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:01
Youth Only, Youth
Youth D Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:02 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:02
Youth Only, Youth
Youth D&E Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:03 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:03
Youth Only, Youth
Youth D&E Girls Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:04 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:04
Youth Only, Youth
Youth C Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:05 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:05
Youth Only, Youth
Youth C Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:06 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:06
Youth Only, Youth
Youth C Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:07 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:07
Youth Only, Youth
Youth C Girls Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:08 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:08
Youth Only, Youth
Youth B Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:09 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:09
Youth Only, Youth
Youth B Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:10 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:10
Youth Only, Youth
Youth B Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:11 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:11
Youth Only, Youth
Youth A Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:12 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:12
Youth Only, Youth
Youth B Girls Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:12 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:12
Youth Only, Youth
Youth A Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:14 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:14
Youth Only, Youth
Youth A Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:16 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:16
Youth Only, Youth
Youth A Girls Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:19 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:19
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

517/EN/004/2008

Start Date:

Wed, 6th Aug 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ

View map

Results

Confirmed Results

Youth E Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys Road Race - Results
1.  Euan Cameron East Bradford CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Taylor Nunn Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Mason Hollyman East Bradford CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Henry Hollyman East Bradford CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Youth E Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys TT - Results
1.  Mason Hollyman East Bradford CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Euan Cameron East Bradford CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Henry Hollyman East Bradford CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Taylor Nunn Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Youth D Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys TT - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Mein Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jake Beach Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jonathan Whiteley East Bradford CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Joseph Parker Crosstrax Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Joe Williams Holme Valley Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth D Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys Road Race - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Mein Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joe Parker Unknown 4th 0

3. Joe Parker -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Joe Williams Holme Valley Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Jonathan Whiteley East Bradford CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Jake Beach Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth D&E Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D&E Girls TT - Results
1.  Emma Brady Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Rebecca Lowther Unknown 0

2. Rebecca Lowther -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth D&E Girls Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D&E Girls Road Race - Results
1.  Emma Brady Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Georgia Marker Lincsquad (Quadrathlon Club) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Rebecca Lowther Unknown 0

3. Rebecca Lowther -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth C Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys TT - Results
1.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Billy Harding East Bradford CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sebastian Marsh Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Struan McInnes North Midlands Youth Squad Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Alexander Marker East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Lewis Byram Unknown 0

9. Lewis Byram -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth C Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys Road Race - Results
1.  Charlie Tanfield Kendal Cycle Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Struan McInnes North Midlands Youth Squad Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Billy Harding East Bradford CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sebastian Marsh Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Alexander Marker East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Lewis Byram Unknown 0

9. Lewis Byram -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth C Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls TT - Results
1.  Lauren O'Brien North East BMX Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

Youth C Girls Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls Road Race - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

Youth B Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys TT - Results
1.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alastair Hepworth Batley Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jake Womersley East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Luke Simpson Leeds St. Christopher CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Sam Armstrong Unknown C 0

12. Sam Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth B Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys Road Race - Results
1.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alastair Hepworth Batley Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Luke Simpson Leeds St. Christopher CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Jake Womersley East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Sam Armstrong Unknown C 0

11. Sam Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Youth B Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls TT - Results
1.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Woodfine Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

Youth A Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys TT - Results
1.  Ashley Marshall Yorkshire Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  David Longbottom Huddersfield Star Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Mohammed-Jaaffar Al-Ausi Seacroft Wheelers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Youth B Girls Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Road Race - Results
1.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Woodfine Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

Youth A Boys Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Road Race - Results
1.  Ashley Marshall Yorkshire Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mohammed-Jaaffar Al-Ausi Seacroft Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  David Longbottom Huddersfield Star Wheelers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Youth A Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls TT - Results
1.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alice Oliver-Evans East Bradford CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth A Girls Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls Road Race - Results
1.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alice Oliver-Evans East Bradford CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

Youth E Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 18:59 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 18:59
Youth Only, Youth
Youth E Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:00 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:00
Youth Only, Youth
Youth D Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:01 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:01
Youth Only, Youth
Youth D Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:02 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:02
Youth Only, Youth
Youth D&E Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:03 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:03
Youth Only, Youth
Youth D&E Girls Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:04 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:04
Youth Only, Youth
Youth C Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:05 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:05
Youth Only, Youth
Youth C Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:06 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:06
Youth Only, Youth
Youth C Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:07 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:07
Youth Only, Youth
Youth C Girls Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:08 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:08
Youth Only, Youth
Youth B Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:09 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:09
Youth Only, Youth
Youth B Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:10 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:10
Youth Only, Youth
Youth B Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:11 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:11
Youth Only, Youth
Youth A Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:12 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:12
Youth Only, Youth
Youth B Girls Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:12 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:12
Youth Only, Youth
Youth A Boys Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:14 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:14
Youth Only, Youth
Youth A Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:16 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:16
Youth Only, Youth
Youth A Girls Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 06/08/08 19:19 Youth Only Youth ---
Wed 06/08/08 – 19:19
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk