Prissick Spring Shield Round 2

Closed Circuit , Middlesbrough – Saturday, 11 Mar 2017

Event Summary

Event Overview

All Youth categories, enter on the day only at £5

Event Details

Event URN:

409188

Start Date:

Sat, 11th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Entry close date

Sun, 5th Mar 2017

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aaron Preston Brother NRG Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Orrell-Turner Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Freddie Jagger Cycleways-SG Petch Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Brown Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Charlie Tanfield Brother NRG Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  William Corbett Brother NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Scorey GS Metro Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Frank Montague TS Racing Team - OTR Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Martin Hopkinson Fietsen Tempo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Marcus Smith Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Timothy Home Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Marc Layfield VeloViewer Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ryan Abbs Blumilk.com Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sophie Enever Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sarah Cramoysan Prima Team Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Anna Kay Boompods EDCO NRG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eileen Dempsey Prima Team Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Leah Pheasey Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Marie Lynn Boompods EDCO NRG Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Richard King Patron Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Taylor Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Falconer Prima Team Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Cowen TS Racing Team - OTR Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Duncan Middlemiss Durham University Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Moon Manilla GRN Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adam Jarps Manilla GRN Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Steve Craig NRG Cycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Foster Blaydon Cycle Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Sutton Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joseph Jackson Manilla GRN Cycling Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Marc Wilson Manilla GRN Cycling Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Maven InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Noble Prima Team Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Steve Clark Barnesbury CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mark Cushley Glasgow Nightingale CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Bussey North Tyneside Riders Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Novice Womens Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice Womens Go-Race - Results
1.  Diane Mayes Cleveland Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Vicky Tucker Finished 0

2. Vicky Tucker -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jami Blythe Finished 0

3. Jami Blythe -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Lewis Dobbing Brother NRG Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  James Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Baines North Tyneside Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Mutch Finished A 0

3. Sophie Mutch -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adele Armitage North Tyneside Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Kieron Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freja Smith North Tyneside Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Tucker-McAuley Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Hurt Brother NRG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Esme Tucker-McAuley Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Fergus Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

A series of three Saturday afternoon races for all categories. This round also incorporates a novice Womens race.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 15:50 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 15:50
National B, Band 3
01 hr 10 mins / plus 1 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 13:00
Women Only, Band 5
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 15:00 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 15:00

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:05 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 14:05
Regional C+, Band 5
35 mins
Novice Womens Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:00 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 13:00
Go-Race, None
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins

Event Summary

Event Overview

All Youth categories, enter on the day only at £5

Event Details

Event URN:

409188

Start Date:

Sat, 11th Mar 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Entry close date

Sun, 5th Mar 2017

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aaron Preston Brother NRG Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Orrell-Turner Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Freddie Jagger Cycleways-SG Petch Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Brown Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Charlie Tanfield Brother NRG Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  William Corbett Brother NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Scorey GS Metro Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Frank Montague TS Racing Team - OTR Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Martin Hopkinson Fietsen Tempo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Marcus Smith Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Timothy Home Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Marc Layfield VeloViewer Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ryan Abbs Blumilk.com Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sophie Enever Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sarah Cramoysan Prima Team Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Anna Kay Boompods EDCO NRG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eileen Dempsey Prima Team Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Leah Pheasey Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Marie Lynn Boompods EDCO NRG Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Richard King Patron Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Taylor Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mason Hollyman Bike Box Alan Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Falconer Prima Team Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Cowen TS Racing Team - OTR Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Duncan Middlemiss Durham University Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Moon Manilla GRN Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adam Jarps Manilla GRN Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Steve Craig NRG Cycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Foster Blaydon Cycle Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Sutton Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joseph Jackson Manilla GRN Cycling Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Marc Wilson Manilla GRN Cycling Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Maven InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Noble Prima Team Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Steve Clark Barnesbury CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mark Cushley Glasgow Nightingale CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Bussey North Tyneside Riders Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Novice Womens Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice Womens Go-Race - Results
1.  Diane Mayes Cleveland Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Vicky Tucker Finished 0

2. Vicky Tucker -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jami Blythe Finished 0

3. Jami Blythe -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Lewis Dobbing Brother NRG Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  James Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Baines North Tyneside Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Mutch Finished A 0

3. Sophie Mutch -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Adele Armitage North Tyneside Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Kieron Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freja Smith North Tyneside Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Tucker-McAuley Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Hurt Brother NRG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Esme Tucker-McAuley Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Fergus Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

A series of three Saturday afternoon races for all categories. This round also incorporates a novice Womens race.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 15:50 National B Band 3 --- 01 hr 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 15:50
National B, Band 3
01 hr 10 mins / plus 1 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 13:00
Women Only, Band 5
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 15:00 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 15:00

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:05 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 11/03/17 – 14:05
Regional C+, Band 5
35 mins
Novice Womens Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:00 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 11/03/17 – 13:00
Go-Race, None
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/03/17 13:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 11/03/17 – 13:40
Youth Only, None
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk