Mallory Park 2017 Youth League 8

Closed Circuit , Leicester – Tuesday, 30 May 2017

Event Summary

Event Overview

The Mallory Park Youth League is a 17-event series sponsored by Raleigh, Jewson and CycleDivision. Top 5 riders in each event gain points towards the individual Raleigh League, best 14 results from the 17 events counting. There are also events designated with Bonus Sprints and events carrying Double Points. For full details see our website http://www.malloryparkrrleague.co.uk/youth-racing/?target=events

Riders also score points for their clubs in the Jewson team league. As well as their individual points, all riders starting a race score 0.5 points for their club. Results from all 17 events qualify for the Jewson Team League

At the end of the season there is the CycleDivision Rider of the Year award, given to 1 boy and 1 girl from the U8/10/12 and U14/16 age groupings (so 4 awards in total)

The league is run by East Midlands Cycle Racing and is supported by lcal clubs who provide volunteers to assist with signing on. marshalling and event support on the night. Riders belonging to a club which supports the League in this way qualify for a race entry discount of £1. This is the quoted entry fee in the Races secion. Members of other clubs will pay a £1 supplement each night

To find out how your club can become a supporting club go to our website http://www.malloryparkrrleague/organisers or contact us on info@malloryparkrrleague.co.uk

Event Details

Event URN:

408885

Start Date:

Tue, 30th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Will Beech The MI Racing Academy Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Kerrigan Robb OVB Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alexander Harper Solihull CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Peta Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Brown Kettering CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Fothergill Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Conor Jones Solihull CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Kennerson Finished 0

7. Jamie Kennerson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jacob Jones Solihull CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Zak Machin Rivet Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alexander Burden Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Florence Lissaman Rutland Rouleur Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Robyn Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Juri Reidenbach Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Leo Bass The MI Racing Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alfie Woon Finished D 0

6. Alfie Woon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Edie Bott 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rebecca Van Aardt 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matilda Herries 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Zachary Jones Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Andrew Deathridge Welland Valley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Sebastian Tobin Team Bottrill - Vanguard Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Toby Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Felix Jarvis Finished 0

6. Felix Jarvis -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Charlotte Lissaman Rutland Rouleur Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Lauren Oldfield Redditch Road & Path CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Tilly McCloy Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Eva-Joan Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Tonights races are U8 - Scratch Race U10/12 - Golden Lap U14/16 - Golden Lap. Our Golden Lap race is like a normal scratch race apart from the are 4 sprints on the last lap, each sprint carries points for the top 5 riders and the winner is the one who gets most points

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:30 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 30/05/17 – 19:30
Youth Only, Band 5
35 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 30/05/17 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:30 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 30/05/17 – 19:30
Youth Only, Band 5
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 30/05/17 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 30/05/17 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 30/05/17 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 30/05/17 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 30/05/17 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 30/05/17 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 30/05/17 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

The Mallory Park Youth League is a 17-event series sponsored by Raleigh, Jewson and CycleDivision. Top 5 riders in each event gain points towards the individual Raleigh League, best 14 results from the 17 events counting. There are also events designated with Bonus Sprints and events carrying Double Points. For full details see our website http://www.malloryparkrrleague.co.uk/youth-racing/?target=events

Riders also score points for their clubs in the Jewson team league. As well as their individual points, all riders starting a race score 0.5 points for their club. Results from all 17 events qualify for the Jewson Team League

At the end of the season there is the CycleDivision Rider of the Year award, given to 1 boy and 1 girl from the U8/10/12 and U14/16 age groupings (so 4 awards in total)

The league is run by East Midlands Cycle Racing and is supported by lcal clubs who provide volunteers to assist with signing on. marshalling and event support on the night. Riders belonging to a club which supports the League in this way qualify for a race entry discount of £1. This is the quoted entry fee in the Races secion. Members of other clubs will pay a £1 supplement each night

To find out how your club can become a supporting club go to our website http://www.malloryparkrrleague/organisers or contact us on info@malloryparkrrleague.co.uk

Event Details

Event URN:

408885

Start Date:

Tue, 30th May 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Will Beech The MI Racing Academy Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Kerrigan Robb OVB Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alexander Harper Solihull CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Peta Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Brown Kettering CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Fothergill Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Conor Jones Solihull CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Kennerson Finished 0

7. Jamie Kennerson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jacob Jones Solihull CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Zak Machin Rivet Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alexander Burden Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Florence Lissaman Rutland Rouleur Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Robyn Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Juri Reidenbach Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Leo Bass The MI Racing Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alfie Woon Finished D 0

6. Alfie Woon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Edie Bott 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rebecca Van Aardt 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matilda Herries 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Zachary Jones Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Andrew Deathridge Welland Valley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Sebastian Tobin Team Bottrill - Vanguard Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Toby Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Felix Jarvis Finished 0

6. Felix Jarvis -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Charlotte Lissaman Rutland Rouleur Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Lauren Oldfield Redditch Road & Path CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Tilly McCloy Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Eva-Joan Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Tonights races are U8 - Scratch Race U10/12 - Golden Lap U14/16 - Golden Lap. Our Golden Lap race is like a normal scratch race apart from the are 4 sprints on the last lap, each sprint carries points for the top 5 riders and the winner is the one who gets most points

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:30 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 30/05/17 – 19:30
Youth Only, Band 5
35 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 30/05/17 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:30 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 30/05/17 – 19:30
Youth Only, Band 5
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 30/05/17 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 30/05/17 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 30/05/17 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 30/05/17 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 30/05/17 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 30/05/17 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/05/17 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 30/05/17 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk