NEYL Round 2: Tyneside Vagabonds

Closed Circuit , Middlesbrough – Sunday, 23 Apr 2017

Event Summary

Event Overview

Closed circuit crit racing for Youth (A,B,C,D and E)

The youth racing is part of the North East Youth League.

This will be followed in the afternoon by

Women's (3,4) and Men's (3,4)

Event Details

Event URN:

408847

Start Date:

Sun, 23rd Apr 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  David Wayman Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Emily Casey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Neve Casey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alfie Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sophie Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Hurt Brother NRG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Jamieson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Josh Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Kieron Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Josie Lewis Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Archie White Ilkley Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Marie Lynn Team Boompods Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Michael Johnson Muckle Cycle Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cavan Walker Prologue Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ian Cowen TS Racing - OTR Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Craven Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Danny O'Callaghan South Shields Velo Cycling Clu... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Gibson Clifton CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daryl Maffey Scarborough Race Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Samuel Davies Muckle Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Sign on will open from 9:45, initially for Youth E only.

Race agenda:

10:15 Youth E    15 mins

10:35 Youth D    20 mins

11:00 Youth C    30 mins

11:40 Youth A/B 50 mins

 

13:00 Women's 3/4 45 mins

13:50 Men's 3/4 1 hour

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 23/04/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 23/04/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 23/04/17 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 23/04/17 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 23/04/17 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 23/04/17 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 23/04/17 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 23/04/17 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 23/04/17 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 23/04/17 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 13:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 23/04/17 – 13:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 13:50 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 23/04/17 – 13:50

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Closed circuit crit racing for Youth (A,B,C,D and E)

The youth racing is part of the North East Youth League.

This will be followed in the afternoon by

Women's (3,4) and Men's (3,4)

Event Details

Event URN:

408847

Start Date:

Sun, 23rd Apr 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  David Wayman Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Emily Casey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Neve Casey Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alfie Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sophie Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Hurt Brother NRG Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ella Jamieson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Josh Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Kieron Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Josie Lewis Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Archie White Ilkley Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Henry James Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Mutch Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Marie Lynn Team Boompods Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Michael Johnson Muckle Cycle Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cavan Walker Prologue Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ian Cowen TS Racing - OTR Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Craven Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Danny O'Callaghan South Shields Velo Cycling Clu... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Gibson Clifton CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daryl Maffey Scarborough Race Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Samuel Davies Muckle Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Sign on will open from 9:45, initially for Youth E only.

Race agenda:

10:15 Youth E    15 mins

10:35 Youth D    20 mins

11:00 Youth C    30 mins

11:40 Youth A/B 50 mins

 

13:00 Women's 3/4 45 mins

13:50 Men's 3/4 1 hour

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 23/04/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 23/04/17 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 23/04/17 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 23/04/17 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 23/04/17 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 23/04/17 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 23/04/17 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 23/04/17 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 23/04/17 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 23/04/17 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 13:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 23/04/17 – 13:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/04/17 13:50 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 23/04/17 – 13:50

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk