Terry Dolan Schools Races 3

Closed Circuit , Southport – Saturday, 08 Apr 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

401/EN/003/2006

Start Date:

Sat, 8th Apr 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ

View map

Results

Confirmed Results

U10 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 5 Lap Handicap - Results
1.  James Thomas Ribble Valley Juniors Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Turton Ribble Valley Juniors Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Alexander Zelaskowski New Brighton CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Lewis Ball New Brighton CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Hannah Waters Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Elliott O'Kane East Bradford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Lucas Fairclough Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U10 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 6 Lap Scratch - Results
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Samuel Turton Halesowen A & CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Alexander Zelaskowski New Brighton CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Lewis Ball New Brighton CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Hannah Waters Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Thomas Ribble Valley Juniors Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Elliott O'Kane East Bradford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Lucas Fairclough Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
11.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 10 Lap Scratch - Results
1.  Dominic Lyons Mossley CRT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jessica Anderson Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Drew Fitton Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Thomas Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 5 Lap Handicap - Results
1.  Drew Fitton Mossley CRT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thomas Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Dominic Lyons Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jessica Anderson Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 10 Lap Scratch Gp 1 (Born 1993)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 10 Lap Scratch Gp 1 (Born 1993) - Results
1.  Jordan Hargreaves Manx Viking Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Mark Furnival Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 10 Lap Scratch Grp 2 (Born 1992)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 10 Lap Scratch Grp 2 (Born 1992) - Results
1.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Willoughby Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Martin Woffindin Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Niall Smith East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Catherine Waters Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  James Layland Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Sara McLoughlin Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 5 Lap Handicap Grp 1 (Born 1993)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 5 Lap Handicap Grp 1 (Born 1993) - Results
1.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jordan Hargreaves Fusion RT Veloperformance Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Mark Furnival Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 5 Lap Handicap Grp 2 (Born 1992)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 5 Lap Handicap Grp 2 (Born 1992) - Results
1.  Martin Woffindin Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Willoughby Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Melissa Greaves Pedal Power RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  James Layland Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Niall Smith East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Catherine Waters Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 10 Lap Scratch Grp A (1991)

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 10 Lap Scratch Grp A (1991) - Results
1.  Calum Smith East Bradford CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Commins Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Sam O'Kane East Bradford CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alastair Crooks Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 10 Lap Scratch Race Grp B (Born 1990)

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 10 Lap Scratch Race Grp B (Born 1990) - Results
1.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joss Bentley VS Cycles, Brighouse Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Richard Pye Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Conrad Thomas Oldham Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Group A (1991) 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Group A (1991) 5 Lap Handicap - Results
1.  Joseph Commins Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Calum Smith East Bradford CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sam O'Kane East Bradford CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alastair Crooks Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Grp B (1990) 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Grp B (1990) 5 Lap Handicap - Results
1.  Richard Pye Red Rose Olympic CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joss Bentley VS Cycles, Brighouse Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 3 Lap Handicap - Results
1.  Jonathan Anderson Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Craig Lyons Mossley CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 3 Lap Scratch - Results
1.  Jonathan Anderson Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Craig Lyons Mossley CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Block entry for series only. 3 Week Series.

The Races

U10 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U10 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 10 Lap Scratch Gp 1 (Born 1993) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U14 10 Lap Scratch Grp 2 (Born 1992) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U14 5 Lap Handicap Grp 1 (Born 1993) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U14 5 Lap Handicap Grp 2 (Born 1992) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U16 10 Lap Scratch Grp A (1991) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 10 Lap Scratch Race Grp B (Born 1990) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U16 Group A (1991) 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U16 Grp B (1990) 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U8 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U8 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

401/EN/003/2006

Start Date:

Sat, 8th Apr 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ

View map

Results

Confirmed Results

U10 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 5 Lap Handicap - Results
1.  James Thomas Ribble Valley Juniors Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Turton Ribble Valley Juniors Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Alexander Zelaskowski New Brighton CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Lewis Ball New Brighton CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Hannah Waters Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Elliott O'Kane East Bradford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Lucas Fairclough Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U10 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 6 Lap Scratch - Results
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Samuel Turton Halesowen A & CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Alexander Zelaskowski New Brighton CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Lewis Ball New Brighton CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Hannah Waters Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Thomas Ribble Valley Juniors Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Elliott O'Kane East Bradford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Lucas Fairclough Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
11.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 10 Lap Scratch - Results
1.  Dominic Lyons Mossley CRT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jessica Anderson Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Drew Fitton Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Thomas Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 5 Lap Handicap - Results
1.  Drew Fitton Mossley CRT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thomas Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Dominic Lyons Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jessica Anderson Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 10 Lap Scratch Gp 1 (Born 1993)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 10 Lap Scratch Gp 1 (Born 1993) - Results
1.  Jordan Hargreaves Manx Viking Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Mark Furnival Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 10 Lap Scratch Grp 2 (Born 1992)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 10 Lap Scratch Grp 2 (Born 1992) - Results
1.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Willoughby Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Martin Woffindin Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Niall Smith East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Catherine Waters Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  James Layland Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Sara McLoughlin Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 5 Lap Handicap Grp 1 (Born 1993)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 5 Lap Handicap Grp 1 (Born 1993) - Results
1.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jordan Hargreaves Fusion RT Veloperformance Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Mark Furnival Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 5 Lap Handicap Grp 2 (Born 1992)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 5 Lap Handicap Grp 2 (Born 1992) - Results
1.  Martin Woffindin Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Willoughby Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Melissa Greaves Pedal Power RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  James Layland Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Niall Smith East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Catherine Waters Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 10 Lap Scratch Grp A (1991)

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 10 Lap Scratch Grp A (1991) - Results
1.  Calum Smith East Bradford CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Commins Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Sam O'Kane East Bradford CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alastair Crooks Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 10 Lap Scratch Race Grp B (Born 1990)

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 10 Lap Scratch Race Grp B (Born 1990) - Results
1.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joss Bentley VS Cycles, Brighouse Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Richard Pye Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Conrad Thomas Oldham Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Group A (1991) 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Group A (1991) 5 Lap Handicap - Results
1.  Joseph Commins Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Calum Smith East Bradford CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sam O'Kane East Bradford CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alastair Crooks Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Grp B (1990) 5 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Grp B (1990) 5 Lap Handicap - Results
1.  Richard Pye Red Rose Olympic CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joss Bentley VS Cycles, Brighouse Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 3 Lap Handicap - Results
1.  Jonathan Anderson Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Craig Lyons Mossley CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 3 Lap Scratch - Results
1.  Jonathan Anderson Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Craig Lyons Mossley CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Block entry for series only. 3 Week Series.

The Races

U10 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U10 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 10 Lap Scratch Gp 1 (Born 1993) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U14 10 Lap Scratch Grp 2 (Born 1992) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U14 5 Lap Handicap Grp 1 (Born 1993) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U14 5 Lap Handicap Grp 2 (Born 1992) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U16 10 Lap Scratch Grp A (1991) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 10 Lap Scratch Race Grp B (Born 1990) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U16 Group A (1991) 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
U16 Grp B (1990) 5 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U8 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U8 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/04/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 08/04/06 – 00:00
Regional C+, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk