The Edge Cycleworks Marsh Tracks Summer Series 2017 - Round 8

Closed Circuit , Rhyl – Wednesday, 21 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

The 2017 series will consist of 14 race meetings, commencing on 3 April and finishing on 2 August. Overall series prizes for all categories.

The organising clubs of Clwb Beicio Dwyfor, Marsh Tracks Race Team, Rhos on Sea and VC Melyd have agreed on the following format:
  • 18:45 Youth CDE Go Ride Racing / Standard Youth DE race*

  • 19:05 Youth ABC

  • 19:40 E1234

*Youth CDE Go Ride Racing event will take place on all rounds hosted by Go Ride clubs. Youth C who are newcomers and not racing in the standard C race at 19:05 are welcomed in the Go Ride Racing Event. Rounds 1, 2, 13 & 14 (First 2 & last 2 rounds) will be standard Youth DE races where race licence is required.

Event Details

Event URN:

409311

Start Date:

Wed, 21st Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Glan Y Morfa Industrial Estate, Marsh Rd, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD

View map

Series:

Marsh Tracks Summer Series

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Williams Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Lloyd Marsh Tracks Racing - Trek Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Wilkinson Rhos On Sea Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ben Grantham Finished 0

4. Ben Grantham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Faye Williams Dyffryn Conwy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Emma Grantham Velo Club Melyd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Niamh Cliff Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  William Neale Rhos On Sea Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas James Finished B 0

6. Thomas James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Alex Harvey Team KTM UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mike Morris NFTO Race Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kirk Vickers Rhino Velo Race Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kieran Wynne-Cattanach Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gerallt Allen Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Iwan Thomas Finished 3rd 3

7. Iwan Thomas -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tom Davies Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mark Allen Congleton CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Wales Finished 3rd 1

10. Matthew Wales -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Dion Jones Finished 0

11. Dion Jones -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Jonno Carroll Paramount CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adam Lewis High Peak Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  John Foden Shroff Imperial College Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Gareth Davies Finished 0

15. Gareth Davies -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Matty Fedzierski??? Finished 0

16. Matty Fedzierski??? -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Signing on – open from 6pm – sign on priority will be given to race running order

Juniors pay £5 entry fee

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:40 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 21/06/17 – 19:40
Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

The 2017 series will consist of 14 race meetings, commencing on 3 April and finishing on 2 August. Overall series prizes for all categories.

The organising clubs of Clwb Beicio Dwyfor, Marsh Tracks Race Team, Rhos on Sea and VC Melyd have agreed on the following format:
  • 18:45 Youth CDE Go Ride Racing / Standard Youth DE race*

  • 19:05 Youth ABC

  • 19:40 E1234

*Youth CDE Go Ride Racing event will take place on all rounds hosted by Go Ride clubs. Youth C who are newcomers and not racing in the standard C race at 19:05 are welcomed in the Go Ride Racing Event. Rounds 1, 2, 13 & 14 (First 2 & last 2 rounds) will be standard Youth DE races where race licence is required.

Event Details

Event URN:

409311

Start Date:

Wed, 21st Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Glan Y Morfa Industrial Estate, Marsh Rd, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD

View map

Series:

Marsh Tracks Summer Series

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Williams Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Lloyd Marsh Tracks Racing - Trek Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Wilkinson Rhos On Sea Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ben Grantham Finished 0

4. Ben Grantham -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Faye Williams Dyffryn Conwy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Emma Grantham Velo Club Melyd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Niamh Cliff Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  William Neale Rhos On Sea Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas James Finished B 0

6. Thomas James -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Alex Harvey Team KTM UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mike Morris NFTO Race Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kirk Vickers Rhino Velo Race Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jack Nash Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kieran Wynne-Cattanach Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gerallt Allen Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Iwan Thomas Finished 3rd 3

7. Iwan Thomas -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tom Davies Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mark Allen Congleton CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Wales Finished 3rd 1

10. Matthew Wales -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Dion Jones Finished 0

11. Dion Jones -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Jonno Carroll Paramount CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adam Lewis High Peak Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  John Foden Shroff Imperial College Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Gareth Davies Finished 0

15. Gareth Davies -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Matty Fedzierski??? Finished 0

16. Matty Fedzierski??? -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Signing on – open from 6pm – sign on priority will be given to race running order

Juniors pay £5 entry fee

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 18:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 18:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 21/06/17 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/06/17 19:40 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 21/06/17 – 19:40
Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk